Внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну аптечний продаж лікарських засобів почав скорочуватися з березня. Ця тенденція продовжується й дотепер. За підсумками липня 2022 р., темпи зниження у гривневому вимірі становлять 12% порівняно з аналогічним періодом 2021 р. Втім, є позитивна тенденція до поступового відновлення ринку. За даними серпня темпи зниження сповільнилися до 8%, а загалом за 8 міс 2022 р. вони становлять 4,8%. Потижнева динаміка також свідчить про поступове збільшення обсягів продажу та сповільнення темпів зниження у грошовому вираженні. Втім це обумовлено переважно інфляційними процесами, оскільки у натуральному вираженні темпи спаду залишаються на рівні -30% (рис. 1). І хоча в останні 2 тижні фіксується зростання обсягів продажу темпи спаду навпаки прискорилися.
Поденна динаміка аптечного продажу також свідчить, про збільшення обсягів аптечного продажу в останні тижні в грошовому вираженні. Однак, на фоні високих показників у минулому році, темпи спаду порівняно із минулорічними показниками почали збільшуватися. Так за останні 7 днів середні показники темпів спаду складають понад 20% у грошовому та близько 37% у натуральному вираженні (рис. 2).
Стосовно структури споживання лікарських засобів слід відзначити, що у другій половині липня 2022 р. відмічено значне збільшення частки антибіотиків у загальній структурі аптечного продажу, що пов’язано із запровадженням відпуску цих препаратів виключно за рецептом лікаря із серпня 2022 р. При цьому в останній день, перед запровадженням рецептурного відпуску антибіотиків, частка їх аптечного продажу у загальній структурі ринку зросла до 12% у гривневому вираженні. Однак із запровадженням їх рецептурного відпуску з 1.08.2022 р. обсяги споживання суттєво зменшилися, їх частка наразі становить близько 3%. На фоні похолодання та сезону ГРВ відзначається тенденція до збільшення частки анальгетиків як у грошовому, так і в натуральному вираженні, а також препаратів для лікування захворювань порожнини носа (рис. 3).
З початком війни споживча інфляція в Україні пришвидшилася та продовжує зростати. Загальний її показник в країні у січні–серпні 2022 р., за даними Державної служби статистики України, становить 17%, а у серпні — 24%. Щодо зростання цін на ліки слід зазначити, що, за даними «Proxima Research» за період січень–серпень 2022 р., загальний показник інфляції становить 15% порівняно з аналогічним періодом минулого року, у серпні — 26%. Тобто з початку року фактично зростання цін на ліки менше, ніж загальний рівень інфляції в країні. Якщо ж розглянути динаміку цін на топ-10 торгових назв лікарських засобів (stock keeping unit — SKU) за обсягами аптечного продажу в грошовому вираженні, то з 24.02.2022 р. середнє зростання ціни станом на 8.10.2022 р.* порівняно з довоєнним періодом (ціною на 01.02.2022 р.) становить 23% (рис. 4).
Аналізуючи тенденцію зміни вартості для топ-10 SKU, можна відзначити, що з початку війни і до середини березня фіксувалося поступове підвищення вартості ліків. У подальшому ціни відносно стабілізувалися, і за більшістю позицій фіксувалося навіть їх зниження. Однак з другої половини травня вартість окремих позицій лікарських засобів знову почала дещо підвищуватися. Як відомо, з 21 липня 2022 р. НБУ скоригував офіційний курс гривні до долара США на 25% з 29,25 до 36,57 грн/дол. США, що стало поштовхом до зростання цін на ліки, оскільки вони мають значну імпортну складову. Однак, слід відзначити, що наразі інфляційні процеси загальмувалися і подальшого зростання цін не фіксується (рис. 5).
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим