Процес поширення COVID-19 у вересні характеризувався вибуховим характером. Уперше за 1,5 року прогнозування обсягів щоденних ушпиталень змушені були зробити посеред місяця уточнення песимістичного прогнозу, яке полягало в тому, що дані за 15 вересня були замінені на фактичні зі збереженням прогнозованих темпів приросту в подальші дні. На початку вересня було розроблено оптимістичний сценарій середніх тижневих ушпиталень майже на 2 міс: з 6 вересня до 31 жовтня. Але вже 14–16 вересня було додано два більш реалістичних сценарії — помірний та песимістичний. На рис. 1–2 подано ці сценарні прогнози з вилученими оптимістичними сценаріями. На жаль, процес пішов за песимістичним…
Середня величина помилки поденного прогнозу за місяць (mean percentage error — МРЕ) становила 7,9%. Зазначимо, що помірний прогноз не модифікувався. Підсумки вересня свідчать про високу точність песимістичного сценарію тижневих рухомих середніх, яка становила 1,7% (середня відсоткова помилка).
Нарощування обсягів поширення коронавірусу та показника ускладнених випадків — кількості ушпиталених — продовжилося і в перших числах жовтня, досягши піку минулого року (рис. 3). При цьому швидкими темпами заповнювалися виділені для хворих на коронавірус ліжка (рис. 4). Серйозною проблемою, привнесеною варіантом «дельта», є зростання захворюваності серед дітей, чого практично не було під час попередніх хвиль. Тривожним дзвінком прозвучало і перевищення кількості ушпиталених над кількістю виписаних дітей (рис. 5).
Уже не перший місяць моніторуємо ситуацію з ушпиталенням у низці областей і Києві, вибраних за принципом представництва «схід — захід — центр — північ — південь» (рис. 6). Дійсно, упродовж тривалого періоду вони очолювали сумний рейтинг найпроблемніших. Але останнім часом до них за кількістю ушпиталень приєдналася Чернівецька обл.
Аналіз наявних тенденцій (див. рис. 7, де подано тижневі рухомі середні кількості підтверджених випадків та ушпиталень) обумовив необхідність уточнення прогнозу на жовтень, що і було зроблено 1–3 числа. На рис. 8 подано два можливих сценарії розвитку подій та нанесено пікові рівні двох попередніх хвиль (прим. ред.:15 жовтня дані за вихідні 14–17 жовтня відкориговані у бік зменшення, використовуючи аналогічні тенденції за 4 вихідні із попередніх періодів зі збереженням подальшого тренду). На рис. 9 представлено актуальні показники охоплення вакцинацією. Знову ніякий сценарій не хотілося назвати оптимістичним…
в Україні (тижневі рухомі середні). Дані МОЗ та прогноз на 6.09.–31.10.2021 р. (уточнено 16.09.2021 р. та 1–3.10.2021 р.) (прим. ред.: щоденні дані МОЗ додаються в оперативному режимі; дати відповідають дням отримання даних, а не оприлюднення)
Залишається як мантру повторювати: носіть маски у відповідних місцях, не просто вакцинуйтеся — переконуйте інших, що це і соціальний вчинок. Маски — це так незручно, але вони допомагають рятуватися від тяжких форм.
Будьте здорові!
Використані джерела: дашборди МОЗ України, Ради національної безпеки і оборони України, Національної служби здоров’я України, а також власні розрахунки. Інформаційна підтримка — компанія «Моріон».
доктор технічних наук, Інститут кібернетики ім. В.М. Глушкова Національної академії наук України
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим