Онлайн-бронювання ліків: як і де це працює в ЄС?

Нещодавно великий резонанс викликав проєкт змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) (далі — Ліцензійні умови), який, на думку багатьох експертів, може призвести до виходу з ринку прайс-агрегаторів. Зважуючи всі «за» та «проти» такої ініціативи, доцільно також проаналізувати європейську практику, адже курс України на євроінтеграцію лишається незмінним. Тож, яка практика і сервіси працюють у країнах ЄС та які вимоги до них встановлює європейське законодавство, розкажемо в межах цієї публікації.

Забігаючи наперед, хочемо підкреслити, що в ЄС усі ланки, дотичні до реалізації лікарських засобів, підлягають суворому регулюванню та контролю їх діяльності з боку держави з метою забезпечення якості та безпечності препаратів, що застосовуються пацієнтом.

Онлайн-продаж ліків у ЄС

У ЄС придбати препарати онлайн можна насамперед у онлайн-аптек, а перевірити наявність, порівняти ціни та замовити їх — на сайтах прайс-агрегаторів.

Для ідентифікації легально діючих онлайн-аптек у країнах ЄС як один із заходів боротьби з фальсифікованими препаратами Директивою 2011/62/EU запроваджено спільний логотип, що підтверджує автентичність вебсайтів і гарантує безпеку продукції. 24 червня 2014 р. Європейська комісія ухвалила новий загальний логотип через імплементаційний регламент 699/2014. Загальний логотип складається з 3 зелених смужок та білого хреста посередині, під ним у лівій частині знаходиться національний прапор, який відповідає країні ЄС, де зареєстрована або авторизована аптека чи роздрібний продавець. Поруч із прапором розміщено напис мовою цієї країни, що повідомляє про потребу натиснути (ліву кнопку миші) на загальному логотипі.

Після натискання посилання має перенаправити користувача на вебсайт національного компетентного органу з переліком усіх законно діючих онлайн-аптек/роздрібних продавців. Національні вебсайти входять до списку Європейського агентства з лікарських засобів (European Medicines Agency — EMA).

Відтак у країнах ЄС чітко врегульована діяльність з електронної реалізації ліків аптеками, є чіткі вимоги до такого виду діяльності.

Подібний до такого у ЄС механізм регулювання і визначення легальності інтернет-аптек запроваджено і в Україні. Вимоги щодо провадження господарської діяльності з електронної роздрібної торгівлі препаратами встановлені Ліцензійними умовами. В цих умовах наведено детальні вимоги до вебсайту ліцензіата, що має право на здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами, а також визначають перелік інформації, яка має бути відображена на сайті ліцензіата. Сайт, зокрема, має містити логотип із гіперпосиланням, що переводить споживача на сторінку Переліку суб’єктів господарювання, що мають право на здійснення електронної роздрібної торгівлі препаратами, що знаходиться на офіційному сайті Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.

Робота прайс-агрегаторів у ЄС

Робота прайс-агрегаторів регулюється Регламентом (ЄС) 2019/1150 Європейського парламенту та Ради від 20 червня 2019 р. про сприяння чесності та прозорості для бізнес-користувачів онлайн-посередницьких послуг, який почав застосовуватися з 12 липня 2020 р.

Регламент вводить правила для регулювання відносин між онлайн-платформами та їхніми бізнес-користувачами. Його дія поширюється на весь спектр онлайн-платформ, включно з ринками електронної комерції. У цьому випадку прайс-агрегатори виступають онлайн-посередниками, а аптечні заклади — бізнес-користувачами.

Регламент застосовується до постачальників посередницьких послуг і пошукових систем, що пропонують послуги бізнес-користувачам, заснованим у ЄС, які пропонують товари/послуги споживачам, що знаходяться на території ЄС. Такі послуги також включають ті, що сприяють ініціації прямих транзакцій між бізнес-користувачами та споживачами незалежно від того, чи транзакції в кінцевому підсумку укладаються в інтернеті чи передбачають будь-які грошові платежі.

Отже, у країнах ЄС діяльність прайс-агрегаторів законодавчо врегульована, тож вони можуть функціонувати та надавати багато корисних та важливих для користувачів інформації та послуг. Для функціонування прайс-агрегаторів ліцензія не потребується, оскільки вони не здійснюють продаж лікарських товарів та іншої продукції. Такі сервіси надають інформацію про препарати, ціни на них та можливість забронювати ліки з подальшим придбанням їх в обраній при бронюванні аптеці.

Приклади прайс-агрегаторів

В ЄС працює низка великих прайс-агрегаторів, серед яких варто згадати польський Gdzie po lek — www.gdziepolek.pl. Як зазначено на сайті агрегатора, ціллю вебсайту є надання користувачам об’єктивної інформації про продукцію, ціни та наявність в аптечних закладах. Користувачі сервісу можуть знайти потрібні лікарські засоби, порівняти ціни та забронювати необхідний препарат з подальшим його придбанням у ліцензіата в аптечному закладі. Сервіс пропонує пошук потрібних ліків у стаціонарних та інтернет-аптеках Польщі.

До послуг сайту GłosPoLek.pl належать:

  • пошук товарів, таких як ліки, медичні вироби, харчові добавки, косметика, медичне обладнання та інші товари, доступні в аптеках;
  • надання інформації про товари, зокрема про форму, розмір упаковки, опис;
  • запит від імені користувача про ціну та наявність товару, який він шукає, в обраних точках продажу (зокрема в аптеках);
  • відображення результатів індивідуального запиту про ціни (включені в прайс-листи, встановлені точками продажів) та наявність, а також назви, розташування точок продажів, контактні дані та години роботи точок продажу;
  • надання соціального майданчика для спілкування між користувачами (форуму);
  • бронювання товару в обраній користувачем точці продажу, що надає таку можливість.

Латвійський сервіс iDrugs24.com покриває країни Балтії. Онлайн-агрегатор збирає та консолідує публічно доступну, відкриту інформацію про пропозиції на ліки, що публікуються інтернет-аптеками Латвії, Литви та Естонії.

Цей сервіс за допомогою передових інтернет-технологій здійснює збір та актуалізацію пропозицій з популярних інтернет-магазинів дієтичних добавок та інтернет-проєктів, що розповсюджують товари для здорового способу життя.

На базі системи штучного інтелекту агрегатор здійснює узагальнення та уніфікацію первинної інформації про доступні препарати та медичні вироби.

Агрегатор виконує такі функції:

  • повністю автоматично виділяє особливо оптимальні та спеціальні пропозиції, формує списки дешевших аналогів;
  • знаходить і додає до опублікованих цін на ліки та дієтичні добавки публічно доступну, відкриту довідкову інформацію про запитуваний препарат або медичний виріб;
  • за кожним продуктом автоматично підвантажує та робить доступними в єдиному місці всі актуальні посилання на інтернет-сторінки аптек та магазинів, де пропонується потрібний товар.

Як вказано на сайті агрегатора, «iDrugs24.com — це класичний сайт прайс-агрегатора публічно доступних сторонніх пропозицій, який самостійно не продає нічого фізичного. Сайт iDrugs24.com продає лише місця під рекламу».

При обранні певного лікарського засобу на червоному тлі з’являється дисклеймер наступного змісту: «Увага! Матеріали представлені тут лише для ознайомлення і не можуть бути настановою для самостійного лікування. Сайт у жодному разі не відповідальний за наведені характеристики препаратів. Ви застосовуєте або не застосовуєте їх на власний ризик!».

Замість функції бронювання лікарських засобів сервіс надає перелік аптек, де можна придбати потрібний препарат, з активними посиланнями на їх сайти. Легальність таких онлайн-аптек підтверджена логотипами, розміщеними на відповідних сайтах аптек. При натисканні на логотип споживач направляється до реєстру онлайн-аптек, який ведеться компетентним органом відповідної країни.

У Німеччині є сервіс Medikamente-per-klick (належить Luitpold Apotheke). Він дозволяє замовити лікарські засоби, товари медичного призначення, косметику та дієтичні добавки. Слід зазначити, що в Німеччині дозволена онлайн-реалізація як безрецептурних, так і рецептурних препаратів.

Сучасні прайс-агрегатори здебільшого діють як посередники між продавцями, з однієї сторони, та покупцями — з іншої. Водночас самі прайс-агрегатори виступають як незалежні платформи, що надають інформаційні послуги користувачам, при цьому працюючи в жорсткому регуляторному полі та мають нести відповідальність за достовірність інформації, розміщеної на цих ресурсах.

Уважний читач не міг не помітити, що ми в цій статті оминули питання доставки лікарських засобів. Їх доставка в ЄС — також добре врегульований процес, огляд якого потребує окремої публікації, на яку очікуйте вже незабаром.

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»
за матеріалами health.ec.europa.eu, eur-lex.europa.eu, www.ey.com, www.bvdva.de

Бажаєте завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» в соціальних мережах!

Коментарі

Коментарі до цього матеріалу відсутні. Прокоментуйте першим

Добавить свой

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Останні новини та статті