Пілотний проект: питання/відповіді

Щоб розставити всі крапки над «і» в рамках реалізації Пілотного проекту, ми звернулися до Людмили Коношевич, начальника Управління розвит­ку фармацевтичного сектору галузі охорони здоров’я, яка відповіла на запитання, які найчастіше виникають у суб’єктів господарювання в процесі реалізації Пілотного проекту.

— Людмило Володимирівно, скажіть, будь ласка, чи всі аптечні заклади повинні брати участь у Пілотному проекті?

— Нагадаю, що Пілотний проект передбачає, по-перше, дотримання суб’єктами господарювання встановлених рівнів граничних цін на антигіпертензивні препарати, а по-друге, участь у системі відшкодування їх вартості з боку держави. Відповідно до п. 2.8. розділу II Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами суб’єкти господарювання повинні забезпечити дотримання вимог, визначених Пілотним проектом. А саме — дотримуватися дисципліни цін, передбачених наказом МОЗ України від 01.06.2012 р. № 419 (у редакції наказу МОЗ України від 10.09.2013 р. № 794), яким затверджено реєстр граничного рівня оптово-відпускних цін і порівняльних (референтних) цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою (далі — реєстр) і забезпечити наявність лікарських засобів, включених до Пілотного проекту, в аптечному закладі протягом терміну його реалізації.

Відповідно до постанови КМУ від 05.09.2012 р. № 907 «Про затвердження Порядку часткового відшкодування вартості лікарських засобів для лікування осіб з гіпертонічною хворобою» (у редакції постанови КМУ від 12.06.2013 р. № 554) відпуск лікарських засобів за рецептами, які підлягають відшкодуванню, здійснюється суб’єктами господарювання, перелік яких визначається Міністерством охорони здоров’я Автономної Респуб­ліки Крим, структурними підрозділами з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.

Участь аптечних закладів у системі відшкодування на сьогодні згідно з чинним законодавством є добровільною. Якщо аптечний заклад бажає реалізовувати лікарські засоби, що підпадають під дію Пілотного проекту, на умовах відшкодування їх вартості з боку держави, йому необхідно звернутися до територіального управління охорони здоров’я з відповідною заявою. У разі відмови суб’єкту господарювання територіальне управління охорони здоров’я повинно обґрунтувати таке рішення.

— Що варто врахувати аптечному закладу при формуванні асортименту препаратів, які включені до Пілотного проекту?

— Нагадаю, що Держлікслужба України повинна забезпечити дотримання суб’єктами господарювання наявності в аптечній мережі лікарських засобів, включених до І та ІІ групи відшкодування. Звертаю увагу на те, що від аптечного закладу не вимагається наявності всіх без винятку найменувань препаратів, що містяться в реєстрі. Одночасно з цим необхідно забезпечити, щоб споживач міг обрати лікарський засіб з тих, що включені до Пілотного проекту, у прийнятному для нього ціновому діапазоні — як дорогий, так і дешевий. У разі звернення пацієнта з рецептом лікаря, де вказано МНН лікарського засобу або фіксованої комбінації діючої речовини, провізору (фармацевту) необхідно повідомити йому про наявність лікарського засобу за низькою ціною.

— Яким чином нині здійснюється часткове відшкодування вартості лікарських засобів, включених до Пілотного проекту, з урахуванням останніх змін законодавства?

— Відповідно до постанови КМУ № 907 часткове відшкодування вартості препарату здійс­нюється на рівні затвердженої МОЗ України референтної ціни з урахуванням граничних постачальницько-збутових та торговельних (роздрібних) надбавок, встановлених постановою КМУ № 340, але не вище фактичного розміру роздрібної ціни упаковки лікарського засобу, що відпускається аптечним закладом.

Отримання відшкодування відбувається шляхом укладання договору між аптечним закладом і обласним управлінням охорони здоров’я та на підставі постанови КМУ № 907 та постанови КМУ від 17.10.2012 р. № 982 «Про затвердження Порядку та умов надання у 2013 році субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на часткове відшкодування вартості лікарських засобів для лікування осіб з гіпертонічною хворобою». Для цього підписаний керівником суб’єкта господарювання реєстр подається до 5 числа місяця, що настає за звітним періодом, розпорядникам субвенції на часткове відшкодування вартості зазначених лікарських засобів. Вказана у реєстрі сума відшкодовується суб’єктові господарювання протягом 15 днів з дня його отримання.

— Як повинен розраховуватися рівень часткового відшкодування, якщо референтна ціна перевищує фактичну роздрібну вартість лікарського засобу?

— У випадку, коли референтна ціна перевищує фактичну роздрібну ціну, аптечний заклад повинен здійснити відпуск відповідного лікарського засобу на рівні фактичного розміру роздрібної ціни упаковки лікарського засобу, що відпускається аптечним закладом.

У разі виникнення додаткових запитань суб’єкти господарювання можуть звертатися за роз’ясненнями до обласних управлінь охорони здоров’я, а також територіальних органів Держлікслужби України. 

Катерина Горбунова

Коментарі

Елена Егорова 21.09.2013 9:56
Этот пилотный проект получил достаточно широкое распространение в Украине. Многие люди теперь имеют возможность покупать лекарства от гипертонии со скидками. Спасибо Минздраву за такие программы.
Віталій Степанович 23.09.2013 9:56
Хотілось би уточнень. В даній статті ми читаємо: У випадку, коли референтна ціна перевищує фактичну роздрібну ціну, аптечний заклад повинен здійснити відпуск відповідного лікарського засобу на рівні фактичного розміру роздрібної ціни упаковки лікарського засобу, що відпускається аптечним закладом. В той же час, в статті "Пілотний проект на Київщині: проблеми реалізації і шляхи вдосконалення" написано, що: Разом з тим в аптечних працівників виникає питання щодо алгоритму дій у разі, коли фактичний розмір роздрібної ціни на лікарський засіб нижчий за референтну ціну. Експерт, відповідаючи на це питання, зазначила, що в такому випадку лікарський засіб відпускається пацієнту безкоштовно, а відшкодування його ціни здійснюється на рівні 100% Кому ж вірити?
Екатерина Горбунова 23.09.2013 10:27
Шановний, Віталію Степановичу! В обох статтях по-суті мається на увазі одне й те саме. Якщо референтна ціна (ціна відшкодування) вища за фактичну роздрібну, то відшкодовується сума фактичної роздрібної ціни за лікарський засіб, відпущений аптечним закладом. Наприклад, якщо в аптеці препарат Х коштує 3,66 грн (фактична роздрібна ціна), а відповідно до реєстру граничних рівня оптово-відпускних цін та порівняльних (рефернтних) цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою станом на 22 серпня 2013 р. (наказ МОЗ № 794) референтна ціна відшкодування його вартості - 4,53 грн, то в реєстрі, який складається аптечним закладом для отримання відшкодування, в графі "референтна ціна" вказується фактична роздрібна ціна на препарат Х, яка потім відшкодовується аптечному закладу на рівні 100% від його вартості, тобто 3,66 грн.
Igor 23.09.2013 2:11
Проект хрень полная. 1.Многие аптеки продают препараты дешевле чем по проекту. 2.Терапевты сами выкупают препараты для выполнения плана. 3.КП Фармация априори одна из самых дорогих сетей и скидка нивелируется. 4.Многие пациенты сами не хотят, а большинство уже и так принимают с трудом подобранную терапию. 5.
Ігор 23.09.2013 2:37
А до чого тут :перша група-90% відшкодування,2 група-менше 90%.На що ці проценти впливають? ЧОму в інспекції кажуть ,що відшкодовується тільки 90% від фактичної ціни продажу якщо ціна продажу дорівнює/нижча референтної ціни??? тобто: ціна роздрібна-95 коп,референтна 90коп,тоді відшкодування-85,5 коп?..
Елена 24.09.2013 9:40
Нужно вносить изменения в постановление так как предусмотрен не бесплатный отпуск , а частичное возмещение! Завтра в аптеку придут КРУшники, налоговики и ценовики будут штрафовать за нарушение и МОЗ в этом случае защитить аптеки не сможет!!!
Елена 24.09.2013 9:49
Пусть МОЗ сделаеТ запрос в Минюст Миндоходов, инспекцию по ценам и КРУ : если постановление предусматривает частичное возмещение стоимомости лекарственных препаратов, а аптеки отпускают бесплатно, нo ниже цены возмещения, является ли это финансовым нарушением,????? И разместит ответы в ответы еженедельнике "АПТЕКА" . Тогда всем все будет понятно!!!
Евгения 25.09.2013 10:22
Уважаемые коллеги! Подскажите, пожалуйста, если после опубликования нового реестра отпускались препараты с референтными ценами старого реестра, что делать и чем чревато?
Люба 25.09.2013 2:35
Скажіть будь-ласка на рецепті на круглій печатці лікувального закладу обовязково маэ бути ідентифікаційний код чи ні?
Екатерина Горбунова 25.09.2013 4:05
Доброго дня, Любов! Оскільки рецептурні бланки є обліковими й звітними документами лікувально-профілактичного закладу, обов’язковою є наявність на виписаному рецепті на лікарські засоби, які підлягають предметно-кількісному обліку, кутового штампу закладу охорони здоров’я, підпису і особистої печатки лікаря, а також печатки закладу охорони здоров’я із зазначенням ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ. Детальніше читайте тут: http://www.apteka.ua/article/243815
Anna 26.09.2013 11:05
Скажіть будь -ласка,якщо виписаний рецепт на препарат який є в пілотному проекті, але відноситься до ІІІ групи(не підлягає відшкодуванню) рецепт повертається хворому чи залишається в аптеці?
Любов 26.09.2013 11:29
Дякую за відповідь. Але будь-ласка уточніть -ідентифікаційний код обовязковий на печатці рецепта препарату, що підлягає предметно-кількістному обліку, а щодо препаратів пілотного проекту?
Екатерина Горбунова 27.09.2013 9:47
Відповідно до Порядку часткового відшкодування вартості лікарських засобів для лікування осіб з гіпертонічною хворобою (постанова КМУ від 05.09.2012 р. № 907) рецепти на препарати, включені до Пілотного проекту, виписуються установами охорони здоров'я незалежно від форми власності та підпорядкування на рецептурних бланках форми № 1. Вони є обліковими й звітними документами лікувально-профілактичного закладу. Рецепт діє протягом 1 міс. з моменту його видачі та зберігається у суб’єкта господарювання протягом 3-х років. Відповідно до Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення (наказ МОЗ України від 19.07.2005 р. № 360) рецепти на лікарські засоби, вартість яких підлягає державному відшкодуванню, додатково завіряються печаткою червоного кольору «Вартість підлягає відшкодуванню». Додаток 1 до наказу МОЗ України № 360 (http://www.apteka.ua/article/70661) містить форму рецептурного бланка № 1 (ф-1), в якому також міститься вимога щодо наявності коду за ЄДРПОУ.
Ольга 10.10.2013 6:44
якщо роздрыбна цына первищує референтну як здійснюється відшкрдування?

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті