Найближчим часом МОЗ України планує створити офіс пацієнта, і наразі це один із пріоритетних напрямків роботи профільного міністерства. Про це повідомив заступник міністра охорони здоров’я Михайло Загрійчук.
«Якщо в результаті взаємовідносин «пацієнт — лікар — лікувальний заклад» усі сторони ± залишаться задоволені — це і є запорука успішного надання послуги хворому. Тому в такій взаємодії принципово важливим вважаю активний суспільний діалог між професійними лікарськими спільнотами, пацієнтськими організаціями, представниками влади», — наголосив чиновник.
М. Загрійчук запевнив, що наразі існує повне взаєморозуміння між Комітетом Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, МОЗ України та Урядом, що має сприяти подальшій реформі системи охорони здоров’я. Один із пріоритетних напрямків, за якими працюватиме профільне міністерство, — побудова людиноцентричної системи охорони здоров’я, що буде чутливою до потреб українців і відповідатиме інтересам держави та національної безпеки. На цьому наголосив радник міністра охорони здоров’я Андрій Гук.
«Зміни відбуваються в складних політичних умовах, які створюють менше можливостей щодо доступності адекватної медичної допомоги та за відсутності стратегії розвитку охорони здоров’я», — продовжила Валентина Очеретенко, голова правління Всеукраїнської спілки захисту прав пацієнтів «Здоров’я нації».
Пацієнтські організації закликають новообраного Президента України, політичних лідерів, народних депутатів та Уряд забезпечити здоров’я як пріоритет політики України. «Вимагаємо конкретних дій з питань, які є найважливішими для пацієнтів: доступ до медичної допомоги без дискримінації; підвищення поінформованості усіх прошарків населення про здоровий спосіб життя як основний інструмент профілактики; прийняття закону «Про права пацієнтів»; сприяння підвищенню новітніх технологій, розвитку цифрового здоров’я; участь пацієнтів у розробці політики та законопроектів у сфері охорони здоров’я; щорічний звіт Президента про стан здоров’я нації; відміна постанови КМУ від 11 жовтня 2016 р. № 710 «Про ефективне використання державних коштів» у розділі припинення підготовки проектів нових державних цільових програм, що потребують додаткового фінансування з державного бюджету», — зачитала В. Очеретенко вимоги пацієнтської спільноти.
У країні має місце велика потреба у кваліфікованій думці саме пацієнтів на процеси, перспективи, недоліки та переваги в отриманні медичної допомоги. Таку думку висловив Ігор Горбасенко, експерт громадської організації «Експертна спільнота пацієнтів України». «Відсутність кваліфікованої пацієнтської участі в системі охорони здоров’я наносить пряму значущу шкоду життю та здоров’ю людей», — зауважив він.
Громадська організація «Експертна спільнота пацієнтів України», зі свого боку, готова до активної та плідної співпраці з новим складом МОЗ України.
М. Загрійчук, у свою чергу, виступив з пропозицією створити колегіальний орган пацієнтських організацій. Найближчим часом МОЗ України планує ініціювати зустріч із пацієнтською спільнотою. «Наша задача — не створити безліч експертних груп, рад тощо. Хочеться мати один дієвий орган, який би працював і допомагав при прийнятті наших рішень», — підкреслив він.
Українська медична експертна спільнота (УМЕС) створена для того, щоб надавати зважені, аргументовані пропозиції керівництву держави, органам місцевого самоврядування, зокрема і стосовно створення професійних команд. На цьому наголосив член координаційної ради УМЕС Ігор Найда. «Команда нового міністра будується по ходу, а так не повинно бути. Новий міністр повинен мати команду, яка приходить із напрацьованими пропозиціями, визначеними напрямами роботи, підготовленим оглядом функціоналу та цілями й підбирає під це якісний персонал», — наголосив він.
Парламентський контроль за дотриманням прав людини органами державної влади та місцевого самоврядування здійснює офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Про це нагадала представник Уповноваженого з дотримання соціальних та економічних прав Олена Степаненко. «У нас є досвід, коли до нас звертаються громадяни стосовно захисту прав саме у сфері охорони здоров’я на отримання медичної допомоги», — зауважила вона. Багато звернень громадян секретаріат омбудсмена пересилає в МОЗ України з метою сприяння у вирішенні окреслених проблем, проте нерідко, за словами О. Степаненко, Міністерство надсилало відписки.
Користуючись нагодою, представник омбудсмена звернулася до громадських організацій: «Якщо у вас є якісь питання щодо захисту прав у сфері охорони здоров’я, звертайтеся і до Уповноваженого. Будемо боротися разом».
Володимир Міхньов, член-кореспондент Національної академії медичних наук України, наголосив на тому, що надання медичної допомоги, організація системи охорони здоров’я — справа професіоналів. Контролювати, допомагати та вказувати на недоліки роботи професіоналів мають громадські організації. Тому В. Міхньов звернувся до заступника міністра з пропозицією відновити роботу Вченої ради МОЗ України.
Під час заходу представники пацієнтських організацій та лікарських спільнот обговорили питання епідеміологічного захисту населення, зокрема поширення туберкульозу в Україні, рівень вакцинації та імунізації населення, лікування орфанних хворих. Також наголошено на необхідності консолідації зусиль усіх зацікавлених сторін у контексті цілей сталого розвитку України до 2030 р. та необхідність ухвалення Закону України «Про права пацієнтів».
фото Сергія Бека
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим