Парламентський комітет з другої спроби підтримав пропозицію щодо обмеження закупівель ліків дистриб’юторами

11 Лютого 2025 8:55 Поділитися
11 лютого під головуванням Михайла Радуцького відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування (далі — Комітет), під час якого було переглянуте попереднє рішення Комітету стосовно затвердження до другого читання тексту законопроєкту № 11493 щодо особливостей державної реєстрації ліків, які можуть закуповуватися особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я.

М. Радуцький повідомив, що під час додаткових консультацій виникла необхідність внесення уточнення до редакції поправки, якою обмежуються граничні постачальницько-збутові надбавки на лікарські засоби в Національному каталозі цін до 8%.

Парламентар відмітив, що такий розмір надбавки не враховує, зокрема, особливостей діяльності при здійсненні торгівлі наркотичними (психотропними) лікарськими засобами, до яких законодавством визначено спеціальні вимоги до транспортування та зберігання, що потребують додаткових витрат суб’єктів господарювання. Тому пропонується внести уточнення до цієї правки законопроєкту.

Ініціатор пропозиції Валерій Дубіль, член Комітету, повідомив, що згідно з цим уточненням виробники та імпортери лікарських засобів зобов’язуються на рівних умовах (таких як ціна, умови, термін оплати та постачання) забезпечити реалізацію 1 суб’єкту господарювання готового лікарського засобу, крім активного фармацевтичного інгредієнта, упродовж календарного року в обсягах, що не перевищує 20% чистого доходу від реалізації цього готового препарату за попередній календарний рік на території України.

Водночас у випадку, якщо суб’єкти господарювання не викупили весь дозволений обсяг, виробник або імпортер матимуть право реалізувати готову продукцію на суму більше 20% тим суб’єктам господарювання, які мають більший, ніж встановлений платіжний попит на конкретний лікарський засіб.

Водночас вимоги цього положення не поширюватимуться на інноваційні (оригінальні) препарати та діяльність ДП «Медичні закупівлі України».

Ольга Стефанишина, членкиня Комітету, поцікавилася, як перевірятиметься у виробника / імпортера 20% частка доходу від реалізації конкретного готового лікарського засобу, хто здійснюватиме контроль за цим, а також як перевірятиметься, коли виробник / імпортер зможе почати реалізовувати препарати понад встановлене обмеження? Крім того, постає питання, чи достатньо на українському ринку дистриб’юторів, здатних розділити між собою 60% ринку у випадку, якщо 40% візьмуть на себе ТОП-2 оптових постачальника.

Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України, зауважив, що для цього в законах України вказується необхідність приведення Кабінетом Міністрів України нормативно-правових актів у відповідність до вимог закону. Також він додав, що на сьогодні в Україні зареєстровано 300 ліцензіатів для здійснення оптової торгівлі лікарськими засобами.

Юлія Тимошенко, народна депутатка України, уточнила, що в документах бухгалтерського обліку ведеться роздільний облік за кожним препаратом, який продається виробниками / імпортерами. Тому за кожним препаратом у бухгалтерії виробника / імпортера чітко визначені обсяг доходів, які отримані ними за попередній рік. Відповідно керівництво виробників / імпортерів застосовуватиме вищезгадану норму і відповідно до показників минулого року контрактуватимуть дистриб’юторів, які подаватимуть свої заявки на придбання препаратів, виключно в межах 20% чистого доходу, отриманого від реалізації заявленого до купівлі дистриб’ютором препарату за попередній календарний рік. При цьому, якщо в певний момент виробник / імпортер зрозуміють, що поданими заявками не буде забезпечено викуп 100% їхнього лікарського засобу, тоді вони зможуть заявляти про готовність його додаткової реалізації понад 20% ліміт тим дистриб’юторам, які погодяться придбати більший обсяг препарату.

Отже, цей ліміт регулюватиметься самими виробниками / імпортерами без необхідності додаткової регуляції з боку держави.

За результатами засідання Комітет ухвалив рішення переглянути попереднє голосування і врахувати 6 поправок до законопроєкту № 11493, враховуючи правку В. Дубіля, та рекомендувати Верховній Раді Україні ухвалити законопроєкт № 11493 у другому читанні та в цілому.

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»,
www.facebook.com/committeehealth

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Ігор Н 12.02.2025 10:36
Госплан СССР підтримує рішення наших депутатів та плескає в долоньки. Маємо визнати, що за 33 роки незалежності в Україні не виросло покоління, готове до ринкової економіки. Тож крокуймо бадьоро по старих граблях в чудове "майбутнє", котрим вже наїлися досита минулі покоління. Теперішня молодь мусить впритул понюхати, що таке "дефіцит", що таке карткова система розподілу товарів, що таке "дістати по блату через обком партії". Три чверті виборців таки добились омріяного ефекту - всезагальної рівності (в бідності) шляхом тотальної некомпетентності всіх рівнів влади. Ну, аби не бариги... P.S. Вищевикладене - моя особиста позиція, до котрої теперішній роботодавець не має жодного стосунку.
Віктор 12.02.2025 11:19
А якщо до мене їздить всього 2 постачальники у різні дні вівторок і субота, інші просто не хочуть. То коли вони виберуть свій ліміт я буду без нац переліку сидіти?що людям говорити? Що депутати не дають їм лікуватися?
John 12.02.2025 5:53
Вікторе, а ви впевнені, що коли на ринку залишиться ВСЬОГО два постачальника, вони в якийсь момент не вирішать, що до вас їм їхати в принципі немає жодного сенсу? Думаєте, якщо нічого взагалі не робити, стане краще? Ці двоє вже зараз, поки ще існує яка не яка конкуренція, цілком успішно вирішують за інших який виробник на їх думку має право реалізовувати свої препарати і кому, а який - такого права немає. І горе тому, хто спробує їм заперечити. Без конкурентів взагалі, вони, певно, возити частіше стануть і ціни всім знизять? Сплю і бачу. Однозначно існують кращі альтернативи пропонованій ініціативі, але ситуація з монополією в країні просто катастрофічна і потребує негайного втручання

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті