У пікетуванні взяли участь представники Громадської ради при МОЗ України та громадських організацій, що входять до її складу, а також члени окремих громадських, професійних та пацієнтських асоціацій. Основні вимоги та гасла, під якими проводився пікет: «Боротьба з корупцією — шлях до відставки?», «Відставка Мусія — помста за спробу повернути «Індар» у державну власність», «Олег Мусій — міністр Майдану», «Сто за одного: громадськість на захист народного міністра», «Стаднійчук та Лабунська — лобісти корупції», «Від міністерства закупівель до міністерства здоров’я», «Мусій — справжній професіонал у сфері медицини», «Геть тендерну мафію», «Руки геть від народного міністра Олега Мусія», «Лікарям і міністру — умови для роботи на користь народу», «Верховна Рада, пам’ятай про Майдан», «Центри реабілітації наркозалежних підтримують міністра Мусія», «Лікарня — це не особиста власність головних лікарів», «Громадськість підтримує антикорупційні кроки міністра Мусія», «Не заважайте нашому міністру працювати. Медики Майдану», «За люстрацію в медицині», «Охороні здоров’я — 6% ВВП», «Здорова людина — могутня держава» тощо. Також протягом акції було оприлюднено звернення низки громадських організацій, тексти яких наведено нижче.
Турчинову О.В.
Вельмишановний Олександре Валентиновичу!
Висловлюємо Вам свою високу повагу і підтримку зусиль, яких докладає Верховна Рада України для створення належного законодавчого забезпечення для розбудови української держави, в тому числі для розвитку вітчизняної системи охорони здоров’я.
Ситуація в галузі, проблеми в якій накопичувалися протягом десятиліть унаслідок відсутності комплексної модернізації системи охорони здоров’я, сьогодні є близькою до катастрофічної. У таких умовах вкрай важливим є прозоре та ефективне управління галуззю і лідерство Міністерства охорони здоров’я України (далі — МОЗ України або Міністерство) у реформуванні системи охорони здоров’я. Виконання цього завдання є можливим тільки у випадку, якщо профільне Міністерство та його керівництво матиме можливість віддано працювати, маючи впевненість у тому, що оцінка його діяльності буде об’єктивною та неупередженою.
Громадська рада при МОЗ України (далі — Громадська рада), утворена для забезпечення дієвої участі громадян в управлінні державними справами відповідно до чинного законодавства України, здійснює громадський контроль за діяльністю МОЗ України. Можемо з упевненістю констатувати, що вперше за весь час взаємодії МОЗ України та Громадської ради, Міністерство та його керівництво продемонстрували справжню відкритість і здатність чути та враховувати у своїй діяльності думку інститутів громадянського суспільства.
Наскільки нам відомо, у Верховній Раді України зареєстровано проект Постанови про звільнення Олега Степановича Мусія від виконання обов’язків міністра охорони здоров’я України, поданий народними депутатами України Р.В. Стаднійчуком, А.В. Лабунською (реєстраційний № 4688 від 11.04.2014 р.). Ми, громадськість, представлена у Громадській раді, категорично не можемо погодитися з доводами, викладеними у Пояснювальній записці до зазначеного вище проекту Постанови. Незважаючи на нетривалий строк перебування Олега Мусія на посаді міністра охорони здоров’я України, Міністерство під його керівництвом продемонструвало стратегічне бачення реформування системи охорони здоров’я України та здатність до ефективних кроків, спрямованих на його реалізацію. Міністерством розроблений проект Концепції побудови нової національної системи охорони здоров’я України, який з урахуванням зроблених пропозицій підтриманий Громадською радою. У цьому зв’язку слід особливо відзначити конструктивне реагування з боку Міністерства на критичні зауваження, висловлені громадськістю. Також вважаємо за необхідне звернути увагу на проведене очищення і кадрове оновлення Міністерства, що є важливим показником створення умов для подолання корупції. Галузь охорони здоров’я нарешті отримала принципового і відкритого міністра, якому, на наше переконання, має бути надана можливість продовжити працювати і здійснювати подальші дії, спрямовані на системні перетворення в охороні здоров’я.
Громадська рада високо оцінює та підтримує кроки Міністерства охорони здоров’я України щодо побудови нової системи охорони здоров’я, боротьби з корупцією та налагодження ефективного діалогу з громадськістю і просить Верховну Раду України взяти це до уваги.
в.о. голови Громадської ради при МОЗ України
Р. Ступницький
25 червня 2014 р.
Турчинову О.В.
ЗВЕРНЕННЯ
Центральна рада сотень Майдану та Координаційна рада Майдану рішуче вимагають не допустити відставки «народного міністра» охорони здоров’я України Олега Мусія, котрий став на заваді корупційним схемам з розкрадання бюджетних коштів у медичній галузі та під керівництвом якого розроблено Концепцію нової системи охорони здоров’я та компетентний підхід у кадрових питаннях.
С. Добровольський
Голова Координаційної ради Майдану
А. Хома
1 липня 2014 р.
Президенту України
Петру ПОРОШЕНКУ
Прем’єр-Міністру України
Арсенію ЯЦЕНЮКУ
Голові Верховної Ради України
Олександру ТУРЧИНОВУ
Народним депутатам України
КОПІЯ
Міністру охорони здоров’я України
Олегу МУСІЮ
ЗАЯВА
Всеукраїнського лікарського товариства щодо ситуації, штучно створеної навколо міністра охорони здоров’я України п. Олега Мусія
Всеукраїнське лікарське товариство (ВУЛТ) вкрай занепокоєне політизацією питань діяльності Міністерства охорони здоров’я. Особливе обурення викликають підкилимні дії представників певних фармкіл та їх парламентських лобістів, спроби дискредитації процесу оновлення діяльності Міністерства охорони здоров’я. Серія замовних публікацій і некоректні випади ряду депутатів спрямовані на те, щоб очорнити чесне ім’я людини, лікаря і патріота, якого більшість із нас знає по спільній роботі в товаристві вже чверть століття, з моменту відновлення ВУЛТ у 1990 р. Саме Олег Мусій був координатором Медичної служби Євромайдану, яка об’єднала медиків України від Львова до Донецька, від Києва до Одеси. Лікарський загал вірить своєму міністру, проте дискредитаційні випади підтримують популістськи налаштовані політики.
Загальновизнано, що критичний стан охорони здоров’я не може бути змінений без системних, послідовних і тривалих дій. Загальний вектор цього руху визначений Концепцією нової охорони здоров’я, що була ініційована Олегом Мусієм. Зараз відбувається її обговорення в регіонах України, вона отримує схвалення більшості лікарів. Уже відбулися масштабні конференції у Львові й Одесі, на черзі інші області України. До ВУЛТ надходять доповнення і зауваження, які після їх узагальнення будуть передані до Міністерства охорони здоров’я. Паралельно йде аналіз результатів реформування охорони здоров’я в пілотних регіонах, а також робота над рядом законопроектів, у тому числі, дуже важливим для лікарів законом «Про лікарське самоврядування». Лише на такій основі можливі позитивні зміни в делікатній, вкрай чутливій і дуже інерційній системі охорони здоров’я. Зміна міністра — це чергова зупинка складного процесу підготовки реальних реформ в охороні здоров’я, започаткованих ще після Помаранчевої революції.
За понад 20 останніх років у країні змінилось близько 20 (!) міністрів охорони здоров’я. Нарешті країна отримала справжнього фахівця, який достеменно знає європейську систему організації медичної галузі і має волю та бажання створювати в Україні сучасну охорону здоров’я. Але руйнування новим міністром охорони здоров’я фінансових схем злочинного режиму загрожує йому війною без правил, що ми й спостерігаємо нині у ЗМІ та інтернеті. Чого лише варті сумнозвісні анонімки, якими рясніють численні газетки фармбізнесу, звинувачуючи О. Мусія в усіх мислимих і немислимих смертних гріхах.
Від імені багатотисячної спільноти лікарів Всеукраїнського лікарського товариства ми заявляємо про нашу рішучу підтримку діяльності міністра охорони здоров’я України Олега Мусія і просимо вас, високоповажні народні депутати, створити необхідне законодавче поле для радикального оновлення системи охорони здоров’я нашої Батьківщини.
С. Нечаїв
27 червня 2014 р.
Питання та відповіді
Чому системні зміни в охороні здоров’я України тягнуть за собою щонайменше відставку? З цього питання витікають інші: «за що стояв Майдан?», «за що гинули люди?», «кому вигідно повернути старі корупційні схеми в системі охорони здоров’я України?». На прес-конференції, що відбулася 26 червня 2014 р. в інформаційній агенції «УНІАН», такими питаннями задавалися представники медичної спільноти — члени Громадської ради при МОЗ України: Роман Ступницький, в.о. голови Громадської ради при МОЗ України (ВСГО «Рух протидії наркоманії та наркокорупції»), Людмила Петренко (ГО «Міжнародна діабетична асоціація України»), Наталія Преображенська (БФ «Благодійний фонд спасіння дітей України від Чорнобильської катастрофи»), Ігор Найда (ВГО «Фундація конструктивних ініціатив «Третя сила»). Вже понад 4 міс в Україні працює нова влада, але не всім до вподоби зламані корупційні схеми та прозорі тендери, відкрита кадрова політика МОЗ України, боротьба з наркомафією, системна робота над реформуванням галузі тощо. Учасники прес-конференції висловили власні варіанти відповідей на наведені запитання та оприлюднили конгруентне рішення нещодавнього позачергового засідання Громадської ради при МОЗ України: надати схвальну оцінку та підтримати кроки МОЗ України у царині побудови нової національної системи охорони здоров’я України, боротьби з корупцією та налагодження ефективного діалогу з громадянським суспільством.
фото автора
Коментарі