Статтею 21 Закону України «Про лікарські засоби» визначено, що «перелік лікарських засобів, які можуть реалізовуватися без рецептів лікарів, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я». Тобто відповідний перелік затверджується МОЗ з метою упорядкування відпуску лікарських засобів з аптек та їх структурних підрозділів.
Як тільки наказ МОЗ № 848 набуде чинності, попередній Перелік, затверджений наказом МОЗ від 18 квітня 2019 р. № 876, втратить чинність.
Новий Перелік містить 3191 позицію безрецептурних препаратів і включає наступну інформацію:
- торгова назва препарату;
- міжнародне непатентоване найменування;
- форма випуску;
- дані про заявника;
- дані про виробника.
Звертаємо увагу, що новий Перелік містить ліки, які внесені до Державного реєстру лікарських засобів України станом на 10 квітня 2023 р. Відповідно, ліки, внесені до Державного реєстру після цієї дати, у цьому Переліку не відображаються, а відтак його актуальність втрачається.
П. 162 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) також містить згадування про Перелік. Так, «дозволяється відпускати без рецепта лікарські засоби за переліком лікарських засобів, дозволених до застосування в Україні, які відпускаються без рецептів з аптек та їх структурних підрозділів, затвердженим МОЗ». Водночас цей самий пункт Ліцензійних умов встановлює, що відпуск ліків, які не увійшли до згаданого Переліку, здійснюється відповідно до умов відпуску, визначених в інструкціях для медичного застосування цих лікарських засобів та листках-вкладишах.
Отже, виникає питання, чи дійсно потрібний даний Перелік у роботі фармацевтичних працівників в аптеках, якщо можна одразу перевірити інформацію щодо умов відпуску ліків в інструкції для медичного застосування чи Державному реєстрі лікарських засобів України?
Ми провели невеличке опитування наших читачів в соціальних мережах і поставили запитання, чи користуються фармацевтичні працівники цим Переліком у роботі з метою перевірки категорії відпуску препарату.
Зведені результати голосування свідчать, що:
- 26% респондентів періодично користуються даним Переліком;
- 9% відповіли, що частково. При цьому інформацію щодо умов відпуску препарату звіряють з Державним реєстром лікарських засобів України;
- 60% не використовують у роботі Перелік. Натомість перевіряють умови відпуску ліків у програмному комплексі аптеки або ж в інструкції для медичного застосування лікарського засобу.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим