Обираємо термометр для вимірювання температури тіла

30 Травня 2024 12:05 Поділитися
Температура тіла людини — один з головних показників стану її здоров’я, що визначається як температура крові, яка омиває рецептори терморегуляції в гіпоталамусі. Показники температури тіла мають значення в діагностиці низки захворювань, серед яких грип, гострі респіраторні захворювання, бактеріальні патологічні стани тощо. Здорові люди зазвичай мають нормальну внутрішню температуру тіла від 36,5 до 37,5 °C. Підвищення температури тіла може вказувати на поширення симптомів інфекції або ж розвиток якогось патологічного процесу в організмі, тому вкрай важливо, щоб термометри — пристрої для вимірювання температури тіла, забезпечували отримання правильних результатів.

Нормальною температурою тіла вважається 37 °C, однак середня добова температура може відрізнятися на 0,5 °C, а добові коливання можуть становити від 0,25 до 0,5 °C. Найнижчий рівень температури тіла зазвичай настає приблизно о 4:00 год ранку, а пік припадає приблизно на 18:00 год вечора. Нормальна ректальна температура зазвичай на 0,27‒0,38 °C вища за пероральну температуру, а пахвова температура на близько 0,55 °C за температуру ротової порожнини. Підвищення температури тіла фіксують, коли оральна температура перевищує 37,5 °C або ректальна — 38 °C (100,5 °F) (Del Bene V.E. et al., 1990). Раннє виявлення підвищеної температури тіла, особливо у осіб із групи підвищеного ризику, таких як новонароджені, люди похилого віку та пацієнти з імунодефіцитом і хронічними захворюваннями, може підвищити ефективність варіантів лікування. Крім того, моніторинг температури має вирішальне значення під час епідемічних та пандемічних спалахів вірусних захворювань (Mah A.J. et al., 2021).

Про термометрію та термометри медичні

Температурний скринінг може здійснюватися різними способами за допомогою медичного термометра — пристрою, здатного неінвазивно оцінювати температуру різних зон тіла.

  • Аксилярно (у пахвовій впадині) Американська академія педіатрії (American Academy of Pediatrics — AAP) рекомендує вимірювати температуру тіла у новонароджених (Paediatr Child Health, 2000; Marui S. et al., 2017);
  • Оральний метод передбачає вимірювання температури в роті за щокою чи під язиком (Mazerolle S.M. et al., 2011);
  • Ректальний скринінг передбачає вимірювання температури в прямій кишці (не підходить до використання у новонароджених через ризик ректальних розривів) (Paediatr Child Health, 2000);
  • Вагінальна термометрія використовується у жінок для отримання показників базальної температури (Steward K. et al., 2023).

Окрім зазначених контактних методик, на сьогодні доступні й безконтактні, для яких не потрібен безпосередній контакт вимірювального пристрою з тілом (Dolibog P. et al., 2022). Зокрема, Управління з контролю за харчовими продуктами і лікарськими засобами США (Food and Drug Administration — FDA) зазначає, що використання безконтактних інфрачервоних термометрів може знижувати ризик перехресного зараження та мінімізувати ризик поширення низки інфекційних хвороб.

Свого часу золотим стандартом неінвазивного вимірювання температури тіла вважалися скляні ртутні термометри, однак небезпека поломки та потенційна токсичність від впливу ртуті після цього призвели до вилучення їх з обігу. На заміну скляним ртутним пристроям з’явилися більш сучасні термометри без ртуті, але принцип їх роботи залишився незмінним — неінвазивна оцінка внутрішньої температури тіла. До них належать спиртові, електронні, інфрачервоні налобні, інфрачервоні барабанні термометри, термометри для скроневої артерії, а також з нульовим тепловим потоком і тепловізійні камери (тепловізори) (Mah A.J. et al., 2021). Варто зазначити, що на ринку сьогодні можна ще знайти скляні вироби — спиртові та безртутні термометри, що можуть бути актуальними для тих, хто не довіряє сучасним електронним девайсам. В якості термометричної рідини в цих пристроях використовуються метилкарбітоли, такі як у спиртовому медичному термометрі, або суміші альтернативного металу рідин (галію, індію, олова).

Який термометр надає найбільш правильні показники температури тіла?

Попри різноманітність доступних вимірювальних приладів для температури тіла досі існує невизначеність щодо їх точності. Розуміння найбільш точного неінвазивного пристрою для вимірювання температури тіла може бути надзвичайно корисним для осіб із групи підвищеного ризику, а також під час епідемічних і пандемічних спалахів вірусу, таких як COVID-19.

Під час проведеного дослідження порівняно комерційно доступні системи термометрів з визначеним стандартом — цифровим термометром клінічного класу, схваленим FDA. Слід зазначити, що при виборі цих термометрів увагу зосереджено на техніці, яку вони використовують для вимірювання, а не на конкретних торгових марках.

  • Інфрачервоний налобний термометр вимірює температуру тіла на невеликій відстані від лобової кістки без контакту зі шкірою. Пристрій цього типу перетворює інфрачервоне випромінювання від чола в електричний сигнал, який потім використовується для визначення температури тіла. Налобний термометр має перевагу перед іншими термометрами завдяки безконтактній природі пристрою, що дозволяє проводити вимірювання досить швидко.
  • Таким же є принцип роботи інфрачервоного барабанного термометра, але в електричний сигнал він перетворює інфрачервоне випромінювання від барабанної перетинки. Проте при використанні такого пристрою є нюанс — у процесі функціонування він контактує з барабанними перетинками вуха, тому потребує постійного чищення пристрою або використання одноразових футлярів для покриття зонда термометра, що не зовсім практично.
  • Інфрачервоні термометри здатні вимірювати температуру скроневої артерії, у процесі використання здійснюють до 1000 показань за секунду, повідомляючи про найвищі показники температури тіла та зіставляючи їх з температурою навколишнього середовища та обчислюючи в такий спосіб внутрішню температуру тіла. Такі пристрої, порівняно з контактними термометрами, не потребують одноразових чохлів.
  • Електронні оральні термометри вимірюють температуру тіла під язиком у під’язиковій кишені та користуються популярністю в клінічних умовах. Проте вони потребують одноразового змінного покриття або дезінфекції між використанням через ризик перехресного зараження.
  • Термометрія з нульовим тепловим потоком — новий метод, який забезпечує неінвазивну оцінку внутрішньої температури тіла за допомогою термометрів теплового потоку, які містять датчик, що складається з термоізолятора, покритого електронагрівачем. Датчик повільно нагрівається, поки його температура не зрівняється з температурою шкіри, створюючи ізотермічний шлях від основного тіла до поверхні шкіри. Коли датчик під час нагрівання досягає теплової рівноваги, встановлюється умова нульового теплового потоку і пристрій починає вимірювати температуру тіла приблизно на 1–2 см нижче поверхні шкіри. Ця система може використовуватися для постійного моніторингу внутрішньої температури тіла в клінічних умовах.
  • Інфрачервоні теплові камери — неінвазивні пристрої для вимірювання температури тіла, у яких камера та оператор можуть знаходитися на деякій відстані від об’єкта. Теплові камери функціонують шляхом виявлення інфрачервоного випромінювання від шкіри людини, і перетворює його в електричний сигнал, який використовується для відображення профілю температури тіла. Цей метод зазвичай використовується для масового скринінгу в таких місцях, як аеропорти, морські порти, пункти перетину кордону тощо.

У результаті проведеного дослідження найвищу точність порівняно із визначеним стандартом продемонстрував інфрачервоний барабанний термометр. Під час використання інших пристроїв встановлено неточність у результатах, особливо при додатковому впливі на тіло зовнішніх чинників (зокрема холодної води).

Отже, виявлено, що тимпанічні термометри є найбільш точним комерційно доступним способом регулярного вимірювання внутрішньої температури тіла (Mah A.J. et al., 2021).

Якщо порівнювати контактні та безконтактні пристрої, то вони суттєво не відрізняються в достовірності результатів, але для правильної інтерпретації показників варто брати до уваги місце вимірювання та тип використовуваного термометра (Dolibog P. et al., 2022).

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»,
за матеріалами
www.fda.gov

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті