Стан ділового середовища
Український мікро-, малий та середній бізнес сигналізує про незначне погіршення умов для ведення бізнесу. Показник Ukrainian Business Index* (UBI) поступово відновлюється після суттєвого зниження у 2022 р. Індекс дещо знизився порівняно з показником травня (43,7) і у серпні 2024 р. становить 39,9 пункта (рис. 1). Це свідчить про те, що бізнес не бачить перспектив для покращення економічної ситуації і ділового середовища найближчими місяцями.
Виробничий бізнес має кращі очікування, ніж невиробничий. Так, рівень UBI для виробничих компаній становить 41,9 пункта, а невиробничих — 35,2.
Зниження індексу зумовлено незначним зменшенням кількості замовлень від клієнтів, на що компанії відреагували скороченням обсягів випуску продукції. Ситуація з товарними запасами та кількістю співробітників залишається стабільною.
Робота підприємств
За 8 міс 2024 р. 22,6% компаній показали зростання порівняно з аналогічним періодом 2023 р. При цьому майже половина компаній вказали, що обсяги робіт скоротилися (48,5%) (рис. 2).
Збільшилася частка компаній, в яких обсяги зросли суттєво. У серпні таких компаній було 5,1%, тоді як у травні — 2,8%. Лише 2,8% респондентів заявили, що їх компанії повністю зупинили роботу. У травні 2024 р. цей показник становив 4,2%.
Загалом середньозважена частка обсягів робіт порівняно з аналогічним періодом минулого року становить 91,8%.
Бізнес не очікує збільшення обсягів робіт у 2024 р. Позитивний прогноз щодо зростання мають 29% компаній, а 37,1% респондентів заявили, що їх результати в 2024 р. будуть гіршими, ніж за попередній період (рис. 3). 5,5% компаній очікують, що станом на кінець 2024 р. діяльність їх компаній буде зупинено, що вище за актуальний показник — 2,8%.
Прогноз компаній щодо 2024 р. майже не змінився порівняно з результатами травневої хвилі опитування.
Середньозважена частка обсягів робіт порівняно з аналогічним періодом минулого року — 98%, що вище за результат травневого дослідження (94,1%).
Перспективи бізнесу
22,5% респондентів вважають фінансово-економічний стан своєї компанії поганим. У той же час 57,7% опитаних керівників та власників бізнесу вважають стан компанії задовільним або посереднім. Відмінною або хорошою ситуацію називають 19,7% респондентів (рис. 4).
Втім бізнес налаштований позитивно, лише 6% компаній вважають, що їх фінансово-економічний стан суттєво погіршиться, а 41,2% — що стан компанії покращиться або суттєво покращиться (рис. 5).
Готовність до блекаутів
Майже третина опитаних респондентів заявили, що компанії вжили всіх необхідних заходів, аби підготуватися до можливих відключень електроенергії в зимовий період — 29,8% (рис. 6). У той же час 37,7% компаній продовжують активно готуватися до всіх сценаріїв розвитку ситуації. Лише 3,5% респондентів вважають, що за умов можливих блекаутів будуть змушені припинити діяльність, а 17% компаній не мають необхідного ресурсу або знання для підготовки до можливих відключень взимку.
Що заважає бізнесу відновлюватися?
Бізнес вказує на негативні фактори, які заважають відновленню та розвитку підприємницької діяльності, та сигналізує про наявність трьох ключових проблем: непередбачуваність розвитку ситуації в країні (54,6%), непередбачувані дії держави (53,9%), брак кваліфікованої робочої сили (52,4%) (рис. 7). З невеликим відставанням від основних викликів — брак платоспроможного попиту на внутрішньому ринку (44,9%). На 5-му місці — відсутність достатнього капіталу (31,4%).
Найбільш негативну тенденцію має ситуація з трудовим ресурсом. Якщо в травні про цю проблему говорили 43,2% опитаних, то станом на серпень їх кількість збільшилася до 52,4%.
Проблеми у взаємодії з органами влади
28,3% підприємств стикнулися з проблемою блокування податкових накладних (рис. 8). До топ-3 проблем взаємодії з органами влади увійшли проблеми з бронюванням ключового персоналу — 18%, а також зловживання регуляторними нормами з боку представників органів влади — 15,8%.
Крім того, 48% респондентів вказали, що їх компанії відчувають тиск з боку правоохоронних та регуляторних органів (рис. 9). Дві третини вважають динаміку та інтенсивність тиску незмінними, а 28,1% вказали на погіршення ситуації.
Персонал
Бізнес прагне зберегти кадровий потенціал. Половина опитаних власників та керівників компаній (48,5%) зазначили, що кількість працівників не змінювалася протягом останніх 8 міс 2024 р. Загалом середньозважений показник динаміки зміни кількості працівників –4,4%.
У серпні було збережено тенденцію до зменшення кількості працівників, що працюють на умовах скорочення заробітної плати (8,3% проти 12,9% у травні) та відправлених у вимушену відпустку (6,6% проти 7,5%) (рис. 10).
Середньозважений показник укомплектованості штату становить 70,9%. Тобто гострий дефіцит робочої сили відчувають 29,1% (рис. 11).
В умовах дефіциту кадрів тема мобілізації залишається надзвичайно актуальною. 80,6% компаній не мають жодного заброньованого спеціаліста.
10,8% компаній спробували електронне бронювання. Повною мірою задоволеними інструментом залишилися 48,3% користувачів, 39,7% вказали, що система потребує вдосконалення (рис. 12).
Денис Кірсанов,
за матеріалами, наданими Advanter Group
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим