Протипоказання до вакцинації: роз’яснення МОЗ

29 Жовтня 2021 7:10 Поділитися

МОЗ України направило до управлінь охорони здоров’я Київської міської та обласних державних адміністрацій роз’яснення щодо застосування переліку медичних протипоказань та застережень до вакцинації проти COVID-19. У МОЗ зауважують, що основні рекомендації вже неодноразово розглядалися і приймалися відповідними рішеннями, але наразі є уточненими, оновленими та мають відповідний термін дії.

Так, протипоказання до вакцинації може встановити сімейний або лікуючий лікар та надати відповідний висновок про тимчасове чи постійне протипоказання. Якщо потрібно отримати додаткову інформацію щодо верифікації діагнозу, перебігу захворювання, необхідності додаткових обстежень лікар може також направляти пацієнта до профільного спеціаліста, за висновком якого остаточно приймає рішення, чи здійснювати вакцинацію, чи відтермінувати її до певного часу.

Якщо в пацієнта є протипоказання до щеплення однією з вакцин проти COVID-19, за можливості особа має вакцинуватися іншими типами.

Передбачено в майбутньому забезпечити можливість внесення висновку про протипоказання до другої дози або загального протипоказання до вакцинації в електронну систему охорони здоров’я.

Протипоказання можуть бути:

 1. абсолютні — стан, за якого існує чітко визначена ймовірність виникнення серйозної побічної реакції на введену вакцину у пацієнта, а ризики від проведення вакцинації значно перевищують переваги від проведення щеплення. Абсолютні протипоказання можуть бути постійними й тимчасовими:
 • постійні протипоказання — протипоказання до щеплень, що мають постійний пожиттєвий характер;
 • тимчасові протипоказання — протипоказання, які мають тимчасовий характер та зникають з часом;
 1. застереження (вакцинація з пересторогою) — ситуація, за якої остаточне рішення щодо щеплення приймається лікарем з урахуванням переваг над ризиками від щеплення.

Єдиним абсолютним постійним протипоказанням до щеплення конкретною вакциною є анафілактична реакція на першу дозу цього препарату. У такому разі пацієнтові буде рекомендовано щепитися від COVID-19 іншою вакциною за умови її наявності. Якщо в особи є алергія на один з компонентів вакцини від COVID-19, йому також слід щепитися іншим препаратом.

Тимчасовими протипоказаннями є:

 • гострі захворювання з підвищенням температури тіла вище 38,0 °C. Вакцинація може бути проведена після одужання та за відсутності ознак гострої хвороби. Довідка видається на термін до 2 тиж від початку захворювання;
 • лікування моноклональними антитілами або реконвалесцентною плазмою. Вакцинація може бути проведена через 90 днів після закінчення курсу терапії. Термін дії довідки — 3 міс;
 • введення вакцин проти інших інфекційних хвороб. Вакцинація від COVID-19 має бути проведена через 14 днів після введення вакцини проти інших інфекційних хвороб (за винятком інактивованої вакцини проти грипу, яку можна вводити одночасно з антиковідною вакциною в різні руки). У проміжку між першою та другою дозою вакцини проти COVID-19 можуть бути введені інші вакцини з дотриманням 14-денного інтервалу. Термін дії довідки — 14 днів;
 • проба з туберкуліном або аналіз крові на туберкульоз (IGRA). У разі необхідності провести пробу з туберкуліном або IGRA, її слід здійснити та інтерпретувати перед проведенням вакцинації або відкласти щонайменше на 4 тиж після проведення вакцинації проти COVID-19. Вакцинація від COVID-19 може бути здійснена в будь-який час після завершення всіх етапів проби з туберкуліном. Термін дії довідки — до завершення оцінки проби/IGRA;
 • COVID-19 в анамнезі. Вакцинацію може бути відтерміновано на 3 міс від часу перебігу COVID-19 або здійснена раніше, але не раніше ніж через 28 днів від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції/визначення антигену до вірусу SARS-CoV-2. Якщо людина захворіла на COVID-19 після отримання першої дози антиковідної вакцини, друга доза може бути введена відповідно до затверджених схем вакцинації конкретними препаратами, але не раніше ніж через 28 днів від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу COVID-19. Термін дії довідки — до 3 міс.

Вакцинація з пересторогою або особливі стани:

 • онкологічна хвороба. Вакцинація проти COVID-19 осіб з онкопатологією є пріоритетною. При її здійсненні слід дотримуватися відповідних рекомендацій Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики;
 • аутоімунне захворювання. Пацієнти, які проходять лікування препаратом ритуксимабу, мають відкласти вакцинацію щонайменше на 4 тиж після останньої дози цього препарату. Більше рекомендацій — у пп. 5.6 п. 5 наказу МОЗ України від 11.10.2019 р. № 2070;
 • особи з імунодефіцитом. Наявних нині даних недостатньо для оцінки ефективності та ризиків вакцини для осіб із тяжкими імунодефіцитними станами. Враховуючи, що вакцина не є «живою», а в осіб з імунодефіцитом відмічають вищий ризик тяжкої хвороби та смерті від COVID-19, вони можуть бути вакциновані.

Крім того, існують протипоказання до введення окремих вакцин, наприклад CoronaVac від Sinovac Biotech, яка протипоказана вагітним. У разі виникнення питань щодо вибору вакцини слід звертатися до свого сімейного лікаря.

У МОЗ нагадують, що перевірка кількості антитіл або інші лабораторні дослідження перед вакцинацією від COVID-19 не потрібні.

За матеріалами moz.gov.ua

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті