Як відомо, в Україні триває робота над виконанням доручення Президента України щодо зниження цін на лікарські засоби. Одним із перших кроків стало підписання 7 лютого 2025 р. декларації між провідними вітчизняними виробниками препаратів про взаємодію щодо зниження та стабілізації цін на лікарські засоби, у межах якої виробники погодилися знизити ціни з 1 березня 2025 р. на 30% на визначений перелік препаратів. Пізніше до ініціативи долучилася ще низка вітчизняних виробників. Минуло вже понад 4 міс із моменту зниження цін, тож цікаво, чи дотримуються виробники домовленостей з Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) України. Наступним кроком стало реформування системи ціноутворення та формування Національного каталогу цін (далі — Нацкаталог), метою якого є зниження та стабілізація цін на ліки для українців. Минуло вже більше місяця з моменту затвердження наказом МОЗ України від 12.06.2025 р. № 966 першого етапу формування Нацкаталогу, тож цікаво проаналізувати, як це вплинуло на ціни. Для підготовки матеріалу використані дані аналітичної системи дослідження ринку «PharmXplorer» компанії «Proxima Research».
Позначення
У дослідженні прийнято наступні позначення:
Перелік 1: оприлюднений 19 лютого МОЗ України перелік лікарських засобів (101 позиція), на які знизять ціни на підставі підписаної 7 лютого 2025 р. декларації між провідними вітчизняними виробниками препаратів про взаємодію щодо зниження та стабілізації цін на лікарські засоби.
Перелік 2: оприлюднений 25 лютого МОЗ України ще один перелік ліків (104 позиції), який розширено 31 березня (98 позицій). Загалом цей перелік препаратів містить 202 позиції.
Динаміка цін за визначеними МОЗ переліками
На виконання домовленостей підписаної декларації з 1 березня виробники та аптечні мережі дійсно знизили ціни на препарати з Переліку 1. Станом на 16 березня зниження середньозваженої роздрібної вартості 1 упаковки ліків, включених до Переліку 1, становило 25%. Наразі не фіксується зростання цін на ці препарати. Станом на 16 липня 2025 р. зниження середньозваженої роздрібної вартості 1 упаковки ліків, доданих до Переліку 1, становить 24% (рис. 1).
Рис. 1. Динаміка середньозваженої роздрібної вартості 1 упаковки лікарських засобів, включених до Переліку 1
Щодо препаратів, включених у Перелік 2, то на них також відзначається зниження цін. Станом на 16 липня 2025 р. зниження середньозваженої роздрібної вартості 1 упаковки ліків, включених до Переліку 1, становить 22% (рис. 2).
Рис. 2. Динаміка середньозваженої роздрібної вартості 1 упаковки лікарських засобів, включених до Переліку 2
В якості бази порівняння ми вибрали 26 лютого 2025 р., оскільки виробники почали знижувати ціни вже з кінця лютого. Порівняння середньозваженої вартості здійснювалося з урахуванням відповідного дня тижня, оскільки обсяги продажу препаратів, включених до переліків, мають значну волатильність залежно від дня тижня, особливо це помітно для препаратів з Переліку 2.
Також варто розуміти, що показник середньозваженої роздрібної вартості 1 упаковки відображає не лише зміну ціни, а й перерозподіл структури споживання. Тобто, якщо в групі є недорогі препарати, споживання яких зростає в умовах зниження ціни, то це також чинить вплив на показник середньозваженої роздрібної вартості 1 упаковки в бік його зниження і навпаки.
На прикладі топ-10 ліків за обсягами аптечного продажу в натуральному вираженні можна виявити, що після зниження ціни тримаються приблизно на одному рівні без суттєвих коливань (рис. 3).
Рис. 3. Динаміка середньозваженої роздрібної вартості 1 упаковки лікарських засобів з переліків у розрізі топ-10 препаратів за обсягами аптечного продажу в натуральному вираженні за період з 1 січня до 19 липня 2025 р.
Нацкаталог
Щодо формування Нацкаталогу, то на першому етапі декларуються ціни на препарати, що включені до Національного переліку основних лікарських засобів (далі — Нацперелік). Наказом МОЗ України від 12.06.2025 р. № 966 «Про декларування граничних оптово-відпускних цін на лікарські засоби в Національному каталозі цін» затверджено перший етап формування Нацкаталогу. Станом на 23.07.2025 р. він охоплює 2756 торговельних назв лікарських засобів із задекларованою оптово-відпускною ціною.
Динаміка середньозваженої роздрібної вартості 1 упаковки препаратів, що включені до Нацпереліку та на які задекларовано ціну в Нацкаталозі, свідчить, що наразі значного впливу на ціни не відбулося (рис. 4). Середньозважена роздрібна вартість залишається приблизно на одному рівні. На її зміну більшою мірою впливають сезонність та перерозподіл споживання ліків.
Рис. 4. Динаміка середньозваженої роздрібної вартості 1 упаковки препаратів, що включені до Нацпереліку та на які задекларовано ціну в Нацкаталозі
Минув лише місяць з моменту затвердження Нацкаталогу, і тому ще зарано робити якісь висновки, адже відповідно до постанови КМУ від 4 квітня 2025 р. № 439 виробники можуть реалізовувати залишки лікарських засобів, випущені в обіг до декларування граничних оптово-відпускних цін на такі препарати в Нацкаталозі протягом 4 міс з дати першого декларування. Але і після закінчення цього терміну суттєвого зниження цін очікувати не варто, оскільки лише на 77 товарних позицій (Stock Keeping Unit — SKU) лікарських засобів із 2115, для яких задекларовано ціну в Нацкаталозі та які реалізовувалися на ринку у І півріччі 2025 р., задекларована роздрібна ціна є нижчою за поточну.
Втім ми будемо й надалі відслідковувати цю ситуацію з вартістю препаратів.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим