Інна Іваненко, виконавча директорка БФ «Пацієнти України», повідомила, що, за оцінками БФ «Пацієнти України», на сьогодні недофінансування державних закупівель лікарських засобів для тяжкохворих пацієнтів становить 8 млрд грн. Наразі Міністерство охорони здоров’я України почало збирати інформацію щодо потреби на закупівлю препаратів за кошти державного бюджету на 2026 рік.
Проаналізувавши цю потребу, БФ «Пацієнти України» виявлено, що лише близько 60% тяжкохворих пацієнтів отримають лікарські засоби за кошти держави. Зокрема, будуть недофінансовані такі нозології, як дитяча онкологія — 33%, вірусні гепатити — 66%, первинний імунодефіцит — 60% та ін. При цьому недофінансування закупівель препаратів першої та другої лінії становить близько 90% від потреби.
У зв’язку з цим вона закликала народних депутатів та Уряд підтримати законопроєкт щодо збільшення фінансування на закупівлі ліків.
Ольга Стефанишина зазначила, що аналіз державних бюджетів, які ухвалено протягом останніх кількох років, свідчить, що держава почала виділяти менше коштів на закупівлю препаратів. Також через девальвацію гривні навіть на виділене фінансування вдається закупити менше лікарських засобів. При цьому бюджет закупівель ліків був дефіцитний ще до повномасштабного вторгнення, яке лише збільшило цей дефіцит.
Спікерка зауважила, що через повномасштабне вторгнення частина населення виїхала за кордон, але, попри це, пацієнтів в Україні не стало менше. Зокрема, вдвічі збільшилася кількість хворих на гепатит С. Також завдяки проведенню скринінгу новонароджених щодо виявлення орфанних захворювань зросла кількість пацієнтів, які потребують лікування від таких захворювань.
Тому з метою забезпечення потреб пацієнтів у ліках було подано законопроєкт щодо збільшення фінансування закупівель препаратів на 8 млрд грн за рахунок коштів з резервного фонду бюджету. Наразі проєкт проходить процедуру реєстрації у Верховній Раді України.
Вікторія Романюк, голова Громадської організації (ГО) «Афіна. Жінки проти раку», повідомила, що близько 5 пацієнтів в Україні щогодини помирають від онкологічних захворювань. Проте значна частка цих пацієнтів могла б отримувати лікування, яке доступне для пацієнтів Європейського Союзу. Однак відповідні ліки для українців є недоступними. При цьому навіть препаратів, які закуповуються і є в наявності в онкологічних центрах, не завжди вистачає на всіх хворих, що їх потребують.
Анна Хмель, клінічна онкологиня Комунального підприємства «Лікарня № 1» Житомирської міської ради, підтвердила інформацію про дефіцит лікарських засобів для терапії пацієнтів з онкопатологією. За її словами, на сьогодні існує дефіцит ліків навіть для базової терапії онкологічних захворювань, попри те, що це гарантовано державою. Відповідно, через відсутність препаратів лікарям доводиться відмовляти в лікуванні пацієнтам. Своєю чергою, пацієнти змушені купувати ці ліки за власний кошт через аптечні заклади. При цьому навіть в аптеках існує дефіцит таких препаратів, оскільки їх виробники не розраховували на те, що буде такий великий попит на ліки, забезпечення пацієнтів якими гарантується державою.
Вона додала, що коли у 2024 р. в лікарні виникав дефіцит, то можна було звернутися до інших закладів охорони здоров’я і попросити про перерозподіл ліків. Однак у 2025 р. таке неможливо зробити через дефіцит препаратів для терапії онкологічних захворювань по всій Україні. Окрім цього, ці ліки є дороговартісними, через що пацієнти в деяких випадках відмовляються від лікування.
Ніна Астафорова-Яценко, голова БФ «Діти з гемофілією», повідомила, що на сьогодні особи з гемофілією забезпечені необхідними препаратами на близько 60% від потреби. Отже, усі пацієнти забезпечуватимуться лікуванням протягом близько 8 міс. Після чого ліки закінчаться.
Також під час заходу виступив Павло Кирієнко, ветеран війни, хворий на онкопатологію. Він закликав парламентарів підтримати відповідний законопроєкт та забезпечити лікуванням усіх, хто його потребує.
Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»,
фото uacrisis.org
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим