РЕАЛІЗАЦІЯ ПРОГРАМИ РЕІМБУРСАЦІЇ
Кількість аптек, які беруть участь у програмі реімбурсації, постійно збільшується. Станом на 7 листопада 2024 р. кількість аптечних закладів, що уклали договори з НСЗУ, зросла до 1426. А кількість точок, де відпускають ліки в рамках програми реімбурсації, зросла до 15,6 тис. Для порівняння, станом на кінець червня ці показники становили 1342 заклади та 15,1 тис. точок. При цьому 11,2 тис. аптек відпускали ліки в рамках програми реімбурсації протягом останніх 7 днів. Більшість аптек відпускають майже увесь перелік ліків, включених до програми реімбурсації, за винятком наркотичних препаратів, адже для їх реалізації аптека має отримати відповідну ліцензію.
Споживання ліків, включених до програми реімбурсації, також зростає. За підсумками 9 міс 2024 р. у грошовому вираженні цей показник підвищився на 21% порівняно з аналогічним періодом минулого року, а у натуральному залишився майже на рівні минулого року, продемонструвавши незначне зростання на 0,1% (рис. 1). Слід відзначити, що обсяги аптечного продажу препаратів, вартість яких відшкодовується державою, значно більші, ніж невідшкодовуваних ліків. Також лікарські засоби, вартість яких відшкодовується, демонструють більш високі показники розвитку, внаслідок чого зростає їх частка у загальній структурі аптечного продажу препаратів, включених до програми реімбурсації.
Для препаратів, вартість яких відшкодовується, темпи зростання в грошовому вираженні становлять 31%, в той час як для невідшкодовуваних — 11%. У натуральному вираженні препарати, включені у програму реімбурсації, продемонстрували зростання на 4%, а обсяги продажу невідшкодовуваних, навпаки, зменшилися на 12%.
Аналіз продажу включених до програми реімбурсації препаратів у розрізі зарубіжного та вітчизняного виробництва свідчить, що показники динаміки у сегменті відшкодовуваних ліків значно кращі, ніж у сегменті невідшкодовуваних, як для зарубіжних, так і для вітчизняних препаратів (рис. 2). Також слід відзначити більш високі показники динаміки для зарубіжних препаратів.
У розрізі нозологій, за підсумками 9 міс 2024 р., 70% придбаних упаковок — це засоби для лікування серцево-судинних захворювань. У той же час у грошовому вираженні їх частка становить 31%. Препарати для лікування хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів акумулюють 6 та 18% відповідно. Для препаратів інсуліну частка у натуральному вираженні становить 3%, а у грошовому — 19%.
Частка споживання препаратів для лікування цукрового діабету ІІ типу сягає 13% у натуральному і 11% — у грошовому вираженні, для лікування розладів поведінки та психіки і епілепсії — 8 і 18% відповідно. Частка препаратів для лікування нецукрового діабету, хвороби Паркінсона, ліків, що застосовуються у посттрансплантаційний період, та препаратів для лікування болю та паліативної допомоги незначна (рис. 3).
Варто відзначити, що за рахунок розширення програми частка препаратів для лікування розладів поведінки та психіки і епілепсії збільшилася у понад 2 рази порівняно із показниками до цього.
ЕЛЕКТРОННІ РЕЦЕПТИ ТА ВІДШКОДУВАННЯ
За 9 міс 2024 р. лікарями виписано 11,6 млн електронних рецептів за програмою «Доступні ліки», з яких понад 9,9 млн погашено в аптеках. У досліджуваний період в середньому лікарі виписують 1,3 млн електронних рецептів на місяць, з яких понад 1,1 млн погашається в аптеках. У середньому за 9 міс 2024 р. коефіцієнт погашення рецептів становить 85% (рис. 4). Загалом у досліджуваний період в рамках програми реімбурсації відпущено 22 млн упаковок лікарських засобів.
Варто звернути увагу на те, що розширюється і географія програми. Кількість населених пунктів, де лікарі виписують електронні рецепти, постійно збільшується, особливо в сільській місцевості. У ІІІ кв. 2024 р. електронні рецепти в рамках програми «Доступні ліки» виписувалися у 1433 населених пунктах, зокрема 344 містах, 417 селищах та 672 селах. Слід зазначити, що в цей самий період минулого року ці показники становили 343 міста, 396 селищ та 521 село. Таким чином, програма реімбурсації охоплює все більше українських пацієнтів.
Кількість пацієнтів, які користуються програмою «Доступні ліки» постійно збільшується. У 2024 р. до програми долучилося понад 600 тис. нових пацієнтів, які вперше отримали ліки з відшкодуванням їх вартості. Тобто щомісяця до програми долучається близько 55 тис. нових пацієнтів. Загалом же за період реалізації програми нею скористалося понад 5 млн пацієнтів.
Щодо медичних виробів, то за 9 міс 2024 р. відшкодуванням вартості тест-смужок для визначення рівня глюкози в крові скористалися понад 8 тис. пацієнтів, погашено 16,4 тис. електронних рецептів. У рамках реімбурсації відпущено 63 тис. упаковок ліків, а загальна сума відшкодування становила 12,4 млн грн.
У 2024 р. на відшкодування вартості ліків та медичних виробів за програмою реімбурсації передбачено 5,2 млрд грн. Загалом за 9 міс 2024 р. НСЗУ компенсувала аптекам 4,2 млрд грн, що становить понад 80% від обсягів виділених коштів (рис. 5). У попередні роки виділені з бюджету кошти на реалізацію програми реімбурсації не освоювалися в повному обсязі, тож цей рік може стати першим, коли всі кошти будуть освоєні.
РОЗВИТОК ПРОГРАМИ
Програму реімбурсації планується розширювати і надалі. Проєктом бюджету на 2025 р. на реалізацію програми «Доступні ліки» передбачено 6,9 млрд грн.
У 2025 р. планується розширити програму комбінованими препаратами для лікування серцево-судинних захворювань та пероральної терапії цукрового діабету. Також у 2025 р. НСЗУ планує провести аналіз централізованих закупівель, які здійснюються за бюджетні кошти, з метою відбору препаратів, що могли б перейти з централізованих закупівель у програму реімбурсації.
Щодо подальших планів слід зазначити, що у 2026–2027 рр. планується розширити програму реімбурсації антикоагулянтами, а у 2027 р. збільшити кількість медичних виробів, які підлягають реімбурсації.
Розширення програми реімбурсації сприятиме підвищенню економічної доступності більшого переліку ліків та медичних виробів для пацієнтів.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим