Своїми враженнями від святкування професійного свята та відвідування Польщі поділився О. Клімов. Урочистості з нагоди святкування Дня фармацевтичного працівника розпочалися з літургії в Соборі святого Христа у Варшаві, де в 1880 р. в одну з колон було замуровано урну з серцем відомого композитора Фрідеріка Шопена. Цей костьол примикає до Палацу Красінських, нині Академії мистецтв — останнього варшавського дому Шопена.
З привітальним словом до всіх присутніх звернувся Гжегож Кухаревич (Grzegorz Kucharewicz), президент Аптечної палати, після чого священик, який за освітою є лікарем, під час своєї проповіді надзвичайно вдало поєднав молитву з розповіддю про значення фармацевта та лікаря в лікуванні пацієнта. Окремо було виділено роль у суспільстві лікаря, фармацевта, самолікування та ін. На жаль, у церквах України таке не часто почуєш…
Після служби всі присутні один у одного просили пробачення. Зазвичай в Україні просять пробачення в Прощену неділю — останній день Масниці. Також було освячено ікону святих Косми і Дем’яна — покровителів фармацевтів країн Європи. Ці брати відомі тим, що вдало поєднували лікувальну справу з проповідництвом Божого Слова.
Після служби відбулося урочисте зібрання у великому концертному залі Музичного університету Фрідеріка Шопена, де були присутні голова адміністрації президента, прем’єр-міністр Польщі, міністр охорони здоров’я, голови Державної фармацевтичної інспекції Польщі. Слід зазначити, що Державна фармацевтична інспекція Польщі є центральним органом виконавчої влади, як Державна служба України з лікарських засобів (далі — Держлікслужба України) у нашій країні, та ін. У цілому зібрання охопило близько 300–350 фахівців різних галузей. Були присутні голови осередків Аптечної палати, керівники аптечних закладів, фахівці фармації, яких згодом було нагороджено почесними нагородами від профільного міністерства.
По черзі було представлено всіх присутніх гостей, у тому числі голову правління ГО «ВФП». Офіційна частина заходу продовжилася виступами голови адміністрації президента, прем’єр-міністра та Державної фармацевтичної інспекції Польщі.
На відміну від діяльності Держлікслужби України, Державна фармацевтична інспекція Польщі має інший формат взаємин між учасниками ринку й інспекцією. Цей орган — колегіальний, його основною метою є допомога аптеці у вирішенні проблемних питань. Оскільки Україна знаходиться на шляху європейського розвитку, слід сподіватися, що ми станемо учасниками та свідками позитивних змін у взаєминах між усіма учасниками фармацевтичного ринку в нашій державі. Доречно зазначити, що такі високопрофесійні відносини є однією з головних цілей створення ГО «ВФП».
Можливість звернутися до польських колег з привітальним словом отримав і голова правління ГО «ВФП» Олег Клімов. Він коротко розповів про створення професійної організації, основні її цілі та відзначив важливість співпраці з фахівцями Аптечної палати Польщі.
Результатом спілкування представників ГО «ВФП» стало не тільки ознайомлення з діяльністю Аптечної палати Польщі, а й підписання з нею Меморандум про співпрацю. Нагадаємо, що текст меморандуму було затверджено протоколом на засіданні правління ГО «ВФП».
Отже, 24 вересня 2015 р. в присутності першого секретаря Посольства України в Республіці Польща пані Наталії Житарюк та керівника Варшавського осередку Аптечної палати Польщі Аліни Форнал відбулося підписання Меморандуму про співробітництво між ГО «ВФП» та Польською фармацевтичною палатою. Документ підписали голова правління ГО «ВФП» О. Клімов та віце-голова Польської фармацевтичної ради Марек Єнджейчак.
Слід зазначити, що меморандум укладено з метою встановлення партнерських відносин, координації зусиль українських фармацевтичних спеціалістів з польськими колегами задля розробки та впровадження сучасних європейських норм, що регулюють фармацевтичне самоврядування. Планується детально зосередитися на доопрацюванні законопроекту «Про фармацевтичне самоврядування» з урахуванням сучасних європейських вимог, що стосуються взаємовідносин між державою як регулятором, власником аптечного підприємства як інвестором та роботодавцем і фармацевтичним працівником як носієм професії публічної довіри, котрий надає фармацевтичну допомогу громадянам.
У рамках меморандуму співпрацю спрямовано на реалізацію заходів щодо впровадження фармацевтичного самоврядування в Україні, що відбуватиметься шляхом використання можливостей, досвіду та ресурсів, а також для обміну інформацією щодо розбудови фармацевтичного самоврядування. Для цього планується проводити спільні наради, консультації, конференції та переговори.
Спільними напрямками діяльності з польською Аптечною палатою голова правління ГО «ВФП» вбачає: методологічну допомогу у впровадженні фармацевтичного самоврядування в Україні, дистанційну форму навчання, проведення атестації, налагодження співпраці з Держлікслужбою України тощо. Слід зазначити, що така допомога з боку польських колег не потребує фінансових витрат. Польські фахівці пропонують співпрацю у вигляді обміну досвідом, який передбачає впровадження європейських норм ведення аптечної справи.
З польськими колегами досягнуто домовленості про початок співпраці зі створенням контактної групи на чолі з фахівцем, який вільно володіє польською мовою. Планується залучити фармацевтичних спеціалістів із західного регіону країни, які б гідно представляли інтереси України на міжнародному рівні та визначити пріоритетні питання для їх опрацювання та впровадження найближчим часом.
Відповідно до закону Польщі фахівець не має право працювати в аптеці, якщо він не є членом Аптечної палати Польщі. Саме вона надає право на роботу. Дуже прискіпливо фахівці Аптечної палати Польщі ставляться до питання надання такого права: після отримання диплому необхідно скласти письмовий та усний екзамени.
Діяльність Аптечної палати Польщі передбачає регулярне забезпечення належної кваліфікації фармацевтичних фахівців. Спеціаліст 1 раз на 5 років має отримати доступ на проведення діяльності (доступ до праці). Для цього йому слід брати участь у конференціях, навчанні, тестуванні тощо, та набрати необхідну кількість балів. Аптечна палата Польщі залучила всі навчальні заклади, які займаються підготовкою фармацевтичних фахівців, і затвердила відповідні програми. При цьому, якщо людина претендує на посаду завідуючого аптеки — вона має скласти іспит з однієї програми, якщо на обіймання посади фармацевта — іншої, тобто програма обирається в залежності від специфіки роботи. Не має значення, який навчальний заклад буде обрано — головним є вибір програми. Після закінчення навчання, фахівець протягом 6 міс працює в аптеці безоплатно. А вже після цього терміну здає в Аптечній палаті іспити і в разі отримання позитивних результатів одержує дозвіл на роботу. Слід відмітити, що вартість післядипломної освіти в Польщі визначається залежно від сумарної середньої заробітної плати за рік у фармацевтичній галузі і є доступною.
За даними Аптечної палати Польщі, у країні відзначається нестача кадрів до 20%. Така ситуація виникла через те, що польські дипломи відповідають європейським стандартам і значна кількість фахівців обирає іншу країну для працевлаштування.
Слід зазначити, що в Польщі всі аптечні заклади зобов’язані надавати паліативну допомогу та мати умови для виготовлення лікарських засобів. В країнах Європи аптека — це не місце для торгівлі, а заклад охорони здоров’я. Адже аптечний заклад має виконувати свою соціальну функцію, а не реалізовувати товари задля отримання прибутку. Така діяльність розглядається як стимуляція самолікування, що повністю нівелює призначення фармацевта та аптеки.
У Польщі розвиненою є система взаємовідносин між фармацевтами та лікарями однієї територіальної одиниці. З держінспекцією Аптечна палата має партнерські відносини. На думку спеціалістів Аптечної палати Польщі, зайва необґрунтовано відкрита аптека знижує рівень надання фармацевтичної допомоги.
Рецепт на лікарський засіб є фінансовим документом і обов’язковою умовою отримання ліків. В разі якщо, наприклад, пацієнт забуває рецепт, керівник аптеки зв’язується з лікарем та намагається вирішити питання на користь відвідувача.
Значення професії фармацевта
Ще за часів існування та розквіту Древнього Єгипту поняття «фармацевт» означало «той, який дарує видужання та безпеку», такий напис знайдено на малюнку, на якому зображено бога лікування Тота. На сьогодні фармацевти є невід’ємною частиною системи громадської охорони здоров’я. Сутність професії фармацевта полягає в забезпеченні суспільної охорони здоров’я, а також захисту життя. Головна мета фаху — наявність місії та покликання. Прибуток не може бути основним критерієм, яким керується фахівець, адже такий підхід не допоможе пацієнтам. Для цього держава має гарантувати незалежність аптечної діяльності.
Фармацевт — це не продавець лікарського засобу, який працює в аптеці. Однак, на жаль, останнім часом цей заклад сприймається як магазин ліків або ще гірше — місце провадження торгівлі. Тому для професійної громади важливою складовою є захист статусу фармацевта як людини, що виконує важливу соціальну функцію. Необхідно в свідомості громадськості повернути аптеці головне її завдання — бути закладом охорони здоров’я, де надається соціальна допомога пацієнтові. Це не тільки отримання необхідних ліків, але й відповідна консультація, і чуйне ставлення з добротою та розумінням.
Необхідно на законодавчому рівні закріпити існування інституту самоврядування провізорів та фармацевтів. Будь-які правові норми, що стосуються роботи на фармацевтичному ринку, мають відповідати правилам надання належної фармацевтичної допомоги. Треба створити систему фармацевтичних послуг, що неодмінно призведе до поліпшення якості життя пацієнта і дозволить повною мірою використовувати знання й досвід фармацевтів. Таким чином, об’єднання в професійну спільноту фармацевтичних фахівців — це перший крок на шляху впровадження фармацевтичного самоврядування та охоплення населення фармацевтичною опікою.
Закони, які регулюють функціонування фармацевтичного ринку, мають враховувати надання фармацевтичної опіки, у зв’язку з чим необхідно впроваджувати закон щодо забезпечення права пацієнта на отримання фармацевтичної опіки, зокрема, фармацевтичних послуг.
Система фармацевтичної допомоги не може бути побудована без участі фармацевтичних спеціалістів та місцевих професійних громад. Єдиний орган, до якого вони входитимуть, стане відповідальним за впровадження основ фармацевтичної допомоги, розробку відповідних документів тощо. Компетентні органи країни мають ставитися до таких громад як до захисників інтересів як фахівців у цій галузі, так і пацієнтів в цілому. Для впровадження системи фармацевтичної опіки в Польщі вже підготовано відповідний законопроект.
У країнах Європи пильнують за якістю надання фармацевтичної допомоги. Слід зазначити, що без рецепта придбати рецептурні медикаменти в багатьох країнах майже неможливо. Але в деяких державах фармацевт має право виписати відвідувачу, дані якого внесено до реєстру пацієнтів з хронічними захворюваннями, необхідні ліки. Отже, пацієнту не треба щоразу звертатися до лікаря для отримання лікарських засобів, які йому необхідно приймати постійно, та відповідного рецепта.
У деяких аптеках розташовані повідомлення про те, що працівник аптеки має дозвіл на заміну препарату. Важливо зазначити, що кожний аптечний заклад має контакти всіх практикуючих лікарів. Це дозволяє в телефонному режимі погодити з фахівцем призначення лікарського засобу або його заміну на аналог, якщо необхідний на момент візиту відсутній.
Потужна професійна організація з осередками на місцях має захищати інтереси фармацевтів та прагнути до прийняття правових рішень, які покращують діяльність аптек та, відповідно, здоров’я пацієнтів. Зміцнення позиції місцевих органів влади забезпечить плідну співпрацю з урядом і парламентом.
Саме завдяки професіоналізму і увазі до потреб хворих фармацевти та провізори зможуть здобути довіру суспільства в цілому.
Очікуйте на детальне висвітлення основних напрямків розвитку професійного громадського об’єднання фармацевтів у найближчих випусках «Щотижневика АПТЕКА» та на сайті http://www.apteka.ua . Далі буде…
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим