ВООЗ попереджає про фальсифіковані протидіабетичні ліки

24 Червня 2024 11:11 Поділитися

20 червня 2024 р. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оприлюднила попередження щодо фальсифікованих препаратів семаглутиду, які застосовуються для лікування цукрового діабету ІІ типу та ожиріння. Це — перше офіційне повідомлення ВООЗ після підтвердження деяких сигналів.

Попередження стосується 3 фальсифікованих партій семаглутиду (під назвою Ozempic), які були виявлені в жовтні 2023 р. в Бразилії, Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії та Сполучених Штатах Америки; також у США — в грудні 2023 р. Глобальна система нагляду та моніторингу ВООЗ (Global Surveillance and Monitoring System — GSMS) із 2022 р. має інформацію про збільшення кількості повідомлень щодо фальсифікованих продуктів семаглутиду в усіх географічних регіонах.

«ВООЗ рекомендує медичним працівникам, регуляторним органам і громадськості бути в курсі цих фальсифікованих партій ліків, — зазначила Юкіко Накатані (Yukiko Nakatani), помічник генерального директора ВООЗ з питань доступу до ліків і медичних виробів. — Ми закликаємо зацікавлені сторони припинити будь-яке застосування підозрілих ліків і повідомити відповідні органи».

Нестача ліків і зростання фальсифікації

Фальсифіковані продукти можуть чинити шкідливий вплив на здоров’я людей; якщо вони не містять необхідних активних фармацевтичних інгредієнтів, то можуть призвести до ускладнень внаслідок неконтрольованого рівня глюкози в крові або маси тіла. Ін’єкційний пристрій також може містити інший незаявлений активний фармацевтичний інгредієнт, наприклад, інсулін, що призводить до непередбачуваного діапазону ризиків для здоров’я або ускладнень, зазначено у повідомленні ВООЗ.

ВООЗ спостерігає підвищений попит на препарати семаглутиду, які не є частиною рекомендованих ВООЗ методів лікування цукрового діабету через їх високу поточну вартість. Вона робить ці продукти неоптимальними для застосування в рамках громадської охорони здоров’я, підхід якої спрямований на забезпечення найширшого можливого доступу до ліків для населення та досягнення балансу між найкращим встановленим стандартом медичної допомоги та обмеженими ресурсами. Крім того, є більш доступні засоби лікування цукрового діабету із ефектами, подібними до семаглутиду щодо рівня глюкози в крові та ризику розвитку серцево-судинних захворювань.

Нині ВООЗ працює над рекомендаціями щодо можливого застосування аналогів глюкагоноподібного пептиду 1-го типу (GLP-1), включаючи семаглутид, для лікування ожиріння у дорослих і як частини більш комплексної моделі лікування.

Засоби захисту

Щоб захистити себе від фальсифікованих ліків та їх шкідливого впливу, пацієнти, які застосовують ці ліки, можуть вживати таких дій, як купівля ліків за рецептами в ліцензованих аптеках та уникнення придбання із незнайомих або неперевірених джерел, наприклад тих, які можна знайти в інтернеті.

Пацієнти повинні завжди перевіряти упаковку та термін придатності ліків, коли вони їх купують, і використовувати продукти відповідно до призначення. У разі ін’єкційних семаглутидів пацієнти повинні переконатися, що вони зберігаються в холодильнику.

За матеріалами www.who.int

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті