Медична гуманітарна допомога для України: організація, облік, розподіл, пріоритети

01 Березня 2023 11:21 Поділитися
У попередній публікації ми торкнулися теми джерел надходження гуманітарної допомоги медичного спрямування в Україну. Загалом є приватні ініціативи та потік гуманітарної допомоги, який акумулюється та розподіляється на власний розсуд особами, які сприяли її доставці, а також величезний напрямок отримання такої допомоги централізовано — це товари, які спрямовуються Україні як державі численними партнерами: урядами, компаніями, міжнародними організаціями та фондами. Якщо у першому випадку досить складно узагальнити надходження медичної гуманітарної допомоги, то в другому ми можемо прослідкувати, який шлях проходять товари, перш ніж вони потрапляють до «кінцевого споживача», як обліковуються, розподіляються, якими саме вони є, тощо.

Загальну координацію роботи з гуманітарною допомогою здійснює Офіс Президента. Для цього створено Координаційний штаб з гуманітарних і соціальних питань. Він налагодив окрему взаємодію та координацію зусиль із забезпечення ліками з МОЗ України. З початком війни Міністерство охорони здоров’я за рішенням Уряду визначено органом, що координує медичну гуманітарну допомогу, яка надходить на територію України — ліки, медичні вироби, засоби індивідуального захисту, дезінфекційні засоби, медичний транспорт, обладнання та інструменти, засоби тактичної медицини тощо. Тобто все, що застосовується для медичного забезпечення і допомоги.

МОЗ України тісно співпрацює з волонтерськими інституціями, які залучають медичну гуманітарну допомогу, а також донорськими організаціями, які знаходяться за кордоном.

Нерідко самі надавачі звертаються з пропозицією надати гуманітарну допомогу. З метою інформування про те, чим саме можна допомогти українським медичним закладам, які препарати потрібні найбільше, якого обладнання не вистачає, МОЗ України створено пріоритетний перелік ліків, медичних виробів, витратних матеріалів, яких першочергово потребують заклади охорони здоров’я. Саме ця інформація береться за основу під час розподілу гуманітарних вантажів. При цьому медичні заклади, розташовані в прифронтових зонах, завжди знаходяться у пріоритетній черзі на розподіл.

Так само МОЗ України звертається до різних донорських організацій, фармкомпаній з проханням надати саме ту допомогу, якої потребують заклади охорони здоров’я.

Шлях медичної гуманітарної допомоги, яку отримує Україна як держава

Після проведення переговорів про постачання вантажі надходять до України на склади першого вивантаження в прикордонних регіонах (Львівська, Закарпатська області). Нерідко самі донорські організації забезпечують постачання вантажів до України. Також часто поставки відбуваються через Механізм цивільного захисту ЄС (European Union Civil Protection MechanismEUCPM). Вантажі доставляються в Україну в тому числі Укрзалізницею. Сприяння в організації поставок забезпечує й проєкт Help Ukraine Center (великий хаб, розташований, зокрема, в Польщі), який допомагає співпрацювати з тими компаніями, які не мають можливості доставити вантаж до України (лише на території ЄС).

На складах першого вивантаження в Україні гуманітарна допомога обліковується, сортується і готується до розподілу відповідно до потреб і їх пріоритетності. Перший пріоритет — прифронтові території, а також ті, де є велика кількість поранених і постраждалих. Другий — регіони, де мешкає багато внутрішньо переміщених осіб.

Далі вантаж «спускається» на рівень департаментів охорони здоров’я або інших інституцій (Міністерство оборони, Міністерство внутрішніх справ та ін.). Департаменти охорони здоров’я вже розподіляють допомогу закладам охорони здоров’я відповідно до потреб, які були заявлені. Увесь вантаж з гуманітарною допомогою чітко обліковується. Усі процеси супроводжуються документальним оформленням, на кожен вантаж створюються відповідні накладні.

МОЗ координує зусилля з понад 20 великими волонтерськими організаціями України. Спеціалісти Міністерства перебувають з ними на постійному зв’язку для комунікації з усіх питань, що можуть виникати. Як правило, благодійні фонди орієнтуються на списки МОЗ щодо категорій товарів, які є найбільш затребуваними в якості медичної гуманітарної допомоги, а це дуже широкий перелік.

Робота з фондами

Фонди можуть напряму працювати з лікарнями. Щоб отримати гуманітарну допомогу, медичний заклад має надати офіційний лист-запит, вказати перелік потреб та аргументувати їх: для чого вказані товари будуть використовуватися та чим це допоможе кінцевим бенефіціарам, тобто пацієнтам. Якщо фонд вирішує задовольнити ці потреби, він підписує із закладом договір про надання благодійної допомоги та погоджує її суму і ціль з донором для конкретного медичного закладу. Далі фонд проводить моніторинг цін та товари та підписує тристоронній договір, де постачальник — той, хто відвантажує, отримувач — заклад охорони здоров’я, а платник — це фонд. Згідно з виставленим рахунком проводиться оплата, постачальник здійснює поставку товару відповідно до умов договорів, підписуються тристоронні документи щодо відвантаження товару, а саме тристоронні видаткові накладні, акти приймання-передачі, акти введення в експлуатацію тощо. Після цього фонд формує фото- та/чи відеозвіт про надану благодійну допомогу. Про витрачені кошти фонди, як правило, звітують на своєму сайті.

Громадські організації, які давно є партнерами МОЗ, можуть мати доступ до дашбордів, на яких видно запити від закладів охорони здоров’я стосовно того, який препарат необхідний тому чи іншому закладу, коли було оновлено потребу, в якій кількості, який пакет допомоги потрібно зібрати, тощо.

Координація гуманітарної допомоги медичного спрямування

Для координації взаємодії з усіма партнерами та донорами використовується інформаційно-аналітична система MedData. Саме через цю систему збирається, консолідується і періодично оновлюється інформація про потреби в медичному забезпеченні від закладів охорони здоров’я. Департаменти охорони здоров’я також мають змогу верифікувати потреби, що вказуються закладами. Окрім того, консолідується потреба від інших відомчих структур, зокрема Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв’язку та ін.

Окрім даних про потреби в системі MedData, фіксується інформація про забезпеченість регіонів, поставки, розподіл, а також закупівлі за бюджетні кошти, кошти донорів, у рамках програми United24.

Як населенню отримати медичну гуманітарну допомогу?

Ще на початку повномасштабної війни в МОЗ було розроблено алгоритм, яким може скористатися заклад охорони здоров’я, щоб організувати видачу ліків та поінформувати про це людей.

Заклад, який прийняв рішення про видачу гуманітарної допомоги препаратами пацієнтам для амбулаторного лікування, має повідомити іншим закладам регіону, а також органам місцевого управління охорони здоров’я району чи міста (залежно від населеного пункту) про те, яка саме допомога надається, де саме (адже заклад може мати кілька підрозділів), у якому обсязі і на якій підставі (наприклад електронного/паперового рецепта, огляду лікаря закладу, запису в амбулаторній картці тощо).

Пацієнт може дізнатися про надання медичної гуманітарної допомоги через органи місцевої влади або заклади охорони здоров’я.

Детальніше про облік та розподіл медичної гуманітарної допомоги

У рамках обліку гуманітарної допомоги, що отримує Україна як держава, МОЗ знаходиться в тісній кооперації з ДП «Медичні закупівлі України» (МЗУ) та Центром громадського здоров’я МОЗ України (ЦГЗ).

ЦГЗ здійснює прийняття й розподіл лікарських засобів, медичних виробів, витратних матеріалів, медичного обладнання, та інших товарів, необхідних для належного забезпечення сфери охорони здоров’я в умовах воєнного стану, які надходять в Україну у вигляді гуманітарної допомоги через МОЗ.

Відповідно до наказів Міністерства соціальної політики України від 02.08.2013 р. № 474, від 10.05.2017 р. № 754, від 18.09.2020 р. № 637, від 09.03.2021 р. № 120 ЦГЗ внесено до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги.

Згідно з пп. 1 п. 3 наказу № 474 у разі надходження гуманітарної допомоги ЦГЗ забезпечує її прийняття і розподіл між закладами охорони здоров’я, установами, організаціями відповідно до розподілів гуманітарної та благодійної допомоги, сформованих МЗУ та погоджених із заступником міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Марією Карчевич з використанням інформаційно-аналітичної системи MedData.

ЦГЗ також забезпечує зберігання гуманітарної та благодійної допомоги в логістичних центрах, з якими укладено договори відповідального зберігання; здійснення її обліку в установленому законодавством порядку.

На підставі доручення КМУ територіальні органи Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками спільно з Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів і її структурними підрозділами на місцях здійснюють комісійні перевірки (обстеження) центрів гуманітарної допомоги щодо дотримання ними вимог законодавства в частині відповідності приміщень для зберігання та умов зберігання лікарських засобів.

Для обліку медичних товарів, отриманих у якості гуманітарної допомоги, фахівцями МЗУ розроблено комплексний програмний продукт з 17 окремих, але пов’язаних між собою модулів для роботи з даними в системі MedData. Ці модулі дозволяють консолідувати значну кількість розрізненої інформації в одному місці та бачити ширшу картину забезпеченості лікарень, соціальних закладів, центрів крові та інших закладів, які можуть надавати медичну допомогу, необхідними медичними товарами. Система збирає інформацію про гуманітарні вантажі, які надходять в Україну, та відстежує їх подальший розподіл. Понад 4 тис. закладів охорони здоров’я надають інформацію про середньомісячну потребу, більше 40 централізованих складів МОЗ звітують про надходження, залишки та розподіл медичних товарів. Логісти керують інформацією про кожну партію продукції, яка буде доставлена зі складу до одержувача. Місцеві департаменти охорони здоров’я та лікарні надалі звітують про отримання та споживання товарів. Система дає можливість відслідковувати ситуацію в Україні в режимі реального часу.

Через систему MedData обліковується допомога, яку надають міжнародні партнери Україні як державі. Якщо ж надання гуманітарної допомоги — це приватна ініціатива особи, яка хоче підтримати конкретну лікарню, облік цієї допомоги є відповідальністю безпосередньо того закладу, який її отримує.

Медичні закупівлі та ініціатива United24

В умовах воєнного стану МЗУ продовжує здійснювати централізовані закупівлі за напрямами, визначеними МОЗ України, а також закупівлі в рамках фандрейзингової ініціативи Президента України Володимира Зеленського — United24.

За внески, зібрані через United24 за напрямком «Медична допомога», зокрема, закуплено 35 транспортних апаратів штучної вентиляції легень, 22 рентгенівські хірургічні системи типу «C-арка», 83 анестезіологічних апарати, 81 операційний стіл, 136 автомобілів швидкої допомоги та 13 броньованих евакуаційних авто, маже 8 тис. апаратів зовнішньої фіксації, більше 700 генераторів та ін. Повний звіт щодо використання коштів доступний на сайті u24.gov.ua. Дані постійно оновлюються.

Амбасадорами медичного напрямку United24 є відомий в Україні та далеко за її межами український футболіст, тренер Андрій Шевченко, титулована тенісистка Еліна Світоліна, голлівудські актори Марк Гемілл та Лієв Шрайбер, американський рок-гурт Imagine Dragons, співачка, акторка та режисерка Барбара Стрейзенд, професійний український боксер Олександр Усик, американський астронавт Скотт Келлі та американський історик і письменник, професор Єльського університету Тімоті Снайдер. Їх місія — розповідати світу про події в Україні та спрямовувати свій авторитет на збільшення міжнародної допомоги нашій державі.

Для прикладу, на благодійному матчі першої ракетки світу Іґи Свйонтек від імені родини Джонсонів і «New York Jets Foundation» Брік та Джек Джонсони вручили чек на 100 тис. дол. амбасадорам United24 — Еліні Світоліній та Андрію Шевченку. Ці кошти були призначені на забезпечення дитячих лікарень в Україні. Родина Джонсонів є спадкоємцями фармацевтичної компанії «Johnson & Johnson». Дідусь Бріка та Джека виріс у Тернополі та емігрував до США після Другої світової війни.

Який обсяг медичної гуманітарної допомоги отримала Україна

На кінець 2022 р., за весь час дії воєнного стану, до України, за даними МОЗ, надійшло 10,5 тис. тонн різноманітної медичної гуманітарної допомоги на суму 12,9 млрд грн з різних куточків світу (таблиця).

Таблиця. Сумарно отримано МОЗ України гуманітарної допомоги з початку широкомасштабної війни
Хронологія Тис. тонн Млрд грн
34 дні війни 2,4 2,6
66 днів війни 4,5 6,0
3 міс війни 6,0 6,9
6 міс війни 8,5 12,0
10 міс війни 10,5 12,9

Гуманітарна допомога включає ліки, вакцини, медичні вироби, дитяче харчування, дієтичні добавки, засоби індивідуального захисту, антисептичні засоби, медичне обладнання та інструменти, автомобілі швидкої допомоги та евакуаційний транспорт, засоби тактичної медицини тощо.

Як свідчать щотижневі звіти МОЗ про надану гуманітарну допомогу, її спектр змінювався відповідно до нагальних потреб.

Березень. У перший місяць від іноземних партнерів до України надійшли партії витратних матеріалів, препаратів для надання невідкладної допомоги, лікування пацієнтів із хронічними захворюваннями, інфекційними хворобами. Численні гуманітарні вантажі надійшли від українського, а також зарубіжного фармбізнесу.

Квітень. Україна отримала гуманітарну допомогу у вигляді обладнання та медикаментів, зокрема антибактеріальних препаратів, кровоспинних та протизапальних засобів; препаратів для невідкладної допомоги, лікування пацієнтів з травмами та ранами, тактичних аптечок, знеболювальних та жарознижувальних ліків, перев’язувальних матеріалів тощо.

Травень. МОЗ відзвітувало про отримання лікарських засобів, що застосовуються при онкопатології, інфекційно-запальних захворюваннях кишечнику, антибактеріальних препаратів, анальгетиків, анестетиків, препаратів групи інсулінів; телемедичних сервісів віртуальної реальності, апаратів штучного дихання та вакуумної терапії ран, кардіотокографів, автомобілів швидкої допомоги; індивідуальних аптечок, бандажів, турнікетів, перев’язувальних матеріалів та ін.

Червень. В Україну надійшли інкубатори для немовлят, автомобілі швидкої допомоги та лікарські засоби, зокрема інсуліни та противірусні препарати, засоби для зупинки кровотечі, препарати, що застосовуються при онкологічних захворюваннях. Наприкінці червня МОЗ отримало одну з найбільших партій гуманітарної допомоги, яка включала 34 т ліків, а також електрогенератори.

Липень. Отримано комплекти медичного обладнання, тактичні аптечки, різноманітні лікарські засоби. Україна продовжує отримувати електрогенератори.

Серпень. Вакцини проти гепатиту В, кору, краснухи, інкубатори та турнікети, ліки й медичне обладнання, апарати штучної вентиляції легень, монітори пацієнта, медичні аспіратори та апарати зовнішньої фіксації, а також пристрої віртуальної присутності — такою була гуманітарна підтримка в серпні.

Вересень. МОЗ отримало вакцини проти поліомієліту, портативні рентгенографічні апарати, цифрові портативні рентгенографічні апарати, автомобілі швидкої допомоги.

Жовтень. Придбано реанімобілі, операційні столи та апарати штучної вентиляції легень для дітей за кошти, зібрані в рамках ініціативи UNITED24, надійшли вакцини проти сказу, дифтерії та правця, коронавірусної інфекції. Отримано позашляховики та евакуаційні автомобілі на базі позашляховиків. Також до українських лікарень доставлено понад 140 потужних генераторів, більшу частину яких було встановлено в лікарнях, які працюють у прифронтових і фронтових регіонах та на деокупованих територіях, решту — розвезено до медичних закладів, розташованих на заході України, які наразі приймають найбільшу кількість пацієнтів. Партнери добре обізнані з ситуацією в країні, тож їхня допомога відповідає на нові виклики, які постають.

Листопад. Вакцини проти грипу та коронавірусу, респіратори та тести на COVID-19, вентилятори для підтримання дихання, препарати для зупинення крові, стабілізатори напруги. Очевидно, на гуманітарну допомогу впливає підготовка до зимового періоду.

Грудень. У грудні отримано стабілізатори напруги й моноблоки, експрес-тести для виявлення СOVID-19, вакцини проти грипу та COVID-19, дозиметри, засоби індивідуального захисту.

Україна отримує медичну гуманітарну допомогу від різних країн, міжнародних організацій, благодійних фондів, а також українського та зарубіжного фармацевтичного бізнесу. Слід зазначити, що значний обсяг допомоги, особливо в перші місяці, які були критичними, надійшов від операторів фармацевтичного ринку. Наступна публікація стане заключною в цьому циклі матеріалів про медичну гуманітарну допомогу. У ній ми розповімо, як фармацевтичний бізнес реагував на гуманітарну кризу, яку допомогу було надано, а також як стейкхолдери, пов’язані з гуманітарною допомогою, оцінюють виклики у цій сфері та чи вплинуло надходження медичних гуманітарних вантажів на український фармацевтичний ринок.

Катерина Дмитрик

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті