У ході виїзного засідання правлінням ГО «ВФП» було затверджено створення філії Черкаської та Чернігівської обл. та призначено голів цих осередків. Відповідно до подання трудових колективів аптечних закладів головою Черкаської філії став Олег Борисенко, Чернігівської — Лариса Мартиненко. За словами Олега Клімова, голови правління ГО «ВФП», створення філій стане запорукою розвитку фармацевтичного самоврядування в регіонах, створить передумови для нового формату стосунків між владою та професійною громадськістю, консолідує фармацевтичну спільноту задля реалізації єдиної мети — впровадження сучасних європейських стандартів надання фармацевтичної допомоги. «Розвиток нового формату взаємин між органами влади, у тому числі Державною службою України з лікарських засобів, та професійними громадськими організаціями сприятиме розвитку професійної довіри», — зауважив голова правління.
Щодо інших поточних питань голова правління зауважив, що наразі з огляду на те, що Україна задекларувала розвиток місцевого самоврядування, актуальним питанням є децентралізація влади, а саме: передача функції ліцензування роздрібної та оптової реалізації лікарських засобів від центрального органу до регіональних підрозділів Держлікслужби України. Як відомо, у країнах ЄС рішення стосовно дозволів на провадження господарської діяльності з роздрібної реалізації лікарських засобів ухвалюються на регіональному рівні. Наприклад, у Польщі ліцензуванням аптечної діяльності займаються регіональні фармацевтичні інспектори. До цього процесу залучено професійну самоврядну організацію, членами якої є виключно фізичні особи з фармацевтичною освітою. Ця самоврядна організація разом з представником органів місцевого самоврядування та регіональним фармацевтичним інспектором здійснюють передліцензійну перевірку аптечного закладу. На думку О. Клімова, цей успішний досвід децентралізації функції ліцензування має втілити й Україна.
Крім того, ГО «ВФП» планує запропонувати учасникам ринку та представникам органів місцевого самоврядування увійти до арбітражної комісії, яка вирішуватиме проблеми, пов’язані з випадками неякісного фармацевтичного обслуговування та порушенням прав і свобод фармацевтичних працівників та споживачів, зокрема пацієнтів.
Після засідання правління ГО «ВФП» відбувся семінар, присвячений розвитку професійного фармацевтичного самоврядування в Україні. Захід відкрив Олександр Савчук, заступник голови Рівненської обласної державної адміністрації. Він звернувся з привітальним словом до фармацевтичних працівників: «На сьогодні кожного громадянина найбільше цікавить його здоров’я. Зрозуміло, що значну увагу пацієнт приділяє якості надання медичної допомоги, обслуговуванню та наявності лікарських засобів в аптеках і т.д. Ось чому, на думку керівництва обласної державної адміністрації, сьогоднішній захід має всі шанси принести Рівненщині певний спокій та покращення обслуговування в аптечних закладах області», — підкреслив О. Савчук, додавши, що підтримує об’єднання не тільки громадян, а й професіоналів своєї справи.
О. Клімов привітав учасників заходу від імені народного депутата України, ініціатора законопроекту «Про фармацевтичне самоврядування», зареєстрованого в Парламенті 9 вересня поточного року Юрія Гарбуза.
Голова правління підкреслив, що ГО «ВФП» — це добровільне об’єднання громадян для спільної реалізації інтересів та прав на основі єдиної ознаки — наявності фармацевтичної освіти, незалежно від місця основної роботи фахівця. «Головна мета такої організації — представництво та захист інтересів, з одного боку, фармацевтичного працівника та, з іншого, — громадянина — від надання неякісної фармацевтичної послуги», — зауважив доповідач.
За словами голови правління, 2015 р. для фармацевтичної спільноти України є визначальним.
Створено першу самоврядну організацію, яка об’єднує фахівців фармації за професійною ознакою та веде свою діяльність відкрито й публічно. Спільно з ТОВ «МОРІОН» ГО «ВФП» створила та веде Єдиний реєстр фармацевтичних працівників України (далі — ЄРФПУ).
Крім того, у поточному році за ініціативи ГО «ВФП» та за допомогою фахівців Полтавського юридичного університету Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого розроблено проект закону «Про фармацевтичне самоврядування», який презентовано громаді на IV Міжнародному фармацевтичному форумі «Аптеки світу» 26–27 травня 2015 р.
З метою отримання кваліфікованої методологічної допомоги в розбудові фармацевтичного самоврядування 24 вересня 2015 р. в м. Варшава (Польща) за участю першого секретаря Посольства України в Польщі підписано Меморандум про порозуміння та співпрацю між Національною аптечною палатою (Naczelna Izba Aptekarska) та ГО «ВФП».
28 жовтня 2015 р. на засіданні членів ради Міжнародної фармацевтичної федерації (International Pharmaceutical Federation — FIP) під час 75-го Світового конгресу фармацевтів та фармацевтичних наук (Дюссельдорф, Німеччина) ГО «ВФП» прийнято до лав FIP у статусі організаційного члена. Таким чином, ГО «ВФП» стала першою українською громадською організацією, яка долучилася до лав світової фармацевтичної сім’ї.
Що це означає для українських фармацевтичних працівників, пацієнтів, держави? По-перше, Україна отримує доступ до методологічної допомоги експертів FIP щодо імплементації сучасних стандартів надання фармацевтичної допомоги. Це сприятиме підвищенню статусу фармацевтичного працівника, відновленню його ролі в лікувальному процесі й, відповідно, підвищенню якості фармацевтичної допомоги. По-друге, вступ до лав FIP сприяє підвищенню рівня довіри до України з боку світової професійної спільноти. Показником розвитку демократії в країні, серед іншого, є рівень довіри держави до професійних громадських організацій. Втілення такої довіри — це делегування громадській організації частини функцій органів влади, що сприяє зменшенню регуляторного тиску на учасників фармацевтичного ринку. Наразі цивілізований світ відчув реальні кроки до демократії, яку декларує українське суспільство.
«Ці історично важливі події тісно пов’язані між собою, вони сталися завдяки тому, що в Україні збереглася професія фармацевта, хоча на сьогодні існує велика проблема якості фармацевтичної допомоги. Прикро, але наразі в центрі Європи існує країна, де рецептурні ліки відпускаються без рецепта лікаря. Між тим, ми прагнемо стати частиною європейського співтовариства, де професіоналізм є важливою умовою діяльності фахівця охорони здоров’я, у тому числі й фармацевтичного працівника», — зазначив доповідач.
За його словами, у країнах ЄС аптека — це заклад охорони здоров’я, який виступає важливим учасником лікувального процесу. Натомість в Україні частішають випадки перетворення аптеки на магазин з продажу ліків. «Але ж аптека має виконувати соціальні функції й фармацевтична спільнота має стати на заваді таким перетворенням. Тому настав час змінитися. Фармацевтичні працівники мають усвідомити, що вони є активними учасниками лікувального процесу. Ми маємо об’єднати зусилля та разом побудувати потужну самоврядну професійну громадську організацію, яка захищатиме імідж професії фармацевта та не допустить її перетворення у «товарознавця з ліків», — підкреслив О. Клімов.
Сергій Лебедь, начальник Держлікслужби України у Рівненській обл., повідомив, що колектив регіонального підрозділу Держлікслужби України обговорював питання щодо розвитку фармацевтичного самоврядування в Україні, у тому числі й відповідний проект закону, зареєстрований народним депутатом Ю. Гарбузом.
«Дійсно, розвиток місцевого та професійного самоврядування — це безальтернативний шлях до демократії. Тому ми підтримуємо ініціативу щодо запровадження в Україні фармацевтичного самоврядування. Більше того, на нашу думку, законопроект про фармацевтичне самоврядування необхідно посилити певними нормами. По-перше, ми вважаємо, що варто розглянути питання щодо залучення до самоврядної організації не лише працівників аптечних закладів, які мають фармацевтичну освіту, а й фахівців фармації, котрі працюють на фармацевтичних виробництвах та в дистриб’юторських компаніях. По-друге, законопроект передбачає делегування самоврядній організації частини повноважень органів влади. На нашу думку, це положення буде найбільш дискутабельним під час обговорення проекту. Тому ми пропонуємо детально прописати, які саме повноваження делегуватимуться самоврядній фармацевтичній організації. Це можуть бути функції у сфері атестації фармацевтичних працівників, визначення норм щодо пішохідної доступності аптек та ін.», — зазначив доповідач.
За його словами, фармацевтичний сектор галузі охорони здоров’я належить до найбільш прогресивних галузей у контексті реформування. Зокрема, Україна на законодавчому рівні запровадила європейські стандарти якості лікарських засобів, Держлікслужба України отримала членство в Системі співробітництва фармацевтичних інспекцій (Pharmaceutical Inspection Cooperation Scheme — PIC/S). З огляду на прогресивність фармацевтичної галузі України для професійної громади цілком під силу створити самоврядну організацію та розвивати фармацевтичне самоврядування.
Що очікує Держлікслужба України в Рівненській обл. від самоврядної фармацевтичної організації? За словами очільника територіального підрозділу Держлікслужби України, на сьогодні існує низка неврегульованих питань, що належать до професійної діяльності фармацевтичних працівників та роботи аптечних закладів й інших суб’єктів ринку. Мова йде про забезпечення добросовісної конкуренції між учасниками фармацевтичного ринку, сприяння етичному та професійному просуванню фармацевтичної продукції, захист репутації фармацевтичного працівника тощо. Держлікслужба України не може впливати на вирішення цих проблем. Натомість професійна громада на це здатна.
Ольга Гетало, заступник декана факультету післядипломної освіти Запорізького державного медичного університету, виступила з доповіддю на тему «Післядипломна освіта працівників фармації, можливості та проблеми дистанційних технологій. Впровадження Єдиного реєстру фармацевтичних працівників України».
Вона зазначила, що відповідно до номенклатури, затвердженої наказом МОЗ України від 12.12.2006 р. № 818 «Про вдосконалення атестації провізорів та фармацевтів» визначено наступні провізорські спеціальності: «Аналітично-контрольна фармація», «Загальна фармація», «Клінічна фармація», «Організація і управління фармацією». При цьому спеціальність «Організація і управління фармацією» не передбачено наказом МОЗ України від 23.02.2005 р. № 81 «Про затвердження Переліку спеціальностей та строки навчання в інтернатурі випускників медичних і фармацевтичних вищих навчальних закладів, медичних факультетів університетів». Таким чином, перепідготовка провізорів зі спеціальностей, що не передбачені в інтернатурі, проводиться на циклах спеціалізації в інститутах (факультетах) удосконалення після закінчення інтернатури з основної спеціальності (п. 2.1.3 наказу МОЗ України від 22.07.1993 р. № 166). О. Гетало нагадала, що після закінчення спеціалізації видається сертифікат про присвоєння кваліфікації провізора — спеціаліста з фаху «Організація і управління фармацією».
Заступник декана розповіла про перелік кваліфікаційних документів, необхідних для завідувача аптеки. Вона звернула увагу на те, що переліки документів для фахівців, які закінчили навчання до 1992 р., протягом 1992–2008 рр. та після 2008 р., відрізняються. Зокрема, фахівцям, які закінчили вищий навчальний заклад до 1992 р., необхідні диплом та сертифікат про кваліфікаційну категорію за фахом «Організація і управління фармацією». Спеціалісти, які закінчили навчання після 1992 р. та до 2008 р., повинні мати, окрім диплому та сертифіката про кваліфікаційну категорію за фахом «Організація і управління фармацією», ще сертифікат провізора за фахом «Загальна фармація». А фахівцям, які закінчили вищий фармацевтичний навчальний заклад після 2008 р., необхідно мати диплом про вищу освіту, сертифікат провізора — спеціаліста за фахом «Загальна фармація», сертифікат провізора — спеціаліста за фахом «Організація і управління фармацією» та посвідчення про кваліфікаційну категорію за фахом «Організація і управління фармацією».
Розповідаючи про різні форми навчання, заступник декана зупинилася на особливостях дистанційного навчання. «Дистанційне навчання — це навчання на відстані. Така форма — це перш за все відсутність необхідності відвідувати навчальний заклад за розкладом та виконувати програму в установленому порядку», — зазначила О. Гетало. За її словами, така форма надає можливість фахівцю навчатися тоді, коли це йому зручно. При цьому він самостійно обирає для себе темп опанування знаннями та не втрачає час на дорогу. Дистанційне навчання забезпечується за допомогою мережі Інтернет з використанням сучасних технологій. Зокрема, мова йде про відеоконференції, надання методичних рекомендацій та наукових матеріалів електронною поштою тощо.
«Такі технології дозволяють налагодити зв’язок між слухачем та викладачем, яких можуть розділяти тисячі кілометрів, й забезпечують можливість щоденного спілкування», — підкреслила О. Гетало, додавши, що, на жаль, в Україні не врегульовано нормативно-правову базу, яка б сприяла розвитку дистанційної освіти як рівноцінної з очною, заочною та екстернатною формами навчання.
На думку науковця, одним з важливих завдань для ГО «ВФП» має стати розвиток дистанційного навчання фармацевтичних фахівців. Ефективним інструментом їх залучення до процесу безперервної освіти є ЄРФПУ. Він надає реальну та достовірну інформацію про професійний рівень фармацевтичних кадрів, а також допомагає виявити потребу спеціалістів у навчальних програмах з урахуванням відповідних вимог (якості підготовки, кваліфікації тощо). ЄРФПУ — це неоціненний інструмент для створення системної довіри та поваги між роботодавцем, працівником аптеки й пацієнтом, перший крок до створення системи незалежного тестування фармацевтичного працівника як під час прийому на роботу, так і в процесі професійної діяльності, що, у свою чергу, сприятиме підвищенню кваліфікаційного рівня фахівців фармації.
Окремо О. Гетало зупинилася на проблемі фальсифікації дипломів. «Здебільшого роботодавці звикли довіряти претендентам на посаду провізора. Якщо рівень кваліфікації та професійний підхід працівника влаштовує керівництво компанії, то диплом рідко хто перевіряє, а даремно», — наголосила науковець, додавши що кожного року співробітники факультетів післядипломної освіти фіксують фальсифіковані документи про наявність фармацевтичної освіти.
«З 2000 р. Міністерством освіти та науки України введено обов’язковий облік документів, які виготовляються фотокомп’ютерним способом. До нього включено пластикові дипломи про вищу освіту. Також у лютому 2007 р. створено безкоштовний інтернет-портал, підпорядкований Державному центру інформаційно-прикладних технологій, за допомогою якого відповідальні роботодавці сьогодні мають змогу перевірити справжність диплому працівника», — зазначила О. Гетало, додавши, що ввести дані документа можна на сайті
На думку О. Гетало, ЄРФПУ, розроблений ГО «ВФП» та ТОВ «Моріон», допоможе швидко виявляти фальсифіковані дипломи та оберігати роботодавця від псевдофахівця.
Крім цього, заступник декана запропонувала ГО «ВФП» залучитися до вирішення питання стосовно вдосконалення процедури нострифікації дипломів як іноземних в Україні, так і навпаки. «Така процедура може займати досить тривалий час через необхідність приведення документа про освіту у відповідність з нормами українського освітньо-кваліфікаційного рівня та іншої держави. Думаю, що наші іноземні колеги позитивно відреагують на існування в Україні організації, яка допомогла б вирішувати суто професійні питання», — підсумувала О. Гетало.
Богдан Громовик, декан фармацевтичного факультету Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, висловив підтримку ідеї створення громадської самоврядної організації за професійною ознакою. «З’явилася чергова надія, що ми об’єднаємося. В успішній діяльності громадської професійної організації багато залежить як від нас самих — рядових спеціалістів, так і представників влади. Наука та освіта, не кажучи вже про фармацевтичну практику, давно прагнуть консолідації», — підкреслив науковець.
На його думку, за часи незалежності в Україні було створено досить широке коло громадських організацій та об’єднань фармацевтичного профілю, які в умовах суттєвого впливу державного регулювання переслідували насамперед мету лобіювання бізнес-інтересів своїх членів в органах влади. «ГО «ВФП» має шанс зробити те, що до цього часу не було зроблено — об’єднати фармацевтичних фахівців та самостійно як на місцях, так і на рівні держави вирішувати низку проблем, пов’язаних із їх професійною діяльністю», — наголосив Б. Громовик.
На думку науковця, питання щодо удосконалення навчальних програм для студентів фармацевтичних навчальних закладів, які наразі затверджуються МОЗ України, необхідно включити до дорожньої карти ГО «ВФП». «На сьогодні відбувається обговорення змін до навчальних планів. Відповідно до чинного Закону України «Про вищу освіту» стандарти вищої фармацевтичної освіти мають розроблятися з урахуванням пропозицій галузевих об’єднань організацій роботодавців. Тому вважаю доцільним долучення ГО «ВФП» до врегулювання цієї проблеми. Освітяни повинні готувати таких фахівців, яких потребує фармацевтична практика», — зазначив науковець.
За словами доповідача, наразі необхідно вирішити важливе питання, що стосується документів, необхідних для працевлаштування студентів фармацевтичних навчальних закладів в аптеки. Згідно з наказом МОЗ України від 25.12.1992 р. № 195 «Про затвердження Переліку вищих і середніх спеціальних навчальних закладів, підготовка і отримання звання в яких дають право займатися медичною і фармацевтичною діяльністю» посаду фармацевта може займати особа, яка навчається у вищому медичному (фармацевтичному) закладі на фармацевтичному факультеті зі строком навчання 4 роки — після закінчення 3 курсів та зі строком навчання більше 4 років — після закінчення 4 курсів. Але відповідно до чинних Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами та проекту нової редакції Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) особи, які безпосередньо займаються виробництвом препаратів в умовах аптеки, оптовою і роздрібною торгівлею лікарськими засобами, повинні мати закінчену фармацевтичну освіту, тобто диплом про фармацевтичну освіту. «Як варіант вирішення цього питання, можна застосувати досвід інших країн, який дозволяє студенту працювати в аптечному закладі після складання на 4-му курсі відповідного іспиту у вищому навчальному закладі та отримання сертифіката фармацевта. Зрозуміло, що студент не може набути всіх практичних навичок в студентській аудиторії. Це питання неможливо повністю вирішити і під час проходження виробничих практик в аптечних закладах. Тому, працюючи в позанавчальний час в аптеці, старшокурсник вищого навчального закладу набуватиме необхідних знань і навичок та матиме фінансову підтримку. Як освітяни, так і роботодавці зацікавлені в підготовці фахівців високого компетентнісного рівня», — зауважив Б. Громовик.
Стосовно залучення до громадської організації студентів декан запропонував створити студентський підрозділ ГО «ВФП», у якому студенти фармацевтичних факультетів мали б дорадчий голос. При цьому студент, не маючи права брати участь у голосуванні, зможе вносити пропозиції. Б. Громовик зауважив, що не слід забувати про те, що через декілька років студент стане повноправним членом самоврядної організації й братиме активну участь у її діяльності.
Завершуючи виступ, Б. Громовик зазначив, що ГО «ВФП» — це добре починання. Тому, на його думку, зустрічі фармацевтичної спільноти із членами цієї самоврядної організації мають відбуватися на регулярній основі в різних регіонах України. «Я маю велику надію на співпрацю між ГО «ВФП» та вищими навчальними закладами з метою досягнення спільної мети — підготовки кваліфікованого фахівця», — підсумував доповідач.
Анна Бігдан, директор ТОВ «Пані Аптека», заступник голови правління ГО «ВФП», наголосила, що фармацевтичний працівник несе неабияку соціальну відповідальність. Запровадження та дотримування принципів фармацевтичної опіки у його професійній діяльності можливе за умови налагодження ефективного процесу безперервної освіти фахівця. Сучасні технології надають можливість забезпечити цей процес за допомогою дистанційної форми навчання.
На думку експерта, ефективним інструментом для розвитку професійної освіти є ЄРФПУ. Працівники аптек, які долучаться до нього, матимуть можливість своєчасно отримувати методологічну та технічну допомогу від ГО «ВФП» щодо підтримки їх кваліфікаційного рівня. При цьому навчання будуватиметься таким чином, щоб задовольнити потреби галузі. Наприклад, аптечні працівники зможуть дистанційно отримувати навчальні програми за такими напрямками, як фармацевтична опіка та фармацевтична послуга, менеджмент та управління тощо.
Крім того, завдяки включенню до ЄРФПУ фармацевтичний працівник отримуватиме захист перед роботодавцем, сприяння у працевлаштуванні, актуальну інформацію стосовно запровадження змін у фармацевтичній галузі тощо. З іншого боку, ЄРФПУ допоможе захистити роботодавця від некваліфікованого працівника.
Щодо впливу ГО «ВФП» на формування регуляторної політики А. Бігдан зазначила, що представники самоврядної організації регулярно беруть участь в робочих нарадах, зокрема засіданнях робочої групи з дерегуляції фармацевтичного сектору при МОЗ України. «На таких засіданнях експерти галузі займаються пошуком рішень, які спрямовані на удосконалення умов господарської та професійної діяльності на фармацевтичному ринку», — зауважила експерт.
Наприклад, останнім часом учасники експертної робочої групи з дерегуляції фармринку розглядають пропозиції до проекту Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів). Також наразі експерти намагаються вирішити питання стосовно зниження ставки ПДВ з 20 до 7% для екстемпоральних лікарських засобів та тих, що реалізуються після закінчення терміну дії реєстраційного посвідчення до закінчення терміну їх придатності, тощо.
Доповідач підкреслила, що шляхи вирішення проблемних питань фармацевтичної галузі мають пропонувати саме фахівці фармації. «Ми повинні це робити заради забезпечення надання відповідної допомоги пацієнтам та кращого майбутнього наших дітей», — підсумувала А. Бігдан.
Зазначимо, що протягом семінару відбулася жвава дискусія за участю представників ГО «ВФП», аптечних підприємств Рівненщини та територіального підрозділу Держлікслужби України щодо доцільності та шляхів запровадження професійного фармацевтичного самоврядування в Україні. У цілому учасники семінару підтримали необхідність створення самоврядної фармацевтичної організації з регіональними осередками, які б могли вирішувати проблемні питання на місцях.
Підводячи підсумок зустрічі, можна з упевненістю говорити про те, що наразі ми стали свідками створення першої в Україні самоврядної фармацевтичної організації, яка швидкими темпами розбудовує мережу регіональних осередків. Цей досвід стане прикладом консолідації суспільства та сприятиме розвитку демократії в Україні.
Р.S. На момент виходу статті редакції стало відомо, що представники ГО «ВФП» 25 жовтня 2015 р. брали участь у виборах до місцевих рад. У результаті Сергій Хільченко став депутатом Кіровоградської міської ради, а Сергій Варнавський — Чернігівської.
Редакція «Щотижневика АПТЕКА» й надалі інформуватиме читачів про діяльність ГО «ВФП».
фото автора
Коментарі