Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України розроблено і 2 липня винесено на громадське обговорення проєкт змін до постанови Кабінету Міністрів України (КМУ) від 4.04.2025 р. № 439 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби» з тим, аби виключити ОТС-препарати з-під дії референтного ціноутворення, оскільки дані про ціни на цю категорію ліків у референтних країнах не знайдено.
Нагадаємо, що чинною редакцією постанови КМУ № 439 передбачено, що граничні референтні ціни мають бути розраховані, у тому числі на визначений МОЗ України перелік безрецептурних препаратів, які не включені до Національного переліку основних лікарських засобів (далі — Національний перелік).
МОЗ України попередньо проведено аналіз та розрахунок референтних цін за переліком лікарських засобів, сформованим за наступними критеріями:
- відпускаються без рецепта;
- не входять до Національного переліку;
- включено до протоколів фармацевта;
- входять до наступних груп лікарських засобів: «Протиалергічні засоби» (R06), «Нестероїдні протизапальні препарати» (код M01A) і «Протизастудні засоби» (група N02BE).
За результатами проведеного аналізу встановлено, що такий перелік лікарських засобів налічує 23 міжнародні непатентовані найменування, у розрізі торговельних назв з урахуванням дозування це становить 145 позицій. За результатами проведеного пошуку цін в референтних країнах виявлено: для 141 позиції взагалі відсутня інформація про ціни в усіх референтних країнах, а для 18 позицій інформація про ціни наявна менш ніж в 4 референтних країнах, що не дозволяє провести розрахунок граничних референтних цін на такі препарати.
«У зв’язку з відсутністю в референтних країнах інформації про ціни на лікарські засоби, які згідно з інструкцією для медичного застосування підлягають відпуску без рецепта та не включені до Національного переліку, неможливо здійснити розрахунок граничних референтних цін на лікарські засоби, що унеможливлює включення інформації про ціни на такі лікарські засоби до Національного каталогу цін, а отже і випуск в обіг таких лікарських засобів, і тому потребує нормативно-правового врегулювання», — йдеться в пояснювальній записці до відповідного проєкту постанови КМУ.
Тож, для ОТС-препаратів пропонується запровадити процедуру декларування цін без застосування механізму референтного ціноутворення.
Нагадаємо, що останній етап формування Національного каталогу цін — для групи ОТС-препаратів попередньо розпочнеться у серпні.
Наразі триває другий етап формування Національного каталогу цін — для рецептурних лікарських засобів, які не включені до Національного переліку. До 8 липня 2025 р. включно триває прийом документів на декларування граничних оптово-відпускних цін в Національному каталозі цін для цієї категорії препаратів. Консультації та роз’яснення з питань декларування цін на лікарські засоби можна отримати, звернувшись на електронну адресу: [email protected].
Коментарі