Чому зубний біль — це небезпечно?
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), захворювання ротової порожнини уражують близько половини населення світу, а близько 3,9 млрд осіб страждають від численних захворювань порожнини рота, одним із симптомів яких є зубний біль. Вони становлять значний глобальний тягар хвороб, що чинить серйозний вплив як на здоров’я, так і економіку.
У більшості випадків маються на увазі стоматологічні захворювання твердих (карієс емалі, дентину та пульпи) та м’яких тканин (гінгівіт, пародонтит), які визнані найпоширенішими патологічними станами, що уражують населення в цілому (Renton T., 2011; Rathee M. et al., 2023). Зубний біль також може виникати у тих, хто має звичку стискати щелепи та скреготіти зубами (Wieckiewicz M. et al., 2014), при прорізуванні зубів мудрості (Renton T. et al., 2016), респіраторних інфекціях (Gomes-Filho I.S. et al., 2010), захворюваннях скронево-нижньощелепного суглоба (Kapos F.P. et al., 2020) та навіть при нервово-судинних розладах (наприклад при мігрені) (Fukuda K.I., 2016).
Хоча зуби людини є невеликою частиною нашого тіла, нехтування потребами здоров’я порожнини рота може мати серйозні наслідки та впливати на загальне здоров’я, призводячи до розвитку серйозних патологічних станів і навіть смерті.
У численних дослідженнях встановлено, що існує тісний зв’язок між захворюваннями порожнини рота та низкою системних хвороб, таких як розлади травлення, інсульт, цукровий діабет, серцево-судинні порушення, метаболічний синдром, ожиріння, хвороба Альцгеймера, хвороба фон Віллебранда, синдром Чедіака — Хігаші, COVID-19 та ін. (Barranca-Enríquez A. et al., 2022).
Як діяти, коли розвинувся зубний біль?
Основна рекомендація при зубному болю — консультація стоматолога. Проте не завжди є можливість зробити це негайно. Але терпіти нестерпний зубний біль — теж не вихід.
Обґрунтоване рішення — звернутися по допомогу до аптеки. Адже, як свідчать дослідження, фармацевти можуть відігравати важливу роль у підтримці здоров’я порожнини рота та, зокрема, у зменшенні вираженості зубного болю, особливо серед малозабезпечених людей, які не мають доступу до традиційних стоматологічних послуг (Cohen L.A. et al., 2003). Окрім того, вони є одними з перших, до кого звертаються хворі щодо проблеми зубного болю, зокрема й під час очікування візиту до лікаря (Mann R. S. et al., 2015).
Отже, коли до аптеки звертається відвідувач зі скаргами на зубний біль, за відсутності загрозливих симптомів (таблиця) для тимчасового полегшення стану першостільник може порадити анальгетики або нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП)*.
Загрозливі симптоми при зубному болю, які потребують негайного звернення до лікаря:*
спонтанний початок зубного болю без будь-якої причини або після стоматологічного втручання; пульсуючий або стріляючий характер зубного болю; виникнення зубного болю при легкому дотику до шкіри обличчя, умиванні, голінні, чищенні зубів, руху мімічних м’язів (посмішці, розмові), або збільшення його вираженості при натисканні, жуванні або постукуванні по зубу; розвиток головного болю, підвищення температури тіла, ознобу або ж набряку обличчя чи його асиметрії одночасно із зубним болем; зубний біль носить постійний характер та супроводжується припуханням щоки з боку хворого зуба; виникнення раптової рухомості зуба і збільшення вираженості болю в ньому при прийомі теплої та гарячої їжі; тривалість зубного болю перевищує 24 год; вагітність (розвиток одонтогенної інфекції може становити загрозу здоров’ю майбутньої матері та дитини). |
При виборі конкретного лікарського засобу варто враховувати як потенційні переваги, так і ризики, орієнтуючись на вік та фізіологічний стан хворого. З точки зору аналізу користі та ризику, основними препаратами вибору для зменшення вираженості зубного болю є парацетамол та ібупрофен (Kim S.J. et al., 2020). Окрім того, можна застосовувати ацетилсаліцилову кислоту, метамізол натрію та мефенамінову кислоту*. Варто зауважити, що прийом знеболювальних препаратів менше ніж за 3 год до візиту до лікаря-стоматолога може ускладнити встановлення діагнозу, тому не є рекомендованим*.
Іншим варіантом для зменшення вираженості зубного болю може бути застосування місцевих препаратів — розчинів для полоскання, мазей, гелів тощо.
Зокрема, важливим лікувально-профілактичним заходом є полоскання ротової порожнини за допомогою ополіскувачів (Ballini A. et al., 2020; Hassan S. et al., 2022). В українському аптечному асортименті це препарати, що містять декаметоксин, хлоргексидин, гексетидин, фурацилін, мірамістин, бензидамін, клотримазол, а також екстракти лікарських рослин (ромашки, евкаліпту, нагідок, деревію, лепехи, кропиви, софори, чистотіла, кори дуба, шавлії, м’яти, валеріани, маклеї, арніки, чебрецю) та прополіс**, які можуть бути додатково рекомендовані для полегшення стану та посилення дії анальгетиків та НПЗП.
Щодо застосування місцевих гелів та мазей на основі лідокаїну з метою знеболення**, то їх тимчасове застосування для зменшення вираженості болю — можливе, проте має здійснюватися з обережністю через підвищений ризик розвитку низки побічних ефектів.
У межах фармопіки фармацевт може рекомендувати не лише визначену фармакотерапевтичну підтримку, а й науково обґрунтовані додаткові допоміжні заходи для полегшення стану.
Хворому важливо нагадати, що при зубному болю потрібно уникати гарячої, холодної, кислої та солодкої їжі, адже таке додаткове подразнення може збільшувати вираженість больових відчуттів.
Відомо, що у складі олії гвоздики містяться такі біологічно активні речовини, як евгенол і флавоноїди, які можуть допомогти зменшити вираженість запалення і болю (Pandey V.K. et al., 2023). Тому її нанесення на «хворий» зуб може тимчасово допомогти знеболити болісну ділянку.
З метою знеболення та зниження ступеня тяжкості запалення можна використовувати також місцеву холодову терапію (Fernandes I.A. et al., 2019).
Зокрема, зменшити вираженість зубного болю може також прикладання до щоки зі сторони болісного зуба охолоджувального компресу або міхура з льодом.
Важливо пам’ятати, що використання теплових процедур, зокрема зігрівального компресу на ділянку зуба, не дозволяється, оскільки це може спричинити поширення гнійного процесу за його наявності.
Одним із цікавих методів допомоги може стати така відволікальна процедура, як масаж кубиком льоду перетинки між великим і вказівним пальцями кисті з тієї ж сторони, що й болісна ділянка. Результати досліджень свідчать, що ефект від такого допоміжного заходу при зубному болі порівняний з ефектами черезшкірної електростимуляції та акупунктури (Melzack R. et al., 1980).
Важливо пам’ятати, якщо зубний біль не минає протягом 12 год після рекомендованого симптоматичного лікування, необхідно обов’язково звернутися до лікаря-стоматолога, оскільки виникає загроза розвитку тяжких ускладнень*.
Профілактика зубного болю
Одним з найефективніших методів терапії будь-якого патологічного стану є його профілактика.
Попередити розвиток захворювань ротової порожнини, зокрема тих, провідним симптомом яких є зубний біль, може щоденне чищення зубів (вранці та ввечері), а також після кожного прийому їжі (або полоскання порожнини рота теплою водою після їди)*.
Зокрема, використання розчинів для полоскання рота на основі морської солі у щоденній гігієні порожнини рота знижує рівень бактерій, що дозволяє використовувати його як доповнення до щоденної гігієни в якості профілактики розвитку патологічних станів (Ballini A. et al., 2020).
Допомогти підтримати здоров’я ротової порожнини може також використання зубної нитки (Marchesan J.T. et al., 2020), регулярне відвідування стоматолога (двічі на рік), відмова від шкідливих звичок та дотримання правил здорового харчування — зменшення споживання солодощів, вживання продуктів у достатній кількості, що містять кальцій,* та пробіотиків (Abikshyeet P. et al., 2022). У дослідженнях встановлено, що прийом пробіотиків може стати потужною альтернативою хімічним препаратам, які зазвичай призначають при захворюваннях ротової порожнини (пародонтозу, неприємного запаху з рота, карієсу зубів), пов’язаних із дисбалансом мікрофлори, що можуть провокувати зубний біль (Abikshyeet P. et al., 2022).
На завершення варто зауважити, що зубний біль — це сигнал про те, що зі здоров’ям ротової порожнини не все гаразд. І навіть за умови тимчасового полегшення стану за допомогою фармакологічних засобів, хворому не варто відкладати візит до лікаря, адже своєчасна терапія допоможе зберегти не лише здоров’я зубів, а й здоров’я всього організму в цілому.
*Протоколи фармацевта (наказ № 7 Міністерства охорони здоров’я України від 05.01.2022 р.).
**За даними Державного реєстру лікарських засобів (www.drlz.com.ua).
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим