ГРВІ, ГРИП ТА COVID-19
Традиційно із настанням осені розпочинається сезон підвищення захворюваності на ГРВІ. Однак через появу нового штаму ковіду «FLiRT» ситуація змінилася — пік захворюваності припав на серпень, коли було зафіксовано велику кількість (близько 65 тис. випадків) захворювання на ковід.
Починаючи з вересня, кількість осіб, які захворіли, почала зменшуватися і становила близько 30 тис., а в жовтні цей показник зафіксовано на числі близько 8 тис. осіб. Рівні госпіталізації також не є високими. Наприклад, у жовтні 2024 р. госпіталізовано трохи більше 2 тис. пацієнтів. Так, Україна пройшла пік захворюваності на COVID-19 у серпні.
Разом з тим почали зростати показники захворюваності на загальну групу ГРВІ. Таке підвищення фіксуватиметься поступово, а пікові періоди припадуть на грудень 2024 р. та січень, лютий і можливо навіть березень 2025 р.
Тобто наразі спостерігається наступна ситуація: показники захворюваності на ковід знижуються і така тенденція триватиме до кінця цього року. Але, починаючи з грудня, почне зростати захворюваність на ГРВІ, які будуть викликані переважно грипом.
Ковід та інші респіраторні віруси значно поширюються та призводять до захворювання великої кількості осіб, але зараз найбільш небезпечним у силу епідемічного сезону є грип. Адже він більшою мірою спричиняє летальні випадки, особливо у пацієнтів із супутніми неінфекційними хворобами, вагітних, осіб похилого віку тощо.
За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я, цей епідсезон не має характеризуватися особливо тяжким / стрімким перебігом захворюваності. На сьогодні відмічається поява звичайних штамів, з якими українці вже стикалися та проти яких є вакцина.
ВАКЦИНАЦІЯ
Заступник міністра повідомив, що наразі в Україні наявні 2 вакцини для профілактики грипу — французького та корейського виробництва. Близько 300 тис. доз із початку жовтня вже доступні в аптеках. Вони сертифіковані та пройшли державний контроль якості. Станом на 7.11.2024 р. вакцинувалося трохи більше 64 тис. українців.
Де вакцинуватися? Офіційне завершення пандемії ковіду та війна в країні змінили модель надання послуг з вакцинації. Під час пандемії в країні була наявна велика кількість як мобільних, так і звичайних пунктів щеплення, центрів вакцинації населення тощо. Однак через безпекові питання в Україні працюють 3 основні опції, які є доступними для проведення вакцинації:
1) стандартна — пацієнт звертається до свого сімейного лікаря, який спрямовує його в найближчий пункт щеплення, де проводяться планові щеплення, передбачені Національним календарем профілактичних щеплень;
2) мобільні бригади з вакцинації (наприклад для віддалених регіонів). Ці бригади формуються залежно від потреб регіону чи конкретної громади;
3) вакцинація в аптеках — нова опція, яка запрацювала нещодавно. Її суть полягає в тому, що пацієнт, придбавши вакцину в аптеці, може здійснити щеплення в цій же аптеці.
Поки що перелік аптек, де можна вакцинуватися проти грипу, — невеликий. Лише одна аптека в Києві отримала відповідну ліцензію, але відомство вже має декілька заявок, які розглядаються. Тому в майбутньому цей перелік розширюватиметься.
Стосовно вакцинації від ковіду статистика є негативною. З початком війни в країні щомісячна кількість вакцинованих громадян рідко коли перевищує 5 тис. Хоча раніше в місяць від ковіду вакцинувалися 100–150 тис. українців. На сьогодні щонайменше 8 млн українців не мають відповідної вакцинації.
Також варто нагадати, що на сьогодні схеми вакцинації для населення спрощені — для більшості людей достатньо зробити 1 щеплення проти COVID-19. Для осіб, які входять до групи ризику тяжкого перебігу ковіду, передбачено введення більшої кількості доз, тобто ревакцинація через 6–12 міс. Для лікарів та пацієнтів змінюється визначення етапів вакцинації. 1 щеплення (або 2 щеплення для окремих груп) — це первинна вакцинація, а всі наступні — ревакцинація.
Ревакцинацію рекомендовано робити через 6–12 міс не усім, а пацієнтам із груп ризику, зокрема дорослим і дітям, які мають ослаблений імунітет чи супутні або тяжкі хронічні захворювання; представникам професійної групи ризику, наприклад, лікарям, вчителям, військовим тощо. Також Ігор Кузін зауважив, що вакцинація і від грипу, і від COVID-19 може проводитися в 1 день.
Локальний карантин. Суть цього механізму полягає в тому, що на території кожної області встановлюється певний епідемічний поріг, тобто це кількість хворих, яка вважається значною для розвитку ГРВІ. У випадку, коли відбувається перевищення цього порогу, вводиться локальний карантин. Він може застосовуватися також в окремих районах, містах, де зафіксовано перевищення епідемічного порогу, або в разі спалаху респіраторно-вірусних інфекцій в окремих установах чи організаціях, закладах освіти.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим