МЕДИЦИНА
Нагороду в галузі медицини взяла група вчених з Бельгії та Нідерландів за виявлення діагностичних критеріїв мізофонії — медичного стану, за якого людина відчуває страждання, коли чує певні звуки, наприклад чавкання. Певні аудіальні або візуальні подразники можуть провокувати гнів, відразу та імпульсивну агресію. Результати дослідження вчених «Misophonia: Diagnostic Criteria for a New Psychiatric Disorder» опубліковані в журналі «PLOS ONE».
МЕДИЧНА ОСВІТА
Лідерам 9 країн (Бразилії, Великобританії, Індії, Мексики, Білорусі, США, Туреччини, Росії та Туркменістану)* присуджено Антинобелівську премію в галузі медичної освіти за те, що під час пандемії COVID-19 навчили: політики можуть мати більш безпосередній вплив на життя та смерть народу, ніж лікарі та вчені.
ЕНТОМОЛОГІЯ
Шнобелівської премії в галузі ентомології 2020 р. удостоєний американський вчений Річард Веттер (Richard Vetter), який довів, що багато ентомологів (вчених, які вивчають комах) бояться павуків (які не є комахами). Його праця «When Two More Legs Makes a Big Difference» опублікована в журналі «American Entomologist».
ПСИХОЛОГІЯ
Учені з США та Канади, Ніколас Руле (Nicholas Rule) та Міранда Джакомін (Miranda Giacomin), розробили метод розпізнавання осіб, схильних до нарцисизму, за їх бровами, за що отримали Іґнобелівську премію в галузі психології. Результати їх досліджень опубліковані у статті «Eyebrows Cue Grandiose Narcissism», у журналі «Journal of Personality».
ФІЗИКА
Іван Максимов та Андрій Потоцький отримали Антинобелівську премію за експериментальне дослідження того, що відбувається з тілом живих дощових черв’яків при впливі високочастотної вібрації.
Відомо, що багато живих організмів здебільшого складаються з рідини. Результати дослідження вчених, опубліковані в праці «Excitation of Faraday-like body waves in vibrated living earthworms», свідчать про те, що вібрації змушують дощових черв’яків формувати візерунки аналогічні тому, як реагують на вібрації краплі води.
АКУСТИКА
Група вчених з Австрії, Швеції, Японії, США та Швейцарії припустила, що розмір тіла алігаторів пов’язаний з тембром звуків, які вони видають. Дослідники помістили китайського алігатора в герметичну камеру та спостерігали, як змінюється їх голос (рев), коли приміщення наповнене звичайним повітрям та сумішшю гелію й кисню — геліоксом (у цій суміші швидкість звуку вища, ніж у звичайному повітрі). За свій експеримент вчені отримали Шнобелівську премію в галузі акустики. Результати дослідження «A Chinese alligator in heliox: formant frequencies in a crocodilian» опубліковані в журналі «Journal of Experimental Biology».
ЕКОНОМІКА
У цій номінації нагороду здобули вчені з Великобританії, Польщі, Франції, Бразилії, Чилі, Колумбії, Австралії, Італії та Норвегії за спробу визначити взаємозв’язок між нерівністю національного доходу та середньою кількістю поцілунків у губи. Вчені виявили, що в більш економічно жорстких умовах люди цілуються частіше. Результати дослідження опубліковані в праці «National income inequality predicts cultural variation in mouth to mouth kissing».
МЕНЕДЖМЕНТ
П’ять китайських кілерів дістали Антинобелівську премію в галузі менеджменту за управління контрактом на замовне вбивство. Після прийняття платежу перший кілер замість того, щоб виконати завдання, передав його «на аутсорс» іншому вбивці, який теж передав його іншому, а той — передав четвертому, а четвертий — п’ятому. При цьому кожен наступний отримував усе менший відсоток від гонорару, а жертва — не постраждала.
НАУКА ПРО МАТЕРІАЛИ
Група вчених із США та Великобританії вирішили перевірити реалістичність легенди племені інуїтів про людину, яка виготовила ніж із власних заморожених екскрементів і за допомогою нього зробила сані з грудної клітки собаки, а хутро використовувала, щоб запрягти в сані іншу собаку, і так врятувалася. Вчені-антропологи заморозили фекалії, зробили з них лезо і спробували розрізати охолоджений шматок м’яса. Експеримент провалився. Проте вчені отримали Іґнобелівську премію в галузі науки про матеріали. Результати їх роботи «Experimental replication shows knives manufactured from frozen human feces do not work» опубліковано в журналі «Journal of Archaeological Science: Reports».
ПРЕМІЯ МИРУ
Уряди Індії та Пакистану отримали Премію Миру за те, що їх дипломати таємно дзвонили одне одному у двері вночі та тікали перш ніж хтось відчиняв двері.
ПРО IG NOBEL PRIZE
Антинобелівська премія заснована в 1991 р. журналом «Хроніки неймовірних досліджень» («Annals of Improbable Research»).
За традицією Антинобелівську премію вручають лауреати Нобелівської премії (Nobel Prize). Оскільки Ig Nobel Prize носить жартівливий характер, нобелівські лауреати вдягають кумедні атрибути (бутафорські окуляри, фески), а залом літають паперові літаки. Шнобелівським лауреатам вручають премію, яка може бути виконана, наприклад, у вигляді медалі з фольги.
Засновники премії впевнені, що наукові досягнення можуть бути й дивними, смішними та навіть абсурдними.
За задумом засновників премії, незвичні відкриття сприяють приверненню інтересу до науки, медицини, технологій, стимулюють цікавість людей, піднімаючи важливе питання: «Як вирішити, що важливо, а що ні, що заслуговує на увагу, а що ні — в науці й у всьому іншому?»
Make people laugh, then think — головний критерій присудження Ig Nobel Prize.
Зазвичай церемонія вручення нагород відбувається в Театрі Сандерса в Гарвардському університеті (Harvard University), США, проте цього року у зв’язку з пандемією COVID-19 захід проводився лише oнлайн. Трансляція доступна на сайті www.improbable.com.
Традиційно, лауреати Антинобелівської премії проводять короткі публічні дискусії (public talks) у Масачусетському технологічному університеті (Massachusetts Institute of Technology — MIT), США. Цього року неформальні лекції відбуватимуться також онлайн.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим