Що таке холецистит: види та прояви
Жовчний міхур — це невеликий орган грушоподібної форми, що знаходиться в правій частині живота, прямо під печінкою, який відіграє ключову роль у травленні. Основною функцією жовчного міхура є зберігання жовчі — рідини, що синтезується печінкою, яка допомагає перетравлювати жир.
Холецистит — гострий або хронічний — це запальний процес в слизовій оболонці жовчного міхура.
- Хронічний холецистит виникає при тривалому запальному процесі жовчного міхура, що призводить до механічного або фізіологічного порушення його спорожнення. Хвороба може супроводжуватися загостреннями болю (гостра жовчна коліка) або прогресувати в більш тяжку форму холециститу, що потребує термінового лікарського втручання (гострий холецистит). Провідним симптомом хронічного холециститу зазвичай є тупий біль у верхній правій частині живота, який іррадіює навколо талії до середини спини або правого кінчика лопатки, вираженість якого може збільшуватися при прийомі жирної їжі. Окрім цього, може фіксуватися нудота, епізодичне блювання, надмірне здуття живота і метеоризм, особливо у вечірній або нічний час доби. Симптоми, які з часом мають тенденцію до підвищення ступеня тяжкості, зазвичай відмічаються протягом тижнів та місяців (Jones M.W. et al., 2023).
- Гострий холецистит — це гостре запалення стінки жовчного міхура, зазвичай пов’язане з наявністю жовчних каменів у кістозній протоці або в шийці жовчного міхура, що може супроводжуватися такими ускладненнями, як холедохолітіаз, гострий холангіт або біліарний панкреатит, становлячи близько 90% усіх випадків холециститу. При гострому холециститі проявляється безперервний, значно виражений біль у правій частині живота впродовж кількох годин, що може супроводжуватися підвищенням температури тіла, нудотою та блюванням (Jones M.W. et al., 2023). Варто відмітити, що гострий холецистит може прогресувати до низки місцевих ускладнень, таких як гангренозний холецистит, перфорація жовчного міхура, перихолецистозний абсцес, жовчний перитоніт, жовчна нориця, емфізематозний холецистит, емпієма жовчного міхура та геморагічний холецистит або навіть призводити до системних розладів. Жовтяниця не є типовим симптомом, а її розвиток може свідчити про виникнення ускладнень (Mencarini L. et al., 2024).
Терапевтичний менеджмент при холециститі
Тактика лікування холециститу залежить від його виду, ступеня тяжкості, наявності ускладнень, супутніх захворювань, фізіологічного стану, віку тощо.
Так, терапевтична стратегія при гострому холециститі передбачає голодування, інфузійну електролітну підтримку та застосування фармакопідтримки — антибіотиків широкого спектра дії, а також за необхідності — анальгетиків. Важливо зазначити, що наявність біліарно-кишкового анастомозу потребує анаеробної терапії (наприклад метронідазолу) (Mencarini L. et al., 2024).
Проте переважним методом лікування як гострого, так і хронічного холециститу, є лапароскопічна холецистектомія (видалення жовчного міхура). Згідно з останніми рекомендаціями, лапароскопічна холецистектомія також показана при загостренні холециститу особам похилого віку (навіть якщо пацієнту 80 років і старше), пацієнтам з компенсованим цирозом печінки та вагітним, переважно у ІІ триместр, коли це виправдано сприятливим співвідношенням ризику та користі (Mencarini L. et al., 2024).
За наявності протипоказань до оперативного втручання лікар може призначити консервативну підтримувальну терапію (Jones M.W. et al., 2023). Зокрема, встановлено, що у хворих із симптоматичною жовчнокам’яною хворобою застосування урсодезоксихолевої кислоти знижує частоту розвитку жовчної коліки та гострого холециститу (Hall L. et al., 2023). Рекомендовано також дотримуватися дієти з низьким вмістом жиру, яка може допомогти знизити частоту виникнення симптомів при холециститі. Лікування пацієнтів без наявності симптомів із випадково виявленим хронічним холециститом залежить від особливостей пацієнта, проте вони теж мають знаходитися під ретельним наглядом лікаря (Jones M.W. et al., 2023).
Фармопіка пацієнтів з біліарною патологією1
Біль у правому підребер’ї, животі після їди, нудота, непереносимість жирної їжі, здуття, метеоризм, іноді блювання — провідні прояви біліарної патології, зокрема холециститу. Пацієнти з відповідними симптомами можуть траплятися і в практиці працівників першого столу.
Так, у разі коли відвідувач має діагностовані хронічні захворювання печінки, жовчного міхура і жовчовивідних шляхів, зокрема хронічний холецистит, йому варто рекомендувати продовжувати приймати препарати, призначені лікарем, включно з жовчогінними лікарськими засобами.
За наявності супутніх хвороб, таких як хронічні ЛОР-захворювання, патологічні стани шлунка, кишечнику, цукровий діабет, інфекційні та алергічні захворювання, наявність травми живота або хірургічні втручання на органах черевної порожнини, пацієнта слід спрямувати до лікаря для призначення лікування основної патології. У комплексній терапії доцільне застосування препаратів з холеретичною і холесекреторною дією.
Якщо патологічні симптоми пов’язані з вагітністю, вживанням солоної, гострої, жирної та смаженої їжі, переїданням, прийомом їжі з великими інтервалами, закрепами, малорухливим способом життя, віком та стресом, хворому необхідно порадити правильно організувати умови праці та відпочинку, змінити режим харчування, для тимчасового полегшення стану приймати жовчогінні лікарські засоби.
У разі якщо до аптеки звернувся відвідувач із симптомами жовтяниці та свербежу шкіри, скаргами на порушення функцій жовчного міхура і жовчовивідних шляхів, вираженість яких збільшується впродовж останніх 2–3 діб, наприклад, переймоподібного болю у правому підребер’ї, що може поширюватися на черевну порожнину, втому, загальну млявість, нудоту, розлади процесу дефекації, які турбують більше 2 тиж, що можуть вказувати на розвиток жовчної коліки або гострого холециститу, працівнику першого столу варто негайно спрямувати хворого на консультацію до лікаря.
Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»
1Протоколи фармацевта (Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 05.01.2022 р. № 7)
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим