Великі чи маленькі: які угоди приносять фармкомпаніям найкращий ефект?

14 Червня 2024 3:00 Поділитися
Згідно з даними аналітичної компанії GlobalData, за підсумками 2023 р. у фармацевтичному секторі укладено 937 угод на суму 233 млрд дол. США. За загальною сумою це на 81% більше ніж у 2022 р., а за кількістю угод — на 14% менше. А, отже, укладено набагато більше великих угод порівняно з попереднім роком. Найбільшою транзакцією стало придбання фармацевтичною компанією Pfizer біотехнологічної компанії Seagen за 43 млрд дол. (229 дол. за акцію). Цікаво, що, за даними консалтингової компанії McKinsey & Company, дороговартісні угоди не завжди приносять найбільший прибуток. У цій публікації пропонуємо розглянути актуальні тенденції на ринку злиттів та поглинань (mergers and acquisitions — M&A) загалом та секторі фармації та біотехнологій зокрема, а також ознайомитися з ключовими висновками дослідження того, які M&A-стратегії найефективніші.

Загальні тенденції на ринку M&A

За даними консалтингової компанії McKinsey & Company, світовий ринок M&A у період 2020–2023 рр. став справжнім зразком волатильності, переживши помітний спад у 2020 р., зумовлений пандемією коронавірусу, різке підвищення у 2021 р., за яким знову послідував спад у 2022 та 2023 рр. Аналітики відмічають, що глобальна активність у сфері M&A набрала обертів у 2023 р.

Незважаючи на таку мінливість, M&A залишаються важливою стратегією, коли умови ведення бізнесу зазнають змін — від розвитку технологій (зокрема штучного інтелекту) до підвищення вимог споживачів. Вона є критичною, коли потрібні значні стратегічні зміни й особливо актуальна, коли компаніям потрібно швидко адаптуватися.

Досліджуючи M&A-активність за останні 2 десятиріччя в усіх галузях економіки, фахівці компанії McKinsey виявили, що компанії, які систематично укладають відносно невеликі стратегічні угоди, демонструють вищий сукупний прибуток акціонерів (total shareholder return — TSR), ніж компанії, які здійснюють великі вибіркові транзакції. Так, у результаті аналізу найбільших публічних компаній світу «Global 2000» встановлено, що компанії, які укладали більше 2 малих і середніх угод щороку протягом 10 років, з 2012 до 2022 рр., забезпечували TSR на рівні 2,3%. Такий підхід перевершив усі інші стратегії M&A. Частково успіх такого систематичного підходу пояснюється активним управлінням портфелями — не лише купувати, але й активно продавати нестратегічні активи.

Тенденції у фармацевтичній індустрії

2021 і 2022 рр. були досить спокійними з точки зору M&A-активності, що пов’язано з обмеженнями у зв’язку з пандемією коронавірусу, а також підвищенням процентних ставок. Однак у 2023 р. прослідковувалися ознаки відродження, зокрема збільшення кількості багатомільярдних угод. За даними Fierce Pharma, 6 з 10 найбільших угод року в секторі фармації і біотехнологій припали на IV кв. Так, компанія Bristol Myers Squibb здійснила цілих 3 транзакції на загальну суму 23 млрд дол., а компанія AbbVie уклала 2 угоди сумарною вартістю 19 млрд дол.

Підвищення M&A-активності може бути пов’язане з бажанням фармкомпаній здобути в продуктовий портфель нові потенційні блокбастери, оскільки деякі препарати наближаються до моменту втрати патентного захисту, а також забезпечити зростання в умовах схвалення Закону про зниження інфляції в США (Inflation Reduction Act — IRA). Деякі стейкхолдери вважають, що певні положення цього закону можуть мати негативний вплив на дослідження й розробки інноваційних лікарських засобів та можуть стримувати інвестиції в інновації.

За даними компанії McKinsey & Company, середня вартість угод біотехнологічних та фармацевтичних компаній у 2023 р. значно підвищилася порівняно з 2020–2022 рр. Декілька особливо великих угод, зокрема транзакція Pfizer та Seagen, сприяли цьому. Втім, більшість угод у галузі все ж таки — це невеликі транзакції. 91% угод, укладених у 2023 р., оцінюються менше 1 млрд дол., 54% — менше 100 млн дол.

Багато компаній, що працюють у секторі фармації та біотехнологій, використовують систематичний підхід до M&A, постійно здійснюючи відносно невеликі транзакції, щоб заповнити прогалини у своїх портфелях або для виходу на нові перспективні сегменти ринку, а також продають інші активи, щоб позбутися напрямків, які більше не відповідають актуальним потребам та стратегічному баченню. Як уже зазначено вище, згідно з аналізом такий підхід створює найбільшу цінність у різних секторах економіки і добре працює, зокрема і у фармацевтичній індустрії.

Постійний потік невеликих транзакцій дозволяє великим гравцям здійснювати прицільні придбання, наприклад, конкретного препарату. Глобальна наявність може відкрити великі можливості для лікарських засобів, початково розроблених невеликими біотехнологічними компаніями. Великі фармкомпанії, які купують активи у біотехнологічних компаній, також можуть суттєво скоротити терміни досліджень та розробок (research and development — R&D). Проте досягнення успіху потребує продуманого підходу, який, з одного боку, зберігає можливість компанії-цілі керувати процесом, використовуючи ресурси компанії-покупця, з іншого, для прискорення R&D. Обом сторонам доцільно на ранній стадії узгодити пріоритети і задіяні ресурси, а також виявити потенційні ризики та способи їх уникнення.

Для того щоб вдало обрати ціль, слід зрозуміти, які активи зміцнять портфель R&D компанії та зможуть працювати на те, щоб здобути лідерську позицію у відповідному сегменті.

Стратегія постійного укладання невеликих угод може сприяти диверсифікації ризиків інвестицій, оскільки можливостей більше, ніж у випадку покладання сподівань на одну велику транзакцію. Ці невеликі M&A можуть стати добрим стимулом для інновацій, які сприятимуть підвищенню конкурентоспроможності.

При M&A компаній слід враховувати питання утримання талантів та інтеграції в корпоративну культуру. Адже компанія-покупець отримує не лише матеріальні активи, але і людський капітал, компетенції та професіоналізм яких живлять «двигун» інновацій. Виявлення та залучення критично важливих кадрів є одним із основ успіху. Як правило, такі працівники цінують власну участь у процесі, багатозадачність, швидке ухвалення рішень та гнучкий підхід до виконання завдань.

Катерина Дмитрик,
за матеріалами
www.fiercepharma.com, www.globaldata.com, www.mckinsey.com

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті