ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
ПОДАННЯ
Відповідно до статті 93 Конституції України, статті 110 Регламенту Верховної Ради України вносимо на розгляд Верховної Ради України проєкт Закону «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» та інших законів України».
Доповідатиме законопроєкт на пленарному засіданні Верховної Ради України Заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, голова підкомітету з питань інформаційної політики та європейської інтеграції Кравчук Євгенія Михайлівна.
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проєкту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» та інших законів України»
1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроєкту
Чинний Закон України «Про рекламу» (Вісник Верховної Ради України (ВВР), 1996 р., № 39, стаття 181) було оновлено у 2023 році. Водночас, правозастосовча практика виявила, як необхідність доопрацювання окремих його положень, так і врахування змін ринку, спричинених стрімким зростанням сегменту цифрової реклами, а також стрімким розвитком цифрових технологій, зокрема, штучного інтелекту. Як наслідок пропонується наступне:
- Узгодити положення Закону «Про рекламу» щодо недопущення дискримінаційної реклами із положеннями Закону «Про медіа».
- Досягнути правової визначеності шляхом чіткого розмежування поняття прямої реклами як окремої форми реклами, а також обмежень щодо порядку розповсюдження прямої реклами та спонсорства на противагу від порядку розповсюдження реклами загалом, зокрема, для реклами та прямої реклами окремих категорій товарів.
- Надати визначення місцю торгівлі з метою розмежування реклами та інформації у місцях торгівлі.
- Удосконалити норми стосовно способів ідентифікації всіх форм реклами та іншої інформації, яка поширюється відповідно до Закону «Про рекламу».
- Заборонити неправомірне використання діпфейків у рекламі, а також визначити порядок спільного та саморегулювання щодо відповідального використання систем штучного інтелекту у рекламі.
- Уніфікувати вимоги до порядку розповсюдження попереджень у прямій рекламі окремих категорій товарів.
- Систематизувати обмеження щодо реклами та щодо прямої реклами алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої.
- Уточнити повноваження Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення як єдиного органу, який наділений виключною компетенцією щодо притягнення суб’єктів у сфері медіа всіх форм власності до відповідальності за порушення вимог цього Закону, також визначити, що Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладає штрафи за процедурою, визначеною Законом України «Про адміністративну процедуру».
2. Мета та завдання законопроєкту
Метою законопроєкту є удосконалення системи правових норм, спрямованих на регулювання правовідносин у сфері реклами з урахуванням правозастосовчої практики та з врахуванням змін ринку, спричинених стрімким зростанням сегменту цифрової реклами, а також розвитком цифрових технологій, зокрема, штучного інтелекту.
Прийняття законопроєкту має створити необхідні сучасні європейські умови для забезпечення правової визначеності, а також належного захисту інтересів споживачів.
3. Загальна характеристика та основні положення законопроєкту
Законопроєкт спрямований на оновлення закону «Про рекламу» в частині доопрацювання окремих його положень, так і врахування змін ринку, спричинених стрімким зростанням сегменту цифрової реклами, а також стрімким розвитком цифрових технологій, зокрема, штучного інтелекту.
Закон регулює відносини, пов’язані зі створенням та поширенням реклами у різних її формах та з використанням різних засобів її поширення, визначає правові засади діяльності в Україні суб’єктів у сфері реклами, а також засади державного управління, регулювання та нагляду (контролю) у цій сфері. Зокрема:
- Узгоджує положення Закону «Про рекламу» щодо недопущення дискримінаційної реклами із положеннями Закону «Про медіа».
- Сприяє правовій визначеності шляхом чіткого розмежування поняття прямої реклами як окремої форми реклами, а також обмежень щодо порядку розповсюдження прямої реклами та спонсорства на противагу від порядку розповсюдження реклами загалом, зокрема, для реклами та прямої реклами окремих категорій товарів.
- Надає визначення місцю торгівлі з метою розмежування реклами та інформації у місцях торгівлі.
- Удосконалює норми стосовно способів ідентифікації всіх форм реклами та іншої інформації, яка поширюється відповідно до Закону «Про рекламу».
- Забороняє неправомірне використання діпфейків у рекламі, а також визначає порядок спільного та саморегулювання щодо відповідального використання систем штучного інтелекту у рекламі.
- Уніфікує вимоги до порядку розповсюдження попереджень у прямій рекламі окремих категорій товарів.
- Систематизує обмеження щодо реклами та щодо прямої реклами алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої.
- Уточнює повноваження Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення як єдиного органу, який наділений виключною компетенцією щодо притягнення суб’єктів у сфері медіа всіх форм власності до відповідальності за порушення вимог цього Закону, а також визначає, що Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладає штрафи за процедурою, визначеною Законом України «Про адміністративну процедуру».
- Виправляє технічну помилку у частині 10 статті 27 Закону «Про рекламу» щодо правової підстави для накладення штрафу за замовлення реклами на веб-сайтах, що викликають занепокоєння щодо дотримання прав інтелектуальної власності .
4. Стан нормативно-правової бази у відповідній сфері правового регулювання
У відповідній сфері правового регулювання діють такі нормативно- правові акти:
- Конституція України;
- Європейська конвенція про транскордонне телебачення;
- Закон України «Про рекламу»;
- Закон України «Про медіа»; тощо.
Реалізація законопроєкту передбачає внесення змін до таких нормативно- правових актів:
- Закон України «Про рекламу».
- Закон України «Про лікарські засоби».
- Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
- Закон України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів»
5. Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація Закону не потребує додаткових матеріальних та інших витрат з державного та місцевих бюджетів.
6. Запобігання корупції
У проєкті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.
7. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроєкту
Прийняття Закону створює необхідні сучасні умови для розвитку сфери реклами, захисту прав споживачів реклами, та регулювання діяльності в сфері реклами відповідно до принципів правової визначеності, справедливості та неупередженості, розвитку державного сприяння розвитку саморегулюванню та спільному регулюванню у сфері реклами, технологічної нейтральності та стимулювання до відповідального використання систем штучного інтелекту.
Народні депутати України
Проєкт
зареєстровано в Парламенті
27.11.2024 р. за №12253
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» та інших законів України»
Верховна Рада України постановляє:
І. Внести зміни до таких законів України:
- У Законі України «Про рекламу» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1996, № 39, ст. 181):
1) у статті 1:
пункт п’ятий викласти в такій редакції:
«5) дискримінаційна реклама — реклама, що містить чи використовує твердження та/або зображення, які є дискримінаційними за ознакою раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, сексуальної орієнтації, ґендерної ідентичності, віку, інвалідності, етнічного чи соціального походження, громадянства, національності, сімейного, соціального чи майнового стану, місця проживання, родом і характером занять, за мовною або іншими ознаками стосовно особи та/або групи осіб;»;
доповнити пунктом 141 в наступній редакції:
«141) пряма реклама — відмінна від телепродажу форма розповсюдження реклами, призначена сформувати або підтримати у прямий спосіб обізнаність споживачів реклами та їхній інтерес щодо особи, ідеї та/або товару;
Місце торгівлі — місце (приміщення або територія), де відповідний товар безпосередньо реалізується чи надається споживачам з дотриманням вимог чинного законодавства.»;
2) у статті 31:
у частині першій: у пункті першому:
абзац другий викласти в такій редакції:
«щодо спонсорства виробниками алкогольних напоїв, найменуваннями алкогольних напоїв, торговельними марками, під якими вони випускаються, та розміщення товару (продакт-плейсменту) з використанням алкогольних напоїв, торговельних марок, під якими вони випускаються;»;
у абзаці третьому після слова «щодо» додати слово «прямої»;
після абзацу сьомого додати абзаци восьмий та дев’ятий в такій редакції:
«щодо способів ідентифікації (означення) реклами, соціальної реклами,
матеріалів, визначених у частині третій статті 9 цього Закону, та інформації щодо висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування на виконання статей 5, 52, 9, 12, 121 цього Закону (при цьому способи ідентифікації (означення) повинні легко розпізнаватися та вирізнятися від редакційного контенту за допомогою звукових, візуальних, комбінованих засобів, титрів, застережень, маркування або коментарів ведучих);
щодо рекомендацій стосовно відповідального використання систем штучного інтелекту у сфері реклами у медіа.»;
у пункті другому:
в абзацах четвертому та п’ятому після слова «щодо» додати слово «прямої»;
після абзацу сьомого додати абзаци восьмий та дев’ятий наступного змісту:
«щодо рекомендацій стосовно відповідального використання систем штучного інтелекту у сфері реклами, яка поширюється рекламними засобами, відмінними від медіа;
щодо інших питань.»;
у частині третій додати абзац другий наступного змісту:
«До затвердження відповідних кодексів (правил) Національна рада обґрунтовує рішення щодо притягнення суб’єктів у сфері медіа до відповідальності за порушення вимог цього Закону самостійно у своїх рішеннях.»;
3) у статті 5:
у частині першій:
у абзаці першому слова «видовищних та інших заходів, проєктів» замінити словами «у видовищних та інших заходах, проєктах»;
абзац другий виключити;
у частині другій після слова «законом» додати слова «, крім випадків, прямо передбачених цим Законом»;
у частині четвертій:
у абзаці першому слова «користувацького контенту або матеріалу» замінити словами «користувацького контенту або на початку чи в застереженні до текстового або іншого матеріалу»;
додати абзац другий та третій в такій редакції:
«Якщо відповідно до статті 31 цього Закону у порядку спільного регулювання визначено правила ідентифікації (означення) спонсорства, таке означення здійснюється відповідно до таких правил.
До ідентифікованого (означеного) таким чином спонсорства, вимоги, встановлені частинами другою, третьою статті 9 цього Закону, не застосовуються.»;
частину восьму викласти в наступній редакції:
«8. Органи спільного регулювання у сфері медіа шляхом прийняття відповідних кодексів (правил) визначають відповідно до положень статті 31 цього Закону вимоги до розповсюдження в медіа інформації про спонсора, його імені (найменування), комерційного (фірмового) найменування, найменування товару та/або торговельної марки.»;
4) у статті 52:
пункт четвертий частини другої викласти в такій редакції:
«4) у разі створення програми самостійно суб’єктом у сфері аудіовізуальних медіа (його афілійованою особою) або на його замовлення (на замовлення його афілійованої особи), а також у разі створення користувацького контенту фізичною особою аудиторія має бути чітко поінформована про наявність у програмі або у користувацькому контенті розміщення товару (продакт-плейсменту) за допомогою відповідної ідентифікації програми або користувацького контенту на початку та наприкінці, а також після закінчення прямої реклами, що розміщується у таких програмі чи контенті, таким чином, щоб уникнути введення глядача в оману.
Якщо відповідно до статті 31 у порядку спільного регулювання визначено правила ідентифікації розміщення товару (продакт-плейсменту), така ідентифікація здійснюється відповідно до цих правил.
До ідентифікованого таким чином розміщення товару (продакт- плейсменту), вимоги, встановлені частинами другою, третьою статті 9 цього Закону, не застосовуються.»
у частині третій:
пункт другий викласти в такій редакції:
«2) лікарських засобів, реалізація (відпуск) яких здійснюється за рецептом лікаря та/або не дозволених до рекламування відповідно до інформації, наявної у Державному реєстрі лікарських засобів України, а також медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, застосування яких потребує спеціальних знань та підготовки;»;
додати пункт четвертий в такій редакції:
«4) азартних ігор.»;
частину четверту викласти в наступній редакції:
«4. Органи спільного регулювання у сфері медіа шляхом прийняття відповідних кодексів (правил) визначають відповідно до положень статті 31 цього Закону вимоги до розміщення товару (продакт-плейсменту) в аудіовізуальних медіа.»;
5) у статті 8: у частині першій:
пункт другий викласти в такій редакції:
«2) наводити твердження та/або зображення, які є дискримінаційними та/або розпалюють ненависть, ворожнечу чи провокують насильство до окремих осіб чи груп осіб за ознакою раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, сексуальної орієнтації, ґендерної ідентичності, віку, інвалідності, етнічного чи соціального походження, громадянства, національності, сімейного, соціального чи майнового стану, місця проживання, родом і характером занять, за мовною або іншими ознаками, а також такими, що дискредитують товари інших осіб»;
пункт дев’ятий викласти в такій редакції:
«9) використовувати зображення та/або голос (у тому числі видозмінені або генеровані за допомогою систем штучного інтелекту) та/або ім’я фізичної особи без її згоди, наданої в письмовій (електронній) формі, або згоди інших осіб, отриманої у порядку, передбаченому законодавством. Згода на використання зображення, голосу або імені фізичної особи не вимагається, якщо фізична особа позувала, озвучувала чи виконувала роль для створення реклами за грошову або іншу винагороду та/або брала участь у створенні (зйомках) аудіовізуального твору, програми, її зображення використовується в рекламі (анонсі) такого аудіовізуального твору, програми, і рекламодавець має обсяг прав інтелектуальної власності на таку рекламу, достатній для обраного виду її розповсюдження. Вимога отримання згоди фізичної особи не поширюється на показ у рекламі грошових знаків із зображенням та іменем на них фізичних осіб. Згода фізичної особи або інших осіб, передбачених законодавством, є обов’язковою для видозмінення або генерації зображення та/або голосу такої фізичної особи за допомогою систем штучного інтелекту для наступного використання такого зображення та/або голосу у рекламі;»;
в першому абзаці частини третьої після слова «тощо» додати слова «(крім реклами в аудіальних медіа)»;
в першому абзаці частини четвертої після слова «розпродаж» додати слова «(крім реклами в аудіальних медіа)»;
абзац третій частини десятої викласти в такій редакції:
«Веб-сайт включається до національного переліку за результатами розгляду звернення суб’єкта авторського права, суб’єкта суміжних прав або особи, яка має виключні майнові права інтелектуальної власності на відповідний об’єкт інтелектуальної власності (далі — заявник), яке подається від імені заявника його представником — адвокатом або представником у справах інтелектуальної власності (патентним повіреним), за умови надання належних доказів того, що власник веб-сайту протягом останніх 365 днів вчинив:»;
6) у статті 9:
частину першу викласти в такій редакції:
«1. Реклама має бути чітко відокремлена від іншої інформації, незалежно від форм чи способів розповсюдження, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу.
Ідентифікація реклами є складовою порядку розповсюдження реклами, якщо інше не передбачено цим Законом.
На розповсюдження реклами засобами зовнішньої реклами не поширюється вимога про її ідентифікацію.»;
у частині другій:
перед словом «Реклама» на початку речення додати слово «Пряма»; додати третій абзац наступного змісту:
«Якщо відповідно до статті 31 цього Закону у порядку спільного регулювання визначено правила ідентифікації реклами, така ідентифікація здійснюється відповідно до цих правил.»;
частини третю та четверту викласти в такій редакції:
«3. Інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару, який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів, користувачів) щодо цих особи чи товару та який розповсюджується за грошову чи іншу винагороду, повинен ідентифікуватися як реклама з дотриманням вимог цього Закону з використанням слова «реклама» або «розміщено на замовлення».
Якщо відповідно до статті 31 цього Закону у порядку спільного регулювання визначено правила ідентифікації таких матеріалів, така ідентифікація здійснюється відповідно до цих правил.
- Логотип лінійного аудіовізуального медіа (позивні лінійного аудіального медіа) не є рекламою, крім випадків розповсюдження реклами такого лінійного аудіального чи аудіовізуального медіа в інших медіа (крім медіа, що належать одному суб’єкту у сфері аудіовізуальних медіа або його афілійованих осіб) або за допомогою інших рекламних засобів.»
7) у статті 12:
частину третю доповнити абзацом третім наступного змісту:
«Якщо відповідно до статті 31 цього Закону у порядку спільного регулювання визначено правила ідентифікації соціальної реклами та інформації щодо висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, така ідентифікація здійснюється відповідно до цих правил, при цьому способи ідентифікації (означення) повинні легко розпізнаватися та вирізнятися від редакційного контенту за допомогою звукових, візуальних, комбінованих засобів, титрів, застережень, маркування або коментарів ведучих.»;
абзац другий, третій та четвертий частини п’ятої вважати частиною шостою;
у другому абзаці частини шостої перед словом «є» додати слова «, що поширюється в медіа,»;
8) доповнити статтею 121 в наступній редакції:
«Стаття 121. Матеріали з висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
- Матеріали з висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розміщені на замовлення, повинні містити відомості про те, що даний матеріал був розміщений на підставі договору між розповсюджувачем інформації та відповідним замовником згідно зі ст. 121 ЗУ «Про рекламу».
Якщо відповідно до статті 31 цього Закону у порядку спільного регулювання визначено правила ідентифікації матеріалів з висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, така ідентифікація здійснюється відповідно до цих правил. При цьому способи ідентифікації (означення) повинні легко розпізнаватися та вирізнятися від редакційного контенту і містити вказівку на замовника.
- Інформація щодо висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, яка поширюється на замовлення, не повинна містити інформації, що сприяє формуванню і підтриманню обізнаності, інтересу до певної партії (організації партії), посадової особи як члена/лідера партії чи кандидата, їхніх програм, передбачених програмами заходів (діяльності), які вони здійснюють чи підтримують.
Не вважається інформацією щодо висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, якщо така інформація використовується з метою спонукання виборців голосувати за певну партію (організацію партії) чи кандидата або проти них чи містить посилання на їхню програму, заходи (діяльність), які вони здійснюють чи підтримують.»;
9) у статті 13:
пункт четвертий частини п’ятої викласти в такій редакції:
«4) анонси власних програм лінійного аудіального чи аудіовізуального медіа (самореклама), оголошення відповідного суб’єкта у сфері медіа про товари та послуги, безпосередньо пов’язані з такими програмами, анонси програм та аудіовізуальних медіа-сервісів, що надаються афілійованими особами відповідного лінійного аудіального чи аудіовізуального медіа, а також анонси інших медіа, що поширюються таким суб’єктом або такими афілійованими особами.»;
10) у статті 143:
частину другу викласти в наступній редакції:
«2. Розповсюдження реклами у формі спаму, у тому числі здійснення масових дзвінків з використанням будь-яких технологій комунікацій без попередньої письмової згоди споживача, у тому числі в електронній формі, забороняється. Розповсюдження реклами з використанням номерів телефонів чи інших мережевих ідентифікаторів споживача може здійснюватися лише за наявності попередньої згоди такого споживача, у тому числі в письмовій, електронній формі або в іншій зафіксованій технічними засобами формі, та якщо споживач отримує можливість безоплатно у будь-який час у простій і зрозумілій формі відмовитися від використання своїх даних, у тому числі від отримання реклами з використанням номерів телефонів чи інших мережевих ідентифікаторів споживача.»;
11) у статті 21:
назву статті викласти в наступній редакції:
«Стаття 21. Реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації»;
абзац третій частини першої викласти в такій редакції:
«лише таких лікарських засобів, які відпускаються без рецепта лікаря та які дозволені до рекламування.»;
частину другу викласти в наступній редакції:
«2. Забороняється реклама лікарських засобів, застосування та відпуск яких дозволяється лише за рецептом лікаря, а також не дозволених до рекламування згідно інформації, наявної у Державному реєстрі лікарських засобів України.»;
у частині четвертій:
в абзаці першому перед словом «реклама» додати слово «Пряма»; абзац п’ятий викласти в наступній редакції:
«текстове або звукове попередження такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я», що займає не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами, за винятком реклами в аудіальних медіа. Колір попередження, що подається у текстовій формі, має бути чорним, а колір фону попередження — білим. Попередження, що подається у текстовій формі, розміщується горизонтально. Попередження, що подається у звуковій формі (в тому числі, в аудіальних медіа) має прозвучати не менше одного разу за ролик, але не менше ніж один раз за одну хвилину, та озвучується на тому самому рівні гучності, що й інший звуковий ряд ролика.»;
у частині дванадцятій слова «на радіо» замінити словами «в аудіальних медіа» і далі по тексту закону слова «на радіо» у всіх відмінках замінити словами «в аудіальних медіа» у відповідних відмінках;
частину тринадцяту викласти в такій редакції:
«13. Особи, які здійснюють виробництво та/або продаж лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, можуть бути спонсорами програм аудіальних чи аудіовізуальних медіа, публікацій в інших медіа, проєктів на веб-сайтах, веб-сторінках у мережі Інтернет, користувацького контенту на платформах спільного доступу до інформації та платформах спільного доступу до відео, театрально-концертних, спортивних заходів, спортивних змагань та інших заходів, проєктів тощо шляхом наведення інформації рекламного характеру про ім’я або найменування спонсора, комерційного (фірмового) найменування, найменування товару та/або торговельну марку, крім будь-якого посилання на лікарські засоби, реалізація (відпуск) яких здійснюється за рецептом лікаря або не дозволених до рекламування відповідно до інформації, наявної у Державному реєстрі лікарських засобів України, та медичні вироби, методи профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, застосування яких потребує спеціальних знань та підготовки.
У випадку, якщо під торговельною маркою, під якою реалізуються (відпускаються) як дозволені до рекламування лікарські засоби, так і такі, реалізація (відпуск) яких здійснюється за рецептом лікаря або не дозволені до рекламування відповідно до інформації, наявної у Державному реєстрі лікарських засобів України, така торговельна марка може виступати спонсором.»;
у частині чотирнадцятій слова «медичної техніки» замінити словами «медичних виробів»;
частину п’ятнадцяту викласти в такій редакції:
«15. Положення цієї статті не поширюються на інформацію про лікарські засоби, медичні вироби та методи профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, яка розміщується у спеціалізованих медіа, призначених для закладів охорони здоров’я, лікарів, іншого медичного персоналу та фармацевтичних працівників, а також яка розповсюджується на семінарах, конференціях, симпозіумах з медичної тематики.»;
12) у статті 22:
пункт перший частини першої викласти в такій редакції:
«1) у будь-яких аудіовізуальних медіа незалежно від технології їх розповсюдження, а також в онлайн-медіа;»;
частину другу викласти в наступній редакції:
«2. Реклама алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється:
1) у програмах аудіальних та аудіовізуальних медіа, призначених переважно для осіб віком до 18 років, у призначених переважно для осіб віком до 18 років частинах усіх програм аудіальних та аудіовізуальних медіа;
2) у всіх друкованих медіа, призначених переважно для осіб віком до 18 років, на призначених переважно для осіб віком до 18 років сторінках усіх друкованих медіа;
3) у всіх виданнях, призначених переважно для осіб віком до 18 років, на призначених переважно для осіб віком до 18 років сторінках усіх друкованих видань;
4) в онлайн-медіа, призначених переважно для осіб віком до 18 років, у призначених переважно для осіб віком до 18 років частинах, вебсторінках тощо онлайн-медіа;
5) на веб-сайтах, призначених переважно для осіб віком до 18 років, на призначених переважно для осіб віком до 18 років сторінках усіх веб-сайтів;
6) особам віком до 18 років з використанням електронних комунікацій, платформ спільного доступу до відео, платформ спільного доступу до інформації;
7) з використанням користувацького контенту, створеного особами віком до 18 років та/або призначеного переважно для осіб віком до 18 років;
8) з використанням персональних даних осіб віком до 18 років;
9) на товарах, призначених переважно для осіб віком до 18 років;
10) за допомогою будь-яких заходів рекламного характеру, призначених переважно для осіб віком до 18 років;
11) в місцях проведення розважальних, театрально-концертних, спортивних заходів, спортивних змагань та інших заходів, призначених переважно для осіб віком до 18 років.
Пряма реклама алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється:
1) у будь-яких аудіовізуальних та аудіальних медіа незалежно від технології їх розповсюдження з 6 години до 23 години;
2) в усіх друкованих медіа (крім спеціалізованих видань);
3) засобами внутрішньої реклами;
4) за допомогою заходів рекламного характеру (крім спеціальних виставкових заходів щодо алкогольних напоїв);
5) на зовнішніх та внутрішніх поверхнях транспортних засобів загального користування та метрополітену;
6) засобами зовнішньої реклами.»;
другий, третій та четвертий абзаци частини четвертої викласти в наступній редакції:
«За умови дотримання обмежень, встановлених частинами другою, третьою, шостою цієї статті, дозволяється спонсорство програм аудіальних чи аудіовізуальних медіа, публікацій в інших медіа, проєктів на веб-сайтах, веб- сторінках у мережі Інтернет, користувацького контенту на платформах спільного доступу до інформації та платформах спільного доступу до відео, театрально- концертних, спортивних заходів, спортивних змагань та інших заходів, проєктів з використанням торговельних марок, під якими випускаються алкогольні напої та/або шляхом наведення інформації рекламного характеру про ім’я або найменування спонсора, комерційного (фірмового) найменування, найменування товару спонсора. При цьому у програмах аудіовізуальних медіа (крім аудіальних), у матеріалах онлайн-медіа, на платформах спільного доступу до відео та на платформах спільного доступу до інформації наведення будь-якої інформації рекламного характеру, яка подається у вигляді дикторського тексту та/або звукового супроводу, про спонсора — виробника алкогольних напоїв, його ім’я (найменування), найменування товару та/або торговельну марку, що належить спонсору, забороняється.
Розміщення товару (продакт-плейсмент) алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, в програмах аудіовізуальних медіа та у користувацькому контенті дозволяється, за умови дотримання вимог, передбачених частинами третьою, четвертою, шостою цієї статті.
Органи відповідно до статті 31 цього Закону у порядку спільного регулювання у сфері медіа шляхом прийняття відповідних кодексів (правил) визначають вимоги щодо спонсорства виробниками алкогольних напоїв, найменуваннями алкогольних напоїв, торговельними марками, під якими вони випускаються, та щодо розміщення товару (продакт-плейсменту) з використанням алкогольних напоїв, торговельних марок, під якими вони випускаються.»;
частину сьому викласти в такій редакції:
«7. Пряма реклама (крім спонсорства та розміщення товару (продакт- плейсменту)) алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, повинна містити текстове або звукове попередження такого змісту: «Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров’я». Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами, за винятком реклами в аудіальних медіа. Колір попередження, що подається у текстовій формі, має бути чорним, а колір фону попередження — білим. Попередження, що подається у текстовій формі, розміщується горизонтально.
частину дев’яту доповнити абзацом другим такого змісту:
«Положення частини дев’ятої статті 22 не застосовуються до фільмів, які містять розміщення продукту (продакт-плейсмент).»;
13) у статті 26:
абзац четвертий частини першої викласти в такій редакції:
«Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, як єдиний орган, який наділений виключною компетенцією щодо притягнення суб’єктів у сфері медіа всіх форм власності до відповідальності за порушення вимог цього Закону;»;
після абзацу першого частини другої додати абзац наступного змісту:
«У такій вимозі органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, повинно бути чітко зазначено, в чому саме полягає порушення законодавства про рекламу, яке виявлено таким органом або щодо якого отримано повідомлення (звернення, скарги, заяви тощо) третіх осіб, з метою забезпечення можливості рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами надавати пояснення щодо такого порушення.»;
14) у статті 27:
в абзаці першому частини четвертої слова «у
у частині десятій:
абзац другий викласти в такій редакції:
«Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, як єдиний орган, який наділений виключною компетенцією (до компетенції якого виключно віднесено) щодо притягнення суб’єктів у сфері медіа до відповідальності за порушення вимог цього Закону, у порядку, передбаченому Законом України «Про медіа», притягає суб’єктів у сфері медіа до відповідальності за порушення вимог цього Закону щодо порядку розповсюдження реклами»;
у третьому абзаці слово «одинадцятої» замінити на слово «десятої»; у четвертому абзаці після слова «Закону» додати слова «(крім розповсюдження суб’єктами у сфері медіа)».
- У Законі України «Про лікарські засоби» (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2023, № 20–21, ст.84):
1) У підпункті 3 пункту 3 розділу XI «Прикінцеві положення»: статтю 21 викласти в наступній редакції:
«Стаття 21. Реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації
- Дозволяється реклама виключно таких лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, що в установленому порядку дозволені центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, до застосування в Україні.
- Забороняється реклама лікарських засобів:
- застосування та відпуск яких дозволяється лише за рецептом лікаря;
- не дозволених до рекламування лікарських засобів згідно інформації, наявної у Державному реєстрі лікарських засобів;
- які містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори; вартість яких підлягає реімбурсації.
- Забороняється реклама допінгових речовин та/або методів для їх використання у спорті.
- Пряма реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити:
- назву лікарського засобу, а також його загальноприйняту назву, якщо лікарський засіб містить лише один активний фармацевтичний інгредієнт, інформацію, необхідну для правильного застосування лікарського засобу;
- об’єктивну інформацію про лікарський засіб, медичний виріб, метод профілактики, діагностики, лікування, реабілітації без перебільшення їх властивостей і здійснюватися так, щоб було зрозуміло, що наведене повідомлення є рекламою, а рекламований товар є лікарським засобом, медичним виробом, методом профілактики, діагностики, лікування, реабілітації; вимогу про необхідність консультації з лікарем перед застосуванням лікарського засобу чи медичного виробу;
- чітку та зрозумілу рекомендацію щодо обов’язкового ознайомлення з інструкцією із листка-вкладки або (за наявності) маркування вторинної упаковки лікарського засобу, що відповідає даним, викладеним у короткій характеристиці лікарського засобу.
- Реклама лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації не може містити інформації, яка вводить в оману шляхом посилання на терапевтичні ефекти, не підтверджені клінічними дослідженнями (випробуваннями), щодо захворювань, які не піддаються або важко піддаються лікуванню, або матеріалів, що, вводячи в оману, обіцяють одужання із застосуванням лікарського засобу.
- У рекламі лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації забороняється розміщення:
- відомостей, які можуть справляти враження, що за умови застосування лікарського засобу чи медичного виробу консультація з фахівцем або хірургічна операція не є необхідною, зокрема завдяки наведенню в рекламі рекомендацій щодо діагностики або пропонуванню дистанційного лікування;
- відомостей про те, що лікувальний ефект від застосування лікарського засобу чи медичного виробу є гарантованим;
- відомостей, що застосування лікарського засобу не супроводжується розвитком небажаних реакцій або його ефективність є такою самою або вищою, ніж ефективність іншого методу лікування або лікарського засобу;
- матеріалів, які з метою введення в оману використовують зображення змін у людському тілі, зумовлених захворюванням, травмою або дією лікарського засобу на тіло людини або частину тіла;
- тверджень, що сприяють виникненню або розвитку страху захворіти або погіршити стан свого здоров’я через невикористання лікарських засобів, медичних виробів та медичних послуг, що рекламуються. Ця заборона не поширюється на рекламування вакцинації як методу профілактики;
- тверджень, матеріалів, які внаслідок наведення опису або демонстрації історії хвороби сприяють можливості помилкового самостійного встановлення діагнозу для хвороб, патологічних станів людини та їх самостійного лікування з використанням медичних товарів, що рекламуються;
- посилань на лікарські засоби, медичні вироби, методи профілактики, діагностики, лікування і реабілітації як на найбільш ефективні, найбільш безпечні, виняткові щодо відсутності небажаних ефектів;
- посилань на конкретні випадки вдалого застосування лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації; рекомендацій або посилань на рекомендації медичних, фармацевтичних фахівців (працівників), науковців, медичних закладів та організацій щодо рекламованих товарів чи послуг. Ця заборона не поширюється на зазначення в рекламі інформаційних джерел, що підтверджують достовірність інформації, наведеної в рекламі;
- спеціальних виявлень подяки, вдячності, листів, уривків з них із рекомендаціями, розповідями про застосування та результати дії рекламованих товару чи послуги від окремих осіб;
- зображень і згадок імен популярних людей, героїв кіно-, теле- та анімаційних фільмів, авторитетних організацій;
- інформації, що може вводити споживача в оману, зокрема щодо складу, походження, ефективності, патентної захищеності товару, що рекламується;
- відомостей, які дають можливість припустити, що стан здоров’я здорової людини може бути покращений в результаті застосування лікарського засобу; інформації, призначеної виключно або переважно для дітей.
- У рекламі лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації забороняється участь медичних, фармацевтичних фахівців (працівників), а також осіб, зовнішній вигляд яких імітує зовнішній вигляд останніх.
- Забороняється вміщувати в рекламі лікарських засобів інформацію, яка дає можливість припустити, що лікарський засіб є харчовим, косметичним чи іншим споживчим товаром або що безпечність чи ефективність цього засобу обумовлена його природним походженням.
- У рекламі товарів та методів, що не належать до лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, а також у рекламі харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання, функціональних харчових продуктів та дієтичних добавок забороняється посилатися на те, що вони мають лікувальні властивості.
- Забороняється реклама проведення цілительства на масову аудиторію.
- Забороняється реклама нових методів профілактики, діагностики, реабілітації та лікарських засобів, які знаходяться на розгляді в установленому порядку, але ще не допущені до застосування.
- Реклама послуг народної медицини (цілительства) та осіб, які їх надають, дозволяється лише за наявності відповідного спеціального дозволу на заняття народною медициною (цілительством), виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, і (крім реклами в аудіальних медіа)повинна містити номер, дату видачі зазначеного дозволу та назву органу, який його видав.
- Особи, які здійснюють виробництво та/або продаж лікарських засобів (у тому числі лікарських засобів, реклама яких заборонена), медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, можуть виступати спонсорами програм аудіальних чи аудіовізуальних медіа, публікацій в інших медіа, проєктів на веб-сайтах, веб-сторінках у мережі Інтернет, користувацького контенту на платформах спільного доступу до інформації та платформах спільного доступу до відео, театрально-концертних, спортивних заходів, спортивних змагань та інших заходів, проєктів тощо шляхом наведення інформації рекламного характеру про ім’я або найменування спонсора, комерційного (фірмового) найменування, найменування товару та/або торговельну марку, крім будь-якого посилання на лікарські засоби, реклама яких не дозволена до рекламування відповідно до інформації, наявної у Державному реєстрі лікарських засобів, та медичні вироби, методи профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, застосування яких потребує спеціальних знань та підготовки.
У випадку, якщо під торговельною маркою, під якою реалізуються (відпускаються) як дозволені до рекламування лікарські засоби, так і такі, реалізація (відпуск) яких здійснюється за рецептом лікаря або не дозволені до рекламування відповідно до інформації, наявної у Державному реєстрі лікарських засобів, така торговельна марка може виступати спонсором.
- Забороняється телепродаж лікарських засобів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, а також медичних виробів, застосування якої потребує спеціальних знань та підготовки.
- Забороняється реклама лікарських засобів шляхом безпосереднього розповсюдження зразків з метою просування, безоплатно або на умовах, по суті аналогічних безоплатним.
- Положення цієї статті не поширюються на інформацію про лікарські засоби (промоцію) лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, призначену для медичних та/або фармацевтичних працівників, та/або фахівців з реабілітації, розміщену у відповідних спеціалізованих медіа, призначених для закладів охорони здоров’я, лікарів, іншого медичного персоналу та фармацевтичних фахівців (працівників), у тому числі розміщену на спеціалізованих веб-сайтах у мережі Інтернет. Промоція лікарського засобу, призначена для лікарів, іншого медичного персоналу та та/або фармацевтичних працівників, повинна містити необхідну інформацію відповідно до короткої характеристики лікарського засобу.
- Не вважається рекламою лікарських засобів:
1) інформація щодо маркування лікарського засобу та листка-вкладки, викладена відповідно до законодавства;
2) кореспонденція, яка може супроводжуватися матеріалами нерекламного характеру, необхідна для відповіді на запит про окремий лікарський засіб;
3) засновані на фактах відомості інформативного характеру і довідковий матеріал, зокрема щодо зміни упаковки, попереджень про небажані реакції, торгові каталоги і прайс-листи, результати досліджень (випробувань), за умови що в них не містяться рекламні твердження про лікарські засоби;
4) інформація щодо стану здоров’я або захворювань людини, за умови що в ній відсутні посилання, у тому числі непрямі, на лікарські засоби»;
Зміни до статті 26 викласти в такій редакції: частину першу статті 26 доповнити абзацом десять:
«центральний орган виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері створення, допуску на ринок, контролю якості, безпеки та ефективності лікарських засобів, — щодо реклами лікарських засобів.»
- У Законі України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2007, № 29, ст.389):
1) у статті 2:
у абзаці другому після слів «у сфері медіа» додати слова «, державного контролю за дотриманням законодавства про рекламу».
- У Законі України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2019, № 7, ст.41):
1) у статті 4:
частину п’яту викласти в наступній редакції:
«5. Вимоги, зазначені у частинах першій — третій цієї статті, поширюються на спосіб розміщення та представлення харчових продуктів для реалізації, зокрема форму, зовнішній вигляд, упаковку, пакувальні матеріали.»;
доповнити частиною шостою наступного змісту:
«6. Вимоги, зазначені у підпунктах другому-четвертому частини третьої цієї статті, поширюються на рекламу харчових продуктів.»
ІІ. Прикінцеві положення:
- Цей Закон набирає чинності наступного дня за днем його опублікування.
- Кабінету Міністрів України у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити приведення власних нормативно-правових актів, а також нормативно-правових актів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади у відповідність із цим Законом.
Голова Верховної Ради України
ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ
до проєкту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» та інших законів України»
Зміст положення акта законодавства | Зміст відповідного положення проєкту акта |
Закон України Про рекламу (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1996, № 39, ст. 181) | |
Розділ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ | Розділ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ |
Стаття 1. Визначення термінів | Стаття 1. Визначення термінів |
1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: | 1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: |
5) дискримінаційна реклама — реклама, що містить чи використовує твердження та/або зображення, які є дискримінаційними за ознакою раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного чи соціального походження, громадянства, сімейного чи майнового стану, місця проживання, за мовною або іншими ознаками стосовно особи та/або групи осіб; | 5) дискримінаційна реклама — реклама, що містить чи використовує твердження та/або зображення, які є дискримінаційними за ознакою раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, сексуальної орієнтації, ґендерної ідентичності, віку, інвалідності, етнічного чи соціального походження, громадянства, національності, сімейного, соціального чи майнового стану, місця проживання, родом і характером занять, за мовною або іншими ознаками стосовно особи та/або групи осіб; |
Відсутній | 141) пряма реклама — відмінна від телепродажу форма розповсюдження реклами, призначена сформувати або підтримати у прямий спосіб обізнаність споживачів реклами та їхній інтерес щодо особи, ідеї та/або товару; |
Місце торгівлі — місце (приміщення або територія), де відповідний товар безпосередньо реалізується чи надається споживачам з дотриманням вимог чинного законодавства. | |
Стаття 31. Спільне регулювання та саморегулювання у сфері реклами | Стаття 31. Спільне регулювання та саморегулювання у сфері реклами |
1. Держава відповідно до розділу VII Закону України «Про медіа» заохочує спільне регулювання та сприяє розвитку саморегулювання у сфері реклами, у тому числі щодо визначення вимог до реклами, шляхом прийняття кодексів (правил) створення та розповсюдження реклами, зокрема: | 1. Держава відповідно до розділу VII Закону України «Про медіа» заохочує спільне регулювання та сприяє розвитку саморегулювання у сфері реклами, у тому числі щодо визначення вимог до реклами, шляхом прийняття кодексів (правил) створення та розповсюдження реклами, зокрема: |
1) шляхом спільного регулювання: | 1) шляхом спільного регулювання: |
щодо спонсорства виробниками алкогольних напоїв, найменуваннями алкогольних напоїв (виключно для вина, пива, сидру і перрі (без додавання спирту), торговельними марками, під якими вони випускаються, та продакт-плейсменту з використанням алкогольних напоїв, торговельних марок, під якими вони випускаються; | щодо спонсорства виробниками алкогольних напоїв, найменуваннями алкогольних напоїв, торговельними марками, під якими вони випускаються, та розміщення товару (продакт-плейсменту) з використанням алкогольних напоїв, торговельних марок, під якими вони випускаються; |
щодо реклами азартних ігор та спонсорства з використанням торговельних марок, під якими провадиться діяльність з організації та проведення азартних ігор; | щодо прямої реклами азартних ігор та спонсорства з використанням торговельних марок, під якими провадиться діяльність з організації та проведення азартних ігор; |
щодо розміщення товару (продакт-плейсменту) в аудіовізуальних медіа; | щодо розміщення товару (продакт-плейсменту) в аудіовізуальних медіа; |
щодо вимог до розповсюдження в медіа інформації про спонсора, його імені (найменування), комерційного (фірмового) найменування, найменування товару та/або торговельної марки; | щодо вимог до розповсюдження в медіа інформації про спонсора, його імені (найменування), комерційного (фірмового) найменування, найменування товару та/або торговельної марки; |
щодо особливостей спонсорства дитячих, документальних та релігійних програм; | щодо особливостей спонсорства дитячих, документальних та релігійних програм; |
щодо критеріїв визначення програми програмою про поточні події; | щодо критеріїв визначення програми програмою про поточні події; |
Відсутній | щодо способів ідентифікації (означення) реклами, соціальної реклами, матеріалів, визначених у частині третій статті 9 цього Закону, та інформації щодо висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування на виконання статей 5, 52, 9, 12, 121 цього Закону (при цьому способи ідентифікації (означення) повинні легко розпізнаватися та вирізнятися від редакційного контенту за допомогою звукових, візуальних, комбінованих засобів, титрів, застережень, маркування або коментарів ведучих); |
Відсутній | щодо рекомендацій стосовно відповідального використання систем штучного інтелекту у сфері реклами у медіа. |
2) шляхом саморегулювання: | 2) шляхом саморегулювання: |
щодо реклами, спонсорства та розміщення товару (продакт-плейсменту) лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, дозволених до рекламування; | щодо прямої реклами, спонсорства та розміщення товару (продакт-плейсменту) лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, дозволених до рекламування; |
щодо реклами, спонсорства та розміщення товару (продакт-плейсменту) харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання, функціональних харчових продуктів та дієтичних добавок; | щодо прямої реклами, спонсорства та розміщення товару (продакт-плейсменту) харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання, функціональних харчових продуктів та дієтичних добавок; |
щодо вимог до розміщення всіх форм реклами на платформах спільного доступу до відео та платформах спільного доступу до інформації; | щодо вимог до розміщення всіх форм реклами на платформах спільного доступу до відео та платформах спільного доступу до інформації; |
Відсутній | щодо рекомендацій стосовно відповідального використання систем штучного інтелекту у сфері реклами, яка поширюється рекламними засобами, відмінними від медіа; |
3. Органи спільного регулювання у сфері медіа шляхом прийняття відповідних кодексів (правил) у порядку, передбаченому Законом України «Про медіа», визначають вимоги до розповсюдження в медіа реклами у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про медіа». | 3. Органи спільного регулювання у сфері медіа шляхом прийняття відповідних кодексів (правил) у порядку, передбаченому Законом України «Про медіа», визначають вимоги до розповсюдження в медіа реклами у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про медіа». |
Відсутній | До затвердження відповідних кодексів (правил) Національна рада обґрунтовує рішення щодо притягнення суб’єктів у сфері медіа до відповідальності за порушення вимог цього Закону самостійно у своїх рішеннях. |
Стаття 5. Спонсорство | Стаття 5. Спонсорство |
1. У програмах аудіальних та аудіовізуальних медіа, матеріалах в інших медіа, на платформах спільного доступу до відео та на платформах спільного доступу до інформації, видовищних та інших заходів, проєктів тощо, які створені і проводяться за участю спонсорів, наведення будь-якої інформації рекламного характеру про спонсора та/або його товари, крім імені або найменування спонсорів, комерційного (фірмового) найменування, найменування товару та/або торговельної марки, які виступають спонсорами, забороняється. | 1. У програмах аудіальних та аудіовізуальних медіа, матеріалах в інших медіа, на платформах спільного доступу до відео та на платформах спільного доступу до інформації, у видовищних та інших заходах, проєктах тощо, які створені і проводяться за участю спонсорів, наведення будь-якої інформації рекламного характеру про спонсора та/або його товари, крім імені або найменування спонсорів, комерційного (фірмового) найменування, найменування товару та/або торговельної марки, які виступають спонсорами, забороняється. |
У програмах аудіовізуальних медіа (крім аудіальних), у матеріалах онлайн-медіа, на платформах спільного доступу до відео та на платформах спільного доступу до інформації наведення будь-якої інформації рекламного характеру, яка подається у вигляді дикторського тексту та/або звукового супроводу, про спонсора — виробника алкогольних напоїв, його ім’я (найменування), найменування товару та/або торговельну марку, що належить спонсору, забороняється. | Виключити |
2. Не можуть виступати спонсорами комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки, під якими виробляють чи розповсюджують товари, реклама яких заборонена законом, та найменування товарів, реклама яких заборонена законом. | 2. Не можуть виступати спонсорами комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки, під якими виробляють чи розповсюджують товари, реклама яких заборонена законом, та найменування товарів, реклама яких заборонена законом, крім випадків, прямо передбачених цим Законом. |
4. Програми аудіальних та аудіовізуальних медіа, матеріали онлайн-медіа, користувацький контент та інші матеріали на платформах спільного доступу до відео та на платформах спільного доступу до інформації, підготовлені за підтримки спонсора, повинні бути означені особою, яка здійснила виготовлення (створення) такої програми, користувацького контенту або матеріалу (якщо підтримка надавалася для виготовлення (створення) або здійснює розповсюдження такої програми, користувацького контенту або матеріалу (якщо підтримка надавалася для розповсюдження), за допомогою звукових, візуальних, комбінованих засобів або титрів на початку, під час та/або наприкінці програми, користувацького контенту або матеріалу як такі, що підготовлені за підтримки спонсора. | 4. Програми аудіальних та аудіовізуальних медіа, матеріали онлайн-медіа, користувацький контент та інші матеріали на платформах спільного доступу до відео та на платформах спільного доступу до інформації, підготовлені за підтримки спонсора, повинні бути означені особою, яка здійснила виготовлення (створення) такої програми, користувацького контенту або матеріалу (якщо підтримка надавалася для виготовлення (створення) або здійснює розповсюдження такої програми, користувацького контенту або матеріалу (якщо підтримка надавалася для розповсюдження), за допомогою звукових, візуальних, комбінованих засобів або титрів на початку, під час та/або наприкінці програми, користувацького контенту або на початку чи в застереженні до текстового або іншого матеріалу як такі, що підготовлені за підтримки спонсора. |
Відсутній | Якщо відповідно до статті 31 цього Закону у порядку спільного регулювання визначено правила ідентифікації (означення) спонсорства, таке означення здійснюється відповідно до таких правил. |
Відсутній | До ідентифікованого (означеного) таким чином спонсорства, вимоги, встановлені частинами другою, третьою статті 9 цього Закону, не застосовуються. |
8. Органи спільного регулювання у сфері медіа шляхом прийняття відповідних кодексів (правил) визначають вимоги до розповсюдження в медіа інформації про спонсора, його ім’я (найменування), комерційного (фірмового) найменування, найменування товару та/або торговельної марки, що виступає спонсором, зокрема критерії визначення програми програмою про поточні події, особливості спонсорства дитячих, документальних та релігійних програм в аудіальних та аудіовізуальних медіа. | 8. Органи спільного регулювання у сфері медіа шляхом прийняття відповідних кодексів (правил) визначають відповідно до положень статті 31 цього Закону вимоги до розповсюдження в медіа інформації про спонсора, його імені (найменування), комерційного (фірмового) найменування, найменування товару та/або торговельної марки. |
Стаття 52. Розміщення товару (продакт-плейсмент) в аудіовізуальних медіа, на платформах спільного доступу до відео та на платформах спільного доступу до інформації | Стаття 52. Розміщення товару (продакт-плейсмент) в аудіовізуальних медіа, на платформах спільного доступу до відео та на платформах спільного доступу до інформації |
2. Програми аудіовізуальних медіа та користувацькі відео, які містять розміщення товару (продакт-плейсмент), повинні відповідати таким вимогам: | 2. Програми аудіовізуальних медіа та користувацькі відео, які містять розміщення товару (продакт-плейсмент), повинні відповідати таким вимогам: |
4) у разі створення програми самостійно суб’єктом у сфері аудіовізуальних медіа (його афілійованою особою) або на його замовлення (на замовлення його афілійованої особи), а також у разі створення користувацького контенту фізичною особою глядачі мають бути чітко поінформовані про наявність у програмі або у користувацькому контенті продакт-плейсменту за допомогою відповідної ідентифікації програми або користувацького контенту на початку та наприкінці, а також після закінчення реклами, що | 4) у разі створення програми самостійно суб’єктом у сфері аудіовізуальних медіа (його афілійованою особою) або на його замовлення (на замовлення його афілійованої особи), а також у разі створення користувацького контенту фізичною особою аудиторія має бути чітко поінформована про наявність у програмі або у користувацькому контенті розміщення товару (продакт-плейсменту) за допомогою відповідної ідентифікації програми або користувацького контенту на початку та наприкінці, а також після закінчення прямої реклами, що розміщується у таких програмі чи |
розміщується у таких програмі чи контенті, таким чином, щоб уникнути введення глядача в оману. | контенті, таким чином, щоб уникнути введення глядача в оману. |
Відсутній | Якщо відповідно до статті 31 у порядку спільного регулювання визначено правила ідентифікації розміщення товару (продакт-плейсменту), така ідентифікація здійснюється відповідно до цих правил. |
Відсутній | До ідентифікованого таким чином розміщення товару (продакт-плейсменту), вимоги, встановлені частинами другою, третьою статті 9 цього Закону, не застосовуються. |
3. Забороняється розміщення товару (продакт-плейсмент) в аудіовізуальних медіа, на платформах спільного доступу до відео та на платформах спільного доступу до інформації: | 3. Забороняється розміщення товару (продакт-плейсмент) в аудіовізуальних медіа, на платформах спільного доступу до відео та на платформах спільного доступу до інформації: |
2) лікарських засобів, реалізація (відпуск) яких здійснюється за рецептом лікаря та/або заборонених до рекламування, а також медичної техніки, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, застосування яких потребує спеціальних знань та підготовки; | 2) лікарських засобів, реалізація (відпуск) яких здійснюється за рецептом лікаря та/або не дозволених до рекламування відповідно до інформації, наявної у Державному реєстрі лікарських засобів України, а також медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, застосування яких потребує спеціальних знань та підготовки; |
Відсутній | 4) азартних ігор. |
4. Органи спільного регулювання у сфері медіа шляхом прийняття відповідних кодексів (правил) визначають вимоги до розміщення товару (продакт-плейсменту) в аудіовізуальних медіа. | 4. Органи спільного регулювання у сфері медіа шляхом прийняття відповідних кодексів (правил) визначають відповідно до положень статті 31 цього Закону вимоги до розміщення товару (продакт-плейсменту) в аудіовізуальних медіа. |
Розділ II. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО РЕКЛАМИ | Розділ II. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО РЕКЛАМИ |
Стаття 8. Загальні вимоги до реклами | Стаття 8. Загальні вимоги до реклами |
1. У рекламі забороняється: | 1. У рекламі забороняється: |
1) поширювати інформацію щодо товарів, виробництво, обіг чи ввезення на митну територію України яких заборонено законом; | 1) поширювати інформацію щодо товарів, виробництво, обіг чи ввезення на митну територію України яких заборонено законом; |
2) наводити твердження та/або зображення, які є дискримінаційними та/або розпалюють ненависть, ворожнечу чи жорстокість до окремих осіб чи груп осіб за ознакою походження людини, її соціального чи майнового стану, віку, расової, етнічної чи національної належності, статі, сексуальної орієнтації, освіти, інвалідності, політичних поглядів, ставлення до релігії, за мовною ознакою, родом і характером занять, місцем проживання, за іншими ознаками, а також такими, що дискредитують товари інших осіб; | 2) наводити твердження та/або зображення, які є дискримінаційними та/або розпалюють ненависть, ворожнечу чи провокують насильство до окремих осіб чи груп осіб за ознакою раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, сексуальної орієнтації, ґендерної ідентичності, віку, інвалідності, етнічного чи соціального походження, громадянства, національності, сімейного, соціального чи майнового стану, місця проживання, родом і характером занять, за мовною або іншими ознаками, а також такими, що дискредитують товари інших осіб; |
9) використовувати зображення або ім’я фізичної особи без її згоди, наданої в письмовій (електронній) формі, або згоди інших осіб, отриманої у порядку, передбаченому законодавством. Згода на використання зображення фізичної особи не вимагається, якщо фізична особа позувала чи виконувала роль для створення реклами за грошову або іншу винагороду та/або брала участь у створенні (зйомках) аудіовізуального твору, програми, її зображення використовується в рекламі (анонсі) такого аудіовізуального твору, програми, і рекламодавець має обсяг прав інтелектуальної власності на таку рекламу, достатній для обраного виду її розповсюдження. Вимога отримання згоди фізичної особи не поширюється на показ у рекламі грошових знаків із зображенням на них фізичних осіб; | 9) використовувати зображення та/або голос (у тому числі видозмінені або генеровані за допомогою систем штучного інтелекту) та/або ім’я фізичної особи без її згоди, наданої в письмовій (електронній) формі, або згоди інших осіб, отриманої у порядку, передбаченому законодавством. Згода на використання зображення, голосу або імені фізичної особи не вимагається, якщо фізична особа позувала, озвучувала чи виконувала роль для створення реклами за грошову або іншу винагороду та/або брала участь у створенні (зйомках) аудіовізуального твору, програми, її зображення використовується в рекламі (анонсі) такого аудіовізуального твору, програми, і рекламодавець має обсяг прав інтелектуальної власності на таку рекламу, достатній для обраного виду її розповсюдження. Вимога отримання згоди |
фізичної особи не поширюється на показ у рекламі грошових знаків із зображенням та іменем на них фізичних осіб. Згода фізичної особи або інших осіб, передбачених законодавством, є обов’язковою для видозмінення або генерації зображення та/або голосу такої фізичної особи за допомогою систем штучного інтелекту для наступного використання такого зображення та/або голосу у рекламі; | |
3. Реклама про проведення конкурсів, лотерей, розіграшів призів, заходів рекламного характеру тощо повинна містити інформацію про строки та місце проведення таких заходів, а також зазначення джерела інформації, з якого можна дізнатися про умови та місце проведення таких заходів. В аудіальних медіа така реклама повинна містити зазначення джерела інформації, з якого можна дізнатися про умови, строки та місце проведення таких заходів. | 3. Реклама про проведення конкурсів, лотерей, розіграшів призів, заходів рекламного характеру тощо (крім реклами в аудіальних медіа) повинна містити інформацію про строки та місце проведення таких заходів, а також зазначення джерела інформації, з якого можна дізнатися про умови та місце проведення таких заходів. В аудіальних медіа така реклама повинна містити зазначення джерела інформації, з якого можна дізнатися про умови, строки та місце проведення таких заходів. |
4. Реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки. | 4. Реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж (крім реклами в аудіальних медіа) повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки. |
10. Розміщення реклами в мережі Інтернет на веб-сайті, інтернет-адреса (доменне ім’я, уніфікований локатор ресурсу (URL) або адреса інтернет-протоколу) якого відповідно до відомостей Всесвітньої організації інтелектуальної власності включена від України до національного переліку веб-сайтів, що викликають занепокоєння щодо дотримання прав інтелектуальної власності (далі — національний перелік), забороняється. | 10. Розміщення реклами в мережі Інтернет на веб-сайті, інтернет-адреса (доменне ім’я, уніфікований локатор ресурсу (URL) або адреса інтернет-протоколу) якого відповідно до відомостей Всесвітньої організації інтелектуальної власності включена від України до національного переліку веб-сайтів, що викликають занепокоєння щодо дотримання прав інтелектуальної власності (далі — національний перелік), забороняється. |
Веб-сайт включається до національного переліку за результатами розгляду звернення суб’єкта авторського права або суб’єкта суміжних прав (далі — заявник), яке подається від імені заявника його представником — адвокатом або представником у справах інтелектуальної власності (патентним повіреним), за умови надання належних доказів того, що власник веб-сайту протягом останніх 365 днів вчинив: | Веб-сайт включається до національного переліку за результатами розгляду звернення суб’єкта авторського права, суб’єкта суміжних прав або особи, яка має виключні майнові права інтелектуальної власності на відповідний об’єкт інтелектуальної власності (далі — заявник), яке подається від імені заявника його представником — адвокатом або представником у справах інтелектуальної власності (патентним повіреним), за умови надання належних доказів того, що власник веб-сайту протягом останніх 365 днів вчинив: |
Стаття 9. Ідентифікація реклами | Стаття 9. Ідентифікація реклами |
1. Реклама має бути чітко відокремлена від іншої інформації, незалежно від форм чи способів розповсюдження, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу. | 1. Реклама має бути чітко відокремлена від іншої інформації, незалежно від форм чи способів розповсюдження, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу. Ідентифікація реклами є складовою порядку розповсюдження реклами, якщо інше не передбачено цим Законом. На розповсюдження реклами засобами зовнішньої реклами не поширюється вимога про її ідентифікацію. |
2. Рекламні ролики (рекламні блоки) у лінійних аудіальних та аудіовізуальних медіа повинні бути чітко відокремлені від інших програм на початку і наприкінці рекламного блоку за допомогою звукових, візуальних, комбінованих засобів, титрів або коментарів ведучих з використанням слова «реклама». | 2. Рекламні ролики (рекламні блоки) у лінійних аудіальних та аудіовізуальних медіа повинні бути чітко відокремлені від інших програм на початку і наприкінці рекламного блоку за допомогою звукових, візуальних, комбінованих засобів, титрів або коментарів ведучих з використанням слова «реклама». |
Реклама в інших медіа повинна бути чітко відокремлена від іншої інформації з використанням слова «реклама». | Пряма реклама в інших медіа повинна бути чітко відокремлена від іншої інформації з використанням слова «реклама». |
Відсутній | Якщо відповідно до статті 31 цього Закону у порядку спільного регулювання визначено правила ідентифікації реклами, така ідентифікація здійснюється відповідно до цих правил. |
3. Інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару, який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів, користувачів) щодо цих особи чи товару та який розповсюджується за грошову чи іншу винагороду, повинен ідентифікуватися як реклама з дотриманням вимог цього Закону з використанням слова «реклама». | 3. Інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару, який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів, користувачів) щодо цих особи чи товару та який розповсюджується за грошову чи іншу винагороду, повинен ідентифікуватися як реклама з дотриманням вимог цього Закону з використанням слова «реклама» або «розміщено на замовлення». |
Відсутній | Якщо відповідно до статті 31 цього Закону у порядку спільного регулювання визначено правила ідентифікації таких матеріалів, така ідентифікація здійснюється відповідно до цих правил. |
4. Логотип лінійного аудіовізуального медіа (позивні лінійного аудіального медіа) не є рекламою, крім випадків розповсюдження реклами такого лінійного аудіального чи аудіовізуального медіа в інших медіа або за допомогою інших рекламних засобів. | 4. Логотип лінійного аудіовізуального медіа (позивні лінійного аудіального медіа) не є рекламою, крім випадків розповсюдження реклами такого лінійного аудіального чи аудіовізуального медіа в інших медіа (крім медіа, що належать одному суб’єкту у сфері аудіовізуальних медіа або його афілійованих осіб) або за допомогою інших рекламних засобів. |
Стаття 12. Соціальна реклама | Стаття 12. Соціальна реклама |
3. Соціальна реклама у лінійних аудіальних та аудіовізуальних медіа повинна бути чітко відокремлена від інших програм на їх початку і наприкінці за допомогою звукових, візуальних, комбінованих засобів, титрів або коментарів ведучих з використанням слів «соціальна реклама». | 3. Соціальна реклама у лінійних аудіальних та аудіовізуальних медіа повинна бути чітко відокремлена від інших програм на їх початку і наприкінці за допомогою звукових, візуальних, комбінованих засобів, титрів або коментарів ведучих з використанням слів «соціальна реклама». |
Соціальна реклама в інших медіа повинна бути чітко відокремлена від іншої інформації з використанням слів «соціальна реклама». | Соціальна реклама в інших медіа повинна бути чітко відокремлена від іншої інформації з використанням слів «соціальна реклама». |
Відсутній | Якщо відповідно до статті 31 цього Закону у порядку спільного регулювання визначено правила ідентифікації соціальної реклами та інформації щодо висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, така ідентифікація здійснюється відповідно до цих правил, при цьому способи ідентифікації (означення) повинні легко розпізнаватися та вирізнятися від редакційного контенту за допомогою звукових, візуальних, комбінованих засобів, титрів, застережень, маркування або коментарів ведучих. |
5. Суб’єкти у сфері медіа — розповсюджувачі реклами, діяльність яких повністю або частково фінансується з державного або місцевих бюджетів, зобов’язані надавати пільги при розміщенні соціальної реклами, рекламодавцем якої є заклади освіти, культури, охорони здоров’я, які утримуються за рахунок державного або місцевих бюджетів, а також благодійні організації. | 5. Суб’єкти у сфері медіа — розповсюджувачі реклами, діяльність яких повністю або частково фінансується з державного або місцевих бюджетів, зобов’язані надавати пільги при розміщенні соціальної реклами, рекламодавцем якої є заклади освіти, культури, охорони здоров’я, які утримуються за рахунок державного або місцевих бюджетів, а також благодійні організації. |
У разі виникнення сумніву щодо відповідності реклами визначеним законодавством вимогам до соціальної реклами рекламодавець або розповсюджувач реклами може звернутися до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за наданням висновку щодо відповідності реклами, що поширюється в медіа, визначеним законодавством вимогам до соціальної реклами. | 6. У разі виникнення сумніву щодо відповідності реклами визначеним законодавством вимогам до соціальної реклами рекламодавець або розповсюджувач реклами може звернутися до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за наданням висновку щодо відповідності реклами, що поширюється в медіа, визначеним законодавством вимогам до соціальної реклами. |
У разі якщо рекламодавцем соціальної реклами є орган державної влади або орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, отримання висновку Національної ради | У разі якщо рекламодавцем соціальної реклами, що поширюється в медіа, є орган державної влади або орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, отримання |
України з питань телебачення і радіомовлення щодо відповідності реклами визначеним законодавством вимогам до соціальної реклами є обов’язковим. | висновку Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення щодо відповідності реклами визначеним законодавством вимогам до соціальної реклами є обов’язковим. |
У разі наявності негативного висновку Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення щодо відповідності соціальної реклами визначеним законодавством вимогам до соціальної реклами, рекламодавцем якої є орган державної влади або орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, поширення в медіа такої соціальної реклами забороняється. | У разі наявності негативного висновку Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення щодо відповідності соціальної реклами визначеним законодавством вимогам до соціальної реклами, рекламодавцем якої є орган державної влади або орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, поширення в медіа такої соціальної реклами забороняється. |
Відсутня | Стаття 121. Матеріали з висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування |
Відсутня | 1. Матеріали з висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розміщені на замовлення, повинні містити відомості про те, що даний матеріал був розміщений на підставі договору між розповсюджувачем інформації та відповідним замовником згідно зі ст. 121 ЗУ «Про рекламу». |
Відсутній | Якщо відповідно до статті 31 цього Закону у порядку спільного регулювання визначено правила ідентифікації матеріалів з висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, така ідентифікація здійснюється відповідно до цих правил. При цьому способи ідентифікації (означення) повинні легко розпізнаватися та вирізнятися від редакційного контенту і містити вказівку на замовника. |
Відсутній | 2. Інформація щодо висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, яка поширюється на замовлення, не повинна містити інформації, що сприяє формуванню і підтриманню обізнаності, інтересу до певної партії (організації партії), посадової особи як члена/лідера партії чи кандидата, їхніх програм, передбачених програмами заходів (діяльності), які вони здійснюють чи підтримують. |
Відсутній | Не вважається інформацією щодо висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, якщо така інформація використовується з метою спонукання виборців голосувати за певну партію (організацію партії) чи кандидата або проти них чи містить посилання на їхню програму, заходи (діяльність), які вони здійснюють чи підтримують. |
Стаття 13. Рекламні ролики, телепродаж в аудіальних та аудіовізуальних медіа | Стаття 13. Рекламні ролики, телепродаж в аудіальних та аудіовізуальних медіа |
5. Для цілей цієї статті не вважається рекламою: | 5. Для цілей цієї статті не вважається рекламою: |
4) анонси власних програм лінійного аудіального чи аудіовізуального медіа (самореклама), оголошення відповідного суб’єкта у сфері медіа про товари та послуги, безпосередньо пов’язані з такими програмами, а також анонси програм та аудіовізуальних медіа-сервісів, що надаються афілійованими особами відповідного лінійного аудіального чи аудіовізуального медіа; | 4) анонси власних програм лінійного аудіального чи аудіовізуального медіа (самореклама), оголошення відповідного суб’єкта у сфері медіа про товари та послуги, безпосередньо пов’язані з такими програмами, анонси програм та аудіовізуальних медіа-сервісів, що надаються афілійованими особами відповідного лінійного аудіального чи аудіовізуального медіа, а також анонси інших медіа, що поширюються таким суб’єктом або такими афілійованими особами. |
Стаття 143. Реклама з використанням електронних комунікацій | Стаття 143. Реклама з використанням електронних комунікацій |
2. Розповсюдження реклами у формі спаму, у тому числі здійснення масових дзвінків з використанням будь-яких технологій комунікацій без попередньої письмової згоди споживача, у тому числі в електронній формі, забороняється. Розповсюдження реклами з використанням номерів телефонів чи інших мережевих ідентифікаторів споживача може здійснюватися лише за наявності попередньої письмової згоди такого споживача, у тому числі в електронній формі, та якщо споживач отримує можливість безоплатно у будь-який час у простій і зрозумілій формі відмовитися від використання своїх даних, у тому числі від отримання реклами з використанням номерів телефонів чи інших мережевих ідентифікаторів споживача. | 2. Розповсюдження реклами у формі спаму, у тому числі здійснення масових дзвінків з використанням будь-яких технологій комунікацій без попередньої письмової згоди споживача, у тому числі в електронній формі, забороняється. Розповсюдження реклами з використанням номерів телефонів чи інших мережевих ідентифікаторів споживача може здійснюватися лише за наявності попередньої згоди такого споживача, у тому числі в письмовій, електронній формі або в іншій зафіксованій технічними засобами формі, та якщо споживач отримує можливість безоплатно у будь-який час у простій і зрозумілій формі відмовитися від використання своїх даних, у тому числі від отримання реклами з використанням номерів телефонів чи інших мережевих ідентифікаторів споживача. |
Розділ III. ОСОБЛИВОСТІ РЕКЛАМУВАННЯ ДЕЯКИХ ВИДІВ ТОВАРУ | Розділ III. ОСОБЛИВОСТІ РЕКЛАМУВАННЯ ДЕЯКИХ ВИДІВ ТОВАРУ |
Стаття 21. Реклама лікарських засобів, медичної техніки, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації | Стаття 21. Реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації |
1. Дозволяється реклама: | 1. Дозволяється реклама: |
лише таких лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, що в установленому порядку дозволені центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, до застосування в Україні; | лише таких лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, що в установленому порядку дозволені центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, до застосування в Україні; |
лише таких лікарських засобів, які відпускаються без рецепта лікаря та які не внесені центральним органом виконавчої влади у галузі охорони здоров’я до переліку лікарських засобів, заборонених до рекламування. | лише таких лікарських засобів, які відпускаються без рецепта лікаря та які дозволені до рекламування. |
2. Забороняється реклама лікарських засобів, застосування та відпуск яких дозволяється лише за рецептом | 2. Забороняється реклама лікарських засобів, застосування та відпуск яких дозволяється лише за рецептом |
лікаря, а також внесених до переліку заборонених до рекламування лікарських засобів. | лікаря, а також не дозволених до рекламування згідно інформації, наявної у Державному реєстрі лікарських засобів України. |
4. Реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити: | 4. Пряма реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити: |
об’єктивну інформацію про лікарський засіб, медичний виріб, метод профілактики, діагностики, лікування, реабілітації і здійснюватися так, щоб було зрозуміло, що наведене повідомлення є рекламою, а рекламований товар є лікарським засобом, медичним виробом, методом профілактики, діагностики, лікування, реабілітації; | об’єктивну інформацію про лікарський засіб, медичний виріб, метод профілактики, діагностики, лікування, реабілітації і здійснюватися так, щоб було зрозуміло, що наведене повідомлення є рекламою, а рекламований товар є лікарським засобом, медичним виробом, методом профілактики, діагностики, лікування, реабілітації; |
вимогу про необхідність консультації з лікарем перед застосуванням лікарського засобу чи медичного виробу; | вимогу про необхідність консультації з лікарем перед застосуванням лікарського засобу чи медичного виробу; |
рекомендацію щодо обов’язкового ознайомлення з інструкцією на лікарський засіб; | рекомендацію щодо обов’язкового ознайомлення з інструкцією на лікарський засіб; |
текст попередження такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я», що займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) всієї реклами, а для аудіальних медіа — має прозвучати не менше одного разу за ролик, але не менше ніж один раз за одну хвилину, та озвучується на тому самому рівні гучності, що й інший звуковий ряд ролика. | текстове або звукове попередження такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я», що займає не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами, за винятком реклами в аудіальних медіа. Колір попередження, що подається у текстовій формі, має бути чорним, а колір фону попередження — білим. Попередження, що подається у текстовій формі, розміщується горизонтально. Попередження, що подається у звуковій формі (в тому числі, в аудіальних медіа) має прозвучати не менше одного разу за ролик, але не менше ніж один раз за одну хвилину, та озвучується на тому самому рівні гучності, що й інший звуковий ряд ролика. |
12. Реклама послуг народної медицини (цілительства) та осіб, які їх надають, дозволяється лише за наявності відповідного спеціального дозволу на заняття народною медициною (цілительством), виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, крім реклами на радіо, і повинна містити номер, дату видачі зазначеного дозволу та назву органу, який його видав. | 12. Реклама послуг народної медицини (цілительства) та осіб, які їх надають, дозволяється лише за наявності відповідного спеціального дозволу на заняття народною медициною (цілительством), виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, і (крім реклами в аудіальних медіа) повинна містити номер, дату видачі зазначеного дозволу та назву органу, який його видав. |
13. Особи, які здійснюють виробництво та/або продаж лікарських засобів, медичної техніки, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, можуть бути спонсорами програм лінійних аудіальних чи аудіовізуальних медіа, інших медіа, вебсайтів у мережі Інтернет, театрально-концертних, спортивних заходів, спортивних змагань та інших заходів, проєктів тощо шляхом наведення інформації рекламного характеру про ім’я або найменування, торговельну марку, крім будь-якого посилання на лікарські засоби, реалізація (відпуск) яких здійснюється за рецептом лікаря, та медичну техніку, методи профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, застосування яких потребує спеціальних знань та підготовки. | 13. Особи, які здійснюють виробництво та/або продаж лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, можуть бути спонсорами програм аудіальних чи аудіовізуальних медіа, публікацій в інших медіа, проєктів на вебсайтах, веб-сторінках у мережі Інтернет, користувацького контенту на платформах спільного доступу до інформації та платформах спільного доступу до відео, театрально-концертних, спортивних заходів, спортивних змагань та інших заходів, проєктів тощо шляхом наведення інформації рекламного характеру про ім’я або найменування спонсора, комерційного (фірмового) найменування, найменування товару та/або торговельну марку, крім будь-якого посилання на лікарські засоби, реалізація (відпуск) яких здійснюється за рецептом лікаря або не дозволених до рекламування відповідно до інформації, наявної у Державному реєстрі лікарських засобів України, та медичні вироби, методи профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, застосування яких потребує спеціальних знань та підготовки. |
Відсутній | У випадку, якщо під торговельною маркою, під якою реалізуються (відпускаються) як дозволені до рекламування лікарські засоби, так і такі, реалізація (відпуск) яких здійснюється за рецептом лікаря або не дозволені до рекламування відповідно до інформації, наявної у Державному реєстрі лікарських засобів України, така торговельна марка може виступати спонсором. |
14. Забороняється телепродаж лікарських засобів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, а також медичної техніки, застосування якої потребує спеціальних знань та підготовки. | 14. Забороняється телепродаж лікарських засобів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, а також медичних виробів, застосування якої потребує спеціальних знань та підготовки. |
15. Положення цієї статті не поширюються на рекламу лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, яка розміщується у спеціалізованих виданнях, призначених для медичних установ та лікарів, а також яка розповсюджується на семінарах, конференціях, симпозіумах з медичної тематики. | 15. Положення цієї статті не поширюються на інформацію про лікарські засоби, медичні вироби та методи профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, яка розміщується у спеціалізованих медіа, призначених для закладів охорони здоров’я, лікарів, іншого медичного персоналу та фармацевтичних працівників, а також яка розповсюджується на семінарах, конференціях, симпозіумах з медичної тематики. |
Стаття 22. Реклама алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, та заборона реклами тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, заправних контейнерів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, предмети, пов’язані з їх вживанням, трав’яні вироби для куріння, електронні сигарети, заправні контейнери, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням | Стаття 22. Реклама алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, та заборона реклами тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, заправних контейнерів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, предмети, пов’язані з їх вживанням, трав’яні вироби для куріння, електронні сигарети, заправні контейнери, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням |
1. Забороняється будь-яка реклама та стимулювання продажу тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, заправних контейнерів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, предмети, пов’язані з їх вживанням, трав’яні вироби для куріння, електронні сигарети, заправні контейнери, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням, у тому числі: | 1. Забороняється будь-яка реклама та стимулювання продажу тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, заправних контейнерів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, предмети, пов’язані з їх вживанням, трав’яні вироби для куріння, електронні сигарети, заправні контейнери, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням, у тому числі: |
1) у будь-яких аудіовізуальних медіа незалежно від технології їх розповсюдження, а також в онлайн-медіа, на перших і останніх сторінках друкованих медіа, в усіх друкованих медіа для дітей та юнацтва, на сторінках для дітей та юнацтва усіх друкованих медіа; | 1) у будь-яких аудіовізуальних медіа незалежно від технології їх розповсюдження, а також в онлайн-медіа; |
2) у наукових, науково-популярних, навчальних, громадсько-політичних, довідкових, літературно-художніх виданнях, виданнях для дітей та юнацтва, виданнях для організації дозвілля та відпочинку, спорту та інших виданнях, у тому числі в усіх друкованих медіа; | 2) у наукових, науково-популярних, навчальних, громадсько-політичних, довідкових, літературно-художніх виданнях, виданнях для дітей та юнацтва, виданнях для організації дозвілля та відпочинку, спорту та інших виданнях, у тому числі в усіх друкованих медіа; |
2. Реклама алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється: 1) у будь-яких аудіовізуальних медіа незалежно від технології їх розповсюдження з 6 години до 23 години; 2) на перших і останніх сторінках друкованих медіа, у всіх друкованих медіа для дітей та юнацтва, на сторінках для дітей та юнацтва усіх друкованих медіа; 3) у всіх виданнях для дітей та юнацтва, на сторінках для дітей та юнацтва усіх друкованих видань; 4) в усіх друкованих медіа (крім спеціалізованих видань); 5) засобами внутрішньої реклами; 6) за допомогою заходів рекламного характеру (крім спеціальних виставкових заходів щодо алкогольних напоїв); 7) на зовнішніх та внутрішніх поверхнях транспортних засобів загального користування та метрополітену; 8) засобами зовнішньої реклами. | 2. Реклама алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється: 1) у програмах аудіальних та аудіовізуальних медіа, призначених переважно для осіб віком до 18 років, у призначених переважно для осіб віком до 18 років частинах усіх програм аудіальних та аудіовізуальних медіа; 2) у всіх друкованих медіа, призначених переважно для осіб віком до 18 років, на призначених переважно для осіб віком до 18 років сторінках усіх друкованих медіа; 3) у всіх виданнях, призначених переважно для осіб віком до 18 років, на призначених переважно для осіб віком до 18 років сторінках усіх друкованих видань; 4) в онлайн-медіа, призначених переважно для осіб віком до 18 років, у призначених переважно для осіб віком до 18 років частинах, вебсторінках тощо онлайн-медіа; 5) на веб-сайтах, призначених переважно для осіб віком до 18 років, на призначених переважно для осіб віком до 18 років сторінках усіх веб-сайтів; 6) особам віком до 18 років з використанням електронних комунікацій, платформ спільного доступу до відео, платформ спільного доступу до інформації; 7) з використанням користувацького контенту, створеного особами віком до 18 років та/або призначеного переважно для осіб віком до 18 років; 8) з використанням персональних даних осіб віком до 18 років; 9) на товарах, призначених переважно для осіб віком до 18 років; 10) за допомогою будь-яких заходів рекламного характеру, призначених переважно для осіб віком до 18 років; |
Відсутня | 11) в місцях проведення розважальних, театрально-концертних, спортивних заходів, спортивних змагань та інших заходів, призначених переважно для осіб віком до 18 років. |
Відсутній | Пряма реклама алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, забороняється: 1) у будь-яких аудіовізуальних та аудіальних медіа незалежно від технології їх розповсюдження з 6 години до 23 години; 2) в усіх друкованих медіа (крім спеціалізованих видань); 3) засобами внутрішньої реклами; 4) за допомогою заходів рекламного характеру (крім спеціальних виставкових заходів щодо алкогольних напоїв); 5) на зовнішніх та внутрішніх поверхнях транспортних засобів загального користування та метрополітену; 6) засобами зовнішньої реклами. |
4. Забороняється спонсорство програм лінійних аудіальних чи аудіовізуальних медіа, публікацій у друкованих та інших медіа, на веб-сайтах у мережі Інтернет, театрально-концертних, спортивних заходів, спортивних змагань та інших заходів, проєктів тощо з використанням торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, предмети, пов’язані з їх вживанням, трав’яні вироби для куріння, електронні сигарети, заправні контейнери, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням. | 4. Забороняється спонсорство програм лінійних аудіальних чи аудіовізуальних медіа, публікацій у друкованих та інших медіа, на веб-сайтах у мережі Інтернет, театрально-концертних, спортивних заходів, спортивних змагань та інших заходів, проєктів тощо з використанням торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, предмети, пов’язані з їх вживанням, трав’яні вироби для куріння, електронні сигарети, заправні контейнери, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням. |
Дозволяється спонсорство програм лінійних аудіальних чи аудіовізуальних медіа, театрально-концертних, спортивних заходів, спортивних змагань та інших заходів з використанням торговельних марок, під якими випускаються алкогольні напої. | За умови дотримання обмежень, встановлених частинами другою, третьою, шостою цієї статті, дозволяється спонсорство програм аудіальних чи аудіовізуальних медіа, публікацій в інших медіа, проєктів на вебсайтах, веб-сторінках у мережі Інтернет, користувацького контенту на платформах спільного доступу до інформації та платформах спільного доступу до відео, театрально-концертних, спортивних заходів, спортивних змагань та інших заходів, проєктів з використанням торговельних марок, під якими випускаються алкогольні напої та/або шляхом наведення інформації рекламного характеру про ім’я або найменування спонсора, комерційного (фірмового) найменування, найменування товару спонсора. При цьому у програмах аудіовізуальних медіа (крім аудіальних), у матеріалах онлайн-медіа, на платформах спільного доступу до відео та на платформах спільного доступу до інформації наведення будь-якої інформації рекламного характеру, яка подається у вигляді дикторського тексту та/або звукового супроводу, про спонсора — виробника алкогольних напоїв, його ім’я (найменування), найменування товару та/або торговельну марку, що належить спонсору, забороняється. |
Розміщення продукту (продакт-плейсмент) алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, в програмах лінійних аудіовізуальних медіа дозволяється, за умови дотримання вимог, передбачених частиною третьою цієї статті. | Розміщення товару (продакт-плейсмент) алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, в програмах аудіовізуальних медіа та у користувацькому контенті дозволяється, за умови дотримання вимог, передбачених частинами третьою, четвертою, шостою цієї статті. |
Органи спільного регулювання у сфері медіа шляхом прийняття відповідних кодексів (правил) визначають вимоги до розповсюдження в медіа інформації про торговельні марки спонсора, під якими випускаються алкогольні напої, та вимоги до розміщення продукту (продакт-плейсмент) алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, у програмах лінійних аудіовізуальних медіа. | Органи відповідно до статті 31 цього Закону у порядку спільного регулювання у сфері медіа шляхом прийняття відповідних кодексів (правил) визначають вимоги щодо спонсорства виробниками алкогольних напоїв, найменуваннями алкогольних напоїв, торговельними марками, під якими вони випускаються, та щодо розміщення товару (продакт-плейсменту) з використанням алкогольних напоїв, торговельних марок, під якими вони випускаються. |
7. Реклама алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, повинна супроводжуватися текстом попередження такого змісту: «Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров’я». Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами. Колір тексту попередження має бути чорним, а колір фону попередження — білим. | 7. Пряма реклама (крім спонсорства та розміщення товару (продакт-плейсменту)) алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, повинна містити текстове або звукове попередження такого змісту: «Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров’я». Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами, за винятком реклами в аудіальних медіа. Колір попередження, що подається у текстовій формі, має бути чорним, а колір фону попередження — білим. Попередження, що подається у текстовій формі, розміщується горизонтально. Попередження, що подається у звуковій формі (в тому числі, в аудіальних медіа), має прозвучати не менше одного разу за ролик, але не менше ніж один раз на 1 хвилину, та озвучується на тому самому рівні гучності, що й інший звуковий ряд ролика. |
Текст попередження в рекламі у друкованих медіа розміщується горизонтально, внизу рекламного зображення. | Виключити. |
9. Реклама алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, не повинна містити зображення популярних осіб або пряме чи опосередковане схвалення популярними особами вживання алкогольних напоїв, пива та напоїв, що виготовляються на їх основі. | 9. Реклама алкогольних напоїв, торговельних марок, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, не повинна містити зображення популярних осіб або пряме чи опосередковане схвалення популярними особами вживання алкогольних напоїв, пива та напоїв, що виготовляються на їх основі. Положення частини дев’ятої статті 22 не застосовуються до фільмів, які містять розміщення продукту (продакт-плейсмент). |
Розділ IV. КОНТРОЛЬ ЗА ДОТРИМАННЯМ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО РЕКЛАМУ | Розділ IV. КОНТРОЛЬ ЗА ДОТРИМАННЯМ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО РЕКЛАМУ |
Стаття 26. Контроль за дотриманням законодавства про рекламу | Стаття 26. Контроль за дотриманням законодавства про рекламу |
1. Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень:
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення — щодо медіа всіх форм власності; |
1. Контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень:
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, як єдиний орган, який наділений виключною компетенцією щодо притягнення суб’єктів у сфері медіа всіх форм власності до відповідальності за порушення вимог цього Закону; |
2. На вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, за фактом виявлення такими органами порушення або в ході розгляду повідомлення (звернення, скарги, заяви тощо) третіх осіб про порушення вимог законодавства про рекламу рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов’язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та аудіозаписи, а також іншу інформацію, що стосуються виявленого порушення чи повідомлення про нього та необхідні для здійснення такими органами повноважень щодо державного контролю. | 2. На вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, за фактом виявлення такими органами порушення або в ході розгляду повідомлення (звернення, скарги, заяви тощо) третіх осіб про порушення вимог законодавства про рекламу рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов’язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та аудіозаписи, а також іншу інформацію, що стосуються виявленого порушення чи повідомлення про нього та необхідні для здійснення такими органами повноважень щодо державного контролю. |
Відсутній | У такій вимозі органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, повинно бути чітко зазначено, в чому саме полягає порушення законодавства про рекламу, яке виявлено таким органом або щодо якого отримано повідомлення (звернення, скарги, заяви тощо) третіх осіб, з метою забезпечення можливості рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами надавати пояснення щодо такого порушення. |
Стаття 27. Відповідальність за порушення законодавства про рекламу | Стаття 27. Відповідальність за порушення законодавства про рекламу |
4. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Антимонопольного комітету України, Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей, а також крім тих, які віднесено до компетенції Національного банку України, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на: | 4. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Антимонопольного комітету України, Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей, а також крім тих, які віднесено до компетенції Національного банку України, накладає штрафи за процедурою, визначеною Законом України «Про адміністративну процедуру» на: |
10. Антимонопольний комітет України накладає стягнення на рекламодавців за порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції. | 10. Антимонопольний комітет України накладає стягнення на рекламодавців за порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції. |
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення у порядку, передбаченому Законом України «Про медіа», притягає суб’єктів у сфері медіа до відповідальності за порушення вимог цього Закону щодо порядку розповсюдження реклами. | Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, як єдиний орган, який наділений виключною компетенцією (до компетенції якого виключно віднесено) щодо притягнення суб’єктів у сфері медіа до відповідальності за порушення вимог цього Закону, у порядку, передбаченому Законом України «Про медіа», притягає суб’єктів у сфері медіа до відповідальності за порушення вимог цього Закону щодо порядку розповсюдження реклами. |
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладає стягнення (штраф) на рекламодавців та/або розповсюджувачів реклами, розміщеної з порушенням вимог частини одинадцятої статті 8 цього Закону, у розмірі десяти мінімальних заробітних плат у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, крім випадків, якщо така реклама є рекламою азартних ігор та організаторів азартних ігор. Ті самі дії, вчинені повторно протягом одного року після накладення стягнення (штрафу), тягнуть за собою накладення штрафу у подвійному від передбаченого за ці порушення розмірі. | Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладає стягнення (штраф) на рекламодавців та/або розповсюджувачів реклами, розміщеної з порушенням вимог частини десятої статті 8 цього Закону, у розмірі десяти мінімальних заробітних плат у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, крім випадків, якщо така реклама є рекламою азартних ігор та організаторів азартних ігор. Ті самі дії, вчинені повторно протягом одного року після накладення стягнення (штрафу), тягнуть за собою накладення штрафу у подвійному від передбаченого за ці порушення розмірі. |
У разі якщо реклама, розміщена з порушенням вимог частини десятої статті 8 цього Закону, є рекламою азартних ігор та організаторів азартних ігор, фінансові санкції до порушників застосовуються у порядку, визначеному Законом України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор». | У разі якщо реклама, розміщена з порушенням вимог частини десятої статті 8 цього Закону (крім розповсюдження суб’єктами у сфері медіа), є рекламою азартних ігор та організаторів азартних ігор, фінансові санкції до порушників застосовуються у порядку, визначеному Законом України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор». |
Закон України «Про лікарські засоби» (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2023, № 20–21, ст. 84) | |
Підпункт 3 пункту 3 розділу XI «Прикінцеві положення»: | Підпункт 3 пункту 3 розділу XI «Прикінцеві положення»: |
Стаття 21. Реклама лікарських засобів, медичної техніки, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації | Стаття 21. Реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації |
2. Забороняється реклама лікарських засобів: застосування та відпуск яких дозволяється лише за рецептом лікаря; внесених до переліку заборонених до рекламування лікарських засобів; які містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори; вартість яких підлягає реімбурсації. | 2. Забороняється реклама лікарських засобів: застосування та відпуск яких дозволяється лише за рецептом лікаря; не дозволених до рекламування лікарських засобів згідно інформації, наявної у Державному реєстрі лікарських засобів; які містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори; вартість яких підлягає реімбурсації. |
4. Реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити: назву лікарського засобу, а також його загальноприйняту назву, якщо лікарський засіб містить лише один активний фармацевтичний інгредієнт, інформацію, необхідну для правильного застосування лікарського засобу; | 4. Пряма реклама лікарських засобів, медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації повинна містити: назву лікарського засобу, а також його загальноприйняту назву, якщо лікарський засіб містить лише один активний фармацевтичний інгредієнт, інформацію, необхідну для правильного застосування лікарського засобу; |
об’єктивну інформацію про лікарський засіб, медичний виріб, метод профілактики, діагностики, лікування, реабілітації без перебільшення їх властивостей і здійснюватися так, щоб було зрозуміло, що наведене повідомлення є рекламою, а рекламований товар є лікарським засобом, медичним виробом, методом профілактики, діагностики, лікування, реабілітації; вимогу про необхідність консультації з лікарем перед застосуванням лікарського засобу чи медичного виробу; чітку та зрозумілу рекомендацію щодо обов’язкового ознайомлення з інструкцією із листка-вкладки або (за наявності) маркування вторинної упаковки лікарського засобу, що відповідає даним, викладеним у короткій характеристиці лікарського засобу. | об’єктивну інформацію про лікарський засіб, медичний виріб, метод профілактики, діагностики, лікування, реабілітації без перебільшення їх властивостей і здійснюватися так, щоб було зрозуміло, що наведене повідомлення є рекламою, а рекламований товар є лікарським засобом, медичним виробом, методом профілактики, діагностики, лікування, реабілітації; вимогу про необхідність консультації з лікарем перед застосуванням лікарського засобу чи медичного виробу; чітку та зрозумілу рекомендацію щодо обов’язкового ознайомлення з інструкцією із листка-вкладки або (за наявності) маркування вторинної упаковки лікарського засобу, що відповідає даним, викладеним у короткій характеристиці лікарського засобу. |
12. Реклама послуг народної медицини (цілительства) та осіб, які їх надають, дозволяється лише за наявності відповідного спеціального дозволу на заняття народною медициною (цілительством), виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, і повинна містити номер, дату видачі зазначеного дозволу та назву органу, який його видав | 12. Реклама послуг народної медицини (цілительства) та осіб, які їх надають, дозволяється лише за наявності відповідного спеціального дозволу на заняття народною медициною (цілительством), виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, і (крім реклами в аудіальних медіа) повинна містити номер, дату видачі зазначеного дозволу та назву органу, який його видав. |
13. Особи, які здійснюють виробництво та/або продаж лікарських засобів (у тому числі лікарських засобів, реклама яких заборонена), медичної техніки, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, можуть виступати спонсорами теле-, радіопередач, програм, сторінок та публікацій у соціальних мережах і веб-сайтів у мережі Інтернет шляхом наведення інформації рекламного характеру про ім’я або найменування, знак для товарів і послуг, крім будь-якого посилання на лікарські засоби, реклама яких заборонена, та медичну техніку, методи профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, застосування яких потребує спеціальних знань та підготовки. | 13. Особи, які здійснюють виробництво та/або продаж лікарських засобів (у тому числі лікарських засобів, реклама яких заборонена), медичних виробів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, можуть виступати спонсорами програм аудіальних чи аудіовізуальних медіа, публікацій в інших медіа, проєктів на веб-сайтах, веб-сторінках у мережі Інтернет, користувацького контенту на платформах спільного доступу до інформації та платформах спільного доступу до відео, театрально- концертних, спортивних заходів, спортивних змагань та інших заходів, проєктів тощо шляхом наведення інформації рекламного характеру про ім’я або найменування спонсора, комерційного (фірмового) найменування, найменування товару та/або торговельну марку, крім будь-якого посилання на лікарські засоби, реклама яких не дозволена до рекламування відповідно до інформації, наявної у Державному реєстрі лікарських засобів, та медичні вироби, методи профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, застосування яких потребує спеціальних знань та підготовки. |
Відсутній | У випадку, якщо під торговельною маркою, під якою реалізуються (відпускаються) як дозволені до рекламування лікарські засоби, так і такі, реалізація (відпуск) яких здійснюється за рецептом лікаря або не дозволені до рекламування відповідно до інформації, наявної у Державному реєстрі лікарських засобів, така торговельна марка може виступати спонсором. |
14. Забороняється телепродаж лікарських засобів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, а також медичної техніки, застосування якої потребує спеціальних знань та підготовки. | 14. Забороняється телепродаж лікарських засобів, методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, а також медичних виробів, застосування якої потребує спеціальних знань та підготовки. |
16. Положення цієї статті не поширюються на рекламу (промоцію) лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, призначену для медичних та/або фармацевтичних працівників, та/або фахівців з реабілітації, розміщену у відповідних спеціалізованих виданнях, призначених для медичних установ та медичних, фармацевтичних фахівців (працівників), у тому числі розміщену на спеціалізованих веб-сайтах у мережі Інтернет. Промоція лікарського засобу, призначена для медичних та/або фармацевтичних працівників, повинна містити необхідну інформацію відповідно до короткої характеристики лікарського засобу. | 16. Положення цієї статті не поширюються на інформацію про лікарські засоби (промоцію) лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації, призначену для медичних та/або фармацевтичних працівників, та/або фахівців з реабілітації, розміщену у відповідних спеціалізованих медіа, призначених для закладів охорони здоров’я, лікарів, іншого медичного персоналу та фармацевтичних фахівців (працівників), у тому числі розміщену на спеціалізованих веб-сайтах у мережі Інтернет. Промоція лікарського засобу, призначена для лікарів, іншого медичного персоналу та та/або фармацевтичних працівників, повинна містити необхідну інформацію відповідно до короткої характеристики лікарського засобу. |
Частини першу та другу статті 26 викласти в такій редакції: | Частини першу статті 26 доповнити абзацом десятим в такій редакції: |
1. Контроль за дотриманням законодавства про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, — щодо захисту прав споживачів реклами; Антимонопольний комітет України — щодо дотримання законодавства про захист економічної конкуренції; Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення — щодо телерадіоорганізацій усіх форм власності; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну бюджетну політику у сфері управління державним боргом та гарантованим державою боргом, — щодо реклами державних цінних паперів; Національний банк України — щодо реклами на ринках фінансових послуг (у тому числі споживчого кредиту), крім фондового ринку; Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку -щодо реклами на фондовому ринку; | Виключити |
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах будівництва, архітектури, — щодо спорудження житлового будинку; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення, — щодо реклами про вакансії (прийом на роботу); | |
Відсутній | центральний орган виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері створення, допуску на ринок, контролю якості, безпеки та ефективності лікарських засобів, — щодо реклами лікарських засобів. |
2. На вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов’язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю. Крім того, відповідний орган державної влади має право: вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов’язкові для виконання приписи про усунення порушень; приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження, про зупинення розповсюдження відповідної реклами. Органи державної влади зобов’язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п’ять робочих днів до дати розгляду справи. | Виключити |
Закон України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2007, № 29, ст.389) | |
Стаття 2. Сфера дії цього Закону | Стаття 2. Сфера дії цього Закону |
Дія цього Закону поширюється на відносини, пов’язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. | Дія цього Закону поширюється на відносини, пов’язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. |
Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного нагляду, податкового контролю, митного контролю, державного експортного контролю (крім здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами космічної діяльності України приватної форми власності законодавства про космічну діяльність в Україні), контролю за дотриманням бюджетного законодавства, державного нагляду на ринках фінансових послуг, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) у сфері медіа, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами | Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного нагляду, податкового контролю, митного контролю, державного експортного контролю (крім здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами космічної діяльності України приватної форми власності законодавства про космічну діяльність в Україні), контролю за дотриманням бюджетного законодавства, державного нагляду на ринках фінансових послуг, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) у сфері медіа, державного контролю за дотриманням законодавства про рекламу, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції, державного |
господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, під час рейдових перевірок (перевірок на дорозі), що проводяться з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про автомобільний транспорт», державного нагляду за дотриманням вимог безпеки використання ядерної енергії, державного нагляду (контролю) у сфері безпеки торговельного мореплавства і судноплавства на внутрішніх водних шляхах (у частині нагляду (контролю) за суднами), державного контролю за дотриманням вимог законодавства у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг. | нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, під час рейдових перевірок (перевірок на дорозі), що проводяться з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про автомобільний транспорт», державного нагляду за дотриманням вимог безпеки використання ядерної енергії, державного нагляду (контролю) у сфері безпеки торговельного мореплавства і судноплавства на внутрішніх водних шляхах (у частині нагляду (контролю) за суднами). |
Закон України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2019, № 7, ст.41) | |
Стаття 4. Загальні вимоги до інформації про харчові продукти | Стаття 4. Загальні вимоги до інформації про харчові продукти |
5. Вимоги, зазначені у частинах першій — третій цієї статті, поширюються на: 1) рекламу харчових продуктів; 2) спосіб розміщення та представлення харчових продуктів для реалізації, зокрема форму, зовнішній вигляд, упаковку, пакувальні матеріали. | 5. Вимоги, зазначені у частинах першій — третій цієї статті, поширюються на спосіб розміщення та представлення харчових продуктів для реалізації, зокрема форму, зовнішній вигляд, упаковку, пакувальні матеріали. |
Відсутня | 6. Вимоги, зазначені у підпунктах другому — четвертому частини третьої цієї статті, поширюються на рекламу харчових продуктів. |
Народні депутати України
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим