Модераторами саміту виступили Ігор Червоненко, голова правління Громадської спілки «Аптечна професійна асоціація України» (АПАУ), Ігор Крячок, директор компанії «МОРІОН», і Сергій Орлик, експерт фармацевтичного та медичного ринків.
Саміт пройшов у форматі трьох сесій: «Сподівання аптек та очікування пацієнтів: що готує 2017 рік», «Аптечний ритейл: попередні підсумки та майбутні перспективи» і «Виробник — Аптека: нові погляди на співробітництво, або Що отримає пацієнт».
Відкрив саміт Ігор Червоненко, зауваживши, що головна мета фармацевтичної галузі — забезпечення пацієнта якісними та доступними лікарськими засобами. Усі ланки фармацевтичного ринку, в тому числі і держава, мають об’єднатися навколо цієї мети. Також голова правління АПАУ торкнувся теми фармацевтичного самоврядування та окреслив подальші вектори діяльності АПАУ.
Віталій Коблош, директор Департаменту гуманітарної та соціальної політики Секретаріату Кабінету Міністрів України, зазначив, що реформування системи охорони здоров’я є ключовим завданням Уряду. Коментуючи постанови, ухвалені КМУ 9 листопада, посадовець зазначив, що якщо вони не спрацюють, то можуть бути переглянуті.
Олег Никулишин, генеральний директор, співвласник мережі аптек «D.S.», закликав представників фармацевтичної галузі спрямувати свої зусилля на захист інтересів пацієнта.
Ірина Ступакова, виконавчий директор ТОВ «Лінда-Фарм», виступила з доповіддю «Які і скільки аптек треба Україні?», порівнявши показники та нормативи щодо кількості аптек за останні 30 років.
Анжеліка Ізотова, начальник відділу ринків фармацевтики Антимонопольного комітету України (АМКУ), розповіла про результати дослідження фармацевтичного ринку, зазначивши, що система його функціонування потребує удосконалення, оскільки на сьогодні вона не забезпечує дієвої конкуренції та умов для її розвитку, а також дозволяє всім операторам, що займаються просуванням товару, перекладати на пацієнта всі свої фінансові ризики. При цьому АМКУ підтримує ініціативу Уряду щодо запровадження реімбурсації, але не в такому вигляді, в якому вона була прийнята. Доповідач повідомила, що рекомендації АМКУ не були враховані розробниками постанови КМУ щодо референтного ціноутворення.
Ігор Крячок, директор компанії «МОРІОН», зосередив увагу аудиторії на запроваджених Урядом постанов з референтного ціноутворення та реімбурсації. Доповідач зауважив, що задекларована Урядом мета референтного ціноутворення — зниження цін на лікарські засоби. За даними, які навів доповідач, реферування сприятиме різноспрямованим змінам оптово-відпускних цін. Тобто для частини препаратів оптово-відпускна ціна підвищиться, а для інших — знизиться. Щодо обмеження націнок, то це сприятиме консолідацію ритейлу.
До того ж постановою КМУ № 862 передбачено запровадження нових правил ціноутворення з 1 січня 2017 р. без перехідного періоду. Крім того, незрозуміло, на які переліки розповсюджуватимуться нові вимоги. Будь-які невизначеності можуть призвести до перебоїв у постачанні ліків.
Що стосується 500 млн грн., передбачених Урядом на реімбурсацію, то, за розрахунками, цих коштів недостатньо для задоволення потреб пацієнтів, навіть якщо відшкодування вартості здійснюватиметься на рівні найдешевшого генерика.
На завершення першої сесії відбулася дискусія щодо новел цінового регулювання та інших реформ у сфері охорони здоров’я, в якій взяли участь Хуаніта Фолмсбі (Juanita Folmsbee), директор проекту SIAPS в Україні, Станіслав Кубрін, заступник начальника відділу фактичних перевірок та контролю за готівковими операціями Державної фіскальної служби (ДФС), Олександр Барбелюк, директор департаменту правової роботи і державного нагляду та контролю Державної регуляторної служби України, Ірина Суворова, виконуюча обов’язки голови Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба), Олена Речкіна, начальник Управління державного регулювання оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами Держлікслужби, Лілія Стиренко, тимчасово виконуюча обов’язки заступника голови Держспоживслужби України, Володимир Ігнатов,голова представництва компанії «Іпсен» в Україні, Білорусі та Молдові, виконавчий директор Асоціації міжнародних фармацевтичних виробників, AIPM Ukraine, Костянтин Косяченко, президент ГС «Українське агентство з оцінки технологій охорони здоров’я», Дмитро Алешко, партнер ЮК «Правовий Альянс», Ігор Огороднійчук, партнер ЮК «ОМП», Ірина Кириченко, юрист, патентний повірений, начальник департаменту інтелектуальної власності ЮФ «Ільяшев та Партнери», та Ольга Святенька, юрист ЮК «Бейкер і МакКензі».
Під час дискусії юристи так і не дійшли остаточної думки, на які переліки розповсюджуватиметься референтне ціноутворення, та порадили представникам роздрібного сегменту звернутися до МЗ України за роз’ясненнями.
Також обговорювалося питання щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій в аптечних закладах, зокрема й тих, які належать фізичним особам — підприємцям. На запитання аудиторії відповідав представник ДФС Станіслав Кубрин.
У свою чергу, представники Держлікслужби України підняли питання щодо фальсифікату та контролю якості лікарських засобів та закликали представників фармринку до співпраці у цій сфері.
Другу сесію відкрив Сергій Іщенко, директор компанії «Проксіма Рісерч», з аналітичною доповіддю щодо поточного стану фармацевтичного ринку України та прогнозів розвитку на наступний рік.
Юлія Клименюк, директор з маркетингу та продажів ФК «Здравиця», представила доповідь «Великі мережі та маленькі аптеки: спільні проблеми та різні підходи до їх вирішення».
Петро Чепель, генеральний директор компанії «МедФармХолдинг», присвятив доповідь впровадженню інструментів ТОС у фармацевтичному ритейлі, які дозволяють оптимізувати та автоматизувати бізнес-процеси.
Сергій Сушко, директор RealtyStory, розповів про орендні ставки на приміщення та динаміку їх розвитку в найближчому майбутньому.
Олександр Суходольский, директор зі стратегічного планування компанії «БаДМ», повернувся до теми останніх урядових ініціатив. Він зауважив, що запроваджена Урядом оптова націнка 5% є неприйнятною, якщо розповсюджуватиметься на великий перелік ліків. На сьогодні дистриб’ютори несуть певні ризики, зокрема валютні та кредитні. Дотримання належних умов зберігання ліків також потребує значних витрат.
Сергій Ходос, директор компанії «ФРАМ КО», закликав всіх пристосуватися до нових умов.
Артем Чепурний, керівник комерційного департаменту ТОВ «Софарма Україна», та Мар’яна Котик, портфоліо продакт-менеджер ТОВ «Софарма Україна», виступили зі спільною доповіддю «Аптечний бізнес — реалії та перспективи співпраці».
По завершенню другої сесії відбулася дискусія представників аптечних мереж, в якій взяли участь Станіслав Шайко, генеральний директор компанії «Волиньфарм», Анна Бігдан, директор компанії «Пані Аптека», Олена Пруднікова, голова ГО ВО «Миколаївська фармацевтична асоціація «Фармрада», Костянтин Андрійчук, директор компанії «РАМ РУАН», Павло Харчик, президент Асоціації «Оператори ринку медичних виробів», директор компанії «Калина медична виробнича компанія».
Третя сесія розпочалася з доповіді «Український споживач та його здоров’я 2016» Ольги Веремійчук, менеджера по роботі з клієнтами відділу регулярних досліджень ЗМІ компанії «KANTAR TNS», в якій вона охарактеризувала українських споживачів за різними критеріями.
Михайло Ванат, директор з маркетингу і продажів ЧАО «Фармак», представив доповідь на тему «Стати ефективним — необхідність чи реальність? Пацієнт оцінить…».
Вікторія Запоточна, генеральний директор компанії «ТОРІ ГРУП Україна», розповіла про розвиток взаємовідносин між виробником та аптекою та навела успішний кейс такої взаємодії.
У заключній дискусії взяли участь Ігор Герасимчук, регіональний менеджер компанії «Софарма» в Україні, Польщі та Молдові, генеральний директор ПАТ «Вітаміни», Олена Зубко, керівник бізнес-групи Байєр Хелскеа, керівник підрозділу безрецептурних препаратів компанії «БАЙЄР», Євгеній Заїка, генеральний директор компанії «Асіно Фарма Старт», Роман Матківський, заступник директора компанії «Київський вітамінний завод», Олена Массалова, керівник служби дистрибуції корпорації «Артеріум» та Імран Башир, директор з маркетингу та продажу компанії «Кусум Хелскеа».
Насамкінець саміту всі учасники дійшли спільної думки, що всі ланки фармацевтичної галузі мають об’єднати свої зусилля для безперебійного забезпечення пацієнтів якісними, ефективними та безпечними лікарськими засобами.
У найближчих випусках «Щотижневика АПТЕКА» наші читачі зможуть докладніше дізнатися про доповіді, які пролунали у рамках Аптечного саміту–2016.
З доповідями саміту можна ознайомитися на сайтах
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим