Канабіс у низьких дозах сприяє роботі головного мозку та уповільнює старіння? Дослідження

11 Вересня 2024 9:36 Поділитися

Через виклики, пов’язані зі старіючим суспільством, Організація Об’єднаних Націй (ООН) оголосила 2021–2030 рр. десятиріччями здорового старіння і закликала активізувати зусилля для розробки заходів медичного та соціального характеру. Зокрема, фундаментальні та клінічні дослідження можуть сприяти відкриттю діючих речовин, які зумовлюють здорове старіння.

Старіння — складний біологічний процес, до якого належать поступове уповільнення клітинних і молекулярних процесів з плином часу. На його реалізацію впливає безліч факторів, включно з генетичними, способом життя та факторами навколишнього середовища (Kaeberlein M., 2013). Вікові зміни можуть охоплювати майже кожну систему організму, зокрема імунну, серцево-судинну і нервову. Під час старіння організм поступово стає менш ефективним у відновленні ушкоджень, що може призвести до загального погіршення стану здоров’я та підвищеного ризику розвитку хронічних захворювань.

Канабіс. За та проти

Легалізація медичного канабісу в усьому світі «підштовхнула» дослідження щодо впливу відповідних продуктів на якість життя та самопочуття пацієнтів. В австралійському аналізі даних клінічного застосування рецептурних продуктів канабіноїдів (переважно у формах для перорального прийому) виявлено, що вони підвищують загальну якість життя та самопочуття пацієнтів (Arkell T.R. et al., 2023). Докази щодо негативних наслідків застосування канабіноїдів все ще обмежені, однак наявні дані вказують на чіткий зв’язок із нейрокогнітивними порушеннями, що підтверджується втратою об’єму та щільності головного мозку (Urits I. et al., 2021; Bechtel S. et al., 2022; Leinen Z.J. et al., 2023). Є також клінічні аргументи на підтримку того, що когнітивні проблеми пов’язані не з канабісом як таким, а з причиною його застосування (Chen Z., Wong R. et al., 2024).

Ендогенні та рослинні канабіноїди

Виявлено понад 100 рослинних канабіноїдів (фітоканабіноїдів), найбільш охарактеризованими з яких є основний психоактивний компонент, Δ9-тетрагідроканабінол (ТГК) і речовина канабідіол (КБД). Хоча ці основні канабіноїди є структурними ізомерами, вони мають різні фармакологічні властивості та потенційне терапевтичне застосування. Продукти, що містять ТГК, застосовують у клінічній практиці для лікування нудоти та блювання, спричинених хіміотерапією, а також спастичності, пов’язаної із розсіяним склерозом. Водночас препарат КБД схвалений у ЄС та США для лікування важковиліковних форм епілепсії, таких як синдроми Драве та Леннокса — Гасто. Наразі триває інтенсивна дослідницька діяльність з вивчення додаткових терапевтичних застосувань канабіноїдів.

Одним із основних механізмів дії фітоканабіноїдів ТГК і КБД є модуляція ендоканабіноїдної системи організму (EКС). Це складна сигнальна система, яка відіграє роль у регулюванні різних фізіологічних процесів, таких як настрій, апетит, відчуття болю, сон та імунна система. EКС складається з мережі рецепторів, ендоканабіноїдів і ферментів, які працюють разом, щоб підтримувати гомеостаз. Фітоканабіоїди також здатні модулювати роботу ЕКС (рисунок) При цьому ТГК для здійснення своїх фармакологічних дій безпосередньо активує канабіноїдні рецептори, тоді як КБД, підвищуючи ендогенні концентрації ендоканабіноїдів, вважається непрямим агоністом. КБД має також безліч фармакологічних дій за межами ЕКС.

Рисунок. Хімічні структури ендоканабіноїдів (які продукуються організмом природним шляхом) і основних фітоканабіноїдів (що виробляються рослинами) (Wang Z., Arnold J.C., 2024)

Отрута чи ліки?

ТГК усуває традиційні ознаки старіння головного мозку у мишей — відкриття, яке може допомогти знайти способи уповільнювати зниження функціональної активності головного мозку під час старіння. У даних дослідження in vivo зазначено про потенціальну можливість застосування ТГК як засобу проти старіння та зниження когнітивних функцій, результати дослідження опубліковано 14 серпня у виданні «ACS Pharmacology & Translational Science» Американської хімічної спілки (American Chemical Society — ACS).

Автори підкреслили, що зв’язок між активністю канабідіоїдного рецептора 1-го типу (КБД-р1) та когнітивними функціями відомий з минулих досліджень. Так, ТГК, який є агоністом КБД-р1, у високих дозах здатний уповільнювати утворення в головному мозку нових синаптичних зв’язків (синапсів). Саме з цим пов’язаний анамнестичний (погіршення пам’яті) ефект ТГК, і реалізується він через сигнальний шлях під назвою «мішень рапаміцину ссавців» (mammalian target of rapamycin — mTOR).

Холістичний вплив низьких доз

У головному мозку лікування ТГК викликало тимчасове підвищення активності mTOR, рівнів амінокислот і метаболітів, які залучені у виробництві енергії, з подальшим підвищенням синтезу синаптичних білків. Несподівано автори виявили подібне зниження активності mTOR у жировій тканині, а також рівня амінокислот і метаболітів вуглеводів у плазмі крові, як у тварин на низькокалорійній дієті. Так, тривала терапія ТГК спочатку підвищує рівень продукування енергії та синаптичного білка в головному мозку, а потім знижує активність mTOR і уповільнює метаболічні процеси на периферії (таблиця).

Таблиця. Прокогнітивний та антивіковий ефекти ТГК
Прокогнітивний Антивіковий
Головний мозок Кров Вісцеральний жир
Активність mTOR ↑ 

Продукція енергії

Поліненасичені жирні кислоти

Амінокислоти

 Амінокислоти Активність mTOR

Амінокислоти

Синаптичні білки Вуглеводи Ліпідні метаболіти

«Ми дійшли висновку, що тривале лікування ТГК спочатку зумовлює ефект підвищення когнітивних функцій завдяки збільшенню вироблення енергії та синаптичних білків у головному мозку, а потім чинить антивікову дію за допомогою зниження активності mTOR та метаболічних процесів на периферії, — пояснив провідний дослідник Андреас Бількей-Горзо (Andras Bilkei-Gorzo). — Наше дослідження свідчить, що подвійний вплив на активність mTOR і метаболізм може стати основою для ефективного фармакотерапевтичного засобу, що уповільнює старіння і підвищує когнітивні функції».

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»,
за матеріалами pubs.acs.org, www.sciencealert.com, www.rehab4addiction.co.uk

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*