Нові рівні граничних націнок на ліки та заборона маркетингу з 1 березня 2025 р. Оприлюднено текст урядової постанови

17 лютого на Урядовому порталі оприлюднено текст постанови КМУ від 14 лютого 2025 р. № 168 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо стабілізації цін на лікарські засоби», яка набуде чинності 1 березня 2025 р.

Документом, ухваленим Урядом без попереднього громадського обговорення, вносяться зміни в ряд постанов Кабінету Міністрів України.

Зокрема, встановлюються нові рівні граничних постачальницько-збутових та роздрібних націнок на різні категорії лікарських засобів (таблиця).

Таблиця. Нові граничні націнки на ліки з 1 березня 2025 р.
Категорія лікарських засобів Граничний розмір постачальницько-збутової націнки, % Граничний розмір роздрібної націнки Винятки
Лікарські засоби, включені до Національного переліку основних лікарських засобів, які придбаваються за рахунок джерел, не заборонених законодавством, крім коштів державного та/або місцевих бюджетів 8 Закупівельна ціна, грн Роздрібна націнка до закупівельної ціни, %

Радіофармацевтичні ліки;

наркотичні, психотропні ліки;

медичні гази;

лікарські засоби, що містять прекурсори

До 100 (включно) 25
Більше ніж 100 до 500 (включно) 20
Більше ніж 500 до 1000 (включно) 15
Більше 1000 10
Рецептурні лікарські засоби, які придбаваються за рахунок джерел, не заборонених законодавством, крім коштів державного та/або місцевих бюджетів 8 До 500 (включно) 25

Лікарські засоби, включені до Національного переліку;

радіофармацевтичні ліки;

наркотичні, психотропні ліки;

медичні гази;

лікарські засоби, що містять прекурсори

Більше ніж 500 до 1000 (включно) 20
Більше 1000 10
Безрецептурні лікарські засоби, які придбаваються за рахунок джерел, не заборонених законодавством, крім коштів державного та/або місцевих бюджетів 8 35

Безрецептурні лікарські засоби, що містять прекурсори;

безрецептурні лікарські засоби, включені до Національного переліку

Лікарські засоби, які придбаваються та/або відшкодовуються повністю або частково за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів 8 10

Радіофармацевтичні ліки;

наркотичні, психотропні ліки;

медичні гази;

лікарські засоби, що містять прекурсори;

ліки, що підлягають закупівлі відповідно до договорів керованого доступу або реімбурсації

Лікарські засоби та медичні вироби, вартість яких підлягає реімбурсації 8 15 Препарати інсуліну
Препарати інсуліну, вартість яких підлягає реімбурсації 8 10

На ліки, роздрібна ціна яких за упаковку з урахуванням податків не перевищує 50 грн, які придбаваються за рахунок джерел, не заборонених законодавством, крім коштів державного та/або місцевих бюджетів, граничні націнки не встановлюються.

Також з 1 березня 2025 р. поновлюються планові та позапланові перевірки за дотриманням суб’єктами господарювання у сфері оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами і медичними виробами вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

На рівні Ліцензійних умов встановлюється тимчасова заборона (до впровадження Урядом окремого реферування цін на всі лікарські засоби) для юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців, які провадять господарську діяльність з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів, на:

  • надання маркетингових послуг, послуг із промоції лікарських засобів, інформаційних та інших послуг, пов’язаних з реалізацією лікарських засобів кінцевому споживачу;
  • використання практики чи методів, а також вчинення дій, які призводять до фактичного зниження закупівельних цін після переходу права власності на товари, включаючи використання механізмів відтермінованих знижок, кредитних нот, бонусів або інших форм зворотного коригування ціни (так званих ретробонусів).

Нагадаємо, що документ розроблено та затверджено на виконання Указу Президента України від 12.02.2025 р. № 82/2025, яким введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 лютого 2025 р. «Про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців».

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Клімов Олег Іванович 18.02.2025 9:04
Приймаючи такі рішення ,які відкрито впливають на господарську діяльність суб'єктів господарювання ,без виконання процедури оцінки регуляторного впливу(Regulatory Impact Assessment-RIA) та піблічного її оприлюднення є грубим порушенням Директиви 89/105/ЄС ,якою передбачено забезпечення прозорості будь-яких заходів ,щодо встановлення цін і відшкодування лікарських засобів. В ЄС національні регулятори можуть встановлювати націнки на ліки,але водночас вони не повинні доводити аптеки до збитковості. В зв'яку з вище викладеним,у фармацевтичної спільноти виникає цілком слушне запитання до українсткого регулятора-а яким чином Україна бачить наступні кроко до адаптеції українськго законодовства до законодавства ЄС ,в зв'язку з взятими на себе забов'язаннями викладених в Угоді про Асоціацією з ЄС ? Чи це тільки популістскі обіцянки??? З повагою,Голова правління ГО " Всеукраїнська фармацевтична палата" О.Клімов
Евгеній 18.02.2025 10:32
Клімов Олег Іванович, тут немає нічого критичного. В цілому,це ковток повітря для маленьких аптек. ТОП мережі будуть працювати як раніше,але без різкого зростання по відкриттю 1 аптеки у день. А ось 20% для дистрибютерів - це погано. До маленьких аптек в областях їздить 2-3 дистрибютера, ось тут може виникнути ситуація коли аптеки не зможуть купити лікі, бо дистрибютери вибрали свою долю.
Олена Пруднікова 19.02.2025 5:59
Пане Евген. А Ви представник маленьких аптек? Який ковток ? При таких розмірах націнок останні аптеки в селах будуть ліквідовані!! Це Жах!!!
Олена Пруднікова 19.02.2025 7:23
Пан Євгеній! А Ви представляєте малі аптеки? При таких націнках будуть знищені останні аптеки у сільській місцевості. Це просто жах!!
Евгеній 19.02.2025 12:31
Ні, не представник. цінити 50%+ користуючись тим, що люди не можуть доїхати, не тільки на ліки, но і на інші товари - це вже мародерство
Святослав 19.02.2025 12:52
Ймовірні наслідки: 1. Звуження цінових коридорів в сегменті. Тобто збільшення конкуренції між однотипними продуктами 2. Зменшення можливостей просування виробниками своїх продуктів через створення додаткових цінностей (бонуси, знижки і т.д.) 3. Зменшиться асортимент аптек. 4. Збільшиться конкуренція між виробниками.
Олена 19.02.2025 1:56
Дуже турбує питання:потрібна лі буде переоцінка залишків?
Роман 19.02.2025 3:56
Евгеній 19.02.2025 12:31 Це базовий принцип ринкової економіки. А регулювання цін - це СРСР в чистому виді. Ще трохи і такими темпами будемо чекати прийняття України до складу рф. Супер покращення - замість купувати ліки в селищній аптеці з більшою націнкою, людям доведеться витрачати час і кошти на дорогу до райцентру, що б там купити з меншою націнкою. Це тим хто має змогу доїхати. А хто ледь пересувається, тому влада забезпечує швидку та легку смерть.
Роман 19.02.2025 4:09
Це жопа всій галузі
Роман 19.02.2025 4:10
Ще більше державного регулювання на ВСЕЕЕЕЕ. І повітря по талонах!!!
Роман 19.02.2025 4:30
Спочатку закриються малі аптеки, потім буде дефіцит і ліки по талонам. Далі срср і повітря по ваучерам.
Евгеній 19.02.2025 5:21
Романе, подивіться як працює фар галузь в інших країнах,як там держава все зарегулювала. Як та продають ліки за 5-7% націнки. А потім наші громадяни кажуть, що там ліки дешевше. Може треба робити висновки?
Роман 20.02.2025 11:05
Так, в цих країнах і до лікаря можна попасти по термінах лише через півроку. Не все так чудово у західній системі охорони здоров'я. А якщо немає страховки то Вас взагалі ніхто лікувати не буде. Ото ібупрофен максимум що Вам продадуть в аптеці з націнкою 5-7%. А дешевше вони там просто тому, що вони там виробляються, а імпортуючи ліки в Україну потрібно проходити довготривалу і вартісну процедуру реєстрації, а потім логістика, оренда, зарплати і ще багато супутніх витрат, які становлять набагато більше ніж 8%. Багато імпортних ліків просто зникнуть з полиць аптек, а аптеки з обмеженою рентабельністю теж будуть закриватись (в якій місцевості думаю і так зрозуміло).
Мирія 20.02.2025 12:14
Евгеній 19.02.2025 5:21 Хто Вам таке казав? Подивіться в Інтернеті ціни. Тимчасово живу у Німеччині - ліки по діючій речовині у середньому в 10-15 разів дорожчі. Тут хронічні захворювання та ліки дітям до 12 років покриває страхова медицина. А інше, що можна, замовляю з України.
Евгеній 20.02.2025 12:36
Роман, Ви - профан. Крім емоцій фактів 0 Ви думаєте у нас ситуація краще? Запис до пульмонолог на КВІТЕНЬ!!!. Ви щось чули про життевий цикл ліків? Про PIC/S? Як взагалі розробляються документація для ліків великими компаніями? Лікі дешевше ща кордном, тому що там є регуляція від держави. 1 аптека на 2500-3500 людей,а не 800 як у нас з великою націнкою. Страхова медецина - це те що нам потрібно. Користуватися нею це Ваше право. Читайте як працюють в разних країнах,а потім кажіть
Роман 20.02.2025 4:48
Евгеній, Ви - дурень, якщо надієтесь що ось так можна прийти на ринок і сказати компаніям "працюйте в збиток" і нічого на ринку не зміниться окрім цін на ліки. Зніміть рожеві окуляри.
Олена 20.02.2025 7:48
Якщо вищевказані норми з 1 березня вступлять в дію, боюся, що наша невеличка компанія буде вимушена припинити діяльніть. Ми представляємо виробника з ЄС в України і маємо 10 реєстраційних посвідчень. Наші закордонні партнери просто порахують витрати /прибуток та скажуть "прощавай".
Галина 22.02.2025 7:26
Уся ця цікава дискусія проходить між професіоналами фарм-бізнесу. А не хочете знати думку клієнтів? Ми з чоловіком пенсіонери, тобто типові покупці аптек. Останнім часом ціни на наші ліки, що треба вживати до скону, дорожчають кожного дня! І тепер, при наших хворобах, ми на них витрачаємо більше, ніж на їжу! Хтось про нас думає, коли націнки по 50% встановлює? Треба шукати шляхів ефективніше працювати, не влаштовувати по 4 аптеки в один ряд, як у нас на Оболоні.
Галині 24.02.2025 1:19
Тепер вони будуть на 10 грн дешевше, але будете їхати за цими ліками на Печерськ, бо на Оболоні їх не буде. Це взагалі якщо ці ліки ще будуть на ринку. Багато дистрибьюторів/імпортерів просто закриються і ваших ліків не буде. Взагалі.
Дмитро 24.02.2025 10:44
Ідея зниження цін цікава, і загалом я радий щоб тут враховували людські потреби,а не популістські інтереси, дай Боже тим урядовцям які це почали довести до логічного кінця,як на мене потрібно багато доопрацювати моментів . Один із них в топ 100 попало 9 позицій аскорбінової кислоти з різними смаками,чи не можна було в одну позицію всі взяти раз вона така популярна,а на місце 8ми добавити щось реально потрібне ( панкреатин, антибіотики, нпзз і т.д) Купу подвоєнь одного і того препарату лише різна фасовка,лише місце в топі займають.
Павло 25.02.2025 12:29
Поясніть, будь ласка. Заборона меркетингу, та промоція, стосується лише ЛЗ чи БаДів і вітамінів також? Цікаво, чи підпадає під це ВТМ?
Влад 28.02.2025 11:41
Я слежу за ценообразованием в одной из сетей Украины, средняя наценка колеблется в районе 10-18% в зависимости от цены и вида товара. Подавляющее большинство препаратов в большинстве аптек останется без изменений. Цены завышают производства (формируя практически любую цену, которую захотят), а не оптовики или аптеки. В деревнях действительно есть больше, но это не потому что так хочется хозяину аптеки, а потому что иначе нет смысла работать, нет прибыли, как писали выше, будут закрываться удалённые аптеки из-за этих ограничений.
Олександр 28.02.2025 3:16
Висловлю свою особисту думку. Ціноутворення українського фармринку (і не тільки українського) залежить лише від "жадібності" гравців ринку. Недавно читав статтю про ринок Молдови, який він зарегульований і який там дефіцит ліків. Але зайшовши на сайти тамтешніх аптек, побачив що ціни на такі ж препарати як і в Україні, майже у два рази дешевші (робив свою вибірку ліків, ви можете подивитись свою вибірку). Можливо, в Україні настав час коли треба починати обмежувати апетити фармацевтичних компаній. Аптеки - це окремий біль, чомусь МОЗ відкрито ігнорує фармацевтів та дозволяє свавілля що відбувається там. Налбуфін, що за підсумками 2024 року на 4! місці!! за аптечними продажами, говорить про зацікавленість власників мереж лише у особистому збагаченні. В мене особисто волосся дибки, це перетворення аптек на наркомаркети. Тому вже зараз треба власникам аптечних мереж, дистриб'юторам, представництвам та виробникам переглянути свої стратегії із "даблдіджитал гроус" в нормальне русло. Бо регулювання цін на ЛЗ це лише перший дзвіночок від держави для гравців ринку. Далі будуть кримінальні справи.

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті