Про складнощі прогнозування процесів інфікування свідчать результати передбачень навіть на коротші періоди. Так,
Уже під час розробки наших прогнозів на червень однією з проблем було оцінювання ймовірності того, що штам «delta» досягне України вже наприкінці червня. Хоча на кінець місяця він став домінантним у дуже багатьох країнах (рис. 3), на щастя, цього не сталося. Але проблема постала й нині, при прогнозуванні на липень: чи станеться злам тренду?
Зазначимо, що з 11 червня в Києві спостерігався тренд зростання — хоча і незначного — кількості ушпиталень, який проявився разом з відсотком підтверджених випадків, хоча і з різним перебігом за днями (рис. 4). Але ж Київ — це дзеркало країни…
За традицією і на червень було розроблено 3 сценарії перебігу подій, хоча песимістичний сценарій було оцінено як малоймовірний і в цитованій публікації він не наводився. Але цього разу видається доречним оприлюднити всі 3 сценарії (рис. 5).
Відповідно до песимістичного сценарію припускаємо, що вже в цьому місяці можливим є поширення штаму «delta» і його вплив на процеси в охороні здоров’я, згідно з помірним — що стабілізація в цілому протриває весь місяць, а за оптимістичним — що спадний тренд буде підтримано спільними зусиллями всіх дійових осіб — і населенням, і Урядом…
На жаль, зрив планів вакцинації, її надповільні темпи не дають підстави сподіватися на суттєвий вплив цього фактору на вироблення колективного імунітету й на перебіг подій у цьому році.
Отриманий перепочинок у процесах поширення COVID-19 в Україні викликав у багатьох благодушний настрій, що часто проявляється (особливо поза Києвом) в ігноруванні маскового режиму та дотримання інших запобіжних заходів (соціального дистанціювання і т.п.) — а якраз це і є нині безальтернативним способом зниження ймовірності зараження для конкретної людини.
Використані джерела: дашборди МОЗ України, Ради національної безпеки і оборони України, Національної служби здоров’я України, а також власні розрахунки.
Інформаційна підтримка — компанія «Моріон».
доктор технічних наук,
Інститут кібернетики ім. В.М. Глушкова Національної академії наук України
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим