ПОВІДОМЛЕННЯ
про оприлюднення проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955»
Міністерством охорони здоровʼя України на громадське обговорення пропонується проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955» (далі — проєкт акта).
Проєкт акта розроблений Міністерством охорони здоров’я України розроблено з метою коригування підходів до визначення розміру торговельної (роздрібної) надбавки для лікарських засобів та запобігання подальшому підвищенню цін на лікарські засоби на території України.
Проєкт акта, аналіз регуляторного впливу та пояснювальна записка оприлюднені шляхом розміщення на офіційному вебсайті Міністерства охорони здоров’я України у мережі Інтернет (www.moz.gov.ua).
Зауваження та пропозиції просимо надсилати до Міністерства охорони здоров’я України протягом місяця за адресою: м. Київ, 01601, вул. Грушевського 7, e-mail: [email protected].
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955»
1. Мета
Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955» (далі — проєкт постанови) розроблено з метою коригування підходів до визначення розміру торговельної (роздрібної) надбавки для лікарських засобів та запобігання подальшому підвищенню цін на лікарські засоби на території України.
2. Обґрунтування необхідності прийняття акта
Проєкт постанови розроблено на виконання статей 5 та 13 Закону України
«Про ціни і ціноутворення».
Необхідність прийняття проєкту постанови обумовлена аналізом поточного стану механізму державного регулювання цін на лікарські засоби в Україні та проблемних аспектів його реалізації.
Так, регулювання із новими порогами застосування торговельних (роздрібних) надбавок було запроваджено з 1 березня 2025 р. на виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 лютого 2025 р. «Про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців», уведеного в дію Указом Президента України 12 лютого 2025 року № 82/2025, згідно з підпунктом 4 пункту 2 якого Кабінету Міністрів України було доручено забезпечити у тижневий строк внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 року № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та медичні вироби», передбачивши з 1 березня 2025 року встановлення граничних постачальницько-збутових надбавок не вище десяти відсотків, що нараховуються дистриб’юторами лікарських засобів до оптово-відпускних цін на всі зареєстровані в установленому порядку в Україні лікарські засоби, та регресивні граничні торговельні (роздрібні) надбавки до закупівельних цін на всі зареєстровані в Україні рецептурні лікарські засоби, а також граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище тридцяти п’яти відсотків до закупівельних цін на всі зареєстровані в Україні безрецептурні лікарські засоби, які придбаваються за рахунок джерел, не заборонених законодавством України, крім коштів державного та/або місцевого бюджетів.
Разом з тим, за даними компанії «Proxima Research», опублікованими у відкритих джерелах, за підсумками 2025 року ринок лікарських засобів у грошовому вимірі зріс до 194 млрд грн (+13% у гривні та дещо менше у доларах США). Але зменшився в натуральному вимірі на 3%. Падіння реалізації в аптечному сегменті в упаковках склало ще більше — 4.4%.
У зв’язку з цим, з метою збереження доступу населення до лікарських засобів, виникла необхідність коригування порогів цін без зміни розміру торговельних (роздрібних) надбавок.
Застосування такого коригування обумовлено також і індексом інфляції в країні, який у січні 2026 до січня 2025 року становив 7.4%.
На підставі викладеного, з метою запобігання підвищенню цін на лікарські засоби, забезпечення умов для доступу населення до лікарських засобів з урахуванням стану економіки країни та продовження агресії російської федерації виникає необхідність вжиття відповідних заходів державного регулювання цін на лікарські засоби.
3. Основні положення проєкту акта
Проєктом постанови пропонується внести зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та медичні вироби», а саме:
до підпунктів 1, 2 в частині зміни розміру закупівельних цін на лікарські засоби в бік збільшення та залишення розміру торговельної (роздрібної) надбавки до закупівельної ціни на існуючому рівні;
4. Правові аспекти
У даній сфері суспільних відносин діють такі нормативно-правові акти: Закон України «Про лікарські засоби»;
Закон України «Про ціни і ціноутворення»;
5. Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація проєкту постанови не потребує додаткового фінансування з державного чи місцевого бюджетів.
6. Позиція заінтересованих сторін
Проєкт постанови потребує проведення публічних консультацій з громадськістю шляхом розміщення проєкту постанови на офіційному вебсайті Міністерства охорони здоров’я України, відповідно до Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики».
Проєкт постанови не стосується питань функціонування місцевого самоврядування, прав та інтересів територіальних громад, місцевого та регіонального розвитку, соціально-трудової сфери, прав осіб з інвалідністю, функціонування і застосування української мови як державної, отже не потребує погодження уповноважених представників всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування чи відповідних органів місцевого самоврядування, уповноважених представників всеукраїнських профспілок, їх об’єднань та всеукраїнських об’єднань організацій роботодавців, Уповноваженим Президента України з прав людей з інвалідністю, Урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю та всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, їх спілок, Уповноваженого із захисту державної мови.
Проєкт постанови не стосується сфери наукової та науково-технічної діяльності.
Проєкт постанови потребує погодження з Міністерством фінансів України, Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства України, Міністерством цифрової трансформації України, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Державною регуляторною службою України, Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, Антимонопольним комітетом.
Проєкт постанови потребує проведення правової експертизи Міністерством юстиції України.
7. Оцінка відповідності
У проєкті постанови відсутні положення, що стосуються прав та свобод, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод; впливають на забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків; містять ризики вчинення корупційних правопорушень та правопорушень, пов’язаних з корупцією; створюють підстави для дискримінації.
Громадська антикорупційна, громадська антидискримінаційна та громадська гендерно-правова експертизи не проводилися.
Проєкт постанови потребує направлення до Національного агентства з питань запобігання корупції для визначення необхідності проведення антикорупційної експертизи.
Проєкт постанови потребує направлення до Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів для проведення експертизи на відповідність зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції, у тому числі міжнародно-правовим, та праву Європейського Союзу (acquis ЄС).
8. Прогноз результатів
Реалізація проєкту постанови матиме вплив на здоров’я, покращення чи погіршення стану здоров’я населення або його окремих груп, на ринкове середовище, забезпечення захисту прав та інтересів суб’єктів господарювання, громадян і держави.
Реалізація проєкту постанови не матиме вплив на розвиток регіонів, підвищення чи зниження спроможності територіальних громад; ринок праці, рівень зайнятості населення; екологію та навколишнє природне середовище, обсяг природних ресурсів, рівень забруднення атмосферного повітря, води, земель, зокрема забруднення утвореними відходами, інші суспільні відносини.
Вплив на інтереси усіх заінтересованих сторін:
| Заінтересована сторона | Вплив реалізації акта на заінтересовану сторону | Пояснення очікуваного результату |
| Громадяни | матиме позитивний вплив | Прийняття проєкту постанови забезпечить збереження доступу населення до необхідних лікарських засобів. |
| Держава | матиме позитивний вплив | Прийняття проєкту постанови дозволить запобігти підвищенню цін на лікарські засоби та забезпечити доступ населення до них. |
| Суб՚єкти господарювання | матиме позитивний вплив | Прийняття проєкту постанови створить ефективний та прозорий механізм регулювання цін на лікарські засоби. |
Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко
Додаток
до пояснювальної записки
Фінансово-економічні розрахунки до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955
Проєкт
оприлюднений на сайті МОЗ України 15.04.2026 р.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955
Кабінет Міністрів України постановляє:
- Внести до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та медичні вироби» (Офіційний вісник України, 2008 р., № 84, ст. 2825; 2015 р., № 54, ст. 1740; 2016 р., № 3 ст. 166; 2017 р., № 13, ст. 361, № 26, ст. 749; 2018 р., № 26 ст. 933; 2019 р., № 21, ст. 716, № 22, ст. 779, № 43, ст. 1483; 2021 р., № 11, ст. 466, № 28, ст. 1588, № 67, ст. 4230; 2023 р., № 65, ст. 3697, 2025 р., № 22, ст. 1457, № 25, ст. 1667) зміни, що додаються.
- Ця постанова набирає чинності через три місяці з дня її опублікування.
Прем’єр-міністр України Ю. Свириденко
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
ЗМІНИ,
що вносяться до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955
- Підпункти 1, 2 викласти в такій редакції:
«1. Установити:
1) на лікарські засоби (крім радіофармацевтичних лікарських засобів, наркотичних, психотропних лікарських засобів, медичних газів, а також лікарських засобів, що містять прекурсори), включені до Національного переліку основних лікарських засобів, які придбаваються за рахунок джерел, не заборонених законодавством, крім коштів державного та/або місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 8 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки, виходячи із закупівельної ціни з урахуванням податків, що не перевищують такі розміри:
| До 300 (включно) | 25 |
| Більше ніж 300 до 700 (включно) | 20 |
| Більше ніж 700 до 1200 (включно) | 15 |
| Більше ніж 1200 | 10; |
2) на лікарські засоби (крім лікарських засобів, включених до Національного переліку основних лікарських засобів, радіофармацевтичних лікарських засобів, наркотичних, психотропних лікарських засобів, медичних газів, а також лікарських засобів, що містять прекурсори), які згідно з інструкцією для медичного застосування підлягають відпуску за рецептом, придбаваються за рахунок джерел, не заборонених законодавством, крім коштів державного та/або місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 8 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки, виходячи із закупівельної ціни з урахуванням податків, що не перевищують такі розміри:
| Закупівельна ціна, гривень | Торговельна (роздрібна) надбавка до закупівельної ціни, відсотків |
| До 1200 (включно) | 25 |
| Більше ніж 1200 | 10; |
».
ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ
до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955»
| Зміст положення акта законодавства | Зміст відповідного положення проєкту акта | ||||
| Постанова Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та медичні вироби» (Офіційний вісник України, 2008 р., № 84, ст. 2825; 2015 р., № 54, ст. 1740; 2017 р., № 26, ст. 749; 2019 р., № 43, ст. 1483; 2021 р., № 11, ст. 466, № 67, ст. 4230; 2023 р., № 65, ст. 3697, 2025 р., № 22, ст. 1457) | |||||
| 1. Установити:
1) на лікарські засоби (крім радіофармацевтичних лікарських засобів, наркотичних, психотропних лікарських засобів, медичних газів, а також лікарських засобів, що містять прекурсори), включені до Національного переліку основних лікарських засобів, які придбаваються за рахунок джерел, не заборонених законодавством, крім коштів державного та/або місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 8 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки, виходячи із закупівельної ціни з урахуванням податків, що не перевищують такі розміри: |
1. Установити:
1) на лікарські засоби (крім радіофармацевтичних лікарських засобів, наркотичних, психотропних лікарських засобів, медичних газів, а також лікарських засобів, що містять прекурсори), включені до Національного переліку основних лікарських засобів, які придбаваються за рахунок джерел, не заборонених законодавством, крім коштів державного та/або місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 8 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки, виходячи із закупівельної ціни з урахуванням податків, що не перевищують такі розміри: |
||||
| Закупівельна ціна, гривень | Торговельна (роздрібна) надбавка до закупівельної ціни, відсотків | Закупівельна ціна, гривень | Торговельна (роздрібна) надбавка до закупівельної ціни, відсотків | ||
| До 100 (включно) | 25 | До 300 (включно) | 25 | ||
| Більше ніж 100 до 500
(включно) |
20 | Більше ніж 300 до 700
(включно) |
20 | ||
| Більше ніж 500 до 1000
(включно) |
15 | Більше ніж 700 до 1200
(включно) |
15 | ||
| Більше ніж 1000 | 10 | Більше ніж 1200 | 10 | ||
| 2) на лікарські засоби (крім лікарських засобів, включених до Національного переліку основних лікарських засобів, радіофармацевтичних лікарських засобів, наркотичних, психотропних лікарських засобів, медичних газів, а також лікарських засобів, що містять прекурсори), які згідно з інструкцією для медичного застосування підлягають відпуску за рецептом, придбаваються за рахунок джерел, не заборонених законодавством, крім коштів державного та/або місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 8 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки, виходячи із закупівельної ціни з урахуванням податків, що не перевищують такі розміри: | 2) на лікарські засоби (крім лікарських засобів, включених до Національного переліку основних лікарських засобів, радіофармацевтичних лікарських засобів, наркотичних, психотропних лікарських засобів, медичних газів, а також лікарських засобів, що містять прекурсори), які згідно з інструкцією для медичного застосування підлягають відпуску за рецептом, придбаваються за рахунок джерел, не заборонених законодавством, крім коштів державного та/або місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 8 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки, виходячи із закупівельної ціни з урахуванням податків, що не перевищують такі розміри: | ||||
| Закупівельна ціна, гривень | Торговельна (роздрібна) надбавка до закупівельної ціни, відсотків | Закупівельна ціна, гривень | Торговельна (роздрібна) надбавка до закупівельної ціни, відсотків | ||
| до 1000 (включно) | 25 | до 1200 (включно) | 25 | ||
| Більше ніж 1000 | 10 | Більше ніж 1200 | 10 | ||
| 3) на лікарські засоби (крім лікарських засобів, що містять прекурсори і підлягають відпуску без рецепту, а також лікарських засобів, що включені до Національного переліку основних лікарських засобів і підлягають відпуску без рецепту), які згідно з інструкцією для медичного застосування підлягають відпуску без рецепту, які придбаваються за рахунок джерел, не заборонених законодавством, крім коштів державного та/або місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 8 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище ніж 35 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків; | 3) на лікарські засоби (крім лікарських засобів, що містять прекурсори і підлягають відпуску без рецепту, а також лікарських засобів, що включені до Національного переліку основних лікарських засобів і підлягають відпуску без рецепту), які згідно з інструкцією для медичного застосування підлягають відпуску без рецепту, які придбаваються за рахунок джерел, не заборонених законодавством, крім коштів державного та/або місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 8 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище ніж 35 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків; | ||||
| 4) на лікарські засоби (крім радіофармацевтичних лікарських засобів, наркотичних, психотропних лікарських засобів, медичних газів, лікарських засобів, що містять прекурсори, лікарських засобів, що підлягають закупівлі відповідно до договорів керованого доступу або реімбурсації), які придбаваються та/або відшкодовуються повністю або частково за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 8 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків; | 4) на лікарські засоби (крім радіофармацевтичних лікарських засобів, наркотичних, психотропних лікарських засобів, медичних газів, лікарських засобів, що містять прекурсори, лікарських засобів, що підлягають закупівлі відповідно до договорів керованого доступу або реімбурсації), які придбаваються та/або відшкодовуються повністю або частково за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 8 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків; | ||||
| 5) на лікарські засоби (крім препаратів інсуліну) та медичні вироби, вартість яких підлягає реімбурсації відповідно до законодавства, граничні постачальницько-збутові надбавки в розмірі 8 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки в розмірі 15 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків;
6) на препарати інсуліну, вартість яких підлягає реімбурсації відповідно до законодавства, граничні постачальницько-збутові надбавки в розмірі 8 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки в розмірі 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків; 7) на лікарські засоби, роздрібна ціна яких за упаковку з урахуванням податків не перевищує 50 гривень нуль копійок, які придбаваються за рахунок джерел, не заборонених законодавством, крім коштів державного та/або місцевих бюджетів, дія підпунктів 1–3 цього пункту не поширюється. … |
5) на лікарські засоби (крім препаратів інсуліну) та медичні вироби, вартість яких підлягає реімбурсації відповідно до законодавства, граничні постачальницько-збутові надбавки в розмірі 8 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки в розмірі 15 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків;
6) на препарати інсуліну, вартість яких підлягає реімбурсації відповідно до законодавства, граничні постачальницько-збутові надбавки в розмірі 8 відсотків, що нараховуються до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків, та граничні торговельні (роздрібні) надбавки в розмірі 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків; 7) на лікарські засоби, роздрібна ціна яких за упаковку з урахуванням податків не перевищує 50 гривень нуль копійок, які придбаваються за рахунок джерел, не заборонених законодавством, крім коштів державного та/або місцевих бюджетів, дія підпунктів 1–3 цього пункту не поширюється. … |
||||
В.о. начальника
Фармацевтичного управлінняОлександр Гріценко
АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ
до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до
пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р.
№ 955»
Додаток 1
до Аналізу регуляторного впливу
ВИТРАТИ
на одного суб’єкта господарювання великого і середнього
підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта
Додаток 2
до Аналізу регуляторного впливу
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим