До участі у засіданні Комітету також запросили заступницю керівника Офісу Президента України Ірину Верещук, заступника керівника управління гуманітарної безпеки та людського розвитку служби з питань соціальної та гуманітарної безпеки Апарату Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України Артема Голобокова, командувача Медичних сил Збройних сил України Анатолія Казмірчука.
Парламентарі заслухали міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, який представив поточний стан забезпечення українців на прифронтових територіях препаратами. «Коли ми говоримо про сільські й прифронтові території, розуміємо, що робимо певні регуляції, щоб забезпечити доступ до лікарських засобів. Але прифронтові території — це більш складна тема, і вона інколи потребує додаткових регуляцій та, можливо, навіть дерегуляцій», — зауважив міністр.
Неодноразово під час засідання Комітету звучали пропозиції запровадити механізми дерегуляції для функціонування аптечних закладів та мобільних аптечних пунктів на прифронтових територіях.
За словами міністра В. Ляшка, уже запущено низку ініціатив, які мають сприяти підвищенню доступності лікарських засобів. Уряд спростив механізм відкриття аптек в сільських населених пунктах у частині вимог до площі закладу та фармацевтичних кадрів.
Враховуючи кадровий дефіцит, найближчим часом планується спростити кадрові вимоги до працівників аптечних закладів, розміщених на прифронтових територіях, перелік яких визначений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 р. № 376.
Також планується встановити, що у разі пошкодження аптечного закладу на прифронтовій території внаслідок бойових дій він зможе продовжувати діяльність за відсутності повної матеріально-технічної бази виключно в разі відсутності негативного істотного впливу на умови зберігання ліків (основні засоби для зберігання препаратів не пошкоджені, сторонні особи не мали доступу до них в аптеці).
Громадське обговорення відповідного проєкту змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) (далі — Ліцензійні умови) уже завершується. Очікується, що найближчим часом його ухвалять на засіданні Уряду.
Також запроваджено механізм функціонування мобільних аптечних пунктів. «Вони їздять визначеними маршрутами, але умовно за пів року інтенсивної роботи накопичився ряд питань. Тому на травень запланована нарада з власниками мобільних аптечних пунктів… Ми хочемо зібрати всіх, проговорити, що працює / не працює, де потрібно звернути увагу. Для нас актуальне питання щодо прифронтових територій, підвищити інтенсивність, розуміючи, що мобільні аптечні пункти — це не про бізнес, а про соціальну відповідальність», — поінформував В. Ляшко, додавши, що мобільні аптечні пункти функціонують на базі комунальних, приватних та державного підприємств.
Ще одна ініціатива, яка вже функціонує — сервіс «Укрпошта.Аптека», який працює на всіх прифронтових територіях і за визначеною регулярністю безкоштовно доставляє ліки в населені пункти. Нещодавно АТ «Укрпошта» пройшла ліцензування оптового складу Державною службою України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.
Донори, зокрема Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), Червоний Хрест та «Лікарі без кордонів», а також низка інших організацій продовжують постачати препарати як гуманітарну допомогу, у тому числі на прифронтові території. Водночас Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України отримує і зворотній зв’язок щодо цього. Наприклад, інколи організації не доїжджають, або доїжджають не у всі населені пункти, тож це питання планується додатково опрацювати.
МОЗ також провело аналіз, за результатами якого визначено майже 170 населених пунктів (із фокусом на прифронтові території), де існує потреба у мобільних аптечних пунктах. Найближчим часом Міністерство презентує карту пріоритетних населених пунктів бізнесу, який може взяти на себе соціальну відповідальність і запустити мобільні аптечні пункти за відповідними маршрутами.
Голова Комітету Михайло Радуцький запропонував МОЗ розглянути можливість врегулювання діяльності та створення окремих умов функціонування аптек на прифронтових територіях окремою постановою Уряду. Він також повідомив, що найближчим часом Комітет планує провести більш широке обговорення із представниками аптечних асоціацій щодо розробки змін, які сприятимуть збільшенню кількості аптек у прифронтових регіонах.
Катерина Горбунова,
фото www.facebook.com/committeehealth
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим