Е-РЕЦЕПТ НА Rx-ПРЕПАРАТИ
У соціальній мережі Facebook голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування (далі — Комітет) Михайло Радуцький повідомив, що у березні 2022 р. планується запуск системи електронних рецептів (далі — е-рецептів) для всіх рецептурних препаратів. Для їх виписування лікар реєструватиме в електронній системі охорони здоров’я (далі — eHealth) інформацію про призначені препарати. Пацієнту на мобільний телефон надходить смс зі спеціальним кодом, який пред’являтиметься в аптеці, а фармацевт звірятиметься з системою і продаватиме призначені ліки. Інформація про те, хто виписав ліки, хто їх продав та отримав, зберігатиметься в eHealth.
Для реалізації цього задуму у вересні 2021 р. заплановано проведення тендеру на розробку програмного забезпечення для впровадження е-рецепта для рецептурних препаратів. Після цього на початку 2022 р. МОЗ проведе навчання лікарів та фармацевтів з користування новим функціоналом eHealth, який повинен повноцінно запрацювати в березні 2022 р. При цьому М. Радуцький нагадав, що вже з жовтня 2021 р. за е-рецептом відпускатимуться препарати інсуліну в рамках Програми медичних гарантій (ПМГ).
Також він наголосив, що Комітет контролюватиме виконання плану, адже запровадження е-рецепта є важливою складовою:
- протидії безконтрольному продажу антибіотиків, що призводить до поширення антибіотикорезистентності;
- контролю за призначенням лікарських засобів.
Окрім е-рецепта, в 2021 р. має ще запрацювати електронна медична картка пацієнта, в якій зазначатиметься вся інформація про пацієнта, план лікування та призначені йому ліки згідно з планом лікування та відповідно до затверджених протоколів.
ЗАВИЩЕНІ НАЦІНКИ НА ЛІКИ
Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі — Держпродспоживслужба) повідомила, що в липні 2021 р. фахівцями Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій обл. проведено планову перевірку з питань дотримання вимог законодавства щодо формування та застосування державних регульованих цін на лікарські засоби.
У ході перевірки встановлено факти реалізації суб’єктом господарювання окремих лікарських засобів, щодо яких запроваджено державне регулювання цін, за роздрібними цінами, які сформовані із застосуванням завищених рівнів торговельних (роздрібних) надбавок до закупівельної ціни.
У зв’язку з цим підприємством необґрунтовано одержано виручку у сумі 1,4 тис. грн. За результатами перевірки до суб’єкта господарювання застосовано адміністративно-господарські санкції у сумі 2,8 тис. грн.
ПОСТАВКИ АПТЕКАМ ФАЛЬСИФІКОВАНИХ ЛІКІВ
Державною прикордонною службою України (ДПСУ) викрито масштабний канал контрабанди через державний кордон України лікарських препаратів з ознаками фальсифікату, виявленого в рамках кримінального провадження. Зазначається, що на кордоні з Російською Федерацією в пункті пропуску «Бачівськ» затримано автомобіль «MAN», в якому виявлено лікарські засоби з ознаками фальсифікату, коробки для лікарських засобів та інструкції для застосування до них.
Одночасно в м. Київ проведено обшуки в осіб, які приймали контрабанду та в подальшому поставляли отриману продукцію до мережі аптек з метою реалізації. Також відбулися обшуки в аптеках, що залучалися до роздрібної торгівлі лікарськими засобами з ознаками фальсифікату.
Загалом вилучено більше 10 тис. одиниць медичних препаратів понад 1000 найменувань, вартість яких може оцінюватися в мільйони гривень. Наразі тривають подальші слідчі дії.
ЧЕРГОВИЙ КОНКУРС НА ПОСАДУ ГОЛОВИ НСЗУ
4 серпня під час засідання Уряду прийнято розпорядження КМУ № 872-р «Про оголошення повторного конкурсу на посаду голови Національної служби здоров’я України», який починається з 5 серпня 2021 р.
Для участі в конкурсі кандидати мають подати, зокрема, заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів щодо обіймання посади, резюме, підтвердження подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік тощо.
Документи прийматимуться до 17:00 18 серпня 2021 р. винятково через Єдиний портал вакансій державної служби.
Тестування кандидатів відбудеться 25 серпня, починаючи з 9:00 за адресою: м. Київ, вул. Прорізна, 15. У разі виникнення необхідності в отриманні додаткової інформації щодо умов конкурсу можна звертатися за тел.: (044) 256-00-94 або на електронну пошту: [email protected] — Ганна Юріївна Герман.
Нагадаємо, конкурс на посаду голови НСЗУ вже оголошувався в березні та травні 2021 р.
ЗМІНА ДАНИХ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ В eHEALTH
НСЗУ на своїй сторінці у Facebook звернула увагу, що якщо пацієнт вакцинувався, то варто перевірити, чи внесли дані про вакцинацію в eHealth, звернувшись до лікаря (зокрема по телефону), з яким уклали декларацію. На основі наявних та коректних даних сімейний лікар зможе виписати міжнародне свідоцтво про вакцинацію.
Якщо лікар не бачить в електронній системі даних про проведену вакцинацію або ж вони некоректні (наприклад інформація неповна або неправильно введені дані щодо вакцини), слід звернутися до пункту, де проводилася вакцинація, для того, щоб внести або скоригувати дані. Тобто внести чи виправити дані про вакцинацію має той лікар, який її проводив у відповідному пункті щеплення. Якщо щеплення пацієнт робив у свого сімейного лікаря — потрібно звертатися до нього. Команди, які здійснюють вакцинацію, мають обов’язково вносити дані про вакцинованих осіб в електронну систему охорони здоров’я.
І для ковід-сертифіката, і для міжнародного свідоцтва про вакцинацію використовуються дані eHealth. Якщо ж лікар їх туди не вніс, пацієнт не зможе отримати документ, який підтверджує вакцинацію.
ОЦІНЮВАННЯ ЄС УКРАЇНСЬКИХ COVID-СЕРТИФІКАТІВ
Перший заступник міністра цифрової трансформації Олексій Вискуб проінформував про успішне проведення технічного оцінювання з боку Європейського Союзу (ЄС) українських цифрових COVID-сертифікатів, згенерованих в додатку «Дія», на відповідність їх технічної реалізації вимогам ЄС.
За словами посадовця, дане оцінювання фактично є вирішальним етапом взаємовизнання цифрових сертифікатів для подорожей, оскільки останнім кроком для цього є погодження від Єврокомісії та підписання відповідних угод.
ДАТИ НАБУТТЯ ЧИННОСТІ COVID-СЕРТИФІКАТАМИ
Постановою КМУ від 28.07.2021 р. № 797 викладено в новій редакції додаток до Порядку формування та використання сертифіката, що підтверджує вакцинацію від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, негативний результат тестування або одужання особи від зазначеної хвороби (далі — Порядок), затвердженого постановою КМУ від 29.06.2021 р. № 677.
Зокрема, новою редакцією уточнюється, що під час формування сертифікатів відбуватиметься не транслітерація, а зіставлення літер українського алфавіту з латиницею. Для цього додаток Порядку доповнено таблицею 2 «Співставлення кириличних та латинських літер, що використовуються під час формування COVID-сертифікатів».
Також додаток Порядку доповнено таблицею 3, в якій зазначені мінімальні та максимальні строки між етапами вакцинації, які становитимуть повний цикл, для застосування в алгоритмі перевірки відповідності наявних у центральній базі даних записів про вакцинацію (щеплення, імунізацію), що підтверджують факт проведення повного циклу вакцинації від COVID-19. Зокрема, що максимальний строк між першою та другою дозою для вакцин, для яких передбачена друга доза, становить 180 днів. Стосовно того, з якої дати набуває чинності COVID-сертифікат, то для таких вакцин це відбувається від дати введення другої дози.
АНТИТІЛА ДО SARS-CoV-2 В УКРАЇНЦІВ
ДУ «Центр громадського здоров’я України МОЗ України» (ЦГЗ) повідомлено про завершення дослідження з визначення кількості населення, що має антитіла до коронавірусу SARS-CoV-2 — збудника COVID-19. Так, станом на червень–липень 2021 р. у 40,5% учасників дослідження виявили визначувані антитіла класу IgG до одного з білків коронавірусу SARS-CoV-2 (RBD-домена S1-протеїну).
За попередньою статистичною оцінкою, якщо цей показник екстраполювати на все населення України, то він, імовірно, становитиме в межах 39,3–41,7% (95% довірчий інтервал).
При цьому в ЦГЗ наголошують, що фактична кількість осіб з антитілами, ймовірно, є більшою, адже на результати дослідження впливають такі фактори:
- частина людей у певні періоди після інфікування не мають антитіл до RBD-домена S1-протеїну, але мають антитіла до інших білків — це буде додатково оцінено в рамках дослідження;
- через можливу нетривалу циркуляцію антитіл у частини осіб, які перенесли COVID-19, вони могли зникнути до моменту дослідження;
- рівні антитіл могли бути занизькими для виявлення лабораторними методами або знаходитися на рівні, нижчому за поріг конкретної тест-системи.
У рамках дослідження опитано та зібрано придатні для аналізу зразки крові від 6398 здорових дорослих осіб, обраних випадковим чином. Третина учасників дослідження проживають у сільській місцевості, третина — в обласних центрах, ще третина — в інших містах і селищах міського типу.
ГУМАНІТАРНА ДОПОМОГА ВАКЦИНАМИ
МОЗ повідомляє, що 4 серпня в Україну доставлено 509 400 доз вакцини компанії AstraZeneca, наданих Данією. Ця поставка є прямою допомогою Україні від Уряду Данії, який планує передати різним країнам 3 млн доз вакцин проти COVID-19 до кінця 2021 р.
Вакцину з цієї поставки планують використати для щеплення тих, хто має отримати другу дозу AstraZeneca, решту — розподілити між пунктами щеплень. Міжнародне транспортування вакцини з Данського інституту сироватки до Києва забезпечив Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).
4 серпня Україна отримала ще 54 тис. доз вакцини AstraZeneca у вигляді гуманітарної допомоги від Уряду Литви. При цьому Литва планує згодом надати Україні ще 77 тис. доз цієї вакцини. Ця партія теж піде на щеплення другою дозою, а також у пункти щеплень.
Окрім цього, В. Ляшко в ефірі телеканалу «1+1» повідомив, що наразі йдуть перемовини з Урядом Німеччини щодо поставки в Україну ще 1,5 млн доз вакцин компанії AstraZeneca.
ВІДСТЕЖЕННЯ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ ЦЕНТРАЛЬНОЇ БАЗИ ДАНИХ eHEALTH
З 4 серпня для користувачів eHealth став доступним інструмент прозорого відстеження працездатності центральної бази даних системи за посиланням
У МОЗ повідомили, що 3 серпня В. Ляшко провів зустріч із представниками медичних інформаційних систем (МІС), в ході якої, зокрема, обговорено пріоритетні електронні проєкти, які планується запровадити найближчим часом. Серед них:
- впровадження COVID-сертифікатів;
- впровадження системи «Централь 103»;
- електронний рецепт на інсуліни;
- електронний рецепт на всі рецептурні препарати;
- кабінет пацієнта з інтеграцією в «Дії»;
- медичні висновки для водіїв та інше.
ПЕРЕРЕЄСТРАЦІЇ ПРРО
Центральне міжрегіональне управління Державної податкової служби України (ДПС) по роботі з великими платниками податків поінформувало, що перереєстрація програмного реєстратора розрахункових операцій (далі — ПРРО) здійснюється в разі:
- зміни найменування (прізвища, імені, по батькові (за наявності));
- податкового номера суб’єкта господарювання (без державної реєстрації припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця);
- найменування або адреси господарської одиниці, де використовується ПРРО.
Для проведення перереєстрації необхідно подати заяву про реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій з позначкою «Перереєстрація» за формою № 1-ПРРО, наказом Міністерства фінансів України від 23.06.2020 р. № 317.
Також у разі зміни даних, що не потребують перереєстрації, зокрема зміни назви ПРРО тощо, подається заява про внесення змін у дані про ПРРО. Вона подається суб’єктом господарювання за умови направлення останнього фіскального звітного чека та закриття останньої зміни на такому ПРРО.
У разі ж зміни місцезнаходження або місцепроживання, включення/невключення суб’єкта господарювання до Реєстру великих платників податків, реорганізації контролюючих органів чи з інших причин, унаслідок яких змінюється контролюючий орган, в якому суб’єкт господарювання обліковується як платник податків за основним місцем обліку, то протягом 2 робочих днів після переведення платника податків на обслуговування до контролюючого органу за новим місцем обліку засобами інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС здійснюється перереєстрація ПРРО до контролюючого органу за новим основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків.
ПМГ НА 2022 Р.
НСЗУ почала підготовку до затвердження ПМГ на 2022 р., у зв’язку з чим запрошує медичну спільноту, експертів, пацієнтські організації та всіх зацікавлених осіб ознайомитися з
Пропозиції та зауваження НСЗУ прийматиме до 13 серпня 2021 р. Для цього потрібно заповнити відповідну
ПРОТИДІЯ ШТАМУ «ДЕЛЬТА»
5 серпня вступили в дію положення постанови КМУ від 28.07.2021 р. № 787, якими змінюються карантинні обмеження на території України, а саме щодо в’їзду на територію України. Так, для іноземців обов’язково необхідно мати страховий поліс на випадок захворювання на COVID-19 та один із таких документів:
- негативний результат тестування на COVID-19 методом ПЛР (не більше ніж за 72 год до перетину кордону),
- негативний результат експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2 (не більше ніж за 72 год до перетину кордону),
- COVID-сертифікат.
Перетин державного кордону з будь-яких країн є безперешкодним для громадян України за умови наявності одного з двох документів:
- COVID-сертифіката,
- довідки 063-О про перше щеплення з курсу вакцинації від COVID-19.
Якщо такі документи відсутні, громадяни та іноземці з посвідкою на постійне проживання в Україні (крім осіб віком до 18 років та інших категорій, визначених постановою) встановлюють застосунок «Вдома» та беруть на себе зобов’язання розпочати самоізоляцію через 72 год. У разі неможливості використати застосунок «Вдома» особи перебуватимуть в обсервації.
При цьому для всіх невакцинованих осіб, незалежно від громадянства, які прибули з Росії чи Індії та перебували на території цих держав більше ніж 7 днів протягом останніх 2 тиж, встановлена обов’язкова 14-денна самоізоляція без права її дострокового завершення.
Коментарі
Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим