Крокуючи сходинками історії
Більше 40 років тому науковим співробітником однієї з німецьких фармацевтичних фірм виявлено, що при заміні одного з антибіотиків етилової групи на циклопропілову значно підвищується грамнегативна бактерицидна активність. У подальших дослідженнях вчені довели це твердження та «подарували» світу новий потужний антибіотик ципрофлоксацин, що у 1987 р. схвалено Управлінням з харчових продуктів і лікарських засобів США (U.S. Food and Drug Administration — FDA) для перорального застосування, а дещо пізніше — у 1991 р. і для внутрішньовенного введення1 для лікування інфекцій сечовивідних шляхів, інфекцій, що передаються статевим шляхом (гонореї та шанкроїду), інфекцій шкіри, кісток, суглобів, простатиту, черевного тифу, шлунково-кишкових інфекцій, інфекцій нижніх дихальних шляхів, сибірської виразки, чуми та сальмонельозу. Крім того, ципрофлоксацин став варіантом лікування пацієнтів зі змішаними інфекціями (Thai T. et al., 2023). Наразі ципрофлоксацин належить до списку2 основних лікарських засобів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).
Які властивості має ципрофлоксацин?
Ципрофлоксацин є антибіотиком, який належить до групи фторхінолонів, що чинить швидку бактерицидну дію проти грамнегативних та деяких грампозитивних бактерій, що знаходяться як у стані спокою, так і розмноження (Thai T. et al., 2023).
Механізм дії препарату пов’язаний з впливом на ДНК-гіразу (топоізомеразу) бактерій, яка відіграє важливу роль у репродукції бактеріальної ДНК3.
Спектр дії препарату включає такі види грамнегативних і грампозитивних мікроорганізмів: Е. соlі, Shigella, Salmonella, Citrobacter, Klebsiella, Enterobacter, Serratia, Hafnia, Edwardsiella, Proteus (індолпозитивні та індолнегативні), Providencia, Morganella, Providencia, Yersinia, Vibrio, Aeromonas, Plesiomonas, Pasteurella, Haemophilus, Campylobact, Pseudomonas, Legionella, Neisseria, Moraxella, Branhamella, Acinetobacter, Brucella, Staphylococcus, Streptococcus agalactiae, Listerіa, Corynebacterium, Chlamydia, а також плазмідні форми бактерій. Різну чутливість проявляють Gardnerella, Flavobacterium, Alciligenes, Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus viridans, Mycoplasma hominіs, Mycobacterium tuberculosis, Mycobacterium fortuitum. Анаероби за деяким винятком помірно чутливі (Peptococcus, Peptostreptococcus) або стійкі (Bacteroides). Ципрофлоксацин ефективний щодо бактерій, які продукують β-лактамази, та активний щодо збудників, резистентних практично до всіх антибіотиків, сульфаніламідних і нітрофуранових препаратів. При цьому резистентність до ципрофлоксацину розвивається повільно і поступово3.
Варто зазначити, що наразі ципрофлоксацин — це саме той антибіотик, що виділяється серед представників своєї фармакологічної групи фторхінолонів як найбільш активний щодо синьогнійної палички (Thai T. et al., 2023).
Ципрофлоксацин: від чого та для кого
На українському ринку ципрофлоксацин представлений у наступних формах випуску: розчин для інфузій (2 мг/мл), концентрат для приготування розчину для інфузій (10 мг/мл), таблетки (по 250 та 500 мг) та краплі очні / вушні (розчин 0,3%)3.
Дозу антибіотика лікар визначає згідно з показанням, ступенем тяжкості та локалізацією інфекції, чутливістю організму збудника, нирковою функцією пацієнта, а у дітей та підлітків — згідно з масою тіла. Тривалість лікування залежить від тяжкості перебігу захворювання, особливостей клінічної картини та типу збудника. З аптеки препарати ципрофлоксацину відпускають лише за рецептом лікаря3.
Лікування інфекцій, спричинених певними бактеріями (наприклад Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter або Staphylococci), може потребувати застосування вищих доз ципрофлоксацину та одночасного призначення інших необхідних антибактеріальних препаратів3.
Терапія деяких інфекцій (наприклад запальних захворювань органів малого таза, інтра-абдомінальних інфекцій, інфекцій у осіб із нейтропенією, інфекцій кісток та суглобів) може потребувати одночасного призначення інших необхідних антибактеріальних лікарських засобів залежно від виду виявлених патогенів3.
В інструкціях для медичного застосування до препаратів ципрофлоксацину вказано, що у дорослих він показаний для лікування таких захворювань, як інфекції нижніх дихальних шляхів, спричинені грамнегативними бактеріями, інфекції середнього вуха, неускладнений гострий цистит, гострий пієлонефрит, ускладнені інфекції сечового тракту, бактеріальний простатит, гонококовий уретрит і цервіцит, орхоепідидиміт, запальні захворювання органів малого таза, інфекції шлунково-кишкового тракту, інтраабдомінальні інфекції, інфекції шкіри та м’яких тканин, спричинені грамнегативними бактеріями, інфекції кісток та суглобів, гарячка у хворих з нейтропенією, легенева форма сибірської виразки3.
Зокрема, ципрофлоксацин можна призначати та приймати як лікування при діареї мандрівників3. Варто зазначити, що фторхінолони, зокрема ципрофлоксацин, зумовлюють високу ефективність також у профілактиці діареї у мандрівників. Проте більшість експертів застерігають, що антибіотикопрофілактику слід проводити лише короткими курсами і лише за особливих обставин. До осіб, для яких може бути розглянута антибіотикопрофілактика, належать ті, хто має підвищений ризик розвитку тяжких форм або ускладнених захворювань, зокрема осіб з ослабленим імунітетом, запальними захворюваннями кишечнику, інсулінозалежні діабетики та ті, хто приймає діуретики (які, отже, більш сприйнятливі до зневоднення). Профілактику також можна запропонувати тим, у кого підвищена схильність до діареї мандрівників через ахлоргідрію, після резекції шлунка або на тлі прийому інгібіторів протонної помпи (Diemert D.J., 2006).
Ципрофлоксацин був першим антибіотиком із класу фторхінолонів, який почали призначати для лікування інфекцій сечовивідних шляхів, зокрема при циститі (Brown P.D., 2006). У дослідженні зафіксовано, що 3-денна схема прийому одного з бета-лактамних антибіотиків не така ефективна, як застосування ципрофлоксацину для лікування гострого неускладненого циститу навіть у жінок, інфікованих чутливими штамами (Hooton T.M. et al., 2005).
Щодо застосування у дітей, то у цій віковій групі антибіотик ципрофлоксацин можна застосовувати як препарат другої та третьої лінії для лікування ускладнених інфекцій сечовивідних шляхів та пієлонефриту, спричинених Escherichia coli, а також для лікування легеневих ускладнень, спричинених Pseudomonas aeruginosa у дітей з муковісцидозом. Клінічний досвід застосування ципрофлоксацину у дітей за іншими показаннями обмежений3.
Як приймати ципрофлоксацин та особливості його застосування
Як приймати ципрофлоксацин у формі таблеток?
Таблетки ципрофлоксацину слід ковтати не розжовуючи і запивати рідиною. Їх можна застосовувати незалежно від прийому їжі. При прийомі натще діюча речовина всмоктується швидше. Проте таблетки ципрофлоксацину не можна приймати разом із молочними продуктами (наприклад з молоком, йогуртом) або фруктовими соками з додаванням мінералів (наприклад з апельсиновим соком, збагаченим кальцієм).У тяжких випадках або якщо пацієнт нездатний приймати таблетки (зокрема при ентеральному харчуванні) рекомендується розпочинати терапію із внутрішньовенного шляху введення ципрофлоксацину, поки не буде можливим перехід на пероральний прийом3.
Як приймати ципрофлоксацин у формі крапель?
Ципрофлоксацин у формі крапель можна застосовувати як для лікування виразок рогівки та поверхневих інфекцій ока і його придатків, так і при гострому отиті зовнішнього вуха, а також гострому отиті середнього вуха, спричинених штамами бактерій, чутливими до ципрофлоксацину.. Клінічний досвід застосування ципрофлоксацину у формі крапель у дітей віком до 1 року, особливо у новонароджених, досить обмежений. При застосуванні препарату слід брати до уваги ризик його потрапляння в носоглотку, що може зумовити виникнення та поширення бактеріальної резистентності. Зважаючи на характеристики ципрофлоксацину у формі очних / вушних крапель, не очікується жодного токсичного ефекту при його застосуванні в галузі офтальмології / отології в рекомендованих дозах, а також при випадковому проковтуванні вмісту 1 флакона3.
Особливості застосування
Традиційно ципрофлоксацин, як і інші фторхінолони, протипоказаний до застосування під час вагітності та у жінок, які годують грудьми, через побоювання щодо негативного впливу на суглоби. Однак у доступних клінічних даних не виявлено пов’язаного з прийомом препарату ризику розвитку серйозних вроджених вад, несприятливих наслідків, пов’язаних з вагітністю, або загрози викидня, або інших несприятливих наслідків, пов’язаних з вагітністю (Thai T. et al., 2023).
Застосування ципрофлоксацину у жінок, які годують грудьми, виправдане за необхідними показаннями лише за умови моніторингу стану немовляти щодо побічних реакцій на препарат, таких як діарея або кандидоз. Можлива стратегія запобігання впливу ципрофлоксацину на немовля в грудному молоці полягає в утриманні від грудного вигодовування протягом 3–4 год після останньої дози ципрофлоксацину (Thai T. et al., 2023).
Щодо побічних ефектів, то у рекомендованих терапевтичних дозах вони незначні та здебільшого обмежуються розладами шлунково-кишкового тракту. Серйозні побічні ефекти ципрофлоксацину включають подовження інтервалу Q–T, гіпер- або гіпоглікемію та фоточутливість. До рідкісних взаємодій належить спричинений лікарськими засобами бульозний пемфігоїд (Thai T. et al., 2023)..
FDA попереджає про ймовірність розвитку тендиніту при застосуванні ципрофлоксацину та розриву сухожиль, периферичної нейропатії та нейропсихіатричних побічних ефектів та загострення міастенії. Найпоширеніший тип розриву сухожилля стосується ахіллового сухожилля. Наявні також повідомлення про тендинопатії сідничного, клубово-поперекового та триголового м’язів.
Отже, попри те, що ципрофлоксацин є одним із найпоширеніших антибіотиків у світі через визначену ефективність, безпеку та широкий терапевтичний діапазон, він може також викликати низку побічних ефектів, зокрема призводячи до розвитку резистентності, спричиняючи занепокоєння щодо його подальшої користі. Проте, щоб обмежити побічні ефекти і зростання опірності патогенів до антибіотиків, спричинених фторхінолонами, медичним працівникам і пацієнтам рекомендується застосовувати цей клас антибіотиків якомога відповідальніше (Conley Z.C. et al., 2018), адже на кону стоїть найголовніше — здоров’я людей у всьому світі.
Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»
1За даними Американського хімічного товариства (American Chemical Society — ACS) (www.acs.org).
2За даними ВООЗ, 2023 (iris.who.int).
3За даними Державного реєстру лікарських засобів (www.drlz.com.ua).
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим