Запровадження механізму реферування цін на ліки та створення національного каталогу цін обговорили в МОЗ

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко провів нараду щодо впровадження реферування оптових цін на всі лікарські засоби та створення національного каталогу цін. У нараді взяли участь представники Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ДП «Медичні закупівлі України», Національної служби здоров’я України, Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками та Державного експертного центру Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України.

Нагадаємо, що 12.02.2025 р. Верховна Рада України прийняла у другому читанні проєкт закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей державної реєстрації лікарських засобів, які можуть закуповуватися особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, та врегулювання окремих питань, пов’язаних з реалізацією лікарських засобів». Серед затверджених змін — запровадження обов’язкового реферування цін на всі лікарські засоби та створення національного каталогу цін.

Учасники наради обговорили зазначені законодавчі зміни, підходи до реалізації національного каталогу цін, оптимальних механізмів реферування цін, формування робочої групи для подальшого впровадження змін у законодавство та розробки практичного плану дій.

Встановлення референтного ціноутворення для всіх препаратів, що реалізуються в Україні, діятиме за аналогією з механізмами, які вже застосовуються для лікарських засобів із програми «Доступні ліки» та препаратів з Національного переліку основних лікарських засобів (далі — Нацперелік).

Виробники й імпортери ліків після набрання чинності законопроєктом зобов’язуватимуться декларувати ціни в національному каталозі цін, який буде оприлюднено на сайті МОЗ. Також встановлюватиметься гранична референтна ціна, яку виробники та імпортери не мають перевищувати при декларуванні власних цін на препарати.

Аптеки зобов’язуватимуться мати в наявності та пропонувати споживачам лікарські засоби за 3 найнижчими цінами, які внесені до національного каталогу.

Реферування цін впроваджуватиметься поетапно. Спочатку воно стосуватиметься:

  1. Цін на препарати, включені до Нацпереліку.
  2. Далі — цін на рецептурні препарати, крім тих, що включені до Нацпереліку.
  3. В останню чергу — цін на безрецептурні лікарські засоби, крім тих, які включені до Нацпереліку.

Для автоматизації збору та аналізу цін планується залучити сучасні цифрові рішення, включно з програмними продуктами міжнародних організацій, таких як ВООЗ.

Нагадаємо, нещодавно Уряд врегулював націнки на препарати та заборонив практику маркетингових платежів. Зміни наберуть чинності з 1.03.2025 р.

Окрім того, з 1 березня 2025 р. поновлюються планові та позапланові перевірки за дотриманням суб’єктами господарювання у сфері оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами і медичними виробами вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

За матеріалами та фото moz.gov.ua

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Андрій 18.02.2025 7:09
От мудаки-реформатори, відразу вже подорожчали онколікі з лютого 2025 на 15 відсотків!!! Це для таких ліків + 6-8 тисяч!!! Кончена влада, не чіпайте нічого руками!
Евгеній 19.02.2025 10:54
А причому тут влада? Вам підняли ціни виробники. Звертайтесь до виробників
Олена 19.02.2025 5:33
Як завжди, держава вирішує свої проблеми за рахунок бізнесу, особливо малого!( Вітаємо планову економіку часів радянського союзу! Мета хороша, але обмежуючі непродумані механізми, відсутність економічних прорахунків зазначених змін принесуть тільки шкоду. Насправді потрібно було прибрати тільки маркетингові угоди, що досить великими відсотками лягають у собівартість виробника і дати перехідний період для саморегуляції ринку. При рівних умовах ціноутворення для всіх ліцензіатів найважливішим стане сервіс обслуговування клієнтів і виживуть саме аптеки з професійним складом, а не аптеки-магазини з продавцями-не фармацевтами, яких все більше. Симбіоз риночних підходів, нової системи ліцензування аптек і здорової конкуренції власне і вирішать більшість проблем.

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті