МОЗ пропонує встановити державне регулювання націнок на всі лікарські засоби

30 жовтня на сайті Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України для громадського обговорення оприлюднено проєкт постанови Уряду, яким пропонується внести зміни до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та медичні вироби». У разі ухвалення цих змін вони набудуть чинності з 1 січня 2025 р.

Проєктом пропонується встановити граничні постачальницько-збутові надбавки та граничні торговельні (роздрібні) надбавки на:

  • лікарські засоби, які зареєстровані в Україні;
  • препарати, випущені в обіг під час строку, протягом якого лікарський засіб було дозволено до застосування в Україні, та застосовуються до закінчення їх терміну придатності, визначеного виробником та зазначеного на упаковці (крім наркотичних, психотропних препаратів, прекурсорів та медичних газів), які придбаваються за рахунок джерел, не заборонених законодавством, крім коштів державного та місцевих бюджетів.

Так, на ці препарати граничні постачальницько-збутові надбавки пропонується встановити на рівні не вище 10%, а граничні торговельні (роздрібні) надбавки — залежно від вартості препарату:

Закупівельна ціна, грн Торговельна (роздрібна) надбавка до закупівельної ціни, %
До 100 (включно) 25
Більше ніж 100 до 500 (включно) 13
Більше ніж 500 до 1000 (включно) 7,5
Більше ніж 1000 3,5

Наразі чинним законодавством ці націнки встановлюються лише на лікарські засоби, включені до Національного переліку основних лікарських засобів. Також на них встановлено торговельні (роздрібні) надбавки, якщо їх вартість:

  • більше ніж 100 до 500 грн — 20%;
  • більше ніж 500 до 1000 грн — 15%;
  • більше ніж 1000 грн — 10%.

Звертаємо увагу, що згідно з пп. 2 п. 1 постанови № 955 на лікарські засоби, які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, встановлено:

  • граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище ніж 10%, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків.

Отже, у разі ухвалення цього проєкту, за рахунок зниження надбавки на вільному ринку ціни на препарати від 500 грн можуть бути нижчими, ніж під час їх закупівель за державні кошти.

Нашим виданням готується детальний аналіз можливого впливу запропонованої МОЗ ініціативи, а також буде представлено європейський досвід регулювання ціноутворення на лікарські засоби.

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

John 31.10.2024 9:19
А чому б МОЗ не спробувати державне регулювання цін виробника? Наприклад, обмежити на скромному рівні хоча б у 200% націнки від собівартості. Чи обмежити шантаж усієї галузі двома дистриб'юторами, що займають 80% ринку? Але ж ні, це ж фармацевт за першим столом винуватий в тому, що ліки дорогі. До речі, на замітку МОЗ, ви там в кабінеті як з Мінекономіки перетнетесь, - порадьте їм практику державного регулювання цін на хліб, молоко та яйця. Я думаю по 5% для оптової та роздрібної націнки буде справедливо.
Week 31.10.2024 11:11
А ще хай ще поспілкуються з податковою і АМКУ, скільки бонусів отримують і яка це частка в вартості. Ще можут завітати в лікарні на стаціонари які ліки виписують лікарі і які бонуси вони за це отримують. Ще хай зайдуть до національного банку і спросять скільки банки беруть % за обслуговування Питання як спрощенка під 5% буде продовати товар з націнкую 3,5?
Андрій 31.10.2024 2:22
Допоможіть порахувати препарат коштує 1000 грн продаєм за 1035 грн (націнка 3,5%) якщо розрахунок буде карткою то 2% банк забере. і якщо препарат зарезервують через таблетку то вона також 2% забере. маємо 1035-4% = 994 грн -6 грн втрат .....
Oleh 31.10.2024 3:13
Ні, ну чого ви нервуєте? Гарна ж ініциатива, ціни стануть дешевше. Але МОЗ забув вказати, що бере на себе оплату оренди, податків і комунальних витрат. Ну можна ще % за еквайрінг, я вважаю. І так з усіма обмеженями ледь-ледь кінці з кінцями зводимо. І вірно кажуть, я не пам'ятаю за останні роки будь якої ініциативи по обмеженням, яка б стосувалась виробників та дістриб'юторів. У всьму завжди винні аптеки. Ця ініциатива 100% приведе до закриття невеликих мереж, не кажучи вже про поодинокі аптеки. А про аптеки в сільскій місцевості я взагалі не кажу, можете забути про них взагалі.
Alex 31.10.2024 4:48
Так і бачу, як мобільні аптечні пункти будуть іздити за 10% при собівартості 12-15 грн за км тільки на автомобіль.
Ніна Гнатишина 01.11.2024 2:21
Формування дистриб'ютором націнки на лікарські засоби за принципом - чим більша аптечна мережа - тим націнка нижча - утворили НЕ РІВНІ умови аптечним закладам доступу до цін виробників!!!!!! Потрібно терміново вжити заходи з недопущення глобальної монополізації аптечними мережами регіональних фармацевтичних ринків. Зростання кількості мережевих аптек також має безпосереднє відношення до закриття соціально спрямованих, сільських та комунальних аптечних закладів, а особливо тих, які займаються виготовленням лікарських форм в умовах аптеки. В той час, коли підвищилися тарифи на електроенергію та інші комунальні послуги, займатися виготовленням стало не зовсім рентабельно. Необхідно розробити план розвитку з підтримки комунальних аптек, як варіант, дозволити на території лікарень відкривати тільки комунальні аптеки. Також для комунальних аптек (створених державою!!! та які ІСНУЮТЬ не для особистого збагачення!!!) має бути окрема вигідна ціна від виробника, а не накручена дистриб'ютором. Тільки завдяки підтримці комунальних аптек державою, зробить їх конкурентноспроможними в порівнянні з комерційними, зробить їх більш доступними для населення, та, в свою чергу, за рахунок збільшення обігу, дозволить наповнити бюджет!!!!!!!! Державні аптеки, особливо, які готують ліки в умовах аптеки, повинні бути збережені любою ціною, оскільки мають стратегічне значення!
Володимир 04.11.2024 2:47
Вище коментар, про наповнення держ. бюджету за рахунок "комунальних" аптек. Це абсурд. Весь прибуток залишається на розсуд керівника підприємства, комунальні аптеки надають лише 7% і 20%, які оплачує кінцевий споживач, так само і інші аптеки. Державні дотації, за що? Недоброчесність за відкриття аптек на території лікарень, це буде чим обгрунтовано?. Напевно ви працюєте в залишку таких аптек, та їх захищаєте. А як фопу виживати з однією аптекою? Питання риторичне.
Олександр 04.11.2024 9:05
Чому так скромно? Давайте зобов'яжемо ліки хворим роздавати безкоштовно, а пенсіонерам - навіть з невеликою доплатою. Зарплати працівникам платити по 100 тис (як прокурорам). Ото заживемо! А якщо серйозно ці дибіли від влади вже взагалі з глузду з'їхали. Замість протидії монополізації фармринку - все робиться навпаки. Про цілком європейський законопроект №8591 мова вже взагалі не йде.
Ірина Анатоліївна 05.11.2024 10:04
В Німеччині, де живе моя донька, регулювання цін на ліки вже давно державна політика, і нічого, чудово живуть, провідна економіка, аптеки не закриваються, а людям, особливо небагатим, є на що купити умовний аспірин. Як на мене, чудова ініціатива! Нарешті хоч якась соціальна справедливість запанує в сфері медицини.
Олена Васильєва 06.11.2024 9:57
Може це буде проблемою для частних аптек, яким стане важче отримувати прибуток, але для державних закладів охорони здоров’я це спасіння, яке дозволить зменшити витрати на медикаменти і перенаправити кошти на інші не менш важливі витрати.
Галина Олександрівна 06.11.2024 2:44
Вводити обмеження під час криз - нормально, а в нас не просто криза, В НАС ВІЙНА! Якщо інші країни вводити обмеження на ліки в час ковіду, що заважає нам зробити це зараз? Так вдастья уникнути спекуляцій ів лишити ліки доступними для всіх. Не в кожного тут зарплатня 25+ тисяч, ага? Хочеться мати можливість купити і ліки, і поїсти, і щоб ще щось лишилося.
Євген 06.11.2024 4:35
Останнім двом коментаторкам. Пані Ірино, ми не в Німеччині. Ми воюємо. Ви не знали? Це перше. Друге. Замість бла-бла-бла киньте в мене посиланням на відповідне законодавство Німеччини. До того ви, шановна, балаболка. Тепер що до пані Олени. Заклади охорони здоров’я не купують ліки в роздрібній мережі аптек. Тому ваш коммент недолугий. Заклади охорони здоров’я купують ліки у виробника чи у дистрибьютера через тендери. Тому - коли не знаєте предмету, то будьте люб’язні не лізти. По темі - ця постанова вб’є аптечний бізнес. Я маю на увазі невеликі аптеки, ФОПи. А великі мережі будуть торгувати контрабандою. Ось так.
Євген 06.11.2024 4:39
Паны Галино, у вас аптека во всьому винна? Мені дистрибьютер продає ліки, а у нього націнка 150% на його закупівельну ціну!! А чому їх не чіпають, а мою одну аптеку у депресивному районі міста хочуть обмежити? Та я закриюсь та й все. Хай їздять хто зна куди купують в АНЦ
Євген 06.11.2024 5:05
Давайте порахуємо. Це для останніх коментаторів. У мене невеличка аптека. У середньому за день продаємо ліків на 3500 грн (в цінах закупки). Це дешеві ліки з категорії +25%. Тобто мій прибуток складає 875 грн. Фармацевту потрібно заплатити 750 грн за зміну. У нього 15 змін в місяць. Це 11250 в місяць. Це щоб не казали про зарплату в 20000. Й це спеціаліст з вищою освітою. Скільки залишається? 125 грн. А тепер комуналка. Вода для бізнесу у нас 47 грн за куб. Електрика 17 грн за киловатт. Податки. Скільки залишиться? Ні фіга. Ще й в мінус. То навіщо такий бізнес??
Іван Батькович 06.11.2024 6:26
А чому видалили мій коментар? Я когось образив?
John 08.11.2024 10:50
Панове, так у нас війна. Так, потрібно вводити обмеження. Тільки вам не здається, що починати з обмежень, які знищать ритейл і встановлять абсолютну монополію на ринку - це трохи дико? Я підкажу звідки почати. Обмежити, для початку, "націнку" на зарплатню прокурорів і голів МСЕК, у декотрих з яких знаходять по 60 МІЛЬЙОНІВ ВАЛЮТИ ГОТІВКОЮ! І відразу бюджет почне наповнюватися, ви не повірите. Скільки скандалів з горами грошей було в тому числі за ці 3 роки війни? Скільки їх фігурантів посадили? Скільки було конфісковано коштів невідомого походження? Риторичні запитання, правда. Обмежити мільйонні "бонуси" до зарплатні усіляких міністрів. Війна ж йде. Потрібно затягати пояси усім, а не тільки простим людям і аптекам. Встановити посадовцям зарплатню з прив'язкою до коефіцієнта з прожитковим мінімумом. Скільки в державі зробили - стільки й собі заробили! Справедливо? Ще й як! Займатися боротьбою з корупцією, займатися боротьбою з монополією, а не лікувати рак 3-го ступеня боржомі, ставлячи на межу виживання аптечний ритейл. Але ж у нас в боротьбі з корупцією і монополією є немалий ризик вийти на самих себе в ході розслідування, тому звісно легше тероризувати аптеки
Наталя 08.11.2024 3:34
Суть в тому ,що ця постанова доб'є залишки малих ФОП і дрібних мереж на фарм.ринку , але точно не знизить суттєво ціни на препрати. Адже, максимальну ціну закладає виробник (тому найбільші мережі мають вже своє виробництво ,так звана "власна марка",або тісно співпрацюють з виробниками ну і куди ж без дистриб'ютора......Думаю дежраві про це точно відомо,але як було зазначено у кементарях вище,,коли справді розслідувати дане питання ,можна вийти самому на себе. Постанова несе лише популістичний характер ,спрямована на пересічного споживача,який далекий від розмуння процесів сучасного фарм.ринку.
Наталя 08.11.2024 4:09
Шановна редакціє,а чому видалили мій коментар? Чи там була не зручна інфо????

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті