Як повідомляв раніше заступник міністра охорони здоров’я — головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко, з 1 березня 2021 р. українці зможуть записатися на вакцинацію проти COVID-19 за кошти, виділені з державного бюджету. За його словами, здійснити запис зможуть громадяни, які не входять до пріоритетних груп, що підлягають вакцинації.
Під час запису громадян віком 18–59 років вноситимуть у лист очікування, а громадянам старше 60 років призначатимуть час і місце вакцинації. Також В. Ляшко повідомляв, що записатися на вакцинацію можна буде трьома способами:
- через спеціальний сайт з вакцинації, який відкриється найближчим часом;
- через електронні черги у сімейних лікарів;
- за допомогою телефону контакт-центру. Також наразі вивчається можливість запису через застосунок «Дія».
К. Надутий зауважив, що в разі появи вакцини розпочати процес вакцинації можна буде відразу. Але водночас постає інше питання: чи спроможна Україна швидко, з технічної точки зору, організувати процес вакцинації? Доповідач підкреслив, що первинна ланка медицини перевантажена, тому організувати в амбулаторіях процес вакцинації дуже складно, зокрема, і через те, що не всі приміщення лікарень мають достатньо простору, що, у свою чергу, викличе дискомфорт як для пацієнтів, так і для лікарів.
Окрім того, 16 лютого під час брифінгу міністр охорони здоров’я Максим Степанов повідомив, що перша партія вакцини проти COVID-19 компанії «Pfizer» затримується, а щодо вакцини від «AstraZeneca», то наразі слід вирішити технічні моменти з логістикою відправки. Також міністр висловив сподівання, що вакцинація проти COVID-19 почнеться до кінця цього тижня.
Щодо проведення вакцинації населення проти COVID-19 К. Надутий зазначив, що оскільки Україна не є членом Європейського Союзу, на неї не розповсюджується план із забезпечення громадян вакцинами. Окрім того, компанії, які виробляють вакцини, в першу чергу забезпечуватимуть ними населення своєї країни, а вже потім — всіх інших країн.
Водночас, враховуючи велику кількість країн, які взяли участь у перегонах щодо виробництва вакцин, у майбутньому спостерігатиметься таке явище, як перевиробництво вакцин проти коронавірусної хвороби. Також, на думку К. Надутого, з часом з’являтимуться виробники вакцин, які встановлюватимуть низьку ціну на свій продукт, але разом з тим матимуть і низьку доведену ефективність препарату, що з комерційної точки зору також може мати негативні наслідки.
О. Гришаков, зі свого боку, зазначив, що наразі триває інформаційна кампанія стосовно вакцинації проти коронавірусної хвороби та не завжди вона є позитивною. У зв’язку із цим відсоток людей, які бажають вакцинуватися добровільно, невеликий, значно більше тих, хто не планує вакцинуватися навіть безкоштовно.
Варто зауважити, що згідно з Національним планом вакцинації щеплення мають бути безкоштовними та добровільними. Також передбачено 5 етапів їх проведення: у першу чергу вакцинуватимуть медиків, військовослужбовців, які беруть участь в Операції об’єднаних сил та працівників соціальної сфери, у тому числі соціальних працівників. Усіх інших, хто не потрапив до пріоритетних груп, орієнтовно вакцинуватимуть наприкінці 2021 р. — на початку 2022 р. Вакцину за власні кошти українці зможуть придбати не раніше другого півріччя 2021 р.
У питаннях вакцинації проти COVID-19 Україна дотримуватиметься правил, встановлених Європейським Союзом. «Паспорт імунізації, тобто документ щодо наявності у людини природного імунітету, та паспорт вакцинації, документ про наявність певних щеплень — 2 різних документи. Щодо останнього, його планують вводити в Україні, але це не стосується паспорту імунізації. Так чи інакше нам доведеться вирішити це питання, адже такі правила встановлені в ЄС та саме він у подальшому даватиме нам вакцини, але за умови, що у нас буде паспорт вакцинації чи імунізації. Тобто по суті нам нав’язують умови щодо вакцинації», — наголосив О. Гришаков та додав, що наразі нелогічно відкидати питання впровадження імунного паспорта, тобто відстеження тих, хто перехворів COVID-19.
COVID-паспорт, або паспорт вакцинації — це документ, який може замінити документи, які наразі вимагають під час подорожей за кордон. Якщо зараз для в’їзду до низки країн необхідно пред’являти негативні результати лабораторного тесту на коронавірусну хворобу, то у разі впровадження таких паспортів буде достатньо пред’являти їх.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим