Зміни в обкладенні ПДВ виробів медичного призначення: що робити?

1 серпня 2011 р. після опублікування в «Офіційному віснику України», № 56 від 01.08.2011 р., набув чинності новий Перелік виробів медичного призначення, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість (затверджений постановою КМУ від 09.06.2011 р. № 785, (далі — постанова). Цей перелік помітно менший за попередній, затверджений постановою КМУ від 17.12.2003 р. № 1949, яка наразі втратила чинність. Для бізнесу це означає, що з 1 серпня 2011 р. певні вироби медичного призначення, операції з якими раніше не передбачали ПДВ, тепер обкладатимуться ПДВ.

«Постачання», «поставка» чи «продаж»?

За останні кілька днів дуже часто можна було почути питання про те, що ж мається на увазі під «постачанням»? Може аналізована постанова запроваджує зміни лише для операцій між виробниками, дистриб’юторами та підприємствами, які займаються роздрібною реалізацією згаданої продукції, зокрема, аптеками? Із цього приводу деякі учасники ринку вже звернули увагу на термінологію Господарського кодексу України. У ньому термін «постачання» використовується у звуженому значенні, зокрема у прив’язці до договорів поставки, які не стосуються власне продажу споживачам.

Водночас, на жаль, оскільки у постанові йдеться про питання оподаткування, термін «постачання» слід розуміти у значенні, що містить податкове законодавство. Так, відповідно до Податкового кодексу України (п. 14.1.191) постачання товарів — це будь-яка передача права на розпоряджання товарами, у тому числі продаж, обмін, дарування та інше.

Отже, навіть продаж аптеками виробів медичного призначення споживачам є їх постачанням для цілей оподаткування.

Дія Постанови в часі

Ще одне актуальне питання стосується того, як положення постанови діятимуть у часі. Наприклад, як слід діяти стосовно продукції, закупленої дистриб’юторами чи аптечними закладами до 1 серпня без ПДВ, із точки зору її наступного продажу (постачання)?

Розглянемо декілька найбільш типових ситуацій.

Якщо продаж (постачання) відбувається 1 серпня або пізніше, і при цьому вироби медичного призначення, які продаються, відсутні в новому переліку, то така операція не звільняється від обкладення ПДВ. Відповідно, у такому разі ціна продажу має бути підвищена на суму ПДВ (20%), як при продажу між суб’єктами господарювання, так і при реалізації споживачеві.

При цьому за законодавством обов’язок продавця нарахувати ПДВ на ціну продажу не ставиться в залежність від того, чи придбав він цей товар із ПДВ, чи ні. Отже, якщо, наприклад, аптека до 1 серпня 2011 р. придбала медичні вироби без ПДВ (оскільки ці вироби були зазначені в попередньому переліку, а тому операція звільнялася від ПДВ), то продавати цю продукцію (якої немає в новому переліку) після 1 серпня 2011 р. аптека буде за ціною з ПДВ (20%).

Після вказаної дати передача виробів медичного призначення, які не зазначені в новому переліку (але були в попередньому), може відбуватися без нарахування ПДВ у єдиному випадку: якщо оплата за них була здійснена до 1 серпня 2011 р. Це пов’язано з тим, що ПДВ нараховується (або не нараховується) за правилом «першої події». Отже, якщо «перша подія» — оплата — відбулася, коли операція була звільнена від обкладення ПДВ, то цей податок не нараховується, навіть якщо на час передачі товару в подальшому такого звільнення вже не було.

На жаль, постанова не передбачає перехідних положень чи перехідного періоду, протягом якого її вимоги могли б не застосовуватися, наприклад, до товарів, закуплених із метою подальшого продажу. Виходячи з цього, найбільш очікуваним початковим наслідком зміни законодавства стане підвищення цін на чималий перелік виробів на 20%. Водночас надалі не можна виключити того, що окремі учасники ринку шукатимуть механізми, які б дозволили збалансувати цінову ситуацію і не шокувати споживачів черговим підвищенням цін (провину за яке, найбільш імовірно, пересічний і необізнаний споживач знову покладатиме на «фармацевтичну мафію»).

Олена Ткаченко,
адвокат, партнер адвокатської фірми «ПАРИТЕТ»

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті