Поради щодо вибору пристрою для вимірювання артеріального тиску

30 Травня 2024 10:48 Поділитися
Артеріальна гіпертензія є найпоширенішим фактором ризику розвитку серцево-судинних захворювань, що уражує близько 1 млрд людей у всьому світі, та, як прогнозується, може досягти позначки в 1,5 млрд до 2025 р. Адекватний контроль артеріального тиску має вирішальне значення для покращення серцево-судинного прогнозу (Konstantinidis D. et al., 2022). Що й зрозуміло, адже вчасно вимірявши артеріальний тиск та застосувавши відповідне лікування, можливо попередити низку проблем зі здоров’ям. Проте обрати пристрій, який би задовольняв відповідні потреби та показував найбільш точні результати, — завдання доволі нелегке. Який обрати тонометр та на які його характеристики при покупці варто звернути увагу? Який тонометр краще купити: механічний чи електронний? Який тонометр краще в цілому? Відповіді на запитання шукайте в нижченаведеній статті.

Тонометр — пристрій для вимірювання артеріального тиску, який бажано мати в кожному домі, особливо у випадку, якщо у родині є люди з артеріальною гіпертензією. «Але який тонометр кращий?» — питання, яке неодмінно постане у людини, яка завітає до аптеки чи медичного магазину за відповідним девайсом, зважаючи на їх широко представлений асортимент.

Основні прийоми вимірювання артеріального тиску

Свого часу золотим стандартом для вимірювання артеріального тиску вважався ртутний сфігмоманометр. Проте сьогодні ртутні пристрої здебільшого виведені з експлуатації через токсичність використовуваного складу, а на їх заміну прийшла низка сучасних приладів для вимірювання артеріального тиску на плечі, зап’ястку та навіть на пальцях.

Стандартним місцем вимірювання артеріального тиску є плечова артерія. Варто зазначити, що систолічний і діастолічний тиск суттєво відрізняються в різних частинах артеріального дерева, при цьому систолічний тиск підвищується в більш дистальних артеріях, а діастолічний — знижується (Ogedegbe G. et al., 2010).

 • Аускультативний метод Короткова нині є офіційним еталоном неінвазивного визначення артеріального тиску для діагностики артеріальної гіпертензії, що рекомендується Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Окрім цього, цей метод використовується для неінвазивної верифікації автоматичних вимірювачів артеріального тиску. Особливістю методу є певна резистентність до фізичних навантажень, а недоліком — висока чутливість до шумів і дотримання точності розташування стетофонендоскопа відносно артерії, що потребує безпосереднього контакту зі шкірою пацієнта.

Суть цього методу базується на створенні надмірного тиску в плечовій артерії за допомогою компресійної манжети, в результаті чого відбувається порушення потоку крові в артерії. При накладанні компресійної манжети на плече пацієнта починається вимірювання з подальшим нагнітанням повітря в манжету. Фаза компресії завершується за відсутності кровотоку в судині. Після завершення фази компресії починається фаза декомпресії, тобто поступовий спуск повітря з компресійної манжети. Зі зниженням тиску кров починає надходити до судини, проте рухається не ламінарним, а турбулентним потоком, в результаті виникнення таких турбулентностей починають прослуховуватися тони Короткова. При виникненні першого тону кров пробивається в судину, рівень тиску відповідає максимальному тиску крові у фазі систоли. Останній тон, який прослуховується, відповідає тиску крові в фазі діастоли, причому кровотік в судині відновлюється і рухається прямо. Рівень тиску в манжеті відповідає мінімальному артеріальному тиску.

 • В основі осцилометричного методу лежить моніторинг пульсацій тиску в манжеті, які виникають при передачі на неї пульсації артерії на фоні дозованого зниження тиску накачаного повітря. Цей метод відрізняється від аускультативного тим, що для визначення параметрів тиску реєструються не звукові явища, а пульсації тиску, що виникають в манжеті через рух судинної стінки при протіканні турбулентного потоку крові через судину. Щоб визначити артеріальний тиск, манжета накладається аналогічно методу Короткова, після чого в манжету нагнітається повітря (компресія) до повного припинення потоку крові. Після цього починається процес відведення повітря, що називається декомпресією. Датчик тиску, який знаходиться на кінці трубки, через яку подається повітря, вимірює постійний рівень тиску в манжеті і коливання тиску.

Метод характеризується стійкістю до зовнішніх шумів, значення тиску практично не залежать від розвороту манжети і її положення вздовж руки, вимірювання без втрати точності можна проводити через тонку тканину одягу. Крім того, осцилометричний метод дає змогу проводити вимірювання у випадках, коли аускультативний непридатний — при феномені «аускультативного провалу», «нескінченних» або слабких тонах Короткова. Проте осцилометрія не забезпечує необхідної якості визначення артеріального тиску при навантаженні. Наразі осцилометричні прилади становлять більше 80% усіх автоматичних та напівавтоматичних приладів для побутового вимірювання артеріального тиску.

Такі ж методи визначення тиску, як плетизмометрія, фотоплетизмометрія та деякі інші, хоча й мають певний потенціал, але досі широко не використовуються в практичних цілях (Сіренко Ю.М. та ін., 2018).

Асортимент приладів для вимірювання артеріального тиску та який тонометр кращий для домашнього використання?

Залежно від способу вимірювання артеріального тиску тонометри бувають механічні, автоматичні та напівавтоматичні.

 • Який механічний тонометр вибрати?

Ручні (механічні) пристрої використовуються для вимірювання артеріального тиску відповідно до оригінальної методики за методом Ріва-Роччі та Короткова. Той, хто обере механічний тонометр, повинен знати, як ним користуватися, як і стетоскопом для аускультації звуків Короткова над плечовою артерією. У цьому контексті людям похилого віку, які мешкають одні або ж мають проблеми зі слухом чи зором, від таких пристроїв краще відмовитися. Як і новачкам, які не мають навичок поводження з механічним приладом і не знають, як користуватися тонометром такого типу.

 • Напівавтоматичний чи автоматичний тонометр: як обрати?

Розвиток техніки, зокрема, сприяв появі більш сучасних електронних напівавтоматичних та автоматичних пристроїв для вимірювання артеріального тиску. Різниця між ними у тому, що у напівавтоматичних приладах нагнітання повітря в манжету проводить той, хто вимірює тиск, а в автоматичних — вбудований електричний компресор, що може працювати від різних джерел живлення.

Варто зазначити, що сучасні тонометри можуть мати низку додаткових функцій, які можуть безпосередньо впливати на вибір споживача.

 • Так, людям з поганим зором варто обирати прилади з широким екраном і великими літерами. Багато моделей автоматичних та напівавтоматичних тонометрів мають світлові індикаторні підказки, які можуть спрощувати процес експлуатації та робити його інтуїтивно зрозумілим. Великі цифри також полегшують процес експлуатації.
 • Якщо людина має проблеми зі слухом — варто звернути увагу на пристрій з гучним звуковим супроводом.
 • Електронний тонометр на зап’ясток буде актуальним людям, що ведуть активний спосіб життя, та спортсменам.

Таким чином, обираючи, який електронний тонометр кращий, — напіватоматичний чи автоматичний, варто ознайомитися з його додатковими характеристиками та оцінити їх потребу в кожному окремому випадку.

Важливим критерієм вибору будь-якого приладу для вимірювання артеріального тиску є розмір манжети. Так, Британське товариство гіпертензії рекомендує у разі, якщо окружність руки перевищує 33 см, використовувати велику манжету для дорослих (ширина 12–13 см, довжина 35 см). У Сполучених Штатах, обираючи розмір манжети, орієнтуються на протокол, рекомендований Американською кардіологічною асоціацією (таблиця*) (Ogedegbe G. et al., 2010).

Таблиця. Розміри манжет відповідно до окружності руки*
Призначення Окружність руки, см Ширина манжети, см Довжина манжети, см
Новонароджений <6 3 6
Немовля 6–15 5 15
Дитина 16–21 8 21
Дорослий 22–26 10 24
27–34 13 30
35–44 16 38

Щодо того, якої фірми тонометр кращий, то тут має обирати покупець на основі особистих уподобань та фінансових можливостей з урахуванням вищезазначених рекомендацій.

Похибки вимірювання

При вимірюванні артеріального тиску є низка факторів, які можуть впливати на показання, і в деяких випадках навіть призводити до хибних результатів вимірювання.

 • Попри відсутність єдиної думки щодо того, в якому положенні тіла варто вимірювати артеріальний тиск, більшість рекомендують це робити сидячи.
 • На вимірювання артеріального тиску також впливає положення руки. Коли рука переміщується з горизонтального у вертикальне положення, відбувається прогресивне підвищення тиску приблизно на 5–6 мм рт. ст.
 • Хоча у більшості пацієнтів накачування манжети не змінює артеріального тиску, фіксуються випадки значного його підвищення (до 40 мм рт. ст.) у відповідь на накачування.
 • Вирішальне значення має розмір манжети відносно діаметра руки. Однією з поширених помилок є використання занадто маленької манжети, що призводить до завищених результатів вимірювання, виправити яку можна, використовуючи великі манжети дорослого розміру для всіх рук, окрім найхудіших (Ogedegbe G. et al., 2010).

В ідеалі безперервний моніторинг артеріального тиску є вирішальним фактором у діагностиці, веденні та лікуванні гемодинамічних захворювань, зокрема й артеріальної гіпертензії, але можливості вимірювання артеріального тиску у цій ситуації наразі обмежені. У передову інформаційну епоху підхід до досягнення цієї мети переходить від традиційних методів до переносних пристроїв, що дають можливість часто або навіть постійно вимірювати тиск з мінімальним дискомфортом для пацієнта. Очікується, що ця нова технологія суттєво змінить спосіб і якість виявлення та лікування артеріальної гіпертензії, надаючи величезну кількість даних про артеріальний тиск у різних умовах. Очікується, що новий цифровий підхід зробить значний внесок у сферу профілактичної медицини, яка стосується стратегій, призначених для прогнозування виникнення серцево-судинних подій та виявлення пацієнтів із підвищеним серцево-судинним ризиком на основі даних, зібраних протягом тривалого часу (Konstantinidis D. et al., 2022).

*Адаптовано з таблиці 1 зі статті «Principles and techniques of blood pressure measurement» (Ogedegbe G. et al., 2010).

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»
за матеріалами www.dableducational.org

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті