Темпи зростання ринку стабілізувалися — UDT 1/09/23

01 Вересня 2023 2:11 Поділитися
В останні 3 тиж темпи зростання обсягів аптечного продажу лікарських засобів залишаються відносно стабільними, демонструючи незначні коливання. Проте в подальшому очікується сповільнення темпів зростання обсягів роздрібного продажу, адже війна триває, і переселенці, які мігрували за кордон, не поспішають повертатися в Україну. Демографічна криза є одним із ключових факторів, який стримує зростання ринку. З початку війни, за даними Конфедерації роботодавців України, країна втратила понад 30% працездатного населення. Інфляція продовжує знижуватися і, відповідно, знижується її вплив на розвиток ринку. Основним фактором зростання ринку на сьогодні є зростання обсягів продажу в упаковках та перерозподіл споживання у бік більш дорогих препаратів. Слід зауважити, що експерти поки не змінюють прогноз щодо розвитку ринку на цей рік і очікують зростання ринку на 21,5% в гривневому вираженні. Однак деякі експерти у сфері економіки вважають, що цього року відбудеться зростання офіційного курсу гривні до долара США, що може суттєво вплинути на показники аптечного продажу ліків. У цьому дослідженні представлена динаміка роздрібного ринку лікарських засобів в умовах війни. Для підготовки матеріалу були використані дані аналітичної системи дослідження ринку «PharmXplorer» компанії «Proxima Research».

За підсумками 34-го тижня 2023 р. темпи зростання обсягів аптечного продажу ліків становили 36% в грошовому та 13% в натуральному вираженні (рис. 1).

Рис. 1. Потижнева динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1-го тижня 2022 до 34-го тижня 2023 р.

Поденна динаміка свідчить, що темпи зростання залишаються відносно стабільними, середній показник зростання обсягів роздрібного продажу ліків за останні 7 днів становлять 34% в грошовому і 8 % у натуральному вираженні (рис. 2).

Рис. 2. Поденна динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1.02.2022 до 29.08.2023 р.

Серед груп АТС-класифікації 2-го рівня продовжується зростання частки анальгетиків у загальних обсягах аптечного продажу ліків. Також поступово зростає частка антидіабетичних препаратів (рис. 3).

Рис. 3. Структура аптечного продажу лікарських засобів у розрізі груп АТС-класифікації 2-го рівня (топ-6)* у грошовому і натуральному вираженні з 1.02.2022 до 29.08.2023 р.

 

Інфляція знижується, відповідно, ціни залишаються відносно стабільними. Динаміка цін на топ-10 товарних позицій лікарських засобів (SKU) за обсягами роздрібного продажу у 2023 р. свідчить, що ціни відносно стабільні. Середній показник зростання цін серед топ-10 SKU станом на 28.08.2023 р. становить 4% порівняно із цінами на початку року (рис. 4). При цьому на окремі препарати фіксується зниження цін. Індекс інфляції, що відображає зміну обсягів продажу лікарських засобів, за рахунок зміни ціни також знижується, і на 34-му тижні він становить 12% за даними компанії «Proxima Research» (рис. 5).

Рис. 4. Динаміка цін на топ-10 SKU* за обсягами аптечного продажу у грошовому вираженні з 1.02.2022 до 29.08.2023 р.
Рис. 5. Динаміка індексу інфляції на лікарські засоби з 1-го тижня 2022 р. до 34-го тижня 2023 р. порівняно з аналогічним періодом минулого року

Денис Кірсанов

*Сортування за обсягами продажу з 1.01.2023 р.

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті