За ініціативи міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка 16 травня в Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) України відбулася зустріч із представниками аптечного бізнесу, обласних департаментів охорони здоров’я та Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (далі — Держлікслужба). У фокусі уваги — забезпечення стабільної роботи та перспективи розширення мережі мобільних аптечних пунктів (МАП), особливо в прифронтових районах і віддалених громадах, де немає доступу до стаціонарних аптечних закладів.
Реагуючи на виклики воєнного часу, у 2023 р. МОЗ України розробило необхідну нормативно-правову базу для можливості запуску та уніфікації роботи МАПів. Уже в січні 2024 р. в Харківській обл. запрацював перший МАП «9-1-1». Його маршрут охоплював 86 сіл, зокрема прифронтові громади, де не було жодної аптеки. Відтоді мережа МАПів зростає.
«Ми запустили першу мобільну аптеку в січні 2024 р. — з одного маршруту в Харківській обл. Сьогодні їхні маршрути охоплюють понад 1000 населених пунктів — це тисячі людей, які отримали реальний доступ до ліків там, де раніше не було жодної аптеки. У воєнний час мобільна аптека — це не просто точка продажу. Це точка довіри, стабільності й турботи про людей у громадах. У таких аптеках можна придбати як рецептурні, так і безрецептурні препарати, зокрема ліки за програмою «Доступні ліки», що дозволяє людям економити кошти й, головне, не переривати лікування. Ми продовжимо розвивати цю мережу — там, де вона справді потрібна. І для цього нам потрібна активна участь громад і аптечного бізнесу — держава вже створила необхідні умови, а тепер важливо, щоб ці ініціативи активно втілювалися на місцях», — наголосив Віктор Ляшко.
Поточну ситуацію із функціонуванням МАПів представив заступник голови Держлікслужби Геннадій Вовк. Станом на травень 2025 р. в Україні працює 30 МАПів у 17 областях (найбільше — в Харківський обл. (4 МАПи), по 3 МАПи функціонує в Запорізькій та Чернігівській обл.), маршрути яких охоплюють близько 1000 сільських населених пунктів. Ще один МАП готується до виїзду найближчим часом (прим. ред.: пізніше Держлікслужба анонсувала початок роботи МАПу комунального підприємства «Кіровоградфармація» Кіровоградської обласної ради, маршрут якого охопить 28 населених пунктів Кропивницького району Кіровоградської обл.). Маршрути охоплюють саме ті населені пункти, де відсутні стаціонарні аптеки. Йдеться про найвіддаленіші громади, прифронтові райони, села з обмеженим доступом до медичної інфраструктури.
У розрізі суб’єктів господарювання найбільшу кількість МАПів запустили мережа «Аптека 9-1-1» та Державне підприємство (ДП) «Укрвакцина» МОЗ України» — по 4 МАПи, підприємство Миколаївської обласної організації Товариства Червоного Хреста України «Шпиталь Українського Червоного Хреста» — 3 МАПи. Інші суб’єкти господарювання, які представлені комунальним та приватним сектором, мають по 1–2 МАПи.
Досі відсутні МАПи в Дніпропетровській, Вінницькій, Закарпатській, Івано-Франківській та Хмельницькій обл.
За наданою від суб’єктів господарювання інформацією, за період роботи МАПів загалом погашено близько 4 тис. рецептів за програмою «Доступні ліки», лікарськими засобами забезпечено більше 70 тис. жителів сільської місцевості.
«Як показав досвід роботи МАП, серед населення найбільш затребуваними групами лікарських засобів є знеболювальні, гіпотензивні, серцеві, вітаміни, противірусні, для покращення функції шлунково-кишкового тракту тощо», — зазначив Г. Вовк.
У ході наради також обговорено виклики в роботі МАПів, які вбачають суб’єкти господарювання, а також пропозиції щодо удосконалення роботи проєкту. МОЗ, зі свого боку, презентувало карту аптек (
Коментарі