Підбиваючи підсумки попередніх прогнозів, з березня можна констатувати, що досягнута точність сценарних прогнозів є вельми прийнятною: у період з 19 березня по 8 квітня середня відсоткова помилка (mean percentage error — MPE) основного (помірного, агрегованого) сценарію прогнозу в щоденному вираженні становила 0,8%, а за період з 9 по 30 квітня, коли більш адекватним за своїм посилом був оптимістичний сценарій, досягла 0,6% (рис. 2, 3). Важливо особливо відмітити, що дані співвідносяться до дня їх отримання, а не опублікування МОЗ: різниця становить 2 дні.
Проблемою для прогнозування на травень стали різкі зміни тенденцій у вихідні та святкові дні. Це потребувало застосування спеціальних методів обробки даних за цей період, бо інакше отримували неадекватні результати прогнозування.
Було вирішено як період упередження вибрати інтервал з 11 по 31 травня; прогнози розроблялися в період з 7 по 11 травня. Знову згідно з практикою прогнозування макропоказників запропоновано три сценарії, які можна назвати оптимістичним, помірним та песимістичним. Оптимістичний базувався на припущенні, що результати обмежень і локдауну та розуміння існуючої загрози разом із дотриманням відповідних норм поведінки нівелюють ефект підвищення інтенсивності комунікації на всіх рівнях. Песимістичний сценарій відображає наявність (домінування?) нігілістичних настроїв і створення більш сприятливих умов для поширення інфекцій у ситуації, що складається після травневих свят. Компромісний характер розвитку подій характеризує помірний сценарій (рис. 4). Зменшення кількості госпіталізованих у першій декаді не повинно налаштовувати на заспокійливий лад. Як випливає із даних (див. рис. 1), нинішній рівень мало поступається передноворічному піку…
На жаль, масова атака проти вакцинації в інфопросторі, що діє на багатьох, разом із проблемами закупівель якісних вакцин віддаляє досягнення мети: вироблення колективного імунітету, без чого подолання як самої пандемії, так і її наслідків видається малоймовірним.
доктор технічних наук, Інститут кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим