У фокусі — фармацевт!
V Міжрегіональний форум фармацевтів з міжнародною участю, до якого мали змогу долучитися більше 250 учасників у режимі офлайн та онлайн, відбувся в одному з кращих закладів м. Вінниця — конференц-залі «Франція». Грандіозна подія, приурочена до Дня фармацевтичного працівника України та 10-річчя Асоціації «Cum Deo», зібрала разом представників органів влади, фармацевтичної спільноти, науковців, фахових закладів освіти, громадських організацій, міжнародних діячів, військових медичних служб.
Форум урочисто відкрила голова правління Асоціації «Cum Deo», заслужена працівниця фармації України Лариса Просяник, яка привітала учасників та гостей з Днем фармацевтичного працівника України і, зокрема, зазначила: «25 років поспіль ми є фармацевтичною спільнотою. Сучасна фармація має багато досягнень. Сотні тисяч людей в білих халатах цілодобово несуть фармацевтичну вахту на благо здоров’я нашої нації. Разом з тим нині фармація переживає не найкращі часи. Проте вже найближчим часом на фармацію очікують серйозні зміни. Комітет Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, Кабінет Міністрів, Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба), представники бізнесу, академічна спільнота, громадські професійні спілки активно працюють над удосконаленням нормативно-правової бази, контролем якості лікарських засобів, їх доступності для населення, підвищенням рівня професійної освіти та впровадженням фармацевтичного самоврядування, наближенням до європейських стандартів». Спікерка розповіла про внесок Асоціації «Cum Deo» у життя фармації, а на завершення виступу наголосила, що «Фармацевт — звучить гордо!».
В онлайн-форматі учасників заходу привітав зі святом Сергій Кузьміних, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування. У своєму вітальному слові він зазначив: «Фармацевти — це дуже важлива та відповідальна професія, адже люди, які її обирають, першими зустрічають хворих та допомагають їм. Бажаю, щоб ця професія дійсно розвивалася, здобувала нові перемоги попри нелегкі часи, адже фармацевт завжди має звучати гордо!».
Далі до виступу було запрошено професора, доктора економічних наук, депутата Вінницької обласної ради VІІІ скликання Геннадія Мазура, який привітав фармацевтичних працівників та зазначив, що «фармацевтам наразі доводиться працювати в доволі непростий час викликів», а також подякував Асоціації «Cum Deo», яка «крок за кроком протягом 10 років об’єднує та підтримує фармацевтичну спільноту Вінницької обл.». Від імені Вінницької обласної ради, депутатського корпусу та Вінницької обласної адміністрації Г. Мазур відзначив кращих фармацевтичних працівників області почесними грамотами. Для вітального слова та вручення грамот за багаторічну сумлінну працю та вагомий внесок в розвиток охорони здоров’я представникам фармацевтичної спільноти від Вінницької міської ради було запрошено Наталію Коробчинську, заступницю директора Департаменту охорони здоров’я Вінницької міської ради. За дорученням директорки Департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької обласної військової адміністрації Ольги Задорожної представниця Департаменту Світлана Швидюк привітала фармацевтів з їх професійним святом та за вагомий особистий внесок у соціально-економічний розвиток фармацевтичної діяльності Вінницької обл. вручила грамоту начальниці Держлікслужби у Вінницькій обл. Ірині Власюк.
Після урочистих нагороджень з вітальним словом виступив Іван Задворних, директор Громадської спілки (ГС) «Європейська фармацевтична асоціація» («ЄФА»), який наголосив на вагомій ролі Асоціації «Cum Deo» у житті фармацевтичної галузі та тому, яким «потужним інструментом вона стала у формуванні державної політики», відмітивши особливий підхід її голови — Л. Просяник, в якої завжди «в пріоритеті людина, фармацевт, і це звучить гордо», та оголосив про підписання Меморандуму про співпрацю між ГС «ЄФА» та Асоціацією «Cum Deo».
До урочистих вітань приєдналася Ірина Суворова, кандидатка біологічних наук, провізорка вищої категорії, магістерка державного управління, заслужена працівниця фармації України, директорка ГС «Аптечна професійна асоціація України» («АПАУ»), яка відзначила, що 10 років для ГО «Cum Deo» виявилося достатньо для того, щоб успішно заявити про себе як Асоціацію. «Фармація була, є і буде ключовою складовою вітчизняної системи здоров’я, а фармацевти — тими, хто підтримує імідж фармацевтичної галузі!», — заявила І. Суворова, і від імені ГС «АПАУ» передала голові Асоціації «Cum Deo» Меморандум про взаємну співпрацю.
У вітальній відеолистівці завідувачка кафедри фармакології Національного медичного університету (НМУ) ім. О.О. Богомольця, професорка Ганна Зайченко привітала присутніх з професійним святом, подякувала за безцінний внесок у розвиток галузі та побажала процвітання фармації на довгі роки.
Упродовж святкового засідання до поздоровлень в онлайн-форматі приєднався Сергій Убогов, доктор фармацевтичних наук, професор, начальник Управління медичних кадрів, освіти і науки Міністерства охорони здоров’я України, який привітав фармацевтичну спільноту з професійним святом та анонсував низку провідних змін, які очікують галузь в недалекому майбутньому. Зокрема, як зазначив С. Убогов, одним з провідних питань буде затвердження стратегічних напрямків фармацевтичної освіти в Україні, адже «без професійних кадрів не буде й фармації», та запропонував представникам фармацевтичної спільноти долучатися до обговорення та створення нового концепту сучасної фармацевтичної освіти у відповідності з європейськими нормами.
Обмін досвідом — можливість самовдосконалюватися
У науково-практичному блоці Форуму зарубіжними спікерами обговорено питання фармацевтичних практик країн Європи й Азії та підкреслено важливі моменти щодо забезпечення контролю якості лікарських засобів у нашій державі. Зокрема, досвідом у своїх країнах поділилися Алла Токарчук, міжнародна експертка з питань фармації (м. Базель, Швейцарія), Ганна Бур’ян, кандидатка фармацевтичних наук (Австрія, Хорватія), та президент Індійської асоціації фармацевтичних виробників (ІРМА) доктор Менон Раманан Унні Парамбат. Іон Згирку, голова Національної ради асоціації фармацевтів Республіки Молдова, надіслав вітальну відеолистівку, в якій висловив сподівання на тісні професійні взаємовідносини, які, як зазначив, цього року вже почала налагоджувати з молдавськими колегами Асоціація «Cum Deo». Директорка компанії IQVIA в Україні Тетяна Кузьміна привітала фармацевтів з прийдешнім святом та виступила з цікавою доповіддю на актуальну тему «Аптеки майбутнього — міжнародний досвід та українські практики».
Контроль — запорука того, що кінцевий споживач отримає якісний продукт. Про це йшлося під час обговорення, в якому взяли участь Геннадій Вовк, заступник голови Держлікслужби, та очільники регіональних представництв Держлікслужби — Ігор Мілінчук, начальник Держлікслужби у Хмельницькій обл., Тарас Пронів, начальник Держлікслужби у Тернопільській обл., Наталія Андрієнко, начальниця Держлікслужби у Полтавській обл., та Сергій Лебідь, начальник Держлікслужби у Рівненській обл. Серед розглянутих тем — роль та функції Держлікслужби, дотримання Ліцензійних умов, закон України про лікарські засоби в період воєнного стану та об’єктивна необхідність і перспектива змін фармацевтичного законодавства, наближення до європейських стандартів. Зокрема, С. Лебідь в рамках представленої панельної дискусії ознайомив учасників із впровадженням у Рівненській обл. заходів з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 р. У підсумку обговорення Г. Вовк нагадав про підготовку до створення нового органу державного контролю, який має запрацювати з 2026 р., та зазначив, що Держлікслужба — це сервісна служба, що завжди залишається відкритою до діалогу та готова сприяти розв’язанню проблемних запитів представників фармгромади.
Практичним досвідом з присутніми поділилася Лідія Санжаровська, радник LA Law Firm (раніше — Юридична фірма «Правовий Альянс»), яка презентувала розширену доповідь про особливості військового обліку в період дії правового режиму воєнного стану, зокрема, основні аспекти бронювання працівників та відповідальність, яку нестимуть фармацевти за порушення відпуску рецептурних лікарських засобів, який вплив спричинять останні законодавчі зміни, якими уточнено обмеження для медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації під час здійснення ними професійної діяльності.
Продовженням наукової частини Форуму стали доповіді науковців та лікарів з різних галузей медицини та фармації, які поділилися своїм досвідом та знаннями.
Тетяна Зарезенко, хірургиня-проктологиня лікувально-діагностичного «Центру В», розповіла про ефективні терапевтичні рішення для такої делікатної та поширеної проблеми, як геморой — захворювання, про яке мало хто хоче говорити, але яке за відсутності адекватного лікування може значно погіршити якість життя хворого.
Попри те що показники захворюваності на остеоартрит в Україні є нижчими за світові, через пізнє звернення по медичну допомогу може розвиватися низка ускладнень, коли єдиним виходом є ендопротезування суглобів. Як запобігти прогресуванню хвороби та як правильно лікувати цю патологію, презентував у своїй доповіді Андрій Макогончук, кандидат медичних наук, доцент кафедри травматології та ортопедії Вінницького національного університету імені М.І. Пирогова.
В умовах сьогодення залишатися спокійним та уникати стресу — завдання не з легких, але можливих. Підтримка ментального здоров’я та можливість адаптації організму — основні теми, представлені в презентації Лариси Вознюк, кандидатки медичних наук, доцентки кафедри клінічної фармації та клінічної фармакології Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова.
Одним із наслідків постійного впливу стресу є швидше старіння організму, особливо серед жінок старшого віку. Як повернути організм до свого «ресурсного стану», на які косметичні процедури та засоби звернути увагу, презентувала в своїй доповіді дерматокосметологиня, кандидатка медичних наук Каріна Марченко.
Завершальним в науково-практичному блоці стало відеовітання з прийдешнім святом від Івана Зелюка, директора аптеки-музею в м. Тульчин, та коротка відеоекскурсія по цьому визначному закладу.
Кращі з кращих
Досить чуттєвим був фінальний виступ Л. Просяник, в якому вона відзначила, з яким трепетом та повагою ставиться до професії фармацевта, та цінує людей, що несуть або ще збираються нести це гідне звання. В подяку за їх невтомну працю пані Лариса оголосила про започаткування та проведення міжрегіонального щорічного конкурсу фармацевтів «ФАРМАЦЕВТ — ЗВУЧИТЬ ГОРДО!» за ініціативою Асоціації «Cum Deo», яку вона представляє. Так, цьогоріч було відзначено 25 номінантів у 5 основних категоріях: «Кращий завідувач аптеки», «Кращий фармацевт», «Кращий асистент фармацевта», «Кращий клінічний фармацевт» та «Кращий студент закладу медичної / фармацевтичної освіти». Серед переможців представники регіональних аптечних мереж та профільних закладів освіти — Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова, Рівненської медичної академії, Вінницького фахового медичного коледжу ім. акад. Д.К. Заболотного, Хмельницького базового медичного фахового коледжу, Житомирського базового фармацевтичного фахового коледжу, які отримали фірмові конкурсні відзнаки, почесні грамоти та пам’ятні подарунки.
За значний внесок у розвиток фармацевтичної галузі, сумлінну працю, високий професіоналізм та активну участь у громадській роботі низку науковців, представників громадських організацій та партнерів було відзначено почесними грамотами від голови Асоціації «Cum Deo» Л. Просяник.
Завершальним акордом Форуму стала піша екскурсія «Вечірня Вінниця», під час якої всі, хто долучився, мали змогу дізнатися історію цього чудового міста на берегах річки Південний Буг, та помилуватися його краєвидами.
Підбиваючи підсумки V Вінницького форуму, можна з впевненістю сказати, що українська фармація зробила значний стрибок у напрямку європейських і світових стандартів, розвитку нових технологій, досягнень науки, виробництва, освіти, удосконалення матеріально-технічної бази, менеджменту і маркетингу, підвищення кваліфікації персоналу. Проте такого прогресу неможливо було б досягти без спільної роботи та внеску низки громадських об’єднань, чільне місце серед яких посідає Асоціація «Cum Dео», та дотичних до неї людей, які докладають максимум зусиль, щоб розвивати фармацевтичну галузь.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим