У перший день військової агресії аптечний продаж ліків збільшився більше ніж у 2 рази порівняно з аналогічним днем минулого року та зростав високими темпами в перші 11 днів війни. У подальшому обсяги продажу скоротилися та з середини березня почали демонструвати від’ємну динаміку порівняно з минулорічними показниками (рис. 1). Наразі обсяги аптечного продажу продовжують демонструвати тенденцію до зменшення. Це пов’язано не зі зниженням попиту, а з великою кількістю населення, що виїхало за кордон (понад 4,5 млн осіб), окупацією певних територій, значними обсягами іноземної медичної гуманітарної допомоги, а також створенням певного запасу населенням у перші дні війни. Загалом у березні 2022 р. зафіксовано зменшення обсягів аптечного продажу на 11% порівняно з аналогічним періодом минулого року. За попередніми даними, у квітні 2022 р. обсяги аптечного продажу в грошовому вираженні знизилися на 30%, а у натуральному вираженні на 37% порівняно із аналогічним періодом минулого року. З прогнозом експертів щодо динаміки аптечного продажу лікарських засобів у 2022 р. можна ознайомитися за посиланням.


З початком війни значне зростання обсягів продажу фіксувалося для майже всіх груп препаратів, однак найбільшим попитом серед українців користувалися лікарські засоби, що застосовуються при артеріальній гіпертензії, протизапальні препарати, анальгетики та антибіотики, ліки, призначені для пацієнтів з цукровим діабетом, та психоаналептики. Як свідчать обсяги продажу в натуральному вираженні, також активно скуповували психолептичні засоби, а також антисептики і дезінфектанти (рис. 2). Наразі обсяги продажу топ-5 груп АТС-класифікації 2-го рівня менші за довоєнні показники, окрім групи С 09, обсяги продажу яких залишаються на довоєнному рівні.
Варто зауважити, що незважаючи на підвищений попит на ліки та обмеження поставок, різкого зростання цін не відбувалося (рис. 3). Втім з початку війни і до середини березня фіксувалося поступове підвищення вартості ліків. У подальшому ціни відносно стабілізувалися і за більшістю позицій подальшого зростання не спостерігається. Так, для топ-10 торгових найменувань лікарських засобів (SKU) за обсягами продажу в грошовому вираженні з 27.02.2022 р. середнє зростання ціни станом на 09.05.2022 р. порівняно з довоєнним періодом (ціною на 01.02.2022 р.) становить 11%. Також слід відзначити, що по окремим позиціям в останні дні фіксується зниження цін.

Також на початку військової агресії суттєво збільшилися обсяги продажу медичних виробів. Як і для лікарських засобів, значне зростання продажу фіксувалося в перші 11 днів війни. У подальшому обсяги продажу почали зменшуватися. Наразі показники роздрібної реалізації медичних виробів є значно нижчими порівняно з минулорічними та довоєнними (рис. 4). Це пов’язано з тими ж факторами, що впливають на обсяги продажу лікарських засобів.


З початку війни серед медичних виробів найбільшою популярністю користуються перев’язувальні матеріали, предмети для догляду за хворими та вироби і комплектуючі, що використовуються для введення лікарських засобів і розчинів у тканини та порожнини тіла (рис. 5). Також відзначався значний попит на вироби для догляду за дітьми. Наразі ж для всіх підкатегорій медичних виробів обсяги продажу є нижчими, ніж у довоєнний період.


Незважаючи на складні обставини, ми продовжуємо інформувати вас про стан фармринку.
Денис Кірсанов
**Сортування за обсягами продажу з 24.02.2022 р.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим