Темпи розвитку ринку сповільнюються

14 Червня 2024 5:56 Поділитися
Темпи збільшення обсягів аптечного продажу ліків у грошовому вираженні продовжують сповільнюватися. А у натуральному вираженні взагалі фіксується їх зменшення. Основним фактором зростання ринку у грошах залишається інфляція. Загалом за 5 міс 2024 р. ринок продемонстрував зростання на 17,5% у гривневому вираженні та 0,4% — в упаковках. Тобто споживання в упаковках майже не змінилося порівняно з аналогічним періодом минулого року. Це не дивно, адже кількість наявного для ринку населення продовжує зменшуватися через міграцію за кордон. За підсумками у 2024 р., експерти очікують, що обсяги роздрібного продажу лікарських засобів сягнуть понад 154 млрд грн та, за базовим сценарієм, збільшаться на 18,6% порівняно із 2023 р. В упаковках також прогнозується зростання на майже 2%. У цій публікації наведені обсяги продажу ліків з початку 2024 р. у потижневій та поденній динаміці. Для підготовки матеріалу використані дані аналітичної системи дослідження ринку «PharmXplorer» компанії «Proxima Research».

Темпи збільшення обсягів аптечного продажу ліків у грошовому вираженні сповільнюються останні 3 тиж. На 23-му тижні темпи зростання обсягів продажу ліків становлять 12% порівняно із аналогічним тижнем минулого року. У натуральному вираженні взагалі фіксується зменшення обсягів продажу на 6%. Показники розвитку ринку значно погіршилися порівняно із 22-м тижнем, коли вони становили 18% та 0,3% відповідно (рис. 1). Експерти прогнозують подальше їх сповільнення в короткостроковій перспективі.

Рис. 1. Потижнева динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1-го до 23-го тижня 2024 р.

Розглядаючи поденну динаміку аптечного продажу ліків, можна відзначити тенденцію до погіршення показників динаміки відносно аналогічного періоду минулого року. Станом на 11.06.2024 р. зростання у гривневому вираженні становить 11,9%, а у натуральному фіксується спад на 5% порівняно з аналогічним днем (з урахуванням відповідного дня тижня) минулого року (рис. 2). Крім того, наразі показники динаміки дещо кращі, ніж в аналогічний день минулого тижня.

Рис. 2. Поденна динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1 січня до 11 червня 2024 р.

У розрізі груп АТС-класифікації 2-го рівня відзначається довготривала тенденція збільшення частки препаратів групи M01 «Протизапальні та протиревматичні засоби» у загальній структурі ринку. Також фіксується зростання частки антидіабетичних препаратів, які вже увійшли до топ-5 АТС-груп 2-го рівня за обсягами продажу в грошовому вираженні з початку 2024 р. (рис. 3).

Рис. 3. Структура аптечного продажу лікарських засобів у розрізі груп АТС-класифікації 2-го рівня (топ-5)* у грошовому і натуральному вираженні з 1 січня до 11 червня 2024 р.

Офіційний курс долара США продовжує зростати та поступово наближається до позначки у 41 грн за 1 дол. США. Станом на 14.06.2024 р. курс долара США становить 40,69 грн за 1 дол. Зростання курсу негативно впливає на ціни. Середній показник підвищення цін на топ-10 SKU* за обсягами аптечного продажу у 2024 р. станом на 11.06.2024 р. становить 6% порівняно із початком року. Фіксується зростання цін для 66 препаратів у межах 5%, для 3 — понад 10% (рис. 4).

Рис. 4. Динаміка цін на топ-10 SKU* за обсягами аптечного продажу у грошовому вираженні з 1 січня до 11 червня 2024 р.

Через зменшення обсягів продажу в упаковках на 23-му тижні основним фактором, який забезпечує зростання в грошовому вираженні, є інфляційна складова, яка відображає зміну обсягів аптечного продажу лікарських засобів за рахунок зміни ціни. Ще близько 2% відбувається за рахунок виведення на ринок нових препаратів (рис. 5).

Рис. 5. Динаміка індикаторів зростання ринку лікарських засобів у грошовому вираженні з 1-го до 23-го тижня 2024 р. порівняно з аналогічним періодом минулого року

Денис Кірсанов

*Сортування за обсягами продажу з 1.01.2024 р.

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті