Українською, будь ласка: громадяни скаржаться на порушення мовного закону в медичних закладах

03 Лютого 2023 3:13 Поділитися

До Секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови продовжують надходити повідомлення громадян щодо порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» у сфері охорони здоров’я. Про це на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Йдеться про порушення ст. 33 «мовного» закону, яка визначає використання державної мови у сфері охорони здоров’я; ст. 30, відповідно до якої всі надавачі послуг, в тому числі й медичні заклади (державні, комунальні чи приватні), повинні обслуговувати пацієнтів державною мовою; а також ст. 28, якою регламентується подання інформації для загального ознайомлення державною мовою (оголошення, покажчики, вказівники, вивіски, повідомлення, написи тощо).

На адресу Секретаріату Уповноваженого надійшли скарги щодо порушення «мовного» закону в двох медичних установах. Заявники скаржилися на те, що в окремих медичних закладах документи щодо стану здоров’я пацієнтів надаються недержавною мовою. Зокрема, в одній з них зазначалося, що персонал, надаючи послуги, може спілкуватися недержавною мовою, а інформація для загального ознайомлення частково подається недержавною мовою.

З метою усунення та недопущення в подальшому порушення законодавства про державну мову Уповноваженим прийнято рішення про здійснення заходів державного контролю в медичних установах.

«Обидва випадки мають всі ознаки порушення закону про мову, оскільки заявники надали фотокопії медичних документів, виконаних недержавною мовою. Нагадаю, що відповідно до рішення Конституційного суду України від 14 липня 2021 р. громадянин України не має обов’язку володіти іншою мовою, ніж державна, тому надання йому поза його волею інформації іншою мовою, ніж державна, є порушенням його прав, що є несумісним із Конституцією України. В умовах повномасштабної війни, коли росія використовує «мовне питання» як один із інструментів геополітичної експансії, обслуговування недержавною мовою в державних чи приватних медичних установах — це грубе порушення «мовного» законодавства. Сьогодні нам треба використовувати всі інструменти, які послаблюють ворога, а не навпаки. Саме тому ступінь виконання закону про мову має бути максимально високим», — наголосив Т. Кремінь.

На прохання особи, яка звертається за наданням медичної допомоги чи послуг з медичного обслуговування, її персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін.

Заклади охорони здоров’я складають документи, які стосуються стану здоров’я пацієнтів, державною мовою.

Мовою актів, які регулюють діяльність закладів охорони здоров’я, діловодства та документообігу, є державна мова.

Заклади охорони здоров’я використовують у своїх документах медичну термінологію відповідно до стандартів, визначених Національною комісією зі стандартів державної мови.

Нагадаємо, що Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 78. «Охорона здоров’я») визначено, що фармацевтичні та медичні працівники повинні володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків відповідно до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Повідомити про порушення закону про мову можна через електронну форму на сайті або надіславши листа на електронну скриньку: lyst@mova-ombudsman.gov.ua.

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті