Як уже повідомлялося раніше, упродовж зустрічі, яка відбулася 7 лютого 2018 р. в МОЗ України за участю Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, було погоджено необхідність щонайшвидше створити робочу групу для опрацювання змін до нормативно-правових актів і створення дієвої моделі контролю якості ліків в Україні, яка б виключала будь-які дублювання.
ЄВРОПЕЙСЬКА БІЗНЕС АСОЦІАЦІЯ
Вих. № 324/2018/13
від 28 лютого 2018 р.
Прем’єр-міністру України
пану Гройсману В.Б.
Копія:
В.о. міністра охорони здоров’я України
пані Супрун Уляні
Голові Державної служби України
з лікарських засобів
та контролю за наркотиками
пані Гудзь Н.Я.
Щодо необхідності відтермінування набуття чинності деякими положеннями Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) та опрацювання нової редакції такого нормативно-правового акта
Шановний Володимире Борисовичу!
Європейська Бізнес Асоціація (далі — Асоціація) засвідчує Вам свою глибоку повагу.
Цим листом ми акцентуємо Вашу увагу на необхідності перенесення дати набуття чинності окремими положеннями Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів)1 (далі — Ліцензійні умови) з 1 березня 2018 р. з огляду на очевидні ризики призупинення імпорту певних ліків на ринок України (попередній лист Асоціації з обґрунтуванням такої необхідності додається).
Звертаємо Вашу увагу, що під час зустрічі 7 лютого 2018 р., яка відбулася за участю представників Міністерства охорони здоров’я України (далі — МОЗ України), Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (далі — Держлікслужба України), Асоціації та інших експертів фармацевтичного ринку, усі учасники дійшли висновку, що першим кроком для забезпечення створення оптимальної моделі контролю якості лікарських засобів в Україні має бути перенесення дати набуття чинності критичними для імпортерів положеннями Ліцензійних умов2. Другим кроком має стати опрацювання нової моделі контролю якості ліків на ринку України, яка була б доцільною для держави й могла б об’єктивно бути впроваджена та виключала будь-які дублювання, що існують на сьогодні. Як загальновідомо, до цього часу концептуально нового підходу до перегляду законодавства фармацевтичного сектору в цій частині, на жаль, реалізовано не було.
На нашу думку, та з огляду на прагнення України приєднатися до складу країн — членів ЄС як кінцеву мету, задекларовану державою, поступовий розвиток моделі ліцензування імпорту лікарських засобів було б доцільно продовжувати лише за умови прийняття державницького рішення щодо відсутності будь-якого подвійного регулювання як економічно недоцільного для держави й такого, що не сприяло б розвитку фармацевтичного ринку України в цілому. Відтак, у разі подальшого опрацювання моделі ліцензування імпорту лікарських засобів і визначення однозначних і прийнятних вимог до всіх імпортерів, що здійснюють ввезення ліків на територію України, набуття чинності будь-якими новими вимогами необхідно забезпечити за таких умов:
1) подальше скасування постанови КМУ від 14 вересня 2005 р. № 902 у відповідній частині, зокрема щодо лабораторного контролю якості лікарських засобів;
2) врахування факту відповідальності імпортерів — резидентів України за якість лікарських засобів, які вироблені в інших країнах відповідно до стандартів GMP, що підтверджують наявні сертифікати відповідності умов виробництва лікарських засобів вимогам GMP (далі — сертифікат GMP) на відповідні виробничі дільниці;
3) забезпечення можливості виробникам та імпортерам скористатися на практиці попередньо визначеним у часі та законодавчо затвердженим перехідним періодом для того, щоб упродовж нього пристосуватися до доопрацьованих вимог у плановому режимі, не піддаючи ризику сталі процеси постачання ліків на територію України;
4) вільний вибір імпортерами лабораторій, акредитованих МОЗ України в установленому порядку;
5) посерійний лабораторний контроль якості імунобіологічних лікарських засобів, що відповідає європейським практикам і має бути збережений у чинному законодавстві. При цьому, на наше переконання, обов’язковим є доопрацювання Порядку3, затвердженого наказом МОЗ України від 1 жовтня 2014 р. № 698, з метою приведення його у відповідність з нормами ЄС та узгодження з оновленими Ліцензійними умовами.
Звертаємо Вашу увагу, що Ліцензійні умови є комплексним документом, чинна редакція якого не піддавалася суттєвому аналізу й опрацюванню з моменту прийняття й містить велику кількість недоліків і положень, що не мали раніше і не мають нині чіткого визначення та тлумачаться в різний спосіб суб’єктами ринку та контролюючим державним органом. З метою впровадження дієвого нормативно-правового акта Ліцензійні умови слід ґрунтовно опрацювати і змінити. Проекти змін до Ліцензійних умов, які до цього часу пропонувалися державними органами, також містять велику кількість неоднозначних положень; їх прийняття, на наше переконання, не є доцільним.
Задля належної організації процесу опрацювання нової редакції Ліцензійних умов і змін до інших нормативно-правових актів ми пропонуємо створити робочу групу із залученням МОЗ України, Держлікслужби України та представників профільних фармацевтичних асоціацій. На нашу думку, 3 міс поспіль після офіційного початку регулярної діяльності такої робочої групи було б достатньо для напрацювання необхідних змін, готових до впровадження у законодавство. У процесі опрацювання необхідно врахувати та проаналізувати, зокрема, такі питання:
- наявність сертифіката GMP, виданого органами — членами PIC/S на виробничі дільниці, задіяні у виробництві лікарських засобів, що імпортуються в Україну;
- зберігання контрольних та/або архівних зразків кожної серії лікарського засобу;
- контроль стабільності препарату після надходження на ринок;
- тристоронні контракти між імпортером, іноземним виробником та/або постачальником лікарського засобу та/або власником реєстраційного посвідчення на препарат.
Враховуючи окреслене вище, ми просимо Вас забезпечити:
1) перенесення дати набуття чинності критичними для імпортерів положеннями Ліцензійних умов з 1 березня 2018 р. на час, достатній для опрацювання та затвердження нової, узгодженої з професійною фармацевтичною спільнотою, редакції Ліцензійних умов;
2) початок опрацювання нової редакції Ліцензійних умов та нормативно-правових актів щодо контролю якості при імпорті лікарських засобів із залученням професійної фармацевтичної спільноти в межах робочої групи, положення про діяльність якої, склад якої та терміни опрацювання питання створення нової моделі контролю якості ліків в Україні мають бути затверджені наказом МОЗ України найближчим часом.
Заздалегідь дякуємо Вам за увагу до нашого звернення, щонайшвидше опрацювання цього питання та відповідні оперативні дії.
Ганна Дерев’янко,
виконавчий директор
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим