Рецесія ринку на початку весни

08 Березня 2024 6:03 Поділитися
Ринок увійшов у 2024 р. доволі впевнено. У перші 2 міс обсяги аптечного продажу лікарських засобів зростали високими темпами. У січні ринок продемонстрував зростання на 22%, а у лютому — на 23% порівняно із аналогічним періодом 2023 р. Втім фізичне споживання знижується, і якщо в січні зростання в упаковках становило 6,5%, то у лютому воно знизилося до 5,8%. Не враховуючи фактори, пов’язані із війною, зокрема втрата наявного населення через міграцію та тимчасову окупацію територій, наразі основним фактором скорочення споживання є зниження захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) і відповідно зменшення споживання препаратів для їх лікування. У цій публікації наведені показники розвитку ринку в перші тижні 2024 р. Для підготовки матеріалу використані дані аналітичної системи дослідження ринку «PharmXplorer» компанії «Proxima Research».

З 5-го тижня намітилася тенденція до сповільнення темпів збільшення обсягів аптечного продажу ліків. За підсумками 9-го тижня цей показник у грошовому вираженні становить 15% порівняно із аналогічним періодом минулого року та знизився порівняно із показником минулого тижня. У натуральному вираженні ринок продемонстрував зростання на 2%, що приблизно відповідає показникам минулого тижня (рис. 1). В абсолютних значеннях обсяги продажу лікарських засобів теж зменшуються останніми тижнями.

Рис. 1. Потижнева динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1-го до 9-го тижня 2024 р.

Поденна динаміка свідчить, що тренд поступового сповільнення темпів зростання у грошовому вираженні триває. У натуральному вираженні з початку березня взагалі фіксується спад. Загалом за період з 1 до 5 березня 2024 р. темпи зростання обсягів аптечного продажу в грошовому вираженні становлять 15%, а у натуральному вони знизилися на 1% порівняно з аналогічним періодом 2023 р. (рис. 2).

Рис. 2. Поденна динаміка обсягів аптечного продажу лікарських засобів з 1 січня до 5 березня 2024 р.

У розрізі АТС груп 2-го рівня фіксується зниження споживання анальгетиків, препаратів для лікування застуди та грипу. Їх частка у загальній структурі ринку продовжує скорочуватися (рис. 3).

Рис. 3. Структура аптечного продажу лікарських засобів у розрізі груп АТС-класифікації 2-го рівня (топ-5)* у грошовому і натуральному вираженні з 1 січня до 5 березня 2024 р.

Офіційний курс гривні до долара США коливається в районі позначки 38 грн за 1 дол. США, що сприяє стриманню зростання цін на ліки. Динаміка цін на топ-10 препаратів за обсягами аптечного продажу у 2024 р. свідчить, що на більшість препаратів ціна підвищилася порівняно із початком року. Загалом же середній показник зростання цін серед топ-10 SKU станом на 05.03.2024 р. становить 2% (рис. 4).

Рис. 4. Динаміка цін на топ-10 SKU* за обсягами аптечного продажу у грошовому вираженні з 1 січня до 5 березня 2024 р.

Розглядаючи фактори впливу на розвиток фармацевтичного ринку у розрізі 4 індексів, можна відзначити, що останніми тижнями основним фактором зростання ринку у грошовому вираженні є інфляційна складова. Індекс інфляції, що відображає зміну обсягів продажу лікарських засобів за рахунок зміни ціни, останніми тижнями знаходиться на рівні 10% за даними компанії «Proxima Research» (рис. 5). Тобто зростання ринку у грошовому вираженні здебільшого відбувається за рахунок підвищення цін.

Рис. 5. Динаміка індикаторів зростання ринку лікарських засобів у грошовому вираженні з 1-го до 9-го тижня 2024 р. порівняно з аналогічним періодом минулого року

Денис Кірсанов

*Сортування за обсягами продажу з 1.01.2024 р.

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті