12 лютого під час засідання Верховна Рада України ухвалила у другому читанні та в цілому
Нагадаємо, що 20 листопада законопроєкт № 11493 був ухвалений у першому читанні. Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України ініціювало його з метою підвищення доступності для пацієнтів препаратів, які закуповуються за бюджетні кошти ДП «Медичні закупівлі України», за допомогою надання можливості застосування спрощеної процедури державної реєстрації окремих ліків.
За результатами кількамісячних обговорень, нарад за участі МОЗ України, Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування (далі — Комітет), голови ТСК, профільних асоціацій і численних пропозицій 10–11 лютого Комітет на засіданні розглянув ці пропозиції до законопроєкту № 11493 до другого читання.
11 лютого Комітет переглянув своє попереднє рішення і підтримав пропозицію народного депутата, члена Комітету та ТСК Валерія Дубіля щодо встановлення додаткових обмежень для суб’єктів господарювання.
Серед іншого ухвалений Парламентом законопроєкт передбачає:
- створення національного каталогу цін на ліки;
- розмежування понять «аптека» та «аптечна мережа». Згідно з новим визначенням, аптечна мережа — «сукупність 2 та більше аптек незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, пов’язаних між собою безпосередньо чи опосередковано відносинами контролю та консолідація яких відбувається за певними спільними характеристиками: аптеки мають спільних кінцевих бенефіціарних власників (контролерів), пов’язаних з ними осіб чи декількох з них, єдине централізоване управління, яке має права, що дають змогу визначати умови господарської діяльності, централізоване постачання, ухвалення об’єднаннями єдиних рішень у будь-якій формі, або будь-яка іншу погоджену поведінку (діяльність, бездіяльність), спрямовану на встановлення цін чи інших умов придбання або реалізації товарів, використання єдиних найменувань аптек та аптечних пунктів, спільних об’єктів права інтелектуальної власності»;
- додаткові обмеження для суб’єктів господарювання під час провадження господарської діяльності з реалізації лікарських засобів — виробники та імпортери мають постачати 1 препарат кожному покупцю в обсягах не більше ніж 20% від річного доходу від його продажу.
Після підписання закону головою Верховної Ради України його буде направлено на підпис Президенту України. Закон буде введено в дію через 2 міс після його офіційного опублікування.
Також звертаємо увагу, що законопроєктом № 11493 передбачаються зміни в Закон України від 28 липня 2022 р. № 2469-IX «Про лікарські засоби», які передбачають прискорення введення його в дію. Зокрема, планується, що новий закон «Про лікарські засоби» буде введено в дію з 1 січня 2027 р., крім окремих положень, які стосуються імпорту активних фармацевтичних інгредієнтів, національної системи верифікації препаратів та належної аптечної практики. Ці положення будуть введені в дію з 1 січня 2028 р.
Нагадаємо, що згідно з чинною редакцією Закону «Про лікарські засоби» він вводиться в дію через 30 міс після завершення воєнного стану. Як окремі представники влади, так і представники бізнес-спільноти свого часу неодноразово наголошували на необхідності прискорення введення в дію цього закону.
Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»,
фото А. Нестеренка, fotobank.rada.gov.ua
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим