Поточний стан впровадження національної системи верифікації лікарських засобів з використанням 2D-кодування та необхідні кроки для запуску системи у визначені законодавством строки обговорили 24 липня 2025 р. на онлайн-зустрічі, організованій Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) України.
Участь у заході взяли голова Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький, заступниця міністра охорони здоров’я з цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Марія Карчевич, а також представники бізнес-асоціацій, виробників, аптечних мереж, міжнародних експертів та проєкту «Безпечні, доступні та ефективні ліки для українців» (SAFEMed).
У центрі уваги були питання юридичної реєстрації Національної організації з верифікації лікарських засобів, вибору технічного провайдера та початку технічного розгортання системи.
Під час зустрічі представлено оновлену модель, яка дозволяє запуск повнофункціонального рішення з обмеженим зовнішнім доступом, але з дотриманням усіх технічних вимог Європейської організації з верифікації лікарських засобів (European Medicines Verification Organisation — EMVO). Такий підхід дозволяє продовжити впровадження реформи і вже зараз розпочати практичну реалізацію з використанням перевіреної моделі, яка відповідає європейським вимогам.
Це створює можливість для поступового підключення учасників ринку та успішного тестування ключових процесів, що в майбутньому після вступу України до ЄС забезпечить максимально швидке підключення до європейської системи.
М. Карчевич зазначила, що національна система верифікації лікарських засобів є стратегічним компонентом реформи фармацевтичного сектору, яка дозволить посилити контроль за обігом препаратів, запобігати потраплянню фальсифікату в аптечну мережу та підвищити рівень довіри пацієнтів до системи охорони здоров’я.
У 2022 р. Верховна Рада України ухвалила новий Закон України «Про лікарські засоби», який у тому числі передбачає створення Національної системи верифікації лікарських засобів. Зокрема, цей закон передбачає впровадження інструментів для відстеження препаратів на всіх етапах обігу. Один з ключових — 2D-кодування упаковок, що передбачає нанесення унікального двовимірного штрих-коду.
У липні 2023 р. МОЗ України та члени професійних організацій, які представляють інтереси виробників, дистриб’юторів, аптечних закладів та фармацевтів, підписали меморандум про взаєморозуміння та співпрацю стосовно впровадження національної системи верифікації лікарських засобів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2024 р. № 1121 затверджено:
- Положення про національну систему верифікації лікарських засобів;
- Порядок нанесення засобів безпеки на упаковку лікарського засобу, визначення їх характеристик, засобів перевірки та встановлення вимог до шифрування, структури та формату інформації, яку містять засоби безпеки.
«Українські фармацевтичні виробники мають бути насамперед зацікавлені в запуску системи. Адже ліки, які відповідатимуть вимогам ЄС, отримають доступ до ринків європейських країн. Крім того, створення такої системи — одна з вимог Єврокомісії. Тому ми не можемо це питання відкладати на декілька років», — наголосив М. Радуцький, закликавши представників фармацевтичного сектору активізувати роботу щодо запуску такої системи, щоб вкластися у встановлені терміни.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим