Декларування цін щодо COVID-19: Держпродспоживслужба оприлюднила відповіді на поширені питання

15 Травня 2020 1:06 Поділитися

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) оприлюднила відповіді на найбільш поширені запитання від суб’єктів господарювання і громадян щодо процедури декларування цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення. Відповідне ціноутворення запроваджено постановою КМУ від 22.04.2020 р. № 341. Пропонуємо увазі читачів інформацію Держпродспоживслужби.

Коли постанова набирає чинності та протягом якого періоду часу діятиме?

Відповідно до п. 3 постанови № 341 вона набирає чинності через 10 днів з дня її опублікування і діє до закінчення карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів Украї­ни від 11.03.2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Постанову опубліковано 08.05.2020 р. у газеті «Урядовий кур’єр» № 87, а отже 18.05.2020 р. вона набуває чинності.

Які саме товари підлягають декларуванню?

Постановою № 341 затверджено вичерпні переліки товарів, що мають істотну соціальну значущість, та товарів протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі — товари), зміна цін на які підлягатиме декларуванню. На включені до переліку лікарські засоби декларування зміни роздрібних цін здійснюється за торговими назвами препаратів.

У якому випадку суб’єкт господарювання повинен декларувати зміну ціни?

З моменту набрання чинності постановою № 341 (з 18.05.2020 р.), якщо суб’єктом господарювання здійснюється реалізація товарів та планується підвищення роздрібної ціни на 5% і більше проти роздрібної ціни на момент набрання чинності постановою № 341, виникатиме обов’язок декларування зміни цін. У подальшому необхідно декларувати зміну роздрібної ціни у разі підвищення її на 5% і більше проти вже задекларованої роздрібної ціни.

Чи потрібно декларувати збільшення роздрібної ціни менше ніж на 5%?

Ні. Декларуванню підлягають ціни, що підвищуються на 5% і більше.

Чи повинен суб’єкт господарювання декларувати зміну оптово-відпускних цін?

Ні. Декларуванню підлягає лише зміна роздрібних цін.

Чи потрібно декларувати зміну роздрібної ціни станом на 18.05.2020 р.?

Ні, не потрібно. Декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюється суб’єктом господарювання у разі підвищення роздрібної ціни на товар, що реалізується, порівняно з роздрібною ціною на дату набрання чинності постановою № 341.

Коли можна застосовувати задекларовані роздрібні ціни?

Відповідно до вимог постанови № 341 початок застосування задекларованих роздрібних цін залежить від відсотку їх підвищення, а саме:

  • у разі підвищення цін на 15% і більше — застосування роздрібної ціни можливе не раніше ніж через 30 днів без урахування дня декларування;
  • у разі підвищення цін на 10% і більше, але менше ніж 15%, — застосування роздрібної ціни можливе не раніше, ніж через 14 днів без урахування дня декларування;
  • у разі підвищення цін на 5% і більше, але менше ніж 10%, — застосування роздрібної ціни можливе не раніше ніж через 3 дні без урахування дня декларування.

Ціна підвищилася більше ніж на 5% внаслідок закінчення строку дії знижки. Чи потрібно декларувати зміну цін?

Ні, не потрібно. У випадках, коли зростання цін відбулося внаслідок закінчення строку дії знижок, декларувати зміну цін не потрібно. Декларуванню підлягає роздрібна ціна, яка підвищується на 5% і більше, що діяла до запровадження знижки.

Як відбуватиметься процедура декларування зміни роздрібних цін?

Декларування зміни роздрібних цін на товари здійснюватиметься в електронному вигляді шляхом подання відомостей із використанням кваліфікованого електрон­ного підпису до Держпродспоживслужби через її офіційний вебсайт за посиланням: price.consumer.gov.ua (посилання стане активним з 18 травня 2020 р.).

Коли інформація про задекларовані зміни цін потраплятиме до Реєстру роздрібних цін на товари?

Після успішної реєстрації даних відомості одразу вноситимуться до Реєстру роздрібних цін на товари в автоматичному режимі без участі посадових осіб Держпродспоживслужби.

Хто матиме доступ до Реєстру роздрібних цін на товари?

Держпродспоживслужба розмістить Реєстр роздрібних цін на товари на своєму офіційному вебсайті та забезпечить вільний, цілодобовий і безоплатний доступ до його відомостей.

Де можна ознайомитися з Реєстром роздрібних цін на товари?

З Реєстром роздрібних цін можна ознайомитися на офіційному сайті Держ­продспоживслужби за посиланням: declaration.consumer.gov.ua.

Чи є порушенням застосування роздрібних цін, підвищених на 5% і більше після набрання чинності постановою № 341, без дотримання процедури декларування?

Так. З 18.05.2020 р. реалізація товарів, що мають істотну соціальну значущість, товарів протиепідемічного призначення, переліки яких затверджено постановою № 341, за роздрібною ціною, підвищеною на 5% і більше без процедури декларування зміни цін, є порушенням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Яка відповідальність передбачена за недотримання процедури декларування роздрібних цін?

До суб’єктів господарювання, які допустять зазначене порушення, застосовуються адміністративно-господарські санкції відповідно до ст. 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення».

Прим. ред.: санкції цієї статті передбачають вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання, та штраф у розмірі 100% необґрунтовано одержаної виручки.

Також громадяни (фізичні особи — підприємці) і посадові особи суб’єктів господарювання за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної відповідальності шляхом накладання штрафів у розмірах, визначених ст. 1652 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Прим. ред.: даною статтею передбачено, що порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат до них, вчинені під час карантину, на товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню епідемій, пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), та/або товарів, що мають істотну соціальну значущість, якщо ціна перевищила більше ніж у 1,2 раза рівень ціни, визначений Урядом на такий товар, — тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 200 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від 250 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За матеріалами www.consumer.gov.ua

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті